Spartak : Конкурс " Остър мезеджия " - нож " Базилиск "

Инструкции, Стъпка по стъпка, информация за ножоправци.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Spartak

Spartak : Конкурс " Остър мезеджия " - нож " Базилиск "

#1 Мнение от Spartak » 16 Дек 2017, 01:06

Здравейте Колеги :)

Представям на вашето внимание моето виждане за "Остър мезеджия . Старал съм се да документирам всеки етап свързан с направата на ножа ........... почти съм успял в това начинание :D Остава да завърша и самия нож до крайния срок , който е след ......... 2-3 дни =-O =-O =-O Където е необходимо ще коментирам снимките , където е ясно и без коментар ..... Стига съм писал - почвам със снимките ,че ме чака и още работа .

Проект " Базилиск "

Освен всички изисквания свързани с подобен нож ( неръждаем , ОСТЪР , удобен за ръката , с подходяща геометрия на острието и т.н. и т.н. ) за Мен той трябва да бъде и с някаква художествена стойност . Дали ще бъде нож с висока художествена стойност или ще бъде просто поразкрасен ...няма никакво значение . Трябва да има някаква художествена заигравка . Подчертавам ,че това е мое лично мнение . Ето и конкретния проект :

Изображение

Започвам работа :) Стоманата се вижда каква е
Изображение

Изображение

<Изображение

<Изображение

Изображение

Криво - ляво остриенцето е изрязано
Изображение

Обираме зауснеците с шабърче ...
Изображение

и продължаваме с грубото оформяне на контурната линия
Изображение

Изображение

В общи линии контурът на острието е " огризан " от всички страни
Изображение

Малко по-фино оформяне ;) И , за да не се чудите каква е тази машина - дърводелска фреза е :) Въобще не е предвидена за подобни дейности ...... но .......... това е положението . Ако някой има намерение да използва този метод да действа С ПОВИШЕНО ВНИМАНИЕ !
Изображение

Двойно лепещото тиксо е много полезно нещо :) По - нататък ще вземе отново дейно участие
Изображение
Изображение

Стъклото няма нужда да го коментирам за какво е . Останалото - дървено трупче със залепена за него шкурка го използвам , за да изчистя всякакви неравности по контура на острието , които са се получили при оформянето показано на по горната снимка . Колкото и внимателно да се действа на фрезата винаги има някакви " лопки " , които трябва да се премахнат
Изображение
За предпочитане е движението да бъде само в една посока
Изображение

Продължаваме с оформянето
Изображение

Същото упражнение с по- фина шкуркЪ
Изображение

Кой каза ,че запалката се използва само за палене ? :D =-O
:P
Изображение
Изображение
За момента толкоз . По-късно може и още снимки да кача . Сега отивам да поработя по ножчето ,че ................. " Бързай няма време ............"

Аватар
митко_990

Re: Spartak : Конкурс " Остър мезеджия " - нож " Базилиск "

#2 Мнение от митко_990 » 16 Дек 2017, 01:24

Аз виждам само последната снимка със запалката,другите не се виждат
Появиха се добре ижглежда ;)

Аватар
mitaka76

#3 Мнение от mitaka76 » 16 Дек 2017, 01:35

митко_990 написа:Аз виждам само последната снимка със запалката,другите не се виждат
Появиха се добре ижглежда ;)
Бе спрямо твоите кривундели Митак си е направо ювелирна изработка :D , да видим и финиша ...
Целта оправдава средствата

Аватар
Васил Ценков

#4 Мнение от Васил Ценков » 16 Дек 2017, 01:47

Скицата на ножа е страхотна и много професионално пипната.(Изпитвам доза завист към ръката и уменията :) ) Ако ножа като краен резултат изглежда така и на 80%, ще вдигне доста летвата за останалите.

DIKISANA

#5 Мнение от DIKISANA » 16 Дек 2017, 02:37

Не ще дигне летвата ами ще забие последният пирон на надписа " THE END " за конкурса . Само да вметна за стоманата : не е задължително , нито е доказано по- добре да е неръждаема ( японците и сега си правят масово кухненските ножове от ръждаема ) ....а и понякога нямаш голям избор. Успех !

Аватар
mitaka76

#6 Мнение от mitaka76 » 16 Дек 2017, 02:55

Ако крайния резултат е с визията на чертежа, ще е просто страхотно. Представянето в последния момент предполага точно това, но спрямо снимковия материал, малко се съмнявам, че финиша ще е подобаващ. Въпреки че за мен фаворита е очеваден, и още по малко пък че това си е мое скромно мнение, с огромен интерес ще чакам продължението.

