За китайските ножлета

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Съобщение
Автор
Аватар
JoroHondata

Re: За китайските ножлета

#16 Мнение от JoroHondata » 04 Окт 2009, 23:19

Здравейте
Край на подобни спорове могат да се сложат чрез изследване на хим. състав на различните ножлета.
Този анализ, заедно с твърдостта на съответните ножки ще дадът информация и за термичното им обработване.
Следват изводи.
При мен могат да станат всички изброени по- горе стъпки :)
Поздрави
Умните са мързеливи, а глупавите- амбициозни !
Старай се, за да заслужиш !
Arbeit macht frei
+359 88 6861413

Аватар
Rigor Mortis

#17 Мнение от Rigor Mortis » 05 Окт 2009, 06:04

kamen написа:В един завод в Китай се произвеждат много от известните търговски марки. Като остарее модела, китайците купуват патента на безценица и започват евтини копия от същата стомана.
Щом купуват патента що тогава говориш за копия. Значи вече законно са оригинали. Xe xe :)
kamen написа:Даже нарочно правят някои дефекти за да се отличават по-качество от оригиналните и да не си загубят големия клиент. Лошото е, че и тоя завод продава с най-различни марки и нямат нито сайт, нито нищо. Освен заключването, другите промени са козметични. Заготовките и острието са абсолютно едни и същи. Единият нож струва 5лв., другият съм го виждал за над двеста. :)
Кви са тия глупости бе човек. Китаеца първо не купува патенти(така им са устроени и пазара и начина на мислене) - или си имат свои идеи и фирми или правят долнопробни копия.
Какви еднакви стомани при оригинал и менте, какви еднакви елементи, какви пет лева. Не бъди толкова повърхностен. Само формата е същата,другото е боклук с голямо Б.
А дефектите идват от драконовско пестене на материал.

kamen написа:пример:Изображение
Точно този нож който го даваш за пример първо е от АTS-34(или cpm154 -все тая), второ е закаляван от майстор с име в бранша, http://picasaweb.google.com/petkov.pb/B ... 3176634738 , трето е с много вдлъбнат скос, четвърто можеш да го разглобяваш и сглобяваш колкото си искаш пъти и нищо не му става, пето можеш да му сменяш чирените с гумени или дървени - по твое желание(продават се отделно), шесто всичките му части са качествени и детайлитe cа напаснати до максимум един към друг и на последно място - ножа идва с толкова здрава кания, че може цял живот да те изкара.
http://picasaweb.google.com/petkov.pb/BuckAlphaHunter#

Сравни го сега отново с онзи киликанзер от картинката. Същия ли е?
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

kamen

#18 Мнение от kamen » 05 Окт 2009, 14:20

Сега, за дето ми говориш така, няма да ти покажа какъв нож си взех :D . Няколко поста по-нагоре съм написал, че сам се убедих, че двата ножа нямат нищо общо.

Аватар
pagoda

#19 Мнение от pagoda » 05 Окт 2009, 14:32

JoroHondata написа:Здравейте
Край на подобни спорове могат да се сложат чрез изследване на хим. състав на различните ножлета.
Този анализ, заедно с твърдостта на съответните ножки ще дадът информация и за термичното им обработване.
Следват изводи.
При мен могат да станат всички изброени по- горе стъпки :)
Поздрави
Ааа, ако ОМАЖЕШ нещо с химическия анализ, заплащаш ли стойността на ножчето, ммм??? 8-)
ИзображениеИзображение

Аватар
JoroHondata

#20 Мнение от JoroHondata » 05 Окт 2009, 17:53

"Ааа, ако ОМАЖЕШ нещо с химическия анализ, заплащаш ли стойността на ножчето, ммм??? 8-)"

Колега- чудя се да се смея или да плача *JOKINGLY*
Няма да ти отговоря на този (прекалено глупав) въпрос- явно си много невеж в тази област на науката, наречена Металознание.

Ако имаш въпроси относно определянето на хим. анализ- пиши ми на лични- ще получиш ясни и точни отговори.
Ако някой друг (от този форум) прецени, че иска да разбере как се определя хим. състав- готов съм на кратко ТУК да Ви опиша един от методите за изследване на химическия състав, който използвам.
Поздрави
Arbeit macht frei
+359 88 6861413

Аватар
pagoda

#21 Мнение от pagoda » 05 Окт 2009, 18:16

Жоро Кавазакито
Че няма да се смееш дълго това е ясно, ама гледай само да не се разплачеш.

Не знам на мен въпроса дали ми е глупав, ама ти си нагъл. При положение, че си съсипал нож на колега, че и си го накарал да си плати за ''УСЛУГАТА'' не знам откъде ти идва смелост отново да си предлагаш услугите тук...всъщност, то това май се наричаше наглост!

Всъщност, предлагам на Рейзъра като собственик на форума и Ригор Мортис като модератор, да чуят твоята и на пострадалия теза по случая и ако преценят, че си постъпил НЕКОМПЕТЕНТНО и НЕКОРЕКТНО да ти забранят да си въртиш търговииката тук, с цел предпазване от ''услугите'' ти, на други твои потенциални клиенти.
Иначе, много ти мерси за офертата относно уроците ти, но мисля да се въздържа.

Толкова от мен по този въпрос.
ИзображениеИзображение

Аватар
Rigor Mortis

#22 Мнение от Rigor Mortis » 05 Окт 2009, 18:24

kamen написа:Сега, за дето ми говориш така, няма да ти покажа какъв нож си взех :D . Няколко поста по-нагоре съм написал, че сам се убедих, че двата ножа нямат нищо общо.
А ся де, не го приемай лично бре и ти. :(

pagoda написа:Жоро Кавазакито
Че няма да се смееш дълго това е ясно, ама гледай само да не се разплачеш.

Не знам на мен въпроса дали ми е глупав, ама ти си нагъл. При положение, че си съсипал нож на колега, че и си го накарал да си плати за ''УСЛУГАТА'' не знам откъде ти идва смелост отново да си предлагаш услугите тук...всъщност, то това май се наричаше наглост!

Всъщност, предлагам на Рейзъра като собственик на форума и Ригор Мортис като модератор, да чуят твоята и на пострадалия теза по случая и ако преценят, че си постъпил НЕКОМПЕТЕНТНО и НЕКОРЕКТНО да ти забранят да си въртиш търговииката тук, с цел предпазване от ''услугите'' ти, на други твои потенциални клиенти.
Иначе, много ти мерси за офертата относно уроците ти, но мисля да се въздържа.

Толкова от мен по този въпрос.
Хм, незнам за случая. Може би не съм стигнал до съответната тема още.
Я да ме осветли някой.
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

kamen

#23 Мнение от kamen » 05 Окт 2009, 20:32

Пичове, тука две, три теми малко започнаха да излизат от рамките на добрия тон. Тази е една от тях и ми става тъпо, защото до голяма степен и моите постове подразниха. Дайте да го спрем това в зародиш, за да не загуби форума едно от най-големите си достойнства, а именно, че 5-6 човека с голямо търпение "отварят очите" на 50-60... ентусиасти. Ако трябва, модераторите да махат цели теми, които са се "засрали". Хем ще се освободи място за хубави такива. :)

gogotattoo

#24 Мнение от gogotattoo » 05 Окт 2009, 20:39

И аз участвах в няколко такива "засрани" теми - и напълно те подкрепям, това е форум в крайна сметка, трябва да съхраним приятелството, което го има и е най-ценното. И най-хубавото е, че като изтрият лайната - все едно никой нищо лошо не е казвал, чисти кат сълзи излазаме от конфуза, дайте да решаваме интелигентско въпроса и да не заприличваме на други форуми...
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

Аватар
pagoda

#25 Мнение от pagoda » 05 Окт 2009, 20:44

Ми да триеме лайната и се прайме, че никога не ги е имало, обаче те си миришат и следващия след нас нагазва яко в тях...

