Аааа, за морала и за скромноста - краси ли човека.

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

Re: Аааа, за морала и за скромноста - краси ли човека.

#196 Мнение от RAZORBLADE » 24 Яну 2018, 22:58

Форума не е в някаква финансова тежест, нито е от толкова посещаемите форуми, та да събираме такси за продажби. Проблема е в това в заглавието. Има нови майстори, които са глупави, нагли и държат на всяка цена да вземат пари за всяко нещо, което са сътворили, без да имат критерий за качество. Трябва да има сито за качеството. В миналото майсторската клетва след положен изпит е била да не пада майстора като качество занапред, да не претупва работата и да гради име на занаята. Има хора, които прявят точно обратното. Оттам страда целия занаят, ножарите като общност и имидж. Ако сложа цена за дюкян, то Бай Х.й ще даде 100 лв или колкото е таксата и пак ще си продава боклуците. Не е това идеята ми.
Идеята е който майстор да набере скорост и да рече, "Абе аз вече ножове ли правя или още се опитвам?" да може да си свери часовника и да усети по мнението на другите, били те ножари или ножомани, дали му е узряла крушата, увряла главата и прочее. Чистилище един вид ми е идеята с тази анкета за която споменах по-горе.

Какво казва Веско, боклуците хвърчат през фейсбука, та пушек се вдига. Гледам какви умопомрачителни сечива се продават по всички фейсбук профили и никой им сметка не държи. Профила на Борката има контрол, но колко от предлаганите там ножове имат обратна връзка и коментар от клиента. Някои ножари ги знаем, но не всички.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
митко_990

#197 Мнение от митко_990 » 24 Яну 2018, 23:17

Както каза Веско заради такива чистки много от колегите се насочват към чуждестрания пазар.Аз също подкрепям идеята за някакъв вид сортиране на майсторите,но също е много добре да има и обратна връзка от куповача за да се види как се справя всеки един.Аз лично бях отсвирен много отдавна от продажби във форума,за което благодаря.Ще е много добре ,ако успеем да задържим българските ножове във нашата страна,за да се запази българското у нас,но като гледам как вървят нещата май май ...

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#198 Мнение от RAZORBLADE » 24 Яну 2018, 23:39

Митко, ако на западния пазар ти купуват ножовете, давай нататък, приятелю. За какво задържане говориш тука? И аз продавам както тук, така и извън България. Ако някой смята това за някаква чистка, нека иде да си продава във фейсбука. Това отдавна го коментираме. Форума не е битак, та да раздаваме тезгях на който иска да продава.
Идеята е който реши да се занимава с ножарство да има среда, където да израсте. Ако средата е недоклатени ножове, то израстването му ще достигне малко преди трънките и точно след дренките. Някъде Брадлито беше писал, че всеки форум му идва времето да отмре или нещо подобно. Аз няма да се тръшкам ако това стане, но ще опитам да измъдря нов смисъл да съществува.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
митко_990

#199 Мнение от митко_990 » 24 Яну 2018, 23:57

Хубаво е да го има форума и се надявам да просъществува и за напред.Аз лично научих много неща и още много може да се научи,за което благодаря.Нямам дума за формирането на каквито и да е правила за този форум,понеже не ме бръснат за нищо,но от хората които зависи нека се постараят за изграждането на морала на форума та да пребъде за идните поколения,защото ако във българия има 200 ножоправещи то след 20г не се знае колко ще са,казвам го защото имам лично наблудение,че този занаят замира и последователите намаляват,дано да греша със това и за напред да има още повече хора които да могат да се наречат майстори ножари.

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#200 Мнение от tinko » 25 Яну 2018, 00:19

Ами още по добре ще изгоним търговците от храма. Тия дето продават във сурат-тефтера черпаха с две шепи от тука и кой я дал нещо, кой нищо, кой и уважение няма.

Следва - форума или ще се капсулова за хора с некомерсиална цел които да обменят опит или трябва да се вдигне нивото и да продаваш за престиж а не комерсиално.

