Лепила

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
tinko
Обратна връзка:

Re: шарен

#1 Мнение от tinko » 24 Ное 2011, 12:19

дядоБлаго написа:сачмо,на оригиналните снимки ги забелязах тия нитове ся кат са в гледах :D виж ко става с фотошопа - ша видиш и тва дет ни са вижда :D
м/у другото днес разглобявах една дръжка,че малка грешка беше станала.тъпа нанизана дръжка без никво занитване,нито с нитове,нито отзад,нито резби и тем подобни презастраховки.в последното парче опашката влизаше 15мм.всичкото залепено с най-тъпия български епоксид купен от близката железария.викам ся кат го фана на ковашкото мегеме и ша я разнижа - търнки.по едно време приличах като котка на полюлеи,ма в хоризонтално положение.нема мърдане,а тва е само 15 мм.най-накрая с горелката и кат мина 100гр и лекичко с клещите елемент по елемент :D та идеята ми е,че много хора правят разни ненужни занитвания и нитования,или за вдъхнат увереност в клиента,или за да се представят подобаващо пред некой корифей, или поради собственото си въобгъзяване.

И аз вчера правих същото упражнение ама не за първи път и във пеща на 140 градуса целия нож и малко мамата.
А ножа арен.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

kalinux
Обратна връзка:

#2 Мнение от kalinux » 24 Ное 2011, 12:55

дядоБлаго написа:сачмо,на оригиналните снимки ги забелязах тия нитове ся кат са в гледах :D виж ко става с фотошопа - ша видиш и тва дет ни са вижда :D
м/у другото днес разглобявах една дръжка,че малка грешка беше станала.тъпа нанизана дръжка без никво занитване,нито с нитове,нито отзад,нито резби и тем подобни презастраховки.в последното парче опашката влизаше 15мм.всичкото залепено с най-тъпия български епоксид купен от близката железария.викам ся кат го фана на ковашкото мегеме и ша я разнижа - търнки.по едно време приличах като котка на полюлеи,ма в хоризонтално положение.нема мърдане,а тва е само 15 мм.най-накрая с горелката и кат мина 100гр и лекичко с клещите елемент по елемент :D та идеята ми е,че много хора правят разни ненужни занитвания и нитования,или за вдъхнат увереност в клиента,или за да се представят подобаващо пред некой корифей, или поради собственото си въобгъзяване.
Виждам, че още ви интересно на дядката изказването, та и аз да притура. Тъпият български епоксид изобщо не е тъп, ако говорим за ония плоските шишенца по 8-9лв по железариите. Тъпи са разните му там поксиполи, бизони и всякакви подобни 5-минутни бъркочи. Ако смолата пропие в дървото на 1мм, забрави от там я отлепиш при каквито и да било условия. Ако обаче говорим за непропиващ материал като метал или стабилизирана дървесина нещата не са толкова категорични. И още нещо - мокро дърво скала цепи, ръката не. Та всеки да си смята както иска ... риска. :D

дядоБлаго

#3 Мнение от дядоБлаго » 25 Ное 2011, 19:51

не знам кво значение има колко пропива в дървото?в метала не може да пропие.верно че опашката е тръкана на шмиргела,което значи,че има резки с дълбочина 0.5мм,но подобни може да се направят и на стабилизираната дървесина.отделно ако в смолата се сложи някакъв пълнител( всичко що е излязло изпод шлайфа с органичен или метален произход,па и прах от улицата да сбереш) става още по-здраво и нема мърдане.все пак говорим за ножки с по 10-13см острие предназначени за рязане,не за сечене и при едно рязане на знам кви усилия може да се приложат повече от 70кг(тва ми е теглото, с което увиснах на дръжката кат котка на полюлеи).
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#4 Мнение от RAZORBLADE » 02 Дек 2011, 19:04

И аз имах подобни изживявания с едни чирени от орех, завинтени с корбита. Пусто се изви дървото при тънката част при гарда и реших да ги маана. Разпробих винтовете и като се почна.... *mad hammer bash* Бааах тоя орех като пластелин. Направих го на трески, но залепени за дръжката, щото бях сложил кожа между метала и дървото. Накрая одялах така получения талаш и кожа с ножче и после доошлайфах на гриндера остатъка от епоксида. И това за около 15 мин блъскане и мамата. И само с тъпия поксипол. :)
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
danaec

#5 Мнение от danaec » 02 Дек 2011, 23:37

пробваите и с влакнест кит и да кажете резултата

Аватар
evgeni
Обратна връзка:

#6 Мнение от evgeni » 03 Дек 2011, 08:00

danaec написа:пробваите и с влакнест кит и да кажете резултата
Резултата е "няма мърдане". Смолата можеш все пак да я изчегърташ и отлюпиш от ламарина, я си представете с кита как ще стане това :D
Навремето съм го ползвал за монтаж(не за ножове) няколко пъти, точно когато няма време да стяга смолата
Изображение

Изображение . . . . . . . . . . . . . ас по социалните мрежи : Изображение Изображение Изображение Изображение

kalinux
Обратна връзка:

#7 Мнение от kalinux » 03 Дек 2011, 10:39

То така и така разводнихме темата на колегата, може би е добре Джигитко да я отдели в майсторския, мисля че има какво още да се напише по въпроса за лепилата.