Аватар
woody

#7 Мнение от woody » 16 Дек 2017, 03:38

Изобщо не се съмнявайте, че ще докара финиша. Колегата е художник, бижутер, скулптор... Хайде да не изреждам повече.
Къде се загуби бре, мискин? :D
*DRINK*
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
mitaka76

#8 Мнение от mitaka76 » 16 Дек 2017, 03:50

Може и да може, то и тате може, ама... :D бе щото върти неподходящи инструменти на непрофесионални машини и обяснява като на ..., апа иначе рисува човека та и пиша като калиграф, та от там малко съмнения, ама сигурно ножа е готов вече, та ще се покажат някакви красиви неща предполагам... *KISSING*

Аватар
GaiDjin

#9 Мнение от GaiDjin » 16 Дек 2017, 04:17

Имаш време колега , а ножа от сега мога да кажа че ще стане бижу .
Не презирай хилавата рожба - може да се окаже син на тигър

Spartak

#10 Мнение от Spartak » 16 Дек 2017, 05:45

mitaka76 написа:Може и да може, то и тате може, ама... :D бе щото върти неподходящи инструменти на непрофесионални машини и обяснява като на ..., апа иначе рисува човека та и пиша като калиграф, та от там малко съмнения, ама сигурно ножа е готов вече, та ще се покажат някакви красиви неща предполагам... *KISSING*
Митака76 имаш право ,че машините са непрофесионални и не са предвидени за тази цел . Аз , самия го казах вече същото нещо ........ :) С това разполагам - това ползвам ! Колкото до обясненията - раздела се нарича " Стъпка по-стъпка " . Мога просто да качвам снимки и да няма коментари . По-добре ли ще бъде ? :)То и без това имам липсващи моменти от изработката (важни ) Такова е ............ И не ножа не е готов . Даже е доста далече от финиш %) Утре вечер ще кача всичките снимки които имам ( включително тези които ще направя при работата през деня ) .
woody написа: Къде се загуби бре, мискин? :D
*DRINK*
Михаиле бре :) :) :) Дома съм си ... :) Дек да съм ? Ти честичко идваш към Сандански , от не се обаждаш ?! ]:-> ]:-> *KISSED*

Spartak

#11 Мнение от Spartak » 16 Дек 2017, 06:09

Този път без обяснителни коментари от моя страна . Само снимки :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Аватар
mitaka76

#12 Мнение от mitaka76 » 16 Дек 2017, 06:52

Ама много съм далеч от мисълта да съм коректор, модератор или цензор, бе не я знам правилната дума, аз ще следя с интерес, и няма да се вра между шамарите вече там :) Честно казано очаквах повече хора да се включат, но не, за мое разочарование. Щеше да е интересно. Едните не могат стари поръчки да изкарат, другите ги е срам, трети им е под достойнството, бе българска работа. Респект за ентусиазма. Щеше да е интересно младоци като Митко и Ачо да участват, ама явно са силни у коментарите и не би. Форум. Кот такоа. Пожелавам успех, и един съвет - наблегни на ръкохватката. Щото аз лично красиви ръкохватки до сега не видях.

Аватар
woody

#13 Мнение от woody » 16 Дек 2017, 23:15

[/quote] Михаиле бре :) :) :) Дома съм си ... :) Дек да съм ? Ти честичко идваш към Сандански , от не се обаждаш ?! ]:-> ]:-> *KISSED*[/quote]

Ба, идвам.... За последните три години само един път минах покрай твоя вилает на път за Гърция.
Бачкай сега, докато ти запуши главата. Като оставяш всичко за последните дни... :D
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Spartak

#14 Мнение от Spartak » 17 Дек 2017, 04:29

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Моята работа свърши до тук . Острието заминава за закаляване при Тинко.

Ето как изглеждаше когато се върна при мен

Изображение

Изображение

Закалено на 58-59 единици .По моя молба , Тинко изтъни скосенията на 0.03 и го заточи . Зла гад стана острието *YAHOO* ! Тинко , благодаря *DRINK*

Изображение
Изображение

Spartak

#15 Мнение от Spartak » 17 Дек 2017, 05:07

Хронологично следващата снимка трябва да е втора по ред и .......... не съвсем *DONT_KNOW* Какво имам в предвид . На снимката главата на " Базилиска е готова и изработвам и поставям зъбите . Главата е започната непосредствено след изготвянето на проекта (голям ентусиазъм беше - голямо нещо) в края на пролетта и е завършена в началото на есента :-| :-| :-| Днес един час , утре 10 минути , после пауза от няколко седмици ( няма страшно има време ) и си е''а мамата %) Поетапни от изготвянето няма . Такова е положението .........

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

При гарда поне етапите са на лице :D

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение