Поредица от гритове за заточване на ръка?

Заточване, носене и поддържане на ножа.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Shreek

Поредица от гритове за заточване на ръка?

#1 Мнение от Shreek » 16 Сеп 2020, 02:16

Извинете ме, ако въпросите ми са лаишки. Надявам се да им отговорите.

Искам да се снабдя с камъни за заточване. Ще ги купувам от Ибей и Алиекспрес. Нямам претенции за скъпи камъни - цени от порядъка на 20-тина долара. Стандартен размер 180*60*30 мм.
Ако някой е купувал наскоро и вече е тествал полученият камък - ще се радвам и на линкове към конкретни търговци, но основният ми въпрос е друг.
Трябва ли ми грит 120/150 за грубо заточване или мога да започна от 240 и след това да скоча направо на 800 или 1000? Кое бихте ми препоръчали?
За нескъпи, евтини до средна цена ножове, нужно ли ми е нещо повече?
Ако реша да попълня нататък след 800/1000 на колко ще ми препоръчате за отида?
240/800/2000/5000 добре ли е, или дя се замислям за 320/1000/3000/8000(10000)? А може би 240/800 + 3000/8000 или 3000/10000?

Може би най-правилно е да помоля да кажат тези тези, които вече са изгубили броя на ножовете, които са заточили, какви гритове да избера така, че с два, максимум три двойни камъка да покрия нещата от грубо оформяне до бръснеща острота (огледална гладкост).
Ще ме посъветвате ли какви камъни да избирам относно състава, или за начало да гледам само грита?

Поради лични причини не искам да си купувам от точилата с фиксиран ъгъл на заточване, които работят с набор от камъни, дебели 5 милиметра. Предпочитам да свикна да заточвам на ръка, и да определям скоса на заточване на всеки нож индивидуално. Ако някой е на мнение, че приставките за ножове с керамична опора, за които се рекламира, че позволяват заточване с фиксиран ъгъл, които се защипват за задната част на острието са полезни - склонен съм да опитам как се работи и с такава приставка, стига тя да не съсипва камъка. Нямам представа как ще се отрази на камъка триенето с керамика, но ще се радвам да получа мнения на хора с опит.

пп. Ако не съм нахален, предпочитам водни камъни. Маслените камъни в краен случай. Подходящо ли е за тях да се използва автомобилно двигателно масло или ще трябва да си търся вретенно масло?

Франко

Re: Поредица от гритове за заточване на ръка?

#2 Мнение от Франко » 16 Сеп 2020, 21:10

За бръснеща острота не е необходимо РР да е огледално полиран ;)
Груба Индия, Фина Индия и китайска рубинена керамика ще ти свършат идеална работа ... като за начало :)
Като мине началото, сам ще знаеш какво точно ти трябва и ще задаваш конкретни въпроси, а дотогава - търкане му е майката - прежалваш 1-2 ножа и тренираш върху тях докато свикнеш да държиш верния ъгъл.

Публикувай отговор