Дискусия - нестандартни ТО

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Съобщение
Автор
Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

Дискусия - нестандартни ТО

#1 Мнение от RAZORBLADE » 28 Мар 2017, 17:43

В последните няколко години доста хора пишат за по-стресови термообработки на стоманите и покачване на твърдостта и износоустойчивостта. Може ли да споделите каква е разликата като качества в сравнение с нормалната термообработка - в рамките на технологична карта. Четох за моментно цопване във вода с последващо потапяне в масло. Пробвах веднъж със сребрянка за секунда във вода - изви се като сабя ножчето и пук...... Сега от него имам ножче за кожа.....от парчето де. После четох, че трябва да се топли водата и прочее.
Четох, че се прави и с неръждаеми и даже с прахови стомани. Какво се постига и как? По-рязко охлаждане???
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

asenvr

Re: Дискусия - нестандартни ТО

#2 Мнение от asenvr » 28 Мар 2017, 18:21

Аз правих опити с Елмакс във вода-от 1060градуса-натроши се като стъкло.
Същото ми се получи и с S35vn-с други не съм си правил експерименти.Водата си беше с околна темперетура-20-25гр. ма то навсякъде си казват че с вода се закаляват въглеродни нелегирани стомани.Някога съм калявал кована 4х13 във вода-в последствие и тя се счупи.

Аватар
Митев

#3 Мнение от Митев » 28 Мар 2017, 20:19

Много деликатна тема....,сега остана да питаш и дедо Юка и Хапкала как си правят закалките ...и оп всеки у форума става майстор.. :D
Если человек идиот -это надолго

Аватар
servantesss

#4 Мнение от servantesss » 28 Мар 2017, 20:26

Колко да е деликатна, останал съм с впечатлениеъо, че тука споделят Майсторите а не се крият като ония мишок Юка, голяма работа, че серебрянката му стнала като прахова стомана с някво секретно каляване, ай сиктир... :D

Аватар
Митев

#5 Мнение от Митев » 28 Мар 2017, 20:31

Нищо секретно не е , просто се спазва даташийта...имам над 20 остриета във вода ... и най -големия спец - тука е Тинко ;)

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#6 Мнение от RAZORBLADE » 28 Мар 2017, 20:49

Айде, пак потайности. :-X Става малко като Кирил Коликов във едно интервю как пазил тайните за закалката и само на някои ги разкривал. Във вода иска по-ниска температура на аустенизация, ама това за въглеродни стомани. Споделете, как и какво точно сте правили. Аз лично си закалявам въглеродните стомани (1.2842) на 790-800 градуса и в масло. Не искам да има излишен стрес в ножа - така с вода се получава доста по-напрегнат мартензит.
Пробвах веднъж с 1.2842 за момент топване във вода и после в масло. Твърдостта беше по-висока, отколкото само в масло, но се чупеше като солетка. В менгемето си чупих парчета от ножа с клещи чираци. Със закаленото само в масло ми трябваше рамо - с една тръба успях да счупя същия като размер детайл. Та да питам кой какво точно прави, с какви стомани и какви качества постига за сметка на какво и за какви ножове е удачно да се правят такива девиации от предписанията.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

Изображение

asenvr

#7 Мнение от asenvr » 28 Мар 2017, 20:59

Аз си помислих че става въпрос за закалката на неръждаеми -т.е. легирани стомани във вода , та затова писах за моите опити,за което се извинявам.

AVITOHOL

#8 Мнение от AVITOHOL » 28 Мар 2017, 21:05

RAZORBLADE написа:В последните няколко години доста хора пишат за по-стресови термообработки на стоманите и покачване на твърдостта и износоустойчивостта. Може ли да споделите каква е разликата като качества в сравнение с нормалната термообработка - в рамките на технологична карта. Четох за моментно цопване във вода с последващо потапяне в масло. Пробвах веднъж със сребрянка за секунда във вода - изви се като сабя ножчето и пук...... Сега от него имам ножче за кожа.....от парчето де. После четох, че трябва да се топли водата и прочее.
Четох, че се прави и с неръждаеми и даже с прахови стомани. Какво се постига и как? По-рязко охлаждане???
Мисля че съм гледал някакъв клип в ютуб но ножа не се потапяше целия във водата а една трета от ширината на клина послр целия във масло може би се получава нещо като зонова закалка за стоманата каква беше не се сещам

