Аааа, за морала и за скромноста - краси ли човека.

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
primkarq

Re: Аааа, за морала и за скромноста - краси ли човека.

#16 Мнение от primkarq » 20 Юни 2015, 18:57

Струва ми се, че тук не става въпрос за фирми, манифактури, някакави митични китайски ''сръчковци'' или търговско-производствени трикове в условията на глобалната икономика а най-вероятно за едноличен ножоправец, който може би поства своите ножове в този раздел. Аз се радвам на всеки, който се е хванал да прави нож и го е показъл тук, обикновено ако някой е ползвал чужда помощ за ТО или някой му е доставил определен материал, всичко е упоменато, начинаещият е благодарил и си е посипал с пепел няколко пъти главата. Същото е и когато е ползвал ''чужд'' дизайн, ако изобщо можем да говорим за някакво патентоване на формите на ножовете ;)

P.S. Aбе, на тая тема не ѝ ли е мястото точно в ''пушалнята''? :D
Чукча - не читатель, Чукча - писатель :)

нико

#17 Мнение от нико » 20 Юни 2015, 19:20

Според мен няма значение дали ножоправеца е новак или утвърден майстор(както казах много използват чужда помощ за то),въпроса е дали "чуждата помощ" си е свършила добре работата за да може ножоправеца да си сложи името и да гарантира за това.Защото красотата на ножа зависи от търпение,внимание,желание и т.н.,а твърдостта в повечето случаи от друг фактор.
"Варадине, запомни от дяда си три неща, предай ги и ти на внуците си, това да остане от мен на таз земя - стига ми.
И тъй- не осъмвай, където си замръкнал, не умирай, дето си се родил, не пускай корени - не си дърво - за мъж и вятър няма граници.
Угаждай на душичката си, каже ли - дай вино - дай и; каже ли - дай маслинка - дай и, не я насилвай, но не и ли даваш - въздържаността е вредна като прекаляването. И накрая - с политика и развалени жени (то е все едно) си нямай работа, развалата е заразителна, простаците са непобедими."

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#18 Мнение от tinko » 20 Юни 2015, 19:33

Примкаря най добре е усетил смисъла който съм вложил във въпроса.

Според мен трябва да понатрупаш опит и самочувствие при изработката на ножове а не самочувствие като личност и тигава да слагаш знак за произход. Мисля, че знака е за да доказва някаква гаранция за качество а ако си направил пет ножа какво си доказал. Мааалко по скромно би било по добре според мен, няма нищо лошо да правиш ножове и да ги показваш, къде по сполучливи къде не толкова всички са един вид като собствено дете и всеки родител си обича децата. Гледам, че има тенденция да се бележат остриетата още докато ножоделеца разпитва за направата на ножове и направил буквално няколко ножа. Ако продължи така то ееин ден може да стане така, че първо трябва да се направи тургата и тогава да се почне човек да прави ножове. Натрупването на опит и доказването е въпрос на време и за всеки е различно за един може да е година и направата на 20 ножа, за друг 3 години и 50 ножа за някой никога но това не би трябвало да го спира да прави ножове.

Това е моето мнение, противниците на моето мнение също имат право. Нямам никой конкретен ножоделец впредвид. Надявам се да не се е засегнал някой и да няма сърдити. *DRINK*
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Милен

#19 Мнение от Милен » 20 Юни 2015, 20:12

tinko написа: Гледам, че има тенденция да се бележат остриетата още докато ножоделеца разпитва за направата на ножове и направил буквално няколко ножа. Ако продължи така то ееин ден може да стане така, че първо трябва да се направи тургата и тогава да се почне човек да прави ножове. *DRINK*
Аз съм на точно същото мнение. Това как е, онова как е и хоп - в раздел Купува продава с тугра. Форумът е майсторски и незапознатият читател е възможно да се заблуди, че купува от утвърден майстор, не че изделието непременно би било лошо или нещо такова.
Но все пак - моралът не е нещо, което да се набие като уй. Пазарът, колкото и малък да е, е за сметка на това безупречно жесток. *DRINK*

gogotattoo

#20 Мнение от gogotattoo » 20 Юни 2015, 21:41

Тинко правилно е написал в заглавието - за морала и за скромността, защото двете са свързани. Наскоро "наругах" колегата Греко93, че преди да направи първия си нож бързаше да си направи тугра - това беше за скромността. Същия колега взе бързо да продава заготовки за чирени, които се оказаха влажни - на Тошко са му ВЪРНАЛИ ДВА НОЖА - това е престъпление. Тези влажни заготовки трябваше да бъдат изтеглени от пазара, а колегата каза едно извинете и продължи да ги продава и в момента - това беше за морала; поне да укаже в темата, че заготовките се нуждаят от допълнително сушене, а не майсторът да поправя вече направени ножове.

