Дискусия - нестандартни ТО

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Съобщение
Автор
Аватар
angle_cleaver

Re: Дискусия - нестандартни ТО

#16 Мнение от angle_cleaver » 28 Мар 2017, 21:56

defoto написа:Аз пък съм гледал закаляване "сандвич" хаха .слагат клина между две тежки железа и обдухват с въздух под налягане.пък какво се цели с роза начин аз незнам. *hmm gmm*
Да не се изкриви клина. Алуминга или харкум се използва.

Аватар
defoto

#17 Мнение от defoto » 28 Мар 2017, 21:58

angle_cleaver написа:
defoto написа:Аз пък съм гледал закаляване "сандвич" хаха .слагат клина между две тежки железа и обдухват с въздух под налягане.пък какво се цели с роза начин аз незнам. *hmm gmm*

За изкривяването ясно, за другото дори нз какво е хахаха
И най-добрият инструмент, в ръцете на невежа, е купка желязо!

Аватар
vlastelin

#18 Мнение от vlastelin » 28 Мар 2017, 22:09

Да оставим майсторите да пишат тук, съжалявам че се намесих, че и другите след мен. Даже да затрият последните мнения.
Faber est quisque suae fortunae

asenvr

#19 Мнение от asenvr » 28 Мар 2017, 22:16

Това , което го писах в предишния ми пост беше споделяне на експерименти, не технология-както писа Уди-хората са го измислили кое-как , и са го написали.Преди около 2 год . с един колега си купувахме трислоен ламинат на Хитачи-Аогами и Широгами.И двете стомани са с почти еднакво въглеродно съдържание ,но в упътването за термообработка, което ни изпратиха заедно с тях си беше написано че бялата , която съдържа само желязо и въглерод се закалява във вода , или масло , а синята ,в която има и други легиращи елементи-само в масло.Температурата на аустенизация и за 2те беше написана 790-820 гр.Колегата си направи експеримент-на 810 гр кали острие от синятя-легираната във вода-резултата беше 2 пукнатини във вложката на ламината.

AVITOHOL

#20 Мнение от AVITOHOL » 28 Мар 2017, 22:29

angle_cleaver написа:
Преди време Тошко ми кали 2 ножа от стомана BEKUT по същия начин между 2 плочи даде по добри резултати отколкото в масло. *THUMBS UP*

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#21 Мнение от tinko » 28 Мар 2017, 22:36

При този начин има много неизвестни. Зависи от стоманите, обмазка, защита от обезвъглеродяване и още доста. Не го препоръчвам, не виждам смисъл да обдухваш, т.е. да окисляваш а охлаждането между плочи не води до това и си охлажда добре за въздушнокаляеми стомани. Може и плочи от желязо, мед, месинг и много други не е задължително само алумин. Променливите са много, резултатите по принцип са близки но има и катастрофални.

Авитохол какъв по добър резултат, по голяма твърдост, по жилав, по износоустойчив, по добър не е се измерва а е субективно.
Последно промяна от tinko на 28 Мар 2017, 22:39, променено общо 1 път.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Аватар
Митев

#22 Мнение от Митев » 28 Мар 2017, 22:37

Тя стана една :D
Если человек идиот -это надолго

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#23 Мнение от tinko » 28 Мар 2017, 22:41

Митев написа:Тя стана една :D
Дай и ти 5 ст. или поне Кадри да каже нещо за бързото сваляне на фолио. :D
http://tinkoknives.com/ - за ножари

vesko

#24 Мнение от vesko » 28 Мар 2017, 22:54

Тя стана една ....... много интересна
Ще следя темата .
Точно тая техника с фолиото и аломиниевите плочи ми е любопитна и разликите с охлаждането в масло.

djack

#25 Мнение от djack » 28 Мар 2017, 23:09

Taзи тема стана много интересна, ще я следя с интерес! *THUMBS UP* Поздравявам Ви за което! *THUMBS UP* *DRINK*

Аватар
kr.bonev

#26 Мнение от kr.bonev » 28 Мар 2017, 23:35

Винаги съм предпочитал карбонките, най-сполучливи ми стават от огъня в затоплено масло, ако нямат нужда от изправяне с чука почти веднага във вода. За препоръчване е обмазка т.е. зонова закалка.
Не вземай живота твърде на сериозно, жив от него няма да се измъкнеш !

Аватар
defoto

#27 Мнение от defoto » 29 Мар 2017, 05:55

Ето малко тестове : https://youtu.be/TSVs2LCZ-TQ[/youtube]
И най-добрият инструмент, в ръцете на невежа, е купка желязо!

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#28 Мнение от RAZORBLADE » 29 Мар 2017, 07:06

Аз гледам да не излизам от указаните температури и даже се придържам повече към долната граница на температурите за аустенизация, поне при въглеродните стомани. Резултатите ми харесват защото после тествам ножовете си на сухо дърво с цепене. Визирам в частност немското О2 - 1.2842. Засега ми е любимата въглеродна стомана. При 790 градуса задържам в пещта поне 10 мин и зърното остава фино, последва два отпуска на 200гр. Твърдост 58-58.5HRC Същата стомана при 820С и същото време на задържане уедри кристала и ножа се чупеше много лесно. Твърдостта беше сходна. В темата Термообработка го има лома на двете счупени детайла. После трябва да ги слея темите.
Напоследък често хората пишат - Ама то е твърдо! Твърдо не значи добро. Това и Мишо каза.

Чудя се например каква е разликата между закалка в масло и плочи за 1.2379 да речем за износоустойчивост, твърдост и механични качества.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#29 Мнение от RAZORBLADE » 29 Мар 2017, 17:16

Току закачих и една стара тема Твърдости. Мисля, че трябва да стои горе.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
Acho

#30 Мнение от Acho » 29 Мар 2017, 17:31

Ми като сме зачекнали за странни ТО , какво ще кажете за "арменската закалка"?
Гадния я беше споменал веднъж.
Ars longa, vita brevis.

Публикувай отговор