Премахване на косъм? И още 2-3 други въпроса.

Заточване, носене и поддържане на ножа.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Shreek

Премахване на косъм? И още 2-3 други въпроса.

#1 Мнение от Shreek » 09 Дек 2020, 05:52

Моля за малко тъпрение към многословието ми.
Хванах се да наточа трите кухненски ножа в къщи, които стават за нещо. Бруса, който имам тук става само за тренировки, така че разполагах само с точилото в работата и със шкурка 800 и 1200. Плюс китайско червено керамично камъче.
Първо ги минах на точилото в работилницата в работата. Бавнооборотно водно точило с камък с диаметър между 50 и 60 сантиметра (преди 40-50 години може би е бил 70-80) и дебелина към 7-8 сантиметра. Някогашната ми тема за инструмент за изравняване на камъни беше за него, но съм го изравнил само радиално. Аксиално не съм го подравнявал и бие, което завчера ми създаде малко проблеми. За аксиално изравняване ще трябва да му отнема по около сантиметър от всяка страна. Не мисля, че техническия би одобрил подобна волност.
Това уточнение за аксиалното биене е от значение за проблема ми. Затова го описах.
Първите ми опити за заточване на това точило бяха на челото на камъка, при въртене на камъка срещу мен, острието - срещу посоката на движение.
Солинген-а при предишния ми опит да го наточа задра, ръцете ми се плъзнаха надолу, ъгъла спрямо камъка се измени и имам повреда на острието. Не искам да изям на шмиргел 2 милиметра и затова тя ще си остане няколко години. Това няма да попречи на ножа да работи. Аз рядко ползвам първите 3-4 сантиметра на подобен нож а с времето при презаточванията това ще изчезне и острието отново ще бъде със симетрични скосове.
По тази причина презаточих ножовете още веднъж, но на страничните повърхности на камъка, и превключвайки го да се върти в обратната посока - от мен към стената.
С цел ножовете да стоят по-стабилно - намерих една месингова планка. Избрах нея пред другите възможности, защото месинга е по-хлъзгав и това би ми позволило да задържа еднакъв ъгъл на острието спрямо камъка, подпирайки гърба на ножа на планката, и следвайки с ножа релефа на камъка.
Препрочитайки виждам, че е неясно. Не се сетих да снимам точилото, а снимка в нета не намирам - около камъка има рамка от тръби, а планката я подпирам на нея, напречно на камъка, а ножа опирам напречно на планката с гръб към планката, и го притискам надолу, и настрани към камъка, за да стои в една позиция.
Ще гледам до ден два да кача и снимка на точилото.
Точил съм ги на около 15 градуса на страна. При 4 сантиметра ширина на единия от ножовете - задната му част беше на малко под 1 сантиметър от камъка. Аркус тангенс от 0,25 е 14,036, което прави 30-тина градуса заточване. Не се предвижда с нито един от въпросните ножове да се режат кости.
Днес си поиграх малко на шкурка 800, директно на плота на масата като подложка, опитвайки се да почистя мустака. Пипнах Солинген-а и сантоку-то. В момента и двата режат лист от принтер, вестник нямам, но не ми харесва как режат.
https://dox.abv.bg/download?id=a749750ea2
https://dox.abv.bg/download?id=7bc7f90611
https://dox.abv.bg/download?id=977409950f
На Солинген-а мустака беше малък, и след 2-3 минавания на страна изчезна. При всяко обръщане на страната, която заточвах съм го забърсвал със салфетка и по нея оставаше много ситен тъмносив прах. Тия дни мисля да го мина и на шкурка 1200.
https://dox.abv.bg/download?id=8b68f7c60e
https://dox.abv.bg/download?id=5ed2c0ce58
Ножа с черната дръжка не съм го пипал. Изглежда ми по-качествен от Сантоку-то, но това ще се види. Острието му се огъва повече при странчен натиск, но усещането ми, доколкото то е вярно, е за по-качествено острие с непретенциозна дръжка.
Сантоку-то обаче го минах по 4-5 пъти на страна, а мустака си стои. Огъва се в другата посока, но си стои.
Как да се отърва от мустака и колко пъти трябва да го мина на шкурката за да изчезне този мустак? Не е малък впрочем, но няма как да извадя ясна снимка с телефона само.
Чел съм теми, в които се опитва как се точи до мустак, но нямам спомен накраs как се отървава човек от мустака. Минавайки на все по-ситни шкурки и с велико търпение?
https://dox.abv.bg/download?id=70b907d70b
Това камъче, размера му е 10*1*0,5см, не е особено удобно, ще ми свърши ли работа за нещо в случая? Продадено ми е за керамика с грит 3000. Поръчал съм си по-голямо същото, но ще мине време докато пристигне.
https://dox.abv.bg/download?id=bded8f3408
И един въпрос за дръжката на Солинген-а. Когато го купувах ми казаха, че дръжката е от маслина. Има ли нещо подходящо, на приемлива цена, което мога да си купя от интернет, с което да обработя и да поддържам дръжката? Не бих искал да се обезцвети от водата и сапуна при миенето. Ножа определено ми харесва, и макар да ми струваше само 100-на лева, искам да си го ползвам дълго.
Какво имам предвид със "само 100-на лева"? Това на практика е 30% от първоначалната му цена тук, а тези 70% отстъпка ги получих, защото беше последен екземпляр от вида, и беше с подбит врък. В последствие забелязах, че 1,5-2 см при върха са съвсем леко извити наляво, трябва внимателно да се вгледа човек за да го види, а точно между дръжката и острието има извивка така, че острието е надясно спрямо дръжката под някакъв ъгъл, но това последното съм го виждал и на няколко от ножовете на предишния главен готвач и не ме притеснява. Възможно е дори да е нарочно направено, но няма как да проверя след като това беше последния екземпляр.

