Обработка на дърво

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

Обработка на дърво

#1 Мнение от RAZORBLADE » 04 Яну 2008, 13:53

А сега една темичка за дървото.
недостатък - поема и отдава влага, вследствие на което се деформира, "измята". за целта трябва да се обработи или както се казва да се стабилизира.
Един начин е напарването или варенето - демек обработка с вода и висока температура. Следван е от обработка с различни масла и смоли - ленено масло, дървесни смоли и разни други. Това знам аз. Споделете знания. :)

Аз ползвам засега орех, варен с безир или ленено масло и след монтирането на ножа обработен с пчелен восък. Знам за фирмите дето продават екзотични дървесини, ама много пара, та по е добре да си подготвям сам материалите.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

metero
Обратна връзка:

#2 Мнение от metero » 04 Яну 2008, 14:23

Аз използвам еднокомпонентен епоксиден лак, нанася се като боя, дебело, и като изсъхне - още веднъж. Но на практика е ненамираем, аз имам няколко литра от един бивш военен завод.
Добре се запазва с течен парафин, слагал съм и масло за шевна машина. Последно мажа с масло от стари амортисьори, силиконово. Зависи от изделието.
Като стана дума за дърво, имам една лодка Нептун, източно-германска, която ми е за изхвърляне. От махагоново дърво. Сигурно ще стане за ножница, а може би и за дръжки. През пролетта ще я разглобявам, ако има желаещи да помагат...
placet experiri

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#3 Мнение от RAZORBLADE » 04 Яну 2008, 15:32

Махагон, мммммммм. :D Може да ударя едно рамо за някоя дъсчица.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
sa4mo

#4 Мнение от sa4mo » 04 Яну 2008, 16:25

Ми да кажа и аз...работил съм почти изключително с орех,имам към 0,5 куб.м. на талпи(Д-около 1.7,Ш-от 25 до 40 см,деб-от 5 до 8 см),съхнал е къмто 7-8 год.при ест.условия.От него бича,рендосвам и правя предимно приклади и полуложи,от отпадъците - дръжки за ножове.Имам и къмто 1-1,2 куб.м.орехов матрЯл,само че е от дебели клони..и баят понаяден от дървояди,че като почна от него,сЯ изнервям,докле изкарам читаво парче.
Обработка:малки заготовки кисна в горещо ленено масло,след монтаж - пчелен восък,разтворен в бензин(на водна баня!),загряване с пистолет за горещ въздух,за да пропие добре,пак мазане,пак продухване-докат стана кривоглед...Големите-полуложи,приклади, мажа с ленено масло,пак продухване с пистолета(пак до кривогледство)и след туй - операцията с восъка.Накрая(само за големите)-шеллак на зърна,разтворен в спирт(неоцветен)...и с аерографа 4-5 ръце.Веднъж,дваж,като знам в кви ръКички ще попадне изделието - синтетичен автолак 2 ръце(но го давам на автобояджия,че туй го не умея)
Веднъж работих "оксен"..донесе си го мераклията,мисля, че е разновидност на акацията ли,на ясен ли...разказа ми се играта(баси и твърдото дрЪо).Много светло,без води(жилки,бе)..и стана бонбон,обаче като каза"няма да пия ленено масло"..и се пукнах..накрая три ръце шеллак..туй преди 8 години..и преди Коледа се обажда-да му го лакирам пак,че го оБсрал по гората..та го чакам и него да се натута..ми това е в общи лини.Айде със здраве!
а..да не забравя..ореха(пък и всЕкакво друго) много добре се боядисва със спиртова чернилка(има я по магазините-за боядисване на кожа).Обаче требе преди маслото да се стори,след туй-фина шкурка,че размъхва,и така..накрая пунтира абанос
Когато човек е глупав,то това е задълго...и когато не знае колко много неща са невъзможни - почва...и ги прави...
Всеки се ражда като другите, обаче умира като себе си
Изображение
http://sa4moknives.wordpress.com/

дядоБлаго

#5 Мнение от дядоБлаго » 04 Яну 2008, 20:48

никви лакове ако не е кания на танто и от сорта.кисна дървото в разтопен восък от обикновени свещи.
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

Аватар
гаден пухчо
Обратна връзка:

