Лепила

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
kapaneca

Re: Лепила

#106 Мнение от kapaneca » 19 Мар 2014, 19:41

Здравейте ножомани, както казва Гоготату. Тук бих споделил мойте наблюдения относно смолите.
Поксипола (черния) е много удобен за работа, меси се лесно, не се иска кофраж за отливка и се втвърдява криво ляво за 20-30 мин, сравнително здрав е като качество, и наистина залепва за метал чат, пат добре.
От еповита съм доволен, като че ли малко повече а и там вече количеството е по на далавера, разбирасе вече може да се ползва за отливки и запълва всички дупки.
Напоследък обаче си бях взел една смола
Изображение
от която съм много доволен, струва около 18 лева, 500 гр втвърдява се някъде между 1-4 дни, възможно е да не съм успял да оцеля пропорцията и да съм сложил по малко втвърдител, може да е било по студено, но съм забелязал че като се сложи по малко втвърдител смолата се втвърдява по бавно но по този начин става определено по здрава. Тази последната смола е доста здрава, както и еластична (колкото може да е еластична една еп. смола) верно е че не лепи повече от еповита, някъде колкото него, но слагайте по малко втвърдител и да докарате доста здрава и еластична отливка. Например беше ми останало неизползвано количество в една кафяна пластмасова чашка с дебелина някъде 6-7 мм и да ви кажа за да счупя това отлято кръгче с две клещи си озорих доста ръцете на комп. специалист и се наложи да прибегна до помощта на тръбен ключ. *CRAZY* Колкото до задачата с счупените очила, те няма да могат да се залепят стабилно с каквото и да е лепило, моят съвет е някаква здрава смола се маже и навива някакво парцалче, поне 5-6 пъти едно върху друго, смола парцал, смола парцал :)

kapaneca

#107 Мнение от kapaneca » 19 Мар 2014, 19:53

Забравих да допълня, но ми се струва че да се лепят чирени върху металната шина най-добре е да се ползва стария хелмивекс (хелмивекс) това е обущарското лепило, което лепи кожа гума, защото според мен то най добре хваща на метал + това е доста еластично, иска си обезмасляване с ацетони и др такива.

Тук можете да видите някакъв аналог на JIP
Изображение

Верно ще се лигави като шлайфате чирените но все пак споделям мойте наблюдения.
Технологията е следната: мажете и върху двете страни, чакате между 2-10 мин и лепите.
Това лепило всъщност е за кожа, гума най-вече

borisgp

#108 Мнение от borisgp » 19 Мар 2014, 22:10

Благодаря Калинукс, голяма машина си *DRINK*
И на колегата благодаря за инфото *THUMBS UP*

borisgp

#109 Мнение от borisgp » 22 Мар 2014, 23:53

Да споределя, че на първо четене Еповита на Вектор ми се струва супер имаш време да си нагласиш нещата и ако е на топличко за 12 часа втърдява. 200 мл са 10 лв което го прави още по привлекателен дано и да държи яко.

Аватар
vlastelin

#110 Мнение от vlastelin » 23 Мар 2014, 00:37

Моите 5ст. към темата, епоксидната смола на Лакпром е относително добра, магазина от който купувам се оплакаха от върнати бройки от клиенти, че не стяга. Проба - вярно, не стяга, проверка срок на годност-още в годност. Търсачката в интернет потвърди съмненията ми, втърдителя се е издухал. Решение - от Mr. Bricolage закупен само втърдител и лепилото действа. Четох много добри думи за епоксида на Bison, мисля да пробвам.

Мисля, че лепила подобни на хелметекса няма да ти свършат работа за залепяне на дръжки. Болшинството ползват епоксидкюна или полиестерна смола.
Faber est quisque suae fortunae

Аватар
Djigit

#111 Мнение от Djigit » 23 Мар 2014, 02:26

На мен рядко ми се налага да ползвам епоксидна смола, но първия път преди години пробвах някаква българска- нещо не се получи, от тогава ползвам само на бизон и няма какво повече да искам ...
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

Аватар
danaec

#112 Мнение от danaec » 23 Мар 2014, 16:56

http://www.pascofix.com/
Кои е бил на изложението е гледал демонстроцията, фърлихаве в размисли но се отказах.