Всичко което съм написал по-горе са факти.
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

Аватар
greco93

#21 Мнение от greco93 » 20 Юни 2015, 22:02

gogotattoo написа:Тинко правилно е написал в заглавието - за морала и за скромността, защото двете са свързани. Наскоро "наругах" колегата Греко93, че преди да направи първия си нож бързаше да си направи тугра - това беше за скромността. Същия колега взе бързо да продава заготовки за чирени, които се оказаха влажни - на Тошко са му ВЪРНАЛИ ДВА НОЖА - това е престъпление. Тези влажни заготовки трябваше да бъдат изтеглени от пазара, а колегата каза едно извинете и продължи да ги продава и в момента - това беше за морала; поне да укаже в темата, че заготовките се нуждаят от допълнително сушене, а не майсторът да поправя вече направени ножове.

Ами да продължих да ги продавам. Всъщност не съм разбирач на тема дървесина. Не знам кое е сухо и кое е мокро. Дават ми ги за сухи. Държат се в маза, затова са влажни. На колегата Тошко, мога да го компенсирам, но това теб не те засяга и няма да разбереш дали е станало или не. Ако обичаш си гледай в твоята паница, а не в на другите. Продължават да се купуват заготовките, нали ? Ако искаш мога да ти пратя и на теб, или ако искаш може и лично да ти ги дам. Ей така от колегиалност да видиш,че не съм злопаметен. :) А относно за тугри, мури и тем подобни, хората си изказват мнение по въпроса, НЕцитирайки никого, ти за по-велик ли се смяташ от тях,че да цитираш някого? Не си... *DRINK*
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях !

нико

#22 Мнение от нико » 20 Юни 2015, 22:12

gogotattoo написа:Тинко правилно е написал в заглавието - за морала и за скромността, защото двете са свързани. Наскоро "наругах" колегата Греко93, че преди да направи първия си нож бързаше да си направи тугра - това беше за скромността. Същия колега взе бързо да продава заготовки за чирени, които се оказаха влажни - на Тошко са му ВЪРНАЛИ ДВА НОЖА - това е престъпление. Тези влажни заготовки трябваше да бъдат изтеглени от пазара, а колегата каза едно извинете и продължи да ги продава и в момента - това беше за морала; поне да укаже в темата, че заготовките се нуждаят от допълнително сушене, а не майсторът да поправя вече направени ножове.

Всичко това означава,че си зависим от някой който иска да печели по някакъв начин.Какво значение има дали ножа е първи или двеста и първи когато някой те излъже.Вярваш и после се излагаш.
В случая значи ли,че Тошко си е свършил зле работата,най-вероятно не,но той ще отнесе срама.Хората няма да кажат "абе те са му продали лоши заготовки,а ще кажат "ами той се изложи",как тогава другият път да му поръчат нещо.
Не е срамно да си сложиш логото някъде,срамното е когато те лъжат,срамното е когато някой иска да печели на чужд гръб.
"Варадине, запомни от дяда си три неща, предай ги и ти на внуците си, това да остане от мен на таз земя - стига ми.
И тъй- не осъмвай, където си замръкнал, не умирай, дето си се родил, не пускай корени - не си дърво - за мъж и вятър няма граници.
Угаждай на душичката си, каже ли - дай вино - дай и; каже ли - дай маслинка - дай и, не я насилвай, но не и ли даваш - въздържаността е вредна като прекаляването. И накрая - с политика и развалени жени (то е все едно) си нямай работа, развалата е заразителна, простаците са непобедими."

gogotattoo

#23 Мнение от gogotattoo » 20 Юни 2015, 22:18

Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях !

Значи ние ще бъдем това, което ти вече си - 22 годишен смешник.

А който купува без да чете си е негов проблем, а проблем на продавача с некачествената стока е моралът му, ако го има.

А аз имам изключителни права да гледам в паниците на всички, но ти още нямаш паница.