#6 Мнение от гаден пухчо » 06 Яну 2008, 17:55

RAZORBLADE написа:Махагон, мммммммм. :D Може да ударя едно рамо за някоя дъсчица.
Изобщо не ми го хвали!!Преди няколко години ми бяха попаднали големи количества и в крайна сметка се оказа най-подходящ за печката :P !Доставяха какаовите зърна в/у махагонови палети(естествен-златист и червенокафяв-оцветен) и отначало се зарадвахме-то не бяха кании и дръжки,но ако изключим съмнителния декоративен ефект,материала не струва-все едно да правиш нещо от комски чам.....Ама пробвайте,лошо няма.
Пази ме,Боже,от приятели,от врагове сам ще се пазя!
http://ivan-rendakov.blogspot.com/

Аватар
sa4mo

#7 Мнение от sa4mo » 07 Яну 2008, 10:29

гаден пухчо написа:
RAZORBLADE написа:Махагон, мммммммм. :D Може да ударя едно рамо за някоя дъсчица.
Изобщо не ми го хвали!!Преди няколко години ми бяха попаднали големи количества и в крайна сметка се оказа най-подходящ за печката :P !Доставяха какаовите зърна в/у махагонови палети(естествен-златист и червенокафяв-оцветен) и отначало се зарадвахме-то не бяха кании и дръжки,но ако изключим съмнителния декоративен ефект,материала не струва-все едно да правиш нещо от комски чам.....Ама пробвайте,лошо няма.
Ми ако не е бил пропарен и сушен..кво искаш?Инак си е читав матрЯл,ама си иска ихтибар,преди да го работиш :lol:
Когато човек е глупав,то това е задълго...и когато не знае колко много неща са невъзможни - почва...и ги прави...
Изображение

дядоБлаго

#8 Мнение от дядоБлаго » 07 Яну 2008, 16:42

за кании е идеален.за дръжки е доста мек.
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

Аватар
droba
Обратна връзка:

#9 Мнение от droba » 07 Яну 2008, 21:00

Има немалко видове махагон.Някой от тях са с твърдоста на габъра :D
О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

дядоБлаго

#10 Мнение от дядоБлаго » 08 Яну 2008, 01:25

може,но тука съм срещал само от мекия :D явно внасят само от вида "импотентен махагон" :D :D :D

Аватар
sa4mo

#11 Мнение от sa4mo » 08 Яну 2008, 10:43

За амбалаж е нормално да е от мекия.Ама преди години,когато "Кроношпан" си беше още ДК"Гочо Иванов"-Бургас,внасяха (от Ангола май) едни махагонови трупи - към1,40 м диаметър..и ги бичеха на талпи,след туй пропарване,сушене и да видиш какъв фурнир листеха от тях...
Лично съм виждал как хвърчаха видиеви пластини от жагите на гатера,ако подадяха по-бърз ход на трупа - толкоз твърдо беше.Та..май наистина има повече от един вид махагон..
Изображение

Аватар
manowar
Обратна връзка:

#12 Мнение от manowar » 18 Яну 2008, 20:28

И аз основно ползвам орех.Преди имах чемшир и много ме кефеше как се работи но го свърших.Сега съм си поръчал от Бриса няколко екзотични парчета дърво понеже чакам една хубава заготовка от един наш общ приятел. :wink: Дано не ме е забравил. :(

Аватар
set
Обратна връзка:

#13 Мнение от set » 19 Яну 2008, 11:15

Най-красивата дървесина до момента, която съм пипал е от Desert Iron Wood, но се пука когато е на нож. Много корава и не носи на температурното разширение. За това мириканците слагат спецялни спейсъри.

На един фолдър са поставени чирени от мамутски зъб (фосил). По-здрав е след химическата обработка от слоновата кост.

Друг имам с кост от жираф. Красиво, но и там е монтиран спейсър.

Общо взето за да направиш читава дръжка, трябва много добре да познаваш матеряла.

дядоБлаго

#14 Мнение от дядоБлаго » 19 Яну 2008, 19:00

така е,някои неща са красиви но не са здрави,други са здрави,но не ги намират за красиви.примерно всичко се е юрнало на коренища от орех.много красива шарка,но чирена лесно се пука.от стеблото - както доиде шарката.затова на запад такива дървесини от възлесто образования ги киснат в разни епоксиди - демек стабилизират ги :wink: :D

Аватар
manowar
Обратна връзка:

#15 Мнение от manowar » 19 Яну 2008, 23:19

Дядо , запознат ли си със състава на тези епоксиди и би ли казал какви .

Публикувай отговор