Съгласен съм /не съгласен а убеден да няма търговия/ така ще си говориме само по наще си сърбежи и ще е достъпен за всеки. А пък дет се вика "Господ гледа - ангелите пишат" т.е. някой някъде може и да е благодарен.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Аватар
Wolven path forge
Обратна връзка:

#201 Мнение от Wolven path forge » 25 Яну 2018, 07:33

В интерес на истината (почти) всичко, което знам за правенето на ножове см го научил в този форум. Откакто започнах да питам - и на лични и в темите, само един път един човек ми отговори "Ако ти кажа как става това, какъв майстор ще бъда аз". Всички други са ми отговаряли точно и изчерпателно. И това без да се познаваме лично - с голяма част от хората все още се знаем само като никове. Откакто Евгени започна инициативата с пленера, се запознах с голяма част от хората тук и пак нямаше никакви проблеми. Затова аз лично съм безкрайно благодарен на форума - като място за споделяне на знания и опит и като хора, които го правят, и нямам нищо против да плащам някаква годишна /месечна такса за покриване на разходите по съществуването му и евентуално развитие.
В няколко форума, където пиша, има подобна такса за членство. В единия форум тя ти дава достъп до места, които не са дотъпни за неплащащите (пазара например). В друг форум имаш достъп до пазара, но не можеш да пишеш лични съобщения. В един форум пък в зависимост колко плащаш, получаваш по-големи права - повече място за снимки, повече предмети за продажба и т.н. Далеч съм от мисъла, че ще стане и тук така, защото наистина тук сме малко хора, но пък, както обичам да казвам - "Малко, но елитни!".
Честно казано, ми е все тази дали ще има раздел "Майсторски дюкян" - всеки може да види, че последното мнение в моята тема е от септември 2016г., но имайте предвид, че голяма част от хората се вписват във форума, защото искат да си купят някой нож от майстор. Затова е наша работа да пишем колкото се може повече в своите теми във "Вижте какво и как направих" (колко елегантно се набутах при майсторите!). Като се записах във форума, този раздел четях най-много! Другия ми любим раздел беше "Инструкции - стъпка по стъпка". Темата на Калин за финките изгрев, залез, пълнолуние и т.н. съм ги чел около 1354321, както и останалите теми в раздела.
А това да изгоним търговците от храма е много готино, ама това означава, че ще се лишим от доста нови членове. Мисълта ми е, че разделът за търговия е полезен за форума - най-малкото привлича нови членове, и няма смисъл да се премахва.
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!
За контакт: 0877 687 955 (Viber и WhatsApp)

Аватар
Митев

#202 Мнение от Митев » 25 Яну 2018, 20:24

RAZORBLADE написа:..........Гледам какви умопомрачителни сечива се продават по всички фейсбук профили и никой им сметка не държи. Профила на Борката има контрол, но колко от предлаганите там ножове имат обратна връзка и коментар от клиента. Някои ножари ги знаем, но не всички.
Не е само там .... ;)
Если человек идиот -это надолго

Аватар
danaec

#203 Мнение от danaec » 25 Яну 2018, 22:10

Това го бех писъл сутринта, но сигурно съм спал още и не съм го постнал :D

Не мога да ви разбера.
Нали за това са под разделите на форума, като не искаш, не четеш обявите.
Направи се дюкяна, сегада се спрът обявите. Само че тоя мохабет върви между 3-4 чавека, а на другите явно не им се влиза в дискусия или им е все тая. Ограниченията не водят до нищо добро.

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#204 Мнение от tinko » 25 Яну 2018, 22:16

Ей това, че пишат 5-8 човека е наистина най-лошо.

