Къс български меч/сабя?

Хладното оръжие през вековете.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
BorisPetrov

Re: Къс български меч/сабя?

#16 Мнение от BorisPetrov » 27 Авг 2012, 17:20

Сакса със сигурност НЕ Е българско оръжие...
А късото оръжие Блъгар вече каза са ножовете...
А и те не са оръжие а инструмент... Лична вещ потребна на всеки.
При наличието на Лъкове и стрели...Копия... Бойни брадви и чукове... Палаша си остава последното употребимо средство преди победния вик или смъртта. Шанса да извадиш ножа в схватка достатъчно бързо е много малък. Щото е бил здраво вклинен в канията за да не изпада.
Целта на всеки нормален войник/войн е да пречука вражеския такъв много преди да е дошъл на дистанцията в която не може да си ползва палаша....
Да не говорим че за да се наложи ползването на нож вариантите са два... Скочил си на гърба на противника и го колиш или му режеш гръкляна докато спи... Двубои с ножове по време на война.... звучи като английската пропаганда за Гурките... и безконтактния бой при руснаците.
С НОЖ ОТ КОН МОЖЕШ САМО ДА СЕ ПОРЕЖЕШ.
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
kapkan

#17 Мнение от kapkan » 27 Авг 2012, 22:25

Изображение

Аватар
Baian
Обратна връзка:

#18 Мнение от Baian » 30 Авг 2012, 00:47

BorisPetrov написа:... Двубои с ножове по време на война.... звучи като английската пропаганда за Гурките... и безконтактния бой при руснаците.
С НОЖ ОТ КОН МОЖЕШ САМО ДА СЕ ПОРЕЖЕШ.
Всъшност при северно и западно-европейската военна доктрина в ранното средновековие както и при римската през античността се е ползвал масово.... Тука си говорим за формации с големи щитове шлемове, и евентуална защита на краката под коляното нож и в тоя случай къс меч е доста ефективен.
Противника се притиска с щита на тясно и се намушква от горе или странично.

Българите такова нещо не са практикували, 811 нямаме данни за организирани действия с пехота!
Bloðvítnir-Die das Blut bezeugen können

Аватар
kapkan

#19 Мнение от kapkan » 30 Ное 2012, 00:29

В един руски форум(не можах после да го открия пак) видях снимка на острие,което определят като алано-българска пика-7/8 век.След консутация с наш специалист по стари остриета,беше потвърдено"изкривена пика".Аз го харесах като форма,и реших да направя едно да видя става ли пиката за мачете,и стана,много удобно за сечене се оказа.Чудя се,дали такива повредени оръжия не са ползвани в домакинствата?
Изображение
Изображение

BorisPetrov

#20 Мнение от BorisPetrov » 30 Ное 2012, 00:44

Може ли да споделиш изображения от които си взаимствал идеята?
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
kapkan

#21 Мнение от kapkan » 30 Ное 2012, 12:19

Случайно го открих и не запаметих къде беше,руски форум беше :(

BorisPetrov

#22 Мнение от BorisPetrov » 30 Ное 2012, 13:36

:D Много ще съм ти благодарен, ако споделиш снимка на изображение или артефакт с такава форма.

Аватар
kapkan

#23 Мнение от kapkan » 30 Ное 2012, 13:50

Прочети първото дето съм написал(над снимките) там дето пише "изкривена пика" или четеш избирателно ...
а това трябва да е пика-
Изображение

BorisPetrov

#24 Мнение от BorisPetrov » 30 Ное 2012, 14:47

Интересно изображение.
Но "изкривена пика" нищо не ми говори, затова помолих да ми покажеш автентично изображение на острието така както си го видял. Не се дразня. Просто смятам, че е коректно да покажеш първообразът.

Това от последната снимка ми прилича на връх на копие. Това не е късо оръжие в никакъв случай.

Аватар
kapkan

#25 Мнение от kapkan » 30 Ное 2012, 21:47

Не съм качил снимките да ти създавам гъдел,ясно съм написал въпрос,е ли възможно повредени оръжия да се ползват в бита(примери с ядагани бол)ти обърна темата на раследване,аз къде и дали съм видял такова острие.Снимките са мой опит да пресъздам нещо такова.Написал съм,че не можах да открия снимката от която ми хрумна идеята(пак я търсих)Под крива пика искам да кажа,копие или пика или каквото е там което при битка или друго обстоятелства се е деформирала,незнам ти какво разбра.
ето ти подобни пики,копия или квото си знаеш
http://blog.hmns.org/wp-content/uploads ... ture04.jpg
едното копие е криво забележи
http://media.snimka.bg/images/004976064.jpg

BorisPetrov

#26 Мнение от BorisPetrov » 30 Ное 2012, 22:49

Прощавай, че съм оставил такова впечатление.
Търся корена на нещата защото много уважавам археологията на оръжията и са ми интересни автентичните такива.
И темата е за Къс български меч\сабя. Та ми беше интересно историческият корен на нещата който те е вдъхновил.
В никакъв случай не целя да се заяждам. Искам да науча повече и затова любопитствам толкова много.

Кривото нещо дето си показал на места се среща като Скита или като Коса. Идва от скито-тракийските оръжия, ако не се лъжа... Използва се и в по-късното средновековие.

То не е деформирано а е така създадено. И се слага на дълъг сап. Не е късо оръжие.
Но тезата ти, че е можело да се ползват повредени дълги оръжия като къси ми е интересна, ако можеш да я потвърдиш с археологически материал.

magnus

#27 Мнение от magnus » 30 Ное 2012, 23:01

К'во дълго за късо, като за друго пише жокея... и на готово да ти го снесат туй дето те интересува, май пак ще питаш за друго.
Естествено че са се преработвали, то да не е като сега, като ти свърши РВЛ-а и аре до магазина.

BorisPetrov

#28 Мнение от BorisPetrov » 30 Ное 2012, 23:20

:D Въпросът е дали има запазено такова преработено острие.
Пък и темата е точно за къси мечове и саби :) Пък пиката си е в друга категория...
Ако е пика преработена в късо оръжие на мен лично би ми било интересно да видя да го ева...

Ся кво ма заявате?

magnus

#29 Мнение от magnus » 30 Ное 2012, 23:23

Как ще се познае какво е било преди преработката?

Аватар
kapkan

#30 Мнение от kapkan » 30 Ное 2012, 23:26

Радвам се,че се изясниха нещата.Цял следобяд ровя да я намеря Тази снимка която видях, и я няма :-| та на нея пишеше "алано-българска пика 7/8 век" Стари остриета са минали доста през мен,даже съм ти снимал едно "сакс" гледам кръстено :)

Как ще се познае какво е било преди преработката?
предположения,а опита ми с Това жилезо показа,че е много удобно(една джанка може да потвърди)
а и пика с тази форма се съмнявам да си върши работата ...

Публикувай отговор