С тая наглост няма да просъществуваш дълго тука :) Цитирам - Нали заготовките се продават!!!
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

нико

#24 Мнение от нико » 20 Юни 2015, 22:18

greco93 написа:

Ами да продължих да ги продавам. Всъщност не съм разбирач на тема дървесина. Не знам кое е сухо и кое е мокро. Дават ми ги за сухи. Държат се в маза, затова са влажни. На колегата Тошко, мога да го компенсирам, но това теб не те засяга и няма да разбереш дали е станало или не. Ако обичаш си гледай в твоята паница, а не в на другите. Продължават да се купуват заготовките, нали ? Ако искаш мога да ти пратя и на теб, или ако искаш може и лично да ти ги дам. Ей така от колегиалност да видиш,че не съм злопаметен. :) А относно за тугри, мури и тем подобни, хората си изказват мнение по въпроса, НЕцитирайки никого, ти за по-велик ли се смяташ от тях,че да цитираш някого? Не си... *DRINK*
А като не си разбирач защо се занимаваш с нещо което не ти е ясно.Как точно ще го компенсираш,как ще измиеш срама му след като е видял да му връщат ножовете.Не се заяждам,но това не е коректно.

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#25 Мнение от tinko » 20 Юни 2015, 22:52

Това не го знаех. Компенсацията е едно а срама съвсем друго, как ще го компенсираш като му направиш нови дръжки или ще му платиш преправянето и това достатъчно ли е?
Сега се стих, пратиха ми острие къде 30 см. от 65 Г за закаляване, леко се изкриви и докато го изправях се счупи върха. Направих нова заготовка от същата стомана, надявям се и с по добро качество, калих му я и му върнах двете заготовки на цената на едно каляване. Като си се окъкал трябва да си забършеш както трябва и пак ще си длъжник както и аз в конкретния случай.

Повишаваме градуса но пък от време на време трябва да си кажем, "право в очите ", /Биг Брадър да наблюдава /.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

limonad13

#26 Мнение от limonad13 » 20 Юни 2015, 23:12

До сега съм ползвал услугите на един термист само. И винаги съм бил повече от доволен, когато човека от когото си зависим е коректен и винаги получаваш желаното качество, мисля че не е проблем. До сега не съм слагал тугра(знак, марка) на ножове правени от мен но се надявам скоро и това да се промени. *DRINK*

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#27 Мнение от RAZORBLADE » 21 Юни 2015, 08:05

Греко, ако си разбрал проблема с дървесината, е трябвало да упоменеш за влажността й и да си изтеглиш продажбите поне докато ти изсъхне материала. И аз си държа дървото в мазето, но не ми извиват чирените след монтажа. Явно твоето е още мокро и има да седи повечко на рафта преди продажба.
Ако ми спука или извие материала - сменям чирените. Даже съм развалял и готова дръжка, стига да забележа дефекта навреме, но не съм си позволявал да слагам материал, който не ми е седял на рафта поне 6-7 месеца.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
danaec

#28 Мнение от danaec » 21 Юни 2015, 12:02

gogotattoo написа:Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях !

А който купува без да чете си е негов проблем, а проблем на продавача с некачествената стока е моралът му, ако го има.

А аз имам изключителни права да гледам в паниците на всички, но ти още нямаш паница.

С тая наглост няма да просъществуваш дълго тука :) Цитирам - Нали заготовките се продават!!!

Гого къ става тоя номер - а стана на 22 па ако съм смешник :D

asenvr

#29 Мнение от asenvr » 21 Юни 2015, 14:11

danaec написа:
gogotattoo написа:Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях !

Гого къ става тоя номер - а стана на 22 па ако съм смешник :D
И на мене много ми се ще *YAHOO*

Аватар
tedkoe30

#30 Мнение от tedkoe30 » 21 Юни 2015, 15:27

Греко, ако си разбрал проблема с дървесината, е трябвало да упоменеш за влажността й и да си изтеглиш продажбите поне докато ти изсъхне материала. И аз си държа дървото в мазето, но не ми извиват чирените след монтажа. Явно твоето е още мокро и има да седи повечко на рафта преди продажба.
Ако ми спука или извие материала - сменям чирените. Даже съм развалял и готова дръжка, стига да забележа дефекта навреме, но не съм си позволявал да слагам материал, който не ми е седял на рафта поне 6-7 месеца.
+1 същата тази дървесина се изкриви и при мен на вече готов нож.Хубаво е да се опоменава колко време е сушена съответната дървесина, защото е много лошо да береш срам заради някой друг и да се обясняваш, че грешката не била твоя.

Публикувай отговор