Покритие на острието на ножовете

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Съобщение
Автор
ivarbanov

Покритие на острието на ножовете

#1 Мнение от ivarbanov » 24 Мар 2019, 14:58

Здравейте
Не знам дали олучих точното място във форума, но се надявам да чуя мнение. По скоро, защо е така.
Много от ножовете имат покритие от тъмен материал. Което мен лично никак не ми харесва. Имам кукри на Cold Steel с такова покритие и при ползване остават грозни следи по повърхността. Разбирам нуждата при ножове, които ще се ползват при специални операции за избягване на отблясъци. Разбираемо е при карбонови стомани за предпазване, колкото и да не ми харесва. Заглеждам от известно време SRK серията на Cold Steel и чета, че има тефлоново покритие и на един от вариантите от неръждаема стомана.
Може да не съм прав, но определено предпочитам остриета без подобни покрития. Без някакви претенции за особени познания в тази област съм.

Аватар
kr.bonev

Re: Покритие на острието на ножовете

#2 Мнение от kr.bonev » 02 Апр 2019, 11:21

Единственият вариант да не остават е да не използваш ножа :) "Тъмното" покритие си е вид, оксидация и наистина е грозно, но без него по-лошо. Другият вариант - "светло" покритие т.н. никелирани ножове - с него лошо без него пак.
Не вземай живота твърде на сериозно, жив от него няма да се измъкнеш !

Публикувай отговор