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#9 Мнение от tinko » 28 Мар 2017, 21:19

Аз не калявам много карбонови но главно в масло само /мисля, че се постигат оптимални резултати/, от време на време като искат повече твърдост първо масло после вода, чувал съм за масло и вода смесени но чак дотам не съм стигал. Отвърщане на по малко от 200 градуса го избягвам независимо от стоманата, дори най често ползвам 210 градуса - ей тъй да има. При каляването след охлаждане изчаквам 10-15 мин. но гледам да не са повече от 30 мин. и тогава отвръщам ако няма крио.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#10 Мнение от RAZORBLADE » 28 Мар 2017, 21:20

Асене, не се извинявай, точно на място е поста ти. Точно нестандартни термообработки, фалове, дефекти и ефекти ми се иска да се споделят тука. Както въглеродни и всякакви инструментални, така и неръждаеми.
Сребрянката, която топнах във вода, беше кована. Дали е имало напрежение от коването на шината и това да е причинило спукването, не знам. Бях го загрял до 800С. За секунда топване и се чу цък.

Изображение

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#11 Мнение от tinko » 28 Мар 2017, 21:28

Ааа имал съм проблеми с големи като размер остриета и с големи разлики в дебелината и широчината, има чалъми за подсигуряване но понеже ползвам скъпи стомани и не ми се рискува не изтънявам много към режещия ръб и предпочитам да пошкуря повече след каляването от колкото да бракувам. Примерно Сантоку фул танг дълго около 300мм. с дебелина 3 мм. и широчина на клина 45 мм. калявам цялата шина без да правя скосовете, правя ги след каляването не е чак такъв чанч. А асиметричните скосове винаги ме изприщват при каляване и се съобразявам с горната техника .
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Аватар
Митев

#12 Мнение от Митев » 28 Мар 2017, 21:29

RAZORBLADE написа:Асене, не се извинявай, точно на място е поста ти. Точно нестандартни термообработки, фалове, дефекти и ефекти ми се иска да се споделят тука. Както въглеродни и всякакви инструментални, така и неръждаеми.
Сребрянката, която топнах във вода, беше кована. Дали е имало напрежение от коването на шината и това да е причинило спукването, не знам. Бях го загрял до 800С. За секунда топване и се чу цък.
770 -780 ;)

Аватар
woody

#13 Мнение от woody » 28 Мар 2017, 21:32

Мисля, че цялата тази периодично надигаща се шумотевица около подобряване на закалките е предимно глупости. Все пак с ТО се занимават цели институти и заводски лаборатории, които по цял ден само това правят. Ако знаете по колко тона качествена стомана отива от там за претопяване... :D Като вдигнеш един показател, това е обикновено за сметка на друг. Предполагам, че отчитате това. Режимите, които производителите или научните лаборатории препоръчват, търсят златната среда. Или по-скоро баланс между всички добри качества на определена стомана. Затова се старая да се придържам към тях.
Лично мнение.
Виж, това, което Тинко споделя е нещо, дето от лабораторията едва ли ще ти го кажат. *DRINK*
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
vlastelin

#14 Мнение от vlastelin » 28 Мар 2017, 21:52

Преди време имаше голяма шумотевица относно каляването, аз поне стигнах до извода, че никой не си прави труда да смята геометрия-твърдост-износоустойчивост при изработка на остриета за ножове от производители на стомана и прочие. Всякаквите им данни са за машинни елементи. От там идат и различията, относно нещо създадено острие на теория и някакво създадено с практика. И там е разковничето, малко градуси нагоре-надолу, охлаждащ елемент и други фактори.
Последно промяна от vlastelin на 28 Мар 2017, 22:00, променено общо 1 път.
Faber est quisque suae fortunae

Аватар
defoto

#15 Мнение от defoto » 28 Мар 2017, 21:52

Аз пък съм гледал закаляване "сандвич" хаха .слагат клина между две тежки железа и обдухват с въздух под налягане.пък какво се цели с роза начин аз незнам. *hmm gmm*
И най-добрият инструмент, в ръцете на невежа, е купка желязо!

Публикувай отговор