Как и с какво би могло да се заточи нещо подобно?

Заточване, носене и поддържане на ножа.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Shreek

Как и с какво би могло да се заточи нещо подобно?

#1 Мнение от Shreek » 12 Ное 2020, 03:34

https://kniveksperten.no/muela-apache.html

Ръчкайки из нета попаднах на този нож. Е... там имаше още доста ножоне, но за тях имам идея как биха могли да бъдат заточени, докато за този нямам никаква идея.
Ще бъда благодарен на кратко описание с какво и как може да бъде заточена подобна форма.

пп. Може и да ми се върти нещо в главата, но не искам да пиша глупости, понеже мисълта е на базата на нещо, видяно във видео, което нямам никаква представа дали работи на практика или не. Но силно се съмнявам че работи.

Аватар
Bradley

Re: Как и с какво би могло да се заточи нещо подобно?

#2 Мнение от Bradley » 12 Ное 2020, 08:24

Керамичен масата или такъв с диамантено покритие.

Цени от 30 д 250 лева.

Евтин вариант - водни шкурки е/точилката на жената

Франко

#3 Мнение от Франко » 12 Ное 2020, 20:45

Има и камъни, на които са им заоблени страните.

Shreek

#4 Мнение от Shreek » 22 Ное 2020, 06:13

Т.е. при подобни нагънати форми - само заоблени камъни.

Сега виждам, че не съм уточнил въпроса си, и ако не получа още някакво пояснение - вината ще си е изцяло моя.

Напоследък се заглеждам в скандинавското заточване. Имам едно доста евтино точило, и един евтин и един сносен нож със скандинавско заточване. В момента тренирам на евтиния нож и няма да ми пука, ако го направя на нищо, но острието му е тънко и съответно скоса е тесен, та е неудобно за точене. Тъкмо ще се науча по-добре.

Гледайки кривия нож, който постнах, си мислех именно за скандинавско заточване. Разбирам, че със заоблени камъни ше може да се направи. Ще трябва да се компенсира дебелината на камъните, ако се сменят камъни, и ще трябва да се измисли начин да се фиксира в еднозначно повтаряема позиция, освен ако човек не си купи от ония машинки, които въртят ножа на 180 градуса.

Някаква друга идея за улеснение?

пп. Влязло ми е в главата като логическа задача как най-лесно да направя скандинавско заточване на подобен тип нож. Затова пуснах темата. Не ми пишете черни точки, ако това са въпроси, несвързани с конкретна задача. Повечето ми учители, които запомних с добро, често ни даваха именно задачи, не свързани с нещо конкретно, които задачи обаче ни научаваха да мислим.

Франко

#5 Мнение от Франко » 22 Ное 2020, 21:49

Доколкото разбирам, искаш да направиш сканди скос на 0 (препрофилиране), на острие с рекърв? На точилка с фиксиран ъгъл?
Виждал съм заоблени камъни за тези точилки ... изкача ми обаче друг въпрос - препрофилирането ще предполага използването на няколко камъка от един и същи грит износват се, а не знам как и дали могат да се подравнят) - струва ли си времето и материалите :-[

Shreek

#6 Мнение от Shreek » 23 Ное 2020, 04:20

Искам да си отговоря/да науча отговора на въпроса как може да се направи това. За момента подобен въпрос не стои пред мен, но искам да си отговоря на този въпрос.
От въпроса ти дали камъните се износват се замислям дали това не би могло да стане с диамантени заоблени точила, понеже те няма да се износват, или износването им ще бъде пренебрежимо малко.
Това, което гледах в едно клипче относно сканди заточването - човека слагаше ножа върху камъка така, че скоса да лежи върху камъка, и притискайки го така, че на практика самият скос да води - точеше. Затворих доста подпрозорци и изгубих това клипче, но ако пак намеря нещо подобно ще метна линк, но за такова острие подобен тип заточване определено не би помогнало.
Тормозя въображението си на практика. :D

Франко

#7 Мнение от Франко » 23 Ное 2020, 21:45

Горе-долу схванах за какво говориш ... на ръка (ако изобщо е възможно) ще е дълга и неблагодарна работа, като крайния резултат е много съмнителен (в крайна сметка говорим за закален нож, а не за сурова заготовка). На фиксирана точилка не мисля, че ще може да стане, а на ръка ще е голямо танцуване. Ъгъла на заточване ще се променя в зависимост от ширината на острието (ако ще е пълен сканди скос по цялата дължина).
Диамантените точила също се износват (изронват), което зависи от свръзката де.

Публикувай отговор