CIVIVI Knives C911C Governor Folding Knife 3.86" D2 Satin Blade, Black G10

Обща дискусия за фабрично произведени сгъваеми ножове, фирми, модели. Впечатления, снимки, коментари, тестове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
radula

CIVIVI Knives C911C Governor Folding Knife 3.86" D2 Satin Blade, Black G10

#1 Мнение от radula » 13 Окт 2021, 15:19

Дами и господа, с изненада открих, че съм пропуснал да ви представя един мой нож, който заслужава да има ревю във форума. То и аз бях забравил, че го имам откакто го купих, но това е друга тема.
И така- CIVIVI Knives C911C Governor Folding Knife 3.86" D2 Satin Blade, Black G10 Handles
В представянето на Elementum споменах, че CIVIVI са подразделение на WE KNIVES ориентирано към по-бюджетната ниша. И при този нож отсъства усещането за евтин китаец... не знам, аз ли съм занижил критериите си или качеството и отношението към продукта са на много високо ниво, макар и в бюджетната ниша.
Накратко техническите характеристики на ножа:

дължина на острието: 3.86" (98.1 mm), като това се явява реално РР
дължина затворен: 4.87" (123.8 mm)
дължина отворен: 8.74" (221.9 mm)
материал на острието: D2 Tool Steel
дебелина на острието: 0.120" (3.0 mm)
острието е закалено на 59-61HRC
тип острие: Spear Point
скосяване на острието: Hollow
финиш на острието: Satin
материал на дръжката: Black G10
дебелина на дръжката: 0.47" (12.0 mm)
ширина на дръжката: 17/26/30 мм.
материал на линерите: Stainless Steel, олекотени
дебелина на линерите: 1мм.
заключване: Liner Lock
острието лагерува на Bronze Washers
клипс: Stainless Steel (Tip-Up, Right/Left Carry) , олекотен, с размери 58/6 мм.
тегло: 4.14 oz. (117.5 g)
произведен в КНДР

Толкова сухоежбина стига. Ножът се предлага в ценови диапазон 50-70 долара, като по-скъпа е версията с дамасково острие, което колко е дамаск е въпрос на интерпретации. Има вариативност и в цвета на дръжката- черна, сива и синя.
Ножът пристигна в познатата вече бяла, луксозна кутия, пълна с всякакви гъдели за потребителя.
Изображение
Изображение
В нея познатото калъфче с цип, което е всичко друго, само не е евтин трик на фирмата.
Изображение
Изображение
Изображение
Като го отворих ме очакваше това:
Изображение
Изображение
Ножът изненадва приятно с размер, визия и внимание към детайла
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Трудно ми е да определя дали разделителят е от G-10 или пластмаса, но това няма голямо значение, защото е под нивото на линерите и е защитен от механични увреждания.
Изображение
Изображение
На последната снимка се вижда и дискретния клипс, който държи ножа много прибран в джоба.
Ето го отворен
Изображение
Изображение
Вдълбнатият скос
Изображение
Изображение
Изображение
Фината структура на дръжката, която е много приятна на допир
Изображение
Заключването, двете солидни шайби и удобната накатка за отключващия палец
Изображение
Изображение
Накатката на гърба и солидния стоп пин
Изображение
Изображение
Как стои в моята ръка, размер L
Изображение
Изображение
Изображение
Малко снимки с други познати острието и не само
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Няколко думи от скромното ми впечатление от ножа. Не съм имал нужда да го нося и ползвам- по много причини. Явно фаворитите взимат превес почти винаги. Но с това дълго острие, изявен връх и вдлъбнат скос ще мушка и реже зверски. Ако съм успял да покажа от снимките геометрията и линията на целия нож ще ви направи впечатление, че върха и абсолютния край на дръжката са на една линия. Как го казах само... Мисълта ми е, че всяко бутащо движение се предава директно на върха на ножа и това би спомогнало лесно проникване в материята/ луканката :D А удобната накатка на гърба спомага за пълно движение при дърпане- т.е. помислено е да се ползва цялата дължина на РР при рязане, без това да пречи на хвата.
Сбран е солидно, с три болта и доста дълъг спейсар- 63 мм., за който се монтира и клипса двустранно.
Щифтовете за отваряне са черни, пирамидални и щадящи палеца.
Съжалявам, че нямам под ръка Милитъри, за да го сравня двата и да убедя и вас, че по нищо не отстъпва на иконата на Спайдерко, освен в стоманата- немаловажно за някой.
Като цяло отново човек получава повече, отколкото е платил- лично мое мнение, но и още няколко колеги имат ножа, и ако са го ползвали активно нека кажат дали съм прав.
И наистина се изненадах, че го имам, правейки една ревизия на наличността, защото пак ще има това "да", това-"не".
Готин нож, който скоро ще зарадва някой на коледни цени :D
Толкова от мен, дано не съм бил досаден. За мен беше удоволствие!
Приятен остатък от деня!

Публикувай отговор