Импровизирана пещ за каляване

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Съобщение
Автор
Аватар
woody

Импровизирана пещ за каляване

#1 Мнение от woody » 17 Юни 2011, 18:25

Доста от начинаещите колеги тук имат проблеми със закаляването, било поради липса на пещ, било поради липса на място за огнище.
Мисля, че този вариант ще реши проблемите на някои от тях.
На мен лично ми се наложи да прибягвам до импровизации, защото пещта ми не побира острие по-дълго от 45 см., а в случая се налагаше да каля дамасков меч.
Идеята е следната: В голяма тухла итонг се пробива по дължина отвор с диаметър около 10 см. Става с всякакви подръчни средства, защото материала е мек и ронлив. Стените се оглаждат накрая с парче стоманена тръба. След това на около 20 см. от началото на тухлата се пробива втори по-малък отвор(лек конус), напречно на първия и малко под ъгъл, за да се плъзга и завихря в кръг пламъка от бренера, а не да бие направо в отсрещната стена. За около 25 лв. може да се вземе газов бренер с диаметър на дюзата около 40-50 мм. Дюзата се вкарва не повече от два см. в конусния отвор и след 5 минути работа, пещта е достатъчно нагрята, за да поеме острието. Задния отвор (по-далечния от малката дупка) се запушва с тухла. Предния може да се запуши до половината. През него ще излиза пламък, затова острието се държи с дълги клещи. Важно е острието да се движи докато се нагрява, за да няма прегрети и не достатъчно затоплени участъци по него. Време на подгряване, около минута за всеки милиметър от дебелината му, след като почервенее.

Изображение

Изображение

На снимката, която показвам има два отвора, а и тухлите са две, но това е, защото трябваше да калявам доста дълго острие и използвах два бренера. За острие до 30 см. един бренер е напълно достатъчен.
Приятни забавления.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
webe

Re: Импровизирана пещ за каляване

#2 Мнение от webe » 17 Юни 2011, 23:43

Снимка отвътре или някво бързо чережче, ще може ли , че не разбрах точно каква е схемата. :(
По малко с любов !

Аватар
woody

#3 Мнение от woody » 17 Юни 2011, 23:55

Вътре е дупка от край до край. Като кюнец. Дано се сетя да щркна утре още едно фото.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
woody

#4 Мнение от woody » 18 Юни 2011, 20:02

Ето я в действие. Вижда се, че дупката отзад и втората дупка отгоре са запушени.

Изображение

Изображение

Тук се вижда, че наклона на дупката не е достатъчно прецизен. Пламъка трябва да се плъзга по стената, а не да бие в противоположната стена.

Изображение

А това е желязото около 4 минути след пускането на пещта. Докато се тутках с фотоапарата поизстина, но като го извадих беше с точната температура за каляване.

Аватар
webe

#5 Мнение от webe » 19 Юни 2011, 14:55

Аха,благодаря , а втората дупка над която е поставена тухлата за завихрянето ли е ?
По малко с любов !

Аватар
zoso

#6 Мнение от zoso » 19 Юни 2011, 17:46

webe написа:Аха,благодаря , а втората дупка над която е поставена тухлата за завихрянето ли е ?
woody написа:...
На снимката, която показвам има два отвора, а и тухлите са две, но това е, защото трябваше да калявам доста дълго острие и използвах два бренера. За острие до 30 см. един бренер е напълно достатъчен.
Приятни забавления.
Чукча не читатель, чукча писатель!
Изображение

Аватар
webe

#7 Мнение от webe » 20 Юни 2011, 16:19

:D Чукча разбира *DRINK* .
По малко с любов !

Аватар
zoso

#8 Мнение от zoso » 20 Юни 2011, 17:13

;) *DRINK*
Изображение

Аватар
гаден пухчо
Обратна връзка:

#9 Мнение от гаден пухчо » 22 Юни 2011, 22:35

Само като препоръка,горелката да сочи отгоре-надолу и отпред-назад,иначе''глъхне'' и не работи нормално.
Пази ме,Боже,от приятели,от врагове сам ще се пазя!
http://ivan-rendakov.blogspot.com/

Аватар
woody

#10 Мнение от woody » 22 Юни 2011, 22:55

И отворите през които поема въздух трябва да остават над тухлата.

Аватар
Baian
Обратна връзка:

#11 Мнение от Baian » 24 Юни 2011, 19:26

Мишо, а не трябва ли да е горелката на една трета от затворената страна ?
И аз имам една такава пещ почти същата като твойта, ама по дълго острие от 50 см до сега не съм успял да закаля как трябва. Моя вентури бренер е от горелка за битумини с разширени отвори за засмукване на въздух, а на пеща за леене имам вентилатор ....

Гаден а какво значи отпред на зад в този контекст, нещо не мога да си го представя? Наклонена ли?
Bloðvítnir-Die das Blut bezeugen können

Аватар
woody

#12 Мнение от woody » 24 Юни 2011, 19:33

Baian написа:Мишо, а не трябва ли да е горелката на една трета от затворената страна ?
И аз имам една такава пещ почти същата като твойта, ама по дълго острие от 50 см до сега не съм успял да закаля как трябва. Моя вентури бренер е от горелка за битумини с разширени отвори за засмукване на въздух, а на пеща за леене имам вентилатор ....

Гаден а какво значи отпред на зад в този контекст, нещо не мога да си го представя? Наклонена ли?
Тази е за две горелки, затова са поразместени дупките. С двете калих много лесно мечлето, което показах в "Остриета". Мисля, че и по-голям ще стане без проблем.
Иначе предната част е тази от където пъхаш острието.

godji307

#13 Мнение от godji307 » 12 Авг 2011, 19:11

Много ми хареса тая идея и реших да я пробвам....Два дена дупчих една тухла,пробих и отвора от край до край,около 80 мм. след това пробих малкия отвор,вътре я загладих и т.н.....да обаче като пъхна горелката в отвора или глъхне или загасва *CRAZY* ...пробвах по-навън,по-навътре,усилвах,намалях...все същата *DONT_KNOW* .Моля за помощ...

Аватар
woody

#14 Мнение от woody » 12 Авг 2011, 19:19

Разшири отвора за горелката в горната му страна. Да стане като фуния и пробвай отново. Не зная каква ти е горелката, но явно не успява да засмуче въздух. Освен това обърни внимание, че не трябва да сочи директно в насрещната стена, а леко под ъгъл. Разширявай малко по малко и пробвай, докато стане.

godji307

#15 Мнение от godji307 » 12 Авг 2011, 19:23

Горелката ми е ...и аз незнам каква е,няква обикновенна,българска доколкото си спомням,отпред е около 40,45 мм....отивам да си играя с отвора и ще пиша кво е станало.

Публикувай отговор