Съвети как да дообработя остриетата и дръжката приемам, доколкото мога ще ги спазя. На прочелите до тук - благодаря за търпението.

Shreek

Re: Премахване на косъм? И още 2-3 други въпроса.

#2 Мнение от Shreek » 09 Дек 2020, 05:57

Извинявам се за кофти снимките. Първо написах, постнах, а след това потърсих правилата. Снимките са големи, но са на моя пощенска кутия, така че няма да товарят сървъра, но не се сетих как да ги поставя да се отварят автоматично и да излизат в текста. То пък навярно би ги показало огромни.
Следващият път, когато пускам снимки на нещо - ще им намаля размера и ще ги пусна да се зареждат заедно с текста.
Но пак ще бъдат на пощата ми.

Франко

#3 Мнение от Франко » 09 Дек 2020, 21:39

При точене срещу РР се получава по-малък и по-лесно свалящ се косъм, който махаш на същия грит с който си започнал. Тук е показано:https://www.youtube.com/watch?v=MbkMt0PId1Q&t=1s и https://www.youtube.com/watch?v=7yFqeD4pgc8 , образуването на косъма при едното и другото движение.
После минаваш на по-фин грит. Нещата зависят от стомана, камък, закаляване, техника на заточване и тнт.

Shreek

#4 Мнение от Shreek » 10 Дек 2020, 00:51

От няколко години домашните ножове, когато съм се хващал да ги наточа както трябва - правил съм го на шкурка движение по посока гърба на ножа.
И до вчера не съм имал толкова упорин косъм.
Без да искам излъгах, когато изброих "всички" неща за заточване, които имам тук. Бях забравил още две диамантени точила, едното 10*3 см плочка 400/1000, другото е едър грит, плоска и полукръгла страна с канал на полукръглата, едно плоско камъче на Тиролит широко 1 см, май го видях и в клипчетата на Брадли, но когато го купувах за 3 и нещо от Ташев Галвинг - не съм имал информацията от тук, и имам едно на Victorinox - от едната страна е керамика, а от другата - V образни пластини.
Зная, че ако го тръкна само веднъж на пластините ще се отърва от косъма, но не искам. Този път искам да го докарам до изчезване.
Днес не съм го пипал. Утре ще пиша успял ли съм да го разкарам само на шкурка косъма, и как реже.

