Предложение за поръчка на кован форумен нож кулаклия.

Организация, мероприятия, конкурси.

Модератори: Hof, Djigit, Rigor Mortis

Публикувай отговор

От каква стомана да е ножа

9ХС
8
9%
ШХ15
45
48%
У8
0
Няма гласували
У10
4
4%
У12
3
3%
65Г
20
21%
K510 / 1.2210
14
15%

Общо гласове: 94

Съобщение
Автор
Милен

Re: Предложение за Конкурс "Кован форумен кулак"

#46 Мнение от Милен » 29 Яну 2015, 19:55

Боре исках да кажа, че точка 1 и т.2 намат така очевидна връзка помежду си, в допълнение на казанато от Маринчешки. За това аз съм мисля, че първо трябва да се изясни какво точно искаме повечето. Защото това ще е първата цедка, тъй като ще има хора, на които идеите на мнозинството за визията на ножа няма да се хареса и няма да участват в поръчката, което аз намирам за естествено.

Колкото до идеята ти за конкурс - направо ти казвам, че това което предлагаш няма да стане. Конкурсът съдържа в себе си ярко изразено състезателно начало, а то повярвай ми не е по вкуса на значителна част от хората по най-различни причини, които не са укорителни, но ги има.
За да не се развива излишна дискусия тук, аз ти предлагам следното.

Обърни се при пълна дискретност към майсторите, без да казваш на никого какво и дали са ти отговорили и след това доразвий идеята за конкурс ако искаш.

BorisPetrov

#47 Мнение от BorisPetrov » 29 Яну 2015, 20:09

Ами аз пиша директно и открито. Все пак - предлагам форумно мероприятие. Ако "форума" не е съгласен с предложенията - аз съм ок. :)

Не смятам, че трябва "Тайно" да пиша на майсторите. Те четат форума и могат да отговорят директно каква е гледната им точка. :)

Не се сърдя на никого, че има различно мнение. Но е градивно да се предложат алтернативи.

Как точно виждате "Избирането" на ножа?
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Милен

#48 Мнение от Милен » 29 Яну 2015, 20:34

BorisPetrov написа:Как точно виждате "Избирането" на ножа?
Ами по този въпрос вече имаше предложения, Ангел показа и снимка, синтезирай ги и да започваме обсъждане. Концепция ( ползвателен, исторически достоверен) Размери , материали, степен на завършеност. Идеята е твоя така, че поемай кръста. :D

BorisPetrov

#49 Мнение от BorisPetrov » 29 Яну 2015, 21:45

:D Помемам отговорността да обобщя мненията, когато има достатъчно. :) За сега само 2-3 души сме казали как точно виждаме ножа.
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Милен

#50 Мнение от Милен » 29 Яну 2015, 22:33

BorisPetrov написа::D Помемам отговорността да обобщя мненията, когато има достатъчно. :) За сега само 2-3 души сме казали как точно виждаме ножа.
Да ама ти не си измежду тези двама трима :P Ето аз ще повлека крак, въз основа на мнението на Ангел, който е доказан почитател на кулаците.
1. Първо да кажа, че тези, които съм виждал са били големи и масивни железа и макар и извънредно красиви и здрави, не стават за почти нищо, за което се сещам в ежедневието или хобито, но все пак те са малко на брой, за това моля да не бъда наритван. :D Аз бих искал нещо, което да мога да разнасям насам натам по къра, без да се чувