Срам, не срам!

Или галерия за ръчно направени от Вас ножове, кании, дръжки и всичко свързано.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Въф форума "Вижте какво и как направих!" се показват галерии със снимки на ръчно направени ножове, дръжки, кании и всякакви аксесоари за ножове от членове на форума. Покажете какво сте направили тук! :)

Не използвайте прекалено голям брой изображения, както и не публикувайте прекалено големи изображения, отнемащи много време за да се заредят.
Такива са изображенията по-големи от 200kb и размер по-голям от 600x600. Ако все пак се налага да въведете такова изображение, публикувайте го като линк!!!
Съобщение
Автор
Аватар
gospodarski

Re: Срам, не срам!

#16 Мнение от gospodarski » 20 Фев 2017, 22:30

Срам, не срам - да покажа още един опит. Че то като почна да ги правя като за показване във форума, може и да почна повече да се старая... Идеята беше за лек ловен нож или някакво ЕДЦ. Стоманата е пак 4Х13, защото такава ми остана от кухненските. Ето и малко снимки:
Изображение
Тук е вече закален, не се сетих да снимам преди това :-[
Изображение
Лъснат и готов за правене на дръжка от дънки и епоксидна смола (home made micarta :) Дебелината на дръжката излезе точно 12 пласта дънки от всяка страна.
Изображение
Изображение
Ето толкова смола ми трябваше, за да напоя плата (всъщност се наложи да капна още малко накрая за довършване, но пренебрежимо малко).
Изображение
Платът е напоен и готов стягане. Отдолу не слагам нищо, найлонът си е достатъчен. Отгоре на първата част слагам парче от торбичките, в които се теглят зеленчуците в супера - тънки са и става идеално. След това идва ред на ножа, още една торбичка и другата половина от микартата, пак с торбичка отгоре. Пилата на заден план се оказа много идейно решение за накатка на дръжката - става страхотна шарка и ако имах още една за другата страна щеше да е супер.
Изображение
Изображение
И готовите половинки от дръжката. Когато смолата спре да лепне, но преди да се е втвърдила съвсем, я разтварям и изрязвам с нож част от излишното за да се спести търкане после. Вижда се как добре се е отпечатал ножът, сигурен съм, че ако само го залепя ще си кара и без нитове.
Изображение
Следва пробиване на двете парчета и голямото дялкане на излишния материал. Тук е мястото да направя реклама на братята китайци за ножката, с която дялках - Ганцо 727. Смолата вече беше като камък, а след час сваляне на стружки от нужните места, ножчето беше все още достатъчно остро, че да бръсне (трудно, но сваляше косми от ръката)
Изображение
След това шкурки различен вид и лепене на двете парчета. Всъщност първо беше лепенето, после шкурките за финал.
Изображение
После нитове, още търкане и хоп - почти готово
Изображение
И тъкмо си го гледах и леко, леко му свалях разни забележки (около седмица - две) и изведнъж рязко се оказа, че един приятел има повод и трябва да му измисля хубав подарък... Та пръснах едни бързи три слоя мат лак на дръжката и се метнах да правя кания. Идеята беше да се носи без да се мандахерца ножа насам-натам. А и първоначалната му идея беше за ЕДЦ, та спретнах набързо някаква измишльотина. Не съм снимал работата, защото имах 2 часа от намирането на кожата, до подаряването, а шиенето на ръка си е врътня...
Изображение
Изображение
Изображение
Преди да стигна до канията имах време даже да го заточа и гравирам малко, че да заприлича на подарък :)
Знам, че е доста първобитно, но наистина го довърших много бързо. Даже канията беше мокра като му я дадох да си съхне у тях :) А и бланкът беше 3,5 - 4 мм, което дойде множко за такъв мъничък нож. Та това е историята.[/size][/size]
Когато погледнеш към Витоша ти иде да цитираш Вазов. Когато се обърнеш към София ти иде да цитираш Стоичков... (цитат от Аламинут)

Аватар
gospodarski

#17 Мнение от gospodarski » 21 Мар 2020, 02:23

Да взема пак да покажа нещо и аз.
То не е много за показване, но без инструменти и кой знае какви умения - толкова. Стоманата е Д2, подарена ми преди няколко години (имам още едно парче - и то ще стане нож някой ден). Поводът да се разбързам да го завърша е продължаващата карантина и рожденият ден на големия ми син. Всичко е затворено и не можах да измисля друг подарък. А и става на 12 - време му е да си има нож!

Изображение

дръжката е от орех, а гардът е месинг, но го мацнах малко с "Наталия", че много ми лъщеше и придоби приятен вид според мен.

Изображение

Изображение

Формата изобщо не си я представях такава, на листа изглеждаше доста приятно елегантно ножче, а стана някакъв ханджар накрая. *DONT_KNOW* Има доста кусури, които не можах да дооправя, но за другия път ще знам да не оставям никакви деруги за след закаляването. Убих се от търкане три дни и пак не можах да ги извадя... *heat* *heat* *heat*
Острието също не си го представях такова лъскаво, но не съм правил сатенен финиш и не знаех как ще се получи. Както и да е - другият път по-добре!
*DRINK* Наздраве на всички и се крийте по работилниците да не ви хваща вирусът! :)
Когато погледнеш към Витоша ти иде да цитираш Вазов. Когато се обърнеш към София ти иде да цитираш Стоичков... (цитат от Аламинут)

kalinux
Обратна връзка:

#18 Мнение от kalinux » 21 Мар 2020, 20:02

Хубаво си е ножчето.

Аватар
vlastelin

#19 Мнение от vlastelin » 22 Мар 2020, 08:16

Да. Приятно ножче. Получило ти се е.
Faber est quisque suae fortunae

Иван

#20 Мнение от Иван » 23 Мар 2020, 20:08

Ножчето е много красиво! Рожденникът определено ще го хареса! *YAHOO*

Аватар
gospodarski

#21 Мнение от gospodarski » 11 Май 2020, 21:49

Един кухненски дребосък, който също отлежава известно време
Стомана 4Х13, Острие 90 мм, дебелина 1,2 мм. Дръжка от собственоръчно правена дънкова микарта.
Технологията ми да я пресовам заедно с ножа си има някои недостатъци, но после ляга така плътно, че направо няма нужда от нитове. Иначе докато наглася всичко и го стегна да не мърда пада псуване :)

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Получи се доста ползвателно ножче, а и на живо изглежда по-добре отколкото на смотаните ми снимки. Замина подарък на комшийката, много му се зарадва :)

Аватар
chikov

#22 Мнение от chikov » 11 Май 2020, 23:19

gospodarski написа:
11 Май 2020, 21:49
Замина подарък на комшийката, много му се зарадва :)
Аз не разбрах на ножа ли се зарадва комшийката или на теб? :D :D :D
Чудесен повод за зрибяване.
Аз мисля че заглавието трябва да се смени. Няма от какво да се срамуваш. Ножчето изглежда добре. *THUMBS UP* *THUMBS UP*

Публикувай отговор