Аватар
gospodarski

#5 Мнение от gospodarski » 10 Дек 2020, 14:47

Аз като пишман специалист по точенето мога да споделя аз през какви етапи минах когато реших, че не бива един мъж да може да си наточи сам ножовете вкъщи.
Първо реших, че колкото под по-малък ъгъл е сведен режещият ръб, по-остър ще е ножа. И почна едно търкане на едно малко камъче, а ножовете си стояха тъпи като мен! После се позачетох, попаднах на този и други форуми, появи се Ютуб... (и Брадли, Бог да го прости, че го споменавам) и нещата започнаха да се нареждат.
Първо се снабдих с по-голям камък (10х2см не става за точене, най-много за дребно довършване). Около 18 - 20 см трябва да е дълъг, за да имаш място да търкаш и да отнема материал.
После наблегнах на техниката и на поддържане на еднакъв ъгъл на точене.
И накрая се заиграх с едрини на абразивите, шкурки, масати, пасти, кожи и други пинизи за все по-добър краен ефект.
И след още четене и проби ножовете ми бръснат и е опасано да си играеш с тях.
Та по темата, че постът ми стана по-дълъг от твоя:
Колкото по-ситна е шкурката (или камъкът), толкова по-малък ще е мустакът. Шкурка 800 трудно ще го свали, само ще го обръща. Намери си твърда и идеално гладка подложка ако мислиш да ползваш шкурки (парче стъкло, камък или каквото намериш). Захващаш или направо залепваш шкурката и работиш удобно. Иначе почти няма шанс да се справиш. Може и с водна шкурка. Като се намокри си стои стабилно залепена за гладка основа. Едрините се увеличават постепенно - 800 - 1200 - 2000 - 3000 дори. Ако режещият ръб е бил добре оформен в началото, това ще докара ножа да бръсне доволно.
Но пак ще има малък мустак!
За да го махнеш трябва или да го тръкнеш на парче кожа на заден ход, или да го прекараш на масат или нещо друго по-твърдо от ножа (аз ползвам гърба на един стар керамичен нож). И двете опции се правят на по-голям ъгъл от този на точенето и без натиск. Идеята е да се обърне финото косъмче няколко пъти и то да се отчупи и падне. Същото упражнение можеш да го направиш и сега, но след падането на дебелия косъм, острието няма да е така остро.
Дано да съм бил полезен поне малко и да не си заспал докато четеш този роман. Успех!
Когато погледнеш към Витоша ти иде да цитираш Вазов. Когато се обърнеш към София ти иде да цитираш Стоичков... (цитат от Аламинут)

Аватар
gospodarski

#6 Мнение от gospodarski » 10 Дек 2020, 15:12

И да добавя - щом пазаруваш в Ташев-Галвинг погледни дали нямат пак някой евтин Тиролит. На него или подобен можеш да си точиш ножовете без да се занимаваш да ги носиш на работа с теб.
За техниката има страшно много клипове в Тубата и съвети тук във форума. Аз лично първо изчетох всичко и тогава се хвърлих да точа до бръснене. Сега идва зима, извънредно положение, битов алкохолизъм и т.н. Сипваш си едно питие по твой избор, създаваш си удобен кът за точенето и почваш. 5 мин точене - една яка глътка за калибриране на окомера и пак така докъдето стигнеш. Другия ден пак : *DRINK*
Аз лично не бих очаквал много от сантукото- изглежда бесен китаец и не е ясно колко ще се наточи и колко ще държи. Но за тренировки е супер.
Когато погледнеш към Витоша ти иде да цитираш Вазов. Когато се обърнеш към София ти иде да цитираш Стоичков... (цитат от Аламинут)

Shreek

#7 Мнение от Shreek » 10 Дек 2020, 19:22

Не съм в България в момента. Там имам няколко прилични камъка от 150, 320, 400, 1000, 8(10)000. Последния никога не съм го ползвал. Имам и 2-3 броя руски, неидентифицирани, много ситни. Купувани по времето на разпада на СССР от столичния битак, и никога не ползвани. Дано ги намеря къде са. Ще видя как ще си набавя тук нещо, което е що-годе прилично, но сега нямам пълноразмерен качествен камък.