ЕВАЛАРКА ВИ ПРАИМ :-|

...нооо, да съхраним приятелството, бития бит, ебания ебан.
ИзображениеИзображение

Аватар
droba
Обратна връзка:

#26 Мнение от droba » 05 Окт 2009, 20:52

Мисля че е редно да се изясни тая история за да няма и за напред потърпевши .
О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

Аватар
JoroHondata

#27 Мнение от JoroHondata » 05 Окт 2009, 20:57

pagoda

Готов съм да оспоря всяко твое твърдение. Кой от всички 10 ножа, които съм закалил- съм съсипал ?
Защо досега никой не ме е уведомил за това ?
Мога да изпиша хим. състав на всички ножове, които съм правил. За кой точно нож става дума ?

Имах един нож със съдържание на Въглерод 0,3 тегл. % и около 1 тегл. % Манган от "дамаска" стомана, който беше с HRC- 20 единици. След закаляване твърдостта беше HRC- 47- 48- този нож е с най- ниската твърдост, която съм постигал- но повече от тази стомана не може да се постигне- това е максимално възможната твърдост. (Ако е този колега- не зная какво повече би могъл да иска от стоманата, а ако не е- много моля да ме извини).
Всички други ножове, които съм направил са с отлични резултати спрямо стоманите. Silverman, както и останалите колеги могат да си напишат мнението- каквото и да е то.

Не приемам от теб обидните ти квалификации като "нагъл". Относно "Омазал хим. състав" това е НЕВЪЗМОЖНО да се получи: лабораторията работи с еталони, които са около 1000 ЕВРО бройката- и след всяко измерване на пробата- се измерват задължително еталоните- и на тази база се изчислява точният хим. състав в образците от машината.
Само човек, който си няма никаква представа как се прави хим. анализ може да твърди, че акредитирана лаборатория може да "омаже" хим. състав.

Явно в този форум има хора, които искат да ме злепоставят по някакъв начин пред останалите съфорумци- колкото и да се мъчите- няма да се получи с измислени клиенти, на които съм съсипал ножовете.

Колеги- по начина, по който подхождам към всеки детайл за закаляване- просто няма как да бъде допусната грешка нито от мойте колеги, нито от мен :)
Поздрави на всички
Последно промяна от JoroHondata на 05 Окт 2009, 21:08, променено общо 1 път.
Arbeit macht frei
+359 88 6861413

Аватар
pagoda

#28 Мнение от pagoda » 05 Окт 2009, 21:07

Много ясно, че не си съсипал нож със самия хим. анализ, а със закалката. Казах го образно, подадох ти сламка. Потърпевшия, ако иска да се оплаче тук, нека го направи той лично. Ако той се появи и каже, че се е объркал и вината не е твоя, аз съм готов да ти се извиня тук, публично.
ИзображениеИзображение

Аватар
JoroHondata

#29 Мнение от JoroHondata » 05 Окт 2009, 21:14

:)
Колега pagoda
Сериозно ли смяташ, че ако съм допуснал грешка- досега колегата няма да е писал тук във форума ?
За всеки нож, който съм правил имам хим. анализ- и според него ще напиша и съответната твърдост (след закаляване и крайна твърдост), която съм постигнал.
Тогава по- разбиращите колеги ще си кажат мнението.

Единствено при закаляване може да се получат ПУКНАТИНИ- това наистина няма как да се предвиди и отстрани- но при мен нито един нож не е бил с такива пукнатини :)

И тук не може да става въпрос за "объркване"- свойствата се определят от структурата, а тя- от химическия състав най- общо казано. Всяка стомана си носи свойте свойства със своя хим. състав- и си има определен максимум на тези свойства.
Поздрави
Arbeit macht frei
+359 88 6861413

Аватар
b2bb

#30 Мнение от b2bb » 05 Окт 2009, 21:20

JoroHondata написа:"
Ако някой друг (от този форум) прецени, че иска да разбере как се определя хим. състав- готов съм на кратко ТУК да Ви опиша един от методите за изследване на химическия състав, който използвам.
Давай обясненията.Поздрави

Публикувай отговор