Аватар
vlastelin

#205 Мнение от vlastelin » 25 Яну 2018, 22:54

А пишете им на пишман-ножоправците, на мен ми пишете, на бастуна дето продава на 2 мнения "билетки" от голф. Ма като няма "Горските" и става 'жунгла. На повечето с "новооткрития" талант да прави и продава ножове никой не им казва, че не го бива и те го приемат за ОК. И аз с тях клюпа. Аз апелирам за повече контрол над форумното общесто.
Faber est quisque suae fortunae

Аватар
gospodarski

#206 Мнение от gospodarski » 25 Яну 2018, 23:45

tinko написа:Ей това, че пишат 5-8 човека е наистина най-лошо.
То всъщност трябва да пишат тези, които имат какво да кажат по темата. Аз лично (а предполагам и доста други) чета с интерес всичко, но с два и половина направени ножа и без без претенции за някакво ниво, нямам право да давам акъл на хора, които с това се занимават и са на светлинни години от мен.
Форумът е страхотен, като основната заслуга за това е на хората като вас, които споделят знания и опит с такива като мен. Та който има идеи и визия за подобряването и развиването му, да ги казва без бой. И полека-лека от 5 - 8 човека ще станат 500 - 800. Амин!
Когато погледнеш към Витоша ти иде да цитираш Вазов. Когато се обърнеш към София ти иде да цитираш Стоичков... (цитат от Аламинут)

popayo

#207 Мнение от popayo » 25 Яну 2018, 23:57

Цъ, фейсбука е.а мамата на много форуми, не само ножарски.
преди имаше постоянно по 10-15 разглеждащи и не само потребители , сега за <5

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#208 Мнение от tinko » 26 Яну 2018, 00:30

gospodarski написа:
То всъщност трябва да пишат тези, които имат какво да кажат по темата. Аз лично (а предполагам и доста други) чета с интерес всичко, но с два и половина направени ножа и без без претенции за някакво ниво, нямам право да давам акъл на хора, които с това се занимават и са на светлинни години от мен.
Форумът е страхотен, като основната заслуга за това е на хората като вас, които споделят знания и опит с такива като мен. Та който има идеи и визия за подобряването и развиването му, да ги казва без бой. И полека-лека от 5 - 8 човека ще станат 500 - 800. Амин!

Моя принцип е около "три грешки - една забележка" / реално много по разредени/ щото ако мънкаш всеки път се привиква и не отбират, ама в един момент се замислям "абе аз да не съм си повярвал? и да не би да хвърча? да не би да съм одъртял и да мрънкам?". Ей го Митко що критика и подигравки получи ама сякаш и ножове май прави вече.

wwww22

#209 Мнение от wwww22 » 26 Яну 2018, 01:37

gospodarski написа:
Много мислех преди да напиша нещо :)
Като се появи този пост няма как да не се съглася с написаното.
Как да коментирам, че аз чакам коментари за да разбера дали изобщо съм се справил с творенията си....
А за търговията ами (говоря от своя гледна точка) въпреки че не мога да си позволя повечето от ножовете които се продават тук(а какво да кажа за маркови ножове, които са по 2+ заплати), от време на време си купувам нещо което е одобрено, най-малко за да си "сверя часовника".
То едно е да направиш красив нож, друго е и да реже както трябва, а особено ние начинаещите(е говоря за мен) трябва да имаме и представа какво значи да реже....
А крастата си е краста,. :) *DRINK*

mtn1.4116

#210 Мнение от mtn1.4116 » 29 Яну 2018, 23:55

Мисля, че форума става една говорилня, в която не се предлагат реални неща.
Огромната част от темите се започват на една тематика, и още на втората страница се израждат като форум за лични реплики нямащи нищо общо с темата.
Ха погледнете тази тема как започна и сега за какво се говори в нея.
Ясене, за известен период от време остави всичките теми, не се занимавай с глупости.
Премисли на хладен ум какво точно искаш да представлява сайта.
Измисли нова визия и нова стратегия на сайта ако искаш той да бъде адаптиран към новите реалности. Сайтът е твой и ти трябва да поемеш отговорността за неговата нова визия и развитие.
Към момента мисля, че правим изкуствено дишане на някой, който е в клинична смърт.
Дошло е време разделно. To be or not to be.

Ясене, ти решаваш.

С уважение
Никола Димитров

Публикувай отговор