Подравняване на камъни за заточване - lapping/flattening

Заточване, носене и поддържане на ножа.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
Bradley

Подравняване на камъни за заточване - lapping/flattening

#1 Мнение от Bradley » 05 Апр 2014, 20:29

Дори евтините комбиринирани точилки искат елементарна поддръжка, за да служат дълго и качествено, да не говорим за скъпите и висококачествени камичета от САЩ или Жапан...

Въпрос на избор е - преди всяко точене или от време на време - тук всеки си решава...

Според камичето и наличноста на финикойски знаци у портофела започваме от:

- плочка
- водни шкурки
- карборундов прах
- изравнители
http://www.tashev-galving.com/001+BRK+2 ... 0%B5%D0%BD
Изображение
http://www.tashev-galving.com/001+VVI+9 ... 0%B5%D0%BD
Изображение
http://www.tashev-galving.com/001+VVI+9 ... 0%B5%D0%BD
Изображение
- евтинджос диамантени полочи - мисля че имам някъде една на лански губа - трябва да я пробвам, но на клипчето по-долу се вижда лидълския евтинджос как работи
- маркови изравнители - нротън, наниуа
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
- диаmантени плочи DMT, Eze-Lap, Atoma, Shapton
http://www.dmtonlinestore.com/8-Dia-Sha ... e-P15.aspx
http://www.dmtonlinestore.com/115-Dia-S ... e-P13.aspx
http://www.japaneseknifesharpeningstore ... ato140.htm
http://www.shapton.com/#!lapping-plates/cc1o

Различни методи и пособия --> от Atoma, Shapton, DMT и Naniwa, през шкурки и кароборундов прах до плочки *pardon*

Преди
Изображение
Изображение

По време
Изображение

След
Изображение

С диамантена пластина

С водна шкурка

а след като се сдобия и с читаво парче дебело стъко ще покажа и с
Изображение

до тогава

Аватар
Селски учител

Re: Подравняване на камъни за заточване - lapping/flattening

#2 Мнение от Селски учител » 06 Апр 2014, 00:44

Имам читаво парче стъкло. Ако имаш път към Младост 4 (София) - обаждай. Само ще помола да го резнеш на две (то е таман за две подложки) и да ми върнеш половината + 1 бира :-)

Аватар
Bradley

#3 Мнение от Bradley » 06 Апр 2014, 00:54

имам на 5 минути от квартирката работилница за стъклоставяне - заръчал съм вече...

*DRINK*

BorisPetrov

#4 Мнение от BorisPetrov » 06 Апр 2014, 09:07

Имаше един руски клип на който след всяко приточване с камък руснака заглаждаше камъните на стъкло.
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
Djigit

#5 Мнение от Djigit » 06 Апр 2014, 14:49

Аз заглаждам тиролита на диамантена плочка eze-lap след почти всяко приточване, защото забелязвам, че като се работи с вода се задръства по- лесно. С гъбичка и веро трудно се почиства но и това правя преди диаманта, а работата с масла ми идва в повече цапането ... За издълбаване не става толкова бързо но пак се вижда първоначално, че се изтъркват ъглите и на края се почиства в средата, където най много се работи. Ако не почиствам с eze-lap-а, след 3 заточвания, времето за точене на следващия се увеличава х3 :D
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

Аватар
Селски учител

#6 Мнение от Селски учител » 06 Апр 2014, 22:37

BorisPetrov написа:Имаше един руски клип на който след всяко приточване с камък руснака заглаждаше камъните на стъкло.
Това е най-добре, естествено така резултата най-обективно се доближава до идеала, ама колко ли нервички и време троши... Между другото - имах кит на Norton, който включваше и камък за заглаждане - мисля че самата идея е доволно тъпа. Невъзможно е да заравниш качествено работния камък, при положение, че заглаждащия е със същата работна площ. В тоя смисъл, от стъкло+абразивен прах няма нищо по-добро.

Аватар
Bradley

#7 Мнение от Bradley » 06 Апр 2014, 22:51

Ако говорим за камичета от грит 1000 нагоре, особено ако са хубави и скъпи като нортън 4к/8к или други подобни благинки - 8/10/11.5 или 12 ичнова пластина на DMT преди всяко точене е повече от разумен подход, но за комбинирани 150/320 или 120/400 от халумин оксид или силициев карбид - може и да не се вталява човек - аз моите ги подравнявам на всеки 20 /преди/, 10 /сега/ точения и съм предоволен как се държат...

Аватар
Селски учител

#8 Мнение от Селски учител » 06 Апр 2014, 23:11

Всеки има своя истина. За мен, ако с камъка не се направят достатъчно големи осморки върху достатъчно голямо стъкло, 'подравняването' няма да е това, което трябва да е.

Аватар
Bradley

#11 Мнение от Bradley » 03 Дек 2014, 15:07

както обещах - кратко клипче за камичето на КАЙ груп - идея си нямам кой и къде ги произведа за КАЙ, но не е никак лошо камичето - след привеждането му във форма освен показаната кратка среща с кухненско викториноксче заточих с добри резултати хвк-то на хултафорс, мора ламинат, едно 1095 есее 4-ка и едно малко гриптилианче 154 цм с дупка
това ми е първа среща с камък на КАЙ - регулярно получавам ЛС из форумите със запитвания читави ли са, тъй като ги има на няколко места в бг и не са чак толкова скъпи - та накратко:
- меко камиче - така че не трябва да се влага много усилие и редовно да се подравнява за максимално добри резултати - най-лесно 220 шкурка за грубата страна и 600 за фината
- не забелязах да се затлачва лесно
- пие доста водица и е доста порест - 3/4 минутки накисване са достатъчни и спорадично обливане по време на заточването
- на грубата страна лесно и бързо се подготвя нов реже ръб на неръждаеми стомани до 58 роквелчета, а фината с успех заличава голяма част от деругите и докарва добра работна острота - вече дали ще се мине на фин камък или 1200 грит дмт или 2000 шкурка зависи от личните светоусещания, може и директно малко стропинг ако не се вталявате /задълбавате/ на тема цепи сцепеното на косъма на шееснааесе
- пластмасовта подложка е много добра и малката ваничка за вода улеснява точенето, гумените крачета не се приплъзват дори на мокро стъкло

- има още няколко стомани които искам да видя как точи и ще го пусна за продажба, защото си имам достатъчно подобни камъни, но определено смятам да пробвам 3к и 6к - преди да ги препоръчам

Аватар
Bradley

#13 Мнение от Bradley » 22 Дек 2014, 15:52

Ново възголемичко стъкло за подравняване :mrgreen:

Аватар
Bradley

#14 Мнение от Bradley » 26 Дек 2014, 13:14

F-24 алуминиев оксид - около 710 микрона, 0,71 милиметра, 0,028 от инча едрина на зърното - яде зеленият камък на суати комет като обикновена фафла ...

Публикувай отговор