Твърдости.

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
koce1

Re: Твърдости.

#211 Мнение от koce1 » 05 Ное 2015, 12:18

Нека да задам и аз един въпрос:
Битува всеобщото мнение, че прекалено малките гритове и особено пастите не са подходящи за легирани стомани, особено за супер напомпаните прахови.
Как ще коментираш това seiko?
Предварително благодаря!

seiko

#212 Мнение от seiko » 05 Ное 2015, 13:06

Коце, чувал съм и аз за такива твърдения, че като е заточен ножа на по-едър грит, ще реже повече и ще е по-хаплив, но впоследствие и пораженията по РР ще са по-големи при затъпяване. Всъщност, никога не съм пробвал това и едва ли ще го направя с мой нож.
Аз лично предпочитам точно обратното, добре загладен и изфинен РР. Причината да заточвам всичките си ножове без иключение, по този начин е, защото смятам, че така РР е по-устойчив и понася екстремните натоварвания с по-малко поражения. Това най-добре отговаря на моите нужди и начин на ползване.
Може и да се лъжа, но според мен заточването на по-едър грит е подходящо, когато се режат по-меки продукти или материали с по-малка абразивност
Не знам, затова не не мога да дам акъл, а и не искам. Всеки трябва сам да прецени, според начина, който използва ножовете си, кое е най-подходящо за него.
При експериментите, които правя, било на въже, дърво или кости, заточвам всички ножове по един и същи начин - изфинени и съм доволен как се представят.
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание. Стивън Хокинг

Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!

koce1

#213 Мнение от koce1 » 05 Ное 2015, 13:11

Благодаря за отговора! Явно все пак всичко опира до моженето на точещия.

Аватар
danaec

#214 Мнение от danaec » 05 Ное 2015, 13:35

seiko написа:Ха-ха! Ами, аз го казах по-горе. Заточването на каквото и да е, е много лесно, но при едно условие - да знаеш какво правиш и да те слушат ръцете.
Ако наистина ти е интересна К390 и ако имаш желание да я пробваш, мога да ти изпратя единия си нож. Имам два и не е проблем да постои при теб, колкото пожелаеш.

Нямам време, зорле сколасвам на лов да отида.Даже некои път и моя нож немога да си наточа :D , добре че държи.То не съм и сам де, все се намира някои да дере :D

янко
Обратна връзка:

#215 Мнение от янко » 13 Дек 2015, 17:18

koce1 написа:Нека да задам и аз един въпрос:
Битува всеобщото мнение, че прекалено малките гритове и особено пастите не са подходящи за легирани стомани, особено за супер напомпаните прахови.
Как ще коментираш това seiko?
Предварително благодаря!
Коце твоя нож от 154CM заточен на 500грид и минат на строп сьс зелена паста става ламя

Аватар
нешо

#216 Мнение от нешо » 30 Мар 2017, 08:02

Колеги, как гледате на теста за твърдост" Рязане на стъкло". В руското нет пространство, бих казал, че този тест се фетишизира. Изчел съм хиляди постове, изгледал съм хиляди клипове, като че ли никой не го отрича.
Тезата е такава - над 58 hrc стъклото се драска или реже. Разбира се има особени случаи, които пък дали не извеждат друга истина. Такъв " особен" случай беше показан в един клип с тест на нож от булат. Заявената твърдост на булата беше в рамките на 40 + hrc, ножът режеше стъклото като елмаз.
Моля за мнения и коментари! Лична молба към Жоро и Мартин да се включат!

