Карбиди или Нитриди

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Съобщение
Автор
Rotor

Карбиди или Нитриди

#1 Мнение от Rotor » 18 Ное 2016, 22:48

Здравейте!
Дали експертите във форума могат да хвърлят светлина върху предимствата и недостатъците на нитридите спрямо карбидите?
Съвсем скоро, докато разглеждах продуктите на Spyderco попаднах на тази стомана LC200N. Разработка е на Zapp. И има следният състав:

Въглерод.....0.30
Хром.........15.00
Молибден....0.95
Азот...........0.50
Никел.........0.50
Магнезий....1.00

Твърди се, че се ползва от NASA за лагери, като заместител на 52100 и има изключително фина структура, което я прави изключително подходяща за тънки остриета.

Аватар
JoroHondata

Re: Карбиди или Нитриди

#2 Мнение от JoroHondata » 19 Ное 2016, 16:40

Здравей
Нитридите нямат недостатъци, както и карбидите. При всички положения легираната стомана с Азот ще бъде с по- високи механични свойства. такива стомани- легирани с Азот- са се произвеждали и в България.
Поздрави
Умните са мързеливи, а глупавите- амбициозни !
Старай се, за да заслужиш !
Arbeit macht frei
+359 88 6861413

Zagy

#3 Мнение от Zagy » 21 Ное 2016, 20:03

А при еднакво тегловно процентно съотношение кои карбиди ще са повече?

Примерно при еднакво процентно съотношение на V и W - ванадиевите карбиди ще са близо 3 пъти повече, защото ванадия е близо 3 пъти по-лек ов волфрама и при еднакво тегло ще има повече на брой ванадиеви атоми/карбиди в сплавта. Това е за да илюстрира по-добре въпроса ми.

Rotor

#4 Мнение от Rotor » 21 Ное 2016, 21:51

Не мисля, че количеството е адекватен параметър (например как се сравняват 100 лади, едно ферари, 3 джипа, половин самолет...). Без да съм специалист по металургия смятам, че има доста фактори, които в различна комбинация формират качествата на стоманата. Твърдост, стуктора, зърнестост, якост, корозоустойчивост. Комбинацията на тези параметрипозволява съответният дизайн на ножа. Мисля, че не е проблем един нож да се заточва вместо веднъж на три месеца веднъж месечно, ако за сметка на това е напълно корозоустойчив и достатъчно як за да се направи с тънко острие.
В този форум ножовете се правят основно, чрез шлайфане и се залита по дебелите остриета. Аз предпочитам под 2.5 в най-дебелата си част. Пробвал съм да режа луканка с два наточени до бръснене ножа с плосък скос. Единият с дебелина 3мм и широчина около 25мм, другият с дебелина 2мм и широчина 40мм - Разликата е космическа в полза на по-тънкото острие - изобщо за сравнение не може да се говори. След това пробвах да режа с доста затъпен кухненски нож (Fiskar тънък около 2мм) усещането е същото, като наточеният до бръснене дебел нож. Ако дереш животно, цепиш дърва или просто си ползваш ножа за красота дебелият е по-добре, но за рязане е доста кофти.

Аватар
JoroHondata

#5 Мнение от JoroHondata » 21 Ное 2016, 22:02

Rotor написа:изключително фина структура, което я прави изключително подходяща за тънки остриета.
Здравей
Азота няма кой- знае каква връзка с дебелината на детайла...какъвто и да е той...
А ако знаеш още колко стомани имат такава фина структура, и още толкова имат още по- фина структура.
Поздрави
Arbeit macht frei
+359 88 6861413

Rotor

#6 Мнение от Rotor » 21 Ное 2016, 22:40

JoroHondata написа: Здравей
Азота няма кой- знае каква връзка с дебелината на детайла...какъвто и да е той...
А ако знаеш още колко стомани имат такава фина структура, и още толкова имат още по- фина структура.
Поздрави
Азота не дава ли по-висока якост, която дава и възможност за по-тънко острие? Поне аз така разтълкувах предният ти пост. Що се касае до структурата... Предполагам си трябва баланс -твърдост, якост, структора. Да не философствам много без да разбирам конкретно от стомани (въпреки, че като потребител имам известен опит), но смятам, че не бива да се залита в никоя крайност и никой параметър сам по-себе си не е по-важен от останалите.

Zagy

#7 Мнение от Zagy » 21 Ное 2016, 22:58

Rotor написа:Не мисля, че количеството е адекватен параметър (например как се сравняват 100 лади, едно ферари, 3 джипа, половин самолет...). Без да съм специалист по металургия смятам, че има доста фактори, които в различна комбинация формират качествата на стоманата.
Аз не търся качества и сравнения - питам само за количество. Въпросът ми е само за това.

Аватар
JoroHondata

#8 Мнение от JoroHondata » 22 Ное 2016, 19:31

Здравейте
Специално за колегата Rotor: структурата на метала определя свойствата. Такова понятие като "баланс -твърдост, якост, структора" не съществува и не се използва.
Структурата се получава от: начина на добиване на стоманата; легиращи елементи в стоманата; вид и количество на неметални включения; някакъв вид Пластична Деформация до получаване на някаква заготовка; и не на последно място- вид на Термично Обработване.
Ние кои от тези технологични стъпки знаем ? може би само Термичното Обработване на крайното изделие...
Поздрави
Arbeit macht frei
+359 88 6861413

Аватар
Agarvaen

#9 Мнение от Agarvaen » 23 Ное 2016, 07:52

Zagy написа:А при еднакво тегловно процентно съотношение кои карбиди ще са повече?
Не мисля, че въпросът ти е коректен. Сега ще обясня, доколкото си спомням химията. Първо, карбиди са съединения с въглерод. Ако питаш за ванадиеви и волфрамови карбиди - ок. Но ако питаш за процентното им съотношение при свързване с азот - тогава говорим за нитрити. Иначе, при еднакво процентно отношение, ванадиевите ще са повече - по-химически активен е. Но тук пак опираме до условности, защото, както ванадия, така и волфрама са преходни елементи и сплавите, които образуват са сложни....
"-Да помниш, че езикът на мъжа е като ножа – трябва да излиза от канията само да върши работа, а не за играчка. Щото е остър и може да се порежеш."

Zagy

#10 Мнение от Zagy » 23 Ное 2016, 14:30

Прав си - не се изразих правилно. Въпросът ми беше чисто теоретично при две стомани, едната с карбиди, а другата с нитриди, кои ще са повече - примерно и двете имат 1 процент (едната въглерод, другата азот) - от кой елемент ще има повече атоми в стоманата?

Аватар
Agarvaen

#11 Мнение от Agarvaen » 23 Ное 2016, 14:41

Тук не мисля, че мога да дам точен отговор, отдавна не съм смятал моларни маси, обеми и прочие. Жоро е човека.
"-Да помниш, че езикът на мъжа е като ножа – трябва да излиза от канията само да върши работа, а не за играчка. Щото е остър и може да се порежеш."

Публикувай отговор