Ами някои хора се кълнат във влакнестия кит и твърдят, че е по-здраво от епоксидите, което някак си не мога да го преглътна, а ето че и Евгени твърди същото. Все пак влакнестия кит е най-обикновена полиестерна смола+стъклени нишки, а полиестера никога не е бил лепило. Вчера чегъртах една капка от американския епоксид от апалаката и бях учуден колко лесно се сваля. Та не знам вече какво да мисля. Дедето пък разправя за прахоляците, че подсилвали смолата. То според мен няма какво да я подсили освен да я армира подобно на влакнестия кит, за да не се чупи толкова лесно. Иначе силата на лепене си зависи единствено от качеството на смолата.

Аватар
evgeni
Обратна връзка:

#8 Мнение от evgeni » 03 Дек 2011, 10:57

:D наистина разводнихме темата и е добре лафът да се премести на по-подходящо място

Ползвал съм кит, защото такива са били обстоятелствата и това съм имал под ръка, нямаше ги и "бързите смоли". Виж, какво точно представлява кита, дали е просто коктейл от смола и влакна или и още нещо, наистина не съм се замислял(по-скоро зачитал),
Но захващащата му способност към метал и дърво е неоспорима.

Китът съм го ползвал няколко пъти. Ако питате мен, и двата "изкуственяка" не бих ги ползвал ако има начин, но и аз смоля...
Изображение

Изображение . . . . . . . . . . . . . ас по социалните мрежи : Изображение Изображение Изображение Изображение

BorisPetrov

#9 Мнение от BorisPetrov » 03 Дек 2011, 14:02

8-) Ще е готино да се направи една темичка... Лепила (Смоли, Китове, Туткали...) :)
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
SashoA

#10 Мнение от SashoA » 03 Дек 2011, 16:06

BorisPetrov написа:8-) Ще е готино да се направи една темичка... Лепила (Смоли, Китове, Туткали...) :)
Забрави плюнката да споменеш,и тя е лепило,понякога. *DRINK*
huntersiaИзображение

Аватар
danaec

#11 Мнение от danaec » 03 Дек 2011, 17:31

тя е лепило, но на другия де4н когато не ти се прави нищо/та по тоя ред на мисли - отпада/

янко
Обратна връзка:

#12 Мнение от янко » 03 Дек 2011, 18:54

Смолата си остава най доброто лепило за ножоманите ама не става за всичко
Например опитах на порьчков нож да залепя месинг кьм рог изопщо не хваща измит предварително
на него има умазняване итам нищо не хваща освен каноконлит тои действа като киселина

Аватар
evgeni
Обратна връзка:

Лепила

#13 Мнение от evgeni » 03 Дек 2011, 19:30

Захвана се другаде темата за лепилата.

Моля модовете да прехвърлят захванатите мнения тук

И така,

Кой какво лепило ползва?
Как точно процедира?
Къде да се намери?

Казвайте без бой *gun tommy*
Изображение

poison25

#14 Мнение от poison25 » 03 Дек 2011, 19:31

може да пробвате и пулеританово лепило (корабен клей)лепи всички видове материали има само малко проблем с пласмасите.За дърво няма равно. Работи на принципа на пяната но раздува минимално,до сега съм нямал разлепени чирени с него.

gogotattoo

#15 Мнение от gogotattoo » 03 Дек 2011, 20:11

може да пробвате и пулеританово лепило (корабен клей)лепи всички видове материали има само малко проблем с пласмасите.За дърво няма равно. Работи на принципа на пяната но раздува минимално,до сега съм нямал разлепени чирени с него.

ползвал см такова но то ми беше дадено от един, дето прави нещо някъде с него....... Никъде не съм го видял в никакъв магазин - а на мен може да се вярва, че пазарувам :)
говорим за еднокомпонентоно, прозрАчно жълто - изтича като лепило за PVC, иска леко пръскане с вода, за да се активира пенообразуване - прави малко пяна, раздува леко и няма нужда от укрепване, и няма сваляне!!!!! с него съм лепил дърво за дърво, за пластмасов плот, за теракотни плочки, за мрамор, за мазилка - и мисля, че е за цял живот. Беше страана опаковка ..... ДАНАЕЦ, ДАВЙ ГО - ИСКАМ!!!
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

Публикувай отговор