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#217 Мнение от RAZORBLADE » 30 Мар 2017, 17:10

Ако заточиш и по-мек нож по-грубо може и да дере и той. Ефекта на триона.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
danaec

#218 Мнение от danaec » 31 Мар 2017, 08:37

Съмнява ме като е мек ножа, под какъвто и ъгъл да го точиш и на каквото и щеш едрина не може да надраска стъклото.За да надраска стъкло му трябва твърдост.Въпроса е къква твърдос може да драска стъкло.
Всяка въглеродка /поне тех съм пробвал/след закалката драска стъклото като елмаз. Имам предвид преди отпуска.
Забелязъл съм че след отпуска драска ли стъкло, много, много го няма в рязането на филии . :D . В гората редко се намират стъкла за рязане :D Но всеки си решава за него си.

ivodianov1992

#219 Мнение от ivodianov1992 » 08 Юли 2019, 14:08

Вярно стара тема, но определено интересна. Ще споделя моите наблюдения, моите и само моиоте, от горещо коментираната стомана(преди няколко години), а именно К390. Колко неудачно е ТО на горна граница за нож и тн. Не искам да изпадам в подробности относно ТО на определени стомани, най - малкото, защото съм минен и машинен инженер и си нямам особено понятие от това(имам, но не колкото е нужно, че да коментирам). Както забелязах на няколко пъти и други хора си нямат или поне се опитват да изопачат някои неща, които се доказаха многократно, не само от мен, но и от други колеги, че не са така. Да не навлизаме в тези стари твърдения и дразги, но за мен лично е неудачно да не използваш пълния потенциал на стоманата, при положение, че това, не я прави неизползваемо крехка.(К390). От години използвам нож от К390, с твърдост 64HRC. Наскоро ми пристигна и още един със същата твърдост и същата стомана. С времето и работата с тези ножове, особено с първия, който използвам от няколко години, най - отговорно мога да заява, че тази твърдост е напълно използваема. Както вече видяхме от тестовете на колегата Seiko и 65 единици си е доволно здраво. Също както сте забелязали, износоустойчивостта е най - висока именно при 64-65 единици. Практиката показа, че и остриетата, не проявяват чупливост, не са толкова крехки, поне при сякане на бедрени кости от прасе. За какво по - тежко ще ползваш един ловен нож? Ако го налагаш с цепеници по гърба, може и да се счупи, но аз лично ножовете ги използвам за рязане. За сякане имам брадви. Най - отговорно мога да заявя, че К390 на 64, 65 единици е един изключително износоустойчив нож. При правилно профилиране на РР и острие е доволно здрав и устойчив. Изключително съм впечатлен от износоустойчивостта, имайки и други ножове от съвременни назобани стомани. Заточването макар и по - трудоемко, не е нищо кой знае колко особено. Разликата в запазването на острота е осезаемо спрямо други назобани стомани. С времето К390 се превърна в моя много любима стомана.

Аватар
vlastelin

#220 Мнение от vlastelin » 08 Юли 2019, 15:47

Че пробвай и Rex121 на 67-68.
Faber est quisque suae fortunae

ЖИЖ

#221 Мнение от ЖИЖ » 08 Юли 2019, 16:00

излезнала е по напомпена версия на К390
аз ще чакам нея

ivodianov1992

#222 Мнение от ivodianov1992 » 08 Юли 2019, 20:16

Интересно ще да е да се види и пипне. Инак, не виждам особен смисъл да се дават двойно и тройно повече пари за нож от REX 121. При всички положения ще да превъзхожда К390, но не мисля, че ще е с много. Или поне не с толкова много, че да си струва разликата в цената. Но за вътрешно удовлетворение на гъдела ми се иска и такова желязо. Един ден ще стане факт надявам се. За средна цена около 250-350 камъка за нож от К390, не мисля, че има аналог в този ценови диапазон що се отнася до износоустойчивост. Също за обикновения потребител като мен е напълно достатъчно.
*DRINK*

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#223 Мнение от tinko » 08 Юли 2019, 22:17

Аз също съм на мнение, че К390 е може би най доброто за ловен нож не че е евтина но има доста по скъпи с може би маалко по добри показатели.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Аватар
vlastelin

#224 Мнение от vlastelin » 10 Юли 2019, 19:40

А Elmax-a?
Faber est quisque suae fortunae

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#225 Мнение от tinko » 10 Юли 2019, 20:41

Аз бих ги подредил така RWL34, ELMAX, M390, S90V, K390, REX 121, S125V.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Публикувай отговор