M.G

#113 Мнение от M.G » 29 Мар 2014, 00:20

Съгласен съм с Джигита че лепилата на бизон са супер.Епоксидната смола също е добра,но трябва прецизно мерене на компонентите.Имам малка електронна везна,слагам отгоре 1 празна чашка и нулирам,сипвам смола на око,виждам колко тежи и нулирам,изчислявам грамовете втвърдител като процент от смолата,сипвам го в чашката и яко бъркане.

Аватар
Agarvaen

#114 Мнение от Agarvaen » 07 Апр 2015, 10:44

Някой да е лепил дръжка с Момент Универсал? Отзиви?
"-Да помниш, че езикът на мъжа е като ножа – трябва да излиза от канията само да върши работа, а не за играчка. Щото е остър и може да се порежеш."

Аватар
greco93

#115 Мнение от greco93 » 07 Апр 2015, 12:45

Колега аз лично не съм лепил дръжка с гореспоменатото лепило. Но искам да си дам мойте 5ст по темичката за поксипола (прозрачния) и епоксидното лепило на бизон (синьото). Така, наложи ми се да лепя чирени и нямах друго освен прозрачен поксипол. Намазах си сичко как си пише по книгите, не съм пестил , беше с нитове, но не занитено, ами просто сложени ей така за красота. След като изсъхна лепилото реших стърчащото от нитовете да го премахна с флексчето. Ами запалих го флекса и то взе,че и поксипола се запали и дуки, нищо не стана. Същата операция я правя и досега с лепилото на бизон (когато не занитвам) и лепилото си държи без никви ядове. Даже задържам повече на едно място с флекса и пак нищо му няма. Та за мен бизона е по-добър, това са преки впечатления. От другите епоксиди и лепила, нямам виждания. *DRINK*
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях !

gogotattoo

#116 Мнение от gogotattoo » 07 Апр 2015, 15:22

Танасе,
Имам всички видове Момент.... Момент Универсал е най-стандартното лепило от типа - "всичко лепи-нищо не държи"; този универсал ползвам само и единствено за лепене на кожата преди шиене - за да не мърда, като се спазва принципа - мажеш и двете страни, чакаш да съхне докато когато пипнеш с обратната страна на пръстите - не лепне, и тогава лепиш, и при опит за отлепване кожата се къса.

Досега всички чирени съм залепил САМО с прозрачния поксипол; ако някой не знае как се ползва - да не дава грешни сигнали. Всеизвестна истина е, че всички епоксидни лепила омекват при загряване и после пак стягат, но по дръжките няма какво да ги загрее до тая степен.

Ползвам и една двукомпоненнтна - половинчасова, от сайт за авиомоделисти, понеже некои набити дръжки и кожени шайби искаха повече отворено време.
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

Аватар
vlastelin

#117 Мнение от vlastelin » 07 Апр 2015, 15:49

Бих го ползвал само за дръжка от кожени шайби (помежду кожите) и то ако си нож правя за мен (за проба) инак не.

Аватар
Agarvaen

#118 Мнение от Agarvaen » 07 Апр 2015, 16:19

Ясно, разбрах. И без това иде реч за кухненска ножка, ще я намажа с капчица :D
"-Да помниш, че езикът на мъжа е като ножа – трябва да излиза от канията само да върши работа, а не за играчка. Щото е остър и може да се порежеш."

Аватар
vlastelin

#119 Мнение от vlastelin » 07 Апр 2015, 16:54

Че ти тъй зададе въпроса съвсем без обяснения и цианкалатните лепила може да не ти свърши работа. Какви материали искаш да слепиш освен кожа.

Аватар
Agarvaen

#120 Мнение от Agarvaen » 07 Апр 2015, 17:27

Аз го оправих вече - на жената една любима ножка спрасках, докато дялах една дръжка за чук, пък тя някъв гаден гумест силикон и ни така, ни онака. Накрая я налях със санитарен силикон и сега съхне.

Публикувай отговор