Твърдости.

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
tinko
Обратна връзка:

Твърдости.

#1 Мнение от tinko » 14 Ное 2013, 18:28

Мисля, че няма такава или подобна тема, ако се дублира с някоя сходна нека поста ми да се премести.

Поради развихрилите се страсти из нета по въпроса с твърдоста на остриетата направих едино с малко по специална ТО.

Изображение
Изображение

Стоманата е RWL 34, термообработена, отвърната на 200 градуса два часа, без крио само съм приложил няколко мурафета. Свалено е по 0,1 мм. от всяка страна на заготовката след каляването. Мерих няколко пъти като повечето излязоха над 64 единици, дори и аз не очаквах такъв висок резултат. В следващите видеоматериали съм показал охлаждането и самото мерене. Извинявам се за нефокусираното виде но не можеше да се направи втори дубъл. Детайла се охлажда от челюстите на менгемето поне до 200-300 градуса /охлаждащата течност не съска /, охлаждащата течност е преди всичко за доохлаждане на детайла и мегемето за следващия детайл.

http://m.youtube.com/watch?v=ozunofjqbw ... =c4-feed-u
Въпросното острие е калявано по същия метод както това във видеото.
http://m.youtube.com/watch?v=ElqvlVleIr ... =c4-feed-u
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Аватар
Митев

Re: Твърдости.

#2 Мнение от Митев » 16 Ное 2013, 12:56

Днес си вземах и мойте остриенца от МАЙСТОР ТИНКО *OK*

CPM D2 65-66 ед. *CRAZY*

Изображение
Если человек идиот -это надолго

Аватар
vlastelin

#3 Мнение от vlastelin » 16 Ное 2013, 13:50

Въййй, много ве. *BRAVO*
Faber est quisque suae fortunae

djack

#4 Мнение от djack » 16 Ное 2013, 20:56

Много я, ...... Тинко му ги натрака тия бележчици на едно парче кобалтова видия, да се радва Митев, а дупчиците (следите уж от твърдомера) по ножа му ги направи с пирон! ;) :P ;) :P *DRINK*

Милен

#5 Мнение от Милен » 16 Ное 2013, 21:09

Имам два въпроса:
1. Тези твърдости реални ли са?
2. Практични ли са?

Разните му производители на масовки - никой не дава такива "вълшебни" твърдини. Някой ползвал ли е нож с подобна твърдост?
Питам щото аз се оказах един мега мързелив точилар - точа веднъж на високосна година и "проклинам цяла вселена". *DRINK*

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#6 Мнение от tinko » 16 Ное 2013, 21:25

Той Митев е Тома неверни и като му ги давах сам поиска да ги мерим, та ги мерих пред него, дори като се прибрал свалил стружка от нож с твърдост 59-60 /щото пак нямал вяра /. А дали са практични не знам.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Аватар
Djigit

#7 Мнение от Djigit » 16 Ное 2013, 21:27

Хубава тема!
За рвл-а може би става, но д2 с такава твърдост не бих ползвал ... едно че ще трябва да го пазя като керамичен и друго - точенето едно че ще е по- трудно, а диаманти няма да могат да се ползват защото ще се отчупват парчета от режещия ръб... Това е субективното ми мнение.

Ето едно ножче със заявена твърдост 68-70hrc, въпреки което няма да има тези проблеми
Изображение
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

Милен

#8 Мнение от Милен » 16 Ное 2013, 21:39

Djigit написа:Хубава тема!
За рвл-а може би става, но д2 с такава твърдост не бих ползвал ... едно че ще трябва да го пазя като керамичен и друго - точенето едно че ще е по- трудно, а диаманти няма да могат да се ползват защото ще се отчупват парчета от режещия ръб... Това е субективното ми мнение.