Мислих си преди някое време за диамантена плоча. Не плочка 100*30*1 мм, каквато имам. От 2016-та до 2018-та включително, това са почти три години, доста я потормозих за всяко нещо, което ми трябваше да запиля, но без ножове, и мога да кажа, че плозката все още е в същия добър вид, в който беше когато я получих. Сега си мисля за нещо такова:
https://www.aliexpress.com/item/3301576 ... web201603_
Дали ще бъде достоен заместител на камъните и дали би било достатъчно дълготрайно като живот? Четох някъде, че жълтите били по-здрави и по-дълготрайни от белите. Някой има ли непосредствен опит с такава плоча?
В общи линии цената му е почти еднаква с цената на добър камък от интернет. За камъните зная, че се изяждат, трябва периодично да се подравняват, и нямам представа колко заточвания е живота на един камък.
А колко заточвания е живота на една голяма диамантена плоча? На нея със сигурност ще мога да точа и срещу РР. Въпроса е дали си струва.

Франко

#8 Мнение от Франко » 10 Дек 2020, 21:38

За големината и упоритоста на косъма, значение има самата стомана, както и закаляването и ( за мен най-гадни за точене са меките неръждавейки). Отделно оказва влияние и натиска върху камъка - не натискай много. Далеч съм от майсторите на заточването, но винаги точа срещу РР - така зърното на камъка реже стоманата, а при обратния ход я къса. Отделно сменяй по-често страните, както и посоката на самото движение, но винаги срещу РР (това малко неясно ми се получи) - единия път почваш движението откъм чойла, а следващия път откъм върха, но и в двата случая - срещу РР.

Shreek

#9 Мнение от Shreek » 11 Дек 2020, 13:08

То и аз за стоманата си мислех, че е причината, защото на солинген-а стоманата се сипе на прах, но косъмът е съвсем малък, докато на сантоку-то косъма е направо като лентичка, но няма как да го снимам.
На камъни зная, че се точи срещу РР, но на шкурка съм чел, че се този назад. А аз точа на шкурка за момента.
Шкурката, която имам е водна. Има ли значение на сухо или на мокро работя, и кое е препоръчително?

Франко

#10 Мнение от Франко » 11 Дек 2020, 22:13

Водната шкурка е предвидена да работи с вода (абразива се рони по=малко и не се затлачва), но има гадния навик да се свива на руло когато е накисната - търкай на сухо.

Shreek

#11 Мнение от Shreek » 10 Мар 2021, 15:06

Вчера пристигна китайската керамика, която си поръчах. 150*20 мм. Ползвам едно бадемово масло когато точа с него, за да не запушвам порите на камъка. Китайчето (разбираемо е - иска да продава повече човека) е препоръчало вода, но с вода видях как започва да се задръства камъка и минах на масло.
Историята с косъма се повтори на един евтин нож. Но този път косъма беше доста по-малък от времето, когато почнах темата. Сантокуто не съм го пробвал, но ще го пробвам тия дни и ще пиша как е. На въпросния евтин нож може би към десетото обръщане косъма вече беше много намалял. В един момент ми писна и малко увеличих ъгъла. Хартия за принтер реже, но вестник едва ли ще реже, понеже острието има щръбки. Твърде евтин боклук е това острие за да си правя труда да ги изравня щръбките, но може и да го направя в някакъв момент. През шкурка първо.
На острието на макетен нож косъм не видях. Или не се получи косъм, или е твърде малък за да го видя. Остриетата на макетните ножове, а това острие има щемпел, че е произведено в Япония, обикновено са доста твърди. Поне качествените такива, но все пак не ми се вярва изобщо да не се е образувал косъм.

Публикувай отговор