Cold Steel American Lawman Knife Black G-10 (3.5" AUS 8A Stainless)

Обща дискусия за фабрично произведени сгъваеми ножове, фирми, модели. Впечатления, снимки, коментари, тестове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
radula

Cold Steel American Lawman Knife Black G-10 (3.5" AUS 8A Stainless)

#1 Мнение от radula » 12 Ное 2021, 18:01

Днес ще се опитам да ви представя един нож, който се превърна ако не в първи избор, защото Гриптилиана трудно да го измести, то във втори категорично пред всички останали. То не, че останаха много, ама все пак има така, за пред света.
Моята история с фирмата е като браковете на Лотър Матеус. На приливи и отливи и с много бракове и раздели. Трудно през годините харесах марката, дори все още съм в процес на харесване и утвърждаване. Но явно в годините на изобилие бях се поразглезил от едни лимитки и пр. и не обръщах достатъчно внимание на здравите, евтини и грозновати ножки с марката Cold Steel. Сега, след десетина години, когато се "наиграх" много неща се избистриха, но това е друга тема. Примерно "Декада на търсене и отричане" или някаква подобна високопарна глупост :D
Стига с увод- сега изложението, или излагането...
Малко технически характеристики на ножа:
- дължина на ножа отворен: 20,64 cм.
-дължина на острието:88,9 мм.
-режещ ръб:80 мм.
-дебелина на острието:3.3 мм.
-ширина на острието:28 мм.
-материал на острието: AUS 8A Stainless
-острие:Drop Point
-скосяване:Hollow
-финиш на острието:Black, в моя случай е сатен
-режещ ръб:Plain
-дължина на дръжката:4.625", аз я меря точно 12 см.
-дебелина на дръжката:12 мм.
-ширина на дръжката: 30 мм.
-материал на дръжката:G-10
-цвят :черен
-тегло на ножа:112 гр.
- начин на носене:Right Hand, Left Hand
-клипс:Tip-Up
-отваряне:ръчно
-отваряне чрез:Thumb Stud
-заключване:Tri-Ad locking mechanism
-производство на:Cold Steel
-модел:American Lawman
-дизайнер:Andrew Demko
-страна на производсво:Taiwan
-най-добро приложение:Everyday Carry
Така, стига с тази суха материя.
Ножът ме впечатли, а аз трудно се впечатлявам, особено в последните години. Това е нож, както и повечето от марката, който или те грабва- или не искаш да го погледнеш. Е, аз минах първо през второто, но не съжалявам, че все пак го открих.
Тънък профил, прибран, солиден, вдлъбнат скос, приемлива стомана, бетонно заключване, чойл... това са малка част от предимствата на ножа. И недостатъци си има, но все още съвършеният и "единственият" не е направен. Поне не и моя...
Когато споменем Tri-Ad locking mechanism си представяме здравина, безкомпромисност и надеждност. И тук го има това, и то в изобилие. След разглобяване, почистване, полиране на контактните повърхности ножът се отваря чувствително по-леко и бързо, но все още е далеч от бързината на останалите типове заключване, поради естеството си. Не е като аксис, но е по-добре от едни наше форумни фолдъри.
Дръжката пълни ръката, има изрез за показалеца и удобна насечка за палеца. Хват, и прав и обратен, е достатъчно сигурен и контролиран.
За качествата на вдлъбнатия скос няма да отварям приказка- всички ги знаем.
Интересен е бакспейсъра, на който се крепи и една важна част от Tri-Ad locking mechanism-а. Той е метален, което малко увеличава теглото на ножа, но дава здравина и надеждност. Радва ме и дебелината на G-10-ката- цели 4 мм. На такава дебелина метални линери не му трябват! За добро или за зло в новата версия от s35vn двете черупки са видимо по-тънки. това прави ножа още по-компактен, но според мен намалява здравината на конструкцията при странично натоварване, колкото и нехарактерно за един фолдър да е такъв тип напрежение.
Накатката на G-10-ката е щадяща, на фона на Рекон 1, примерно. Клипсът си е недоклатен, но това си го знаем- Cold Steel много трудно избягаха от късите, нежни и ненадеждни клипсове, и това стана в някои от последните им модели.
За момента това се сещам като неща, които са ми направили впечатление.
И малко снимки, bitte ;):
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Стоп пинът:
Изображение
Изображение
Изображение
Наребрената поставка за палеца:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Този изрез в дръжката е малко задължаващ, но...:
Изображение
Изображение
Изображение
В естественият си хабитат ;)
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
След като свалих гадната черна боя от бакспейсъра:
Изображение
Изображение
Изображение
Леко с приятелчета позира:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Някое видео:
https://www.youtube.com/watch?v=CPGNIFPtitg
https://www.youtube.com/watch?v=lL-2Vl67phI
https://www.youtube.com/watch?v=LEY0ezn3Y6Q
И това, в което сравняват стария и новия модел:
https://www.youtube.com/watch?v=JIeoh7bGupo

parabell

Re: Cold Steel American Lawman Knife Black G-10 (3.5" AUS 8A Stainless)

#2 Мнение от parabell » 12 Ное 2021, 20:18

Благодаря за представянето Веско, от ножовете на фирмата с AUS-8 точно този е най-добре премисления и изпълнен резач, като изключим безсмислиния чойл, който в късо острие на сгъвайка няма място! На времето докато притежавах този модел му бях сменил острието с ново и леко изменено от RWL-34 и стана още по-резлив, единствения нож на фирмата за който съжалявам, че продадох на времето. В МБ форума докато съществуваше го бях представил подробно.
Между другото не си ли вече на повече от необходимите години за да се люшкаш на люлките в детската площадка *hysterical*
ТРЪН В ОКОТО, ДУПКА В ДЖОБА - ТОВА ЩЕ ОТНЕСЕШ С ТЕБЕ В ГРОБА..........

Публикувай отговор