Ето едно ножче със заявена твърдост 68-70hrc, въпреки което няма да има тези проблеми
Защо обаче няма да ги има тези проблеми? 68 единици и хем ще се точи на три години лесно, хем ще се затъпява веднъж на 8 г. хем дръжката до края, хем душата в рая? Ако може да го обясниш като за тъпанари, моля. :)

Аватар
Djigit

#9 Мнение от Djigit » 16 Ное 2013, 22:03

Да, вероятно не се изразих много правилно. Имах предвид, че от cpm rex 121 стоманата няма да има опасност от чипинг при тази твърдост, за разлика от д2. Иначе точенето ще е абсурдно трудно, но пък затъпяването ще е доста рядко и значимо събитие в живота на този нож :D

Аватар
vlastelin

#10 Мнение от vlastelin » 17 Ное 2013, 00:27

tinko написа:Той Митев е Тома неверни и като му ги давах сам поиска да ги мерим, та ги мерих пред него, дори като се прибрал свалил стружка от нож с твърдост 59-60 /щото пак нямал вяра /. А дали са практични не знам.
Нека си сглоби ножчето Митев, ще го пробва и ще каже.
Faber est quisque suae fortunae

AVITOHOL

#11 Мнение от AVITOHOL » 17 Ное 2013, 02:07

Djigit написа:Хубава тема!...
АКО ФОРМАТА НА ОСТРИЕТО Е ДРУГА .НАПРИМЕР С НЯКОЙ ОСТЪР И ТЪНЪК ВРЪХ ДАЛИ ПАК НЯМА ДА СЕ СЧУПИ?

Аватар
Митев

#12 Мнение от Митев » 20 Ное 2013, 14:22

AVITOHOL написа:
Djigit написа:Хубава тема!...
АКО ФОРМАТА НА ОСТРИЕТО Е ДРУГА .НАПРИМЕР С НЯКОЙ ОСТЪР И ТЪНЪК ВРЪХ ДАЛИ ПАК НЯМА ДА СЕ СЧУПИ?
Ми той всеки с остър и тънък връх ще се счупи :D :D
Если человек идиот -это надолго

Аватар
Djigit

#13 Мнение от Djigit » 21 Ное 2013, 00:29

Ако се ползва по предназначение (рязане, дялане, дране и т.н.) се съмнявам да има някаква опасност. Иначе за останалото Митев е прав :D Ето едно ревю на ножа http://www.bladeforums.com/forums/showt ... PM-Rex-121
Но както споменах в една друга тема, не съм фен на чак такива космически твърдости, просто ножарският интерес напира :D

Смятам, че е хубаво в темата потребители да споделят опит и впечатления от стомани с различни твърдости, макар и процеса на термообработка да е от голямо значение, а не само крайният резултат (т.е. единиците твърдост). Като за начало Мулето от стомана CruWear с твърдост около 62-63(данните не са фабрични, нито мои, а от един потребител от щатите, който е замервал) , нямам опит с друга твърдост освен с тази от конкретната стомана, но смятам че показва доста добър баланс от якост, устойчивост на отчупвания по режещият ръб (т.нар. chipping) и износоустойчивост. Ето още мои впечатления от стоманата:
http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php ... 35#p111132
Другата е сред доста разпространените, но да спомена, от опита си с cpm s30v смятам, че опптималната твърдост е около 59-60. Сравнително здрава за високото си съдържание на хром и въглерод.

Аватар
KraliMarko

#14 Мнение от KraliMarko » 03 Яну 2014, 00:54

Djigit написа:Хубава тема!

Аве пичове,Хондата някъде в една тема не беше ли споменал ,че над 68 еденици при рокуел немогат да се измерят по този метод?
Докато сливите дават плод ние ще сме си велик народ!

Аватар
Djigit

#15 Мнение от Djigit » 08 Яну 2014, 16:44

Това са твърдости обявени от майстора, аз само споделям какво съм прочел и от къде. Подобни твърдости се срещат и относно фирмата Rockstead, а апаратурата им е сред най- добрите в света. Също така съм срещал и пили за метал със заявена твърдост 67-70HRC и това не от днес или вчера... В брошурата на стоманата CPM REX 121, кривата на закаляване стига до 71HRC и това едва ли е за красота. Ето линк: http://www.zapp.com/fileadmin/downloads ... x121_E.pdf
Ето и една машинка, която пише, че измерва до 70HRC. Дали е така наистина, вече не мога да гарантирам. *DONT_KNOW*
http://www.krisbow.com/en/product/detai ... -20-70-hrc

Митев, пробвахте ли ножчето. С интерес чакам да чуя отзиви как се представя.
*DRINK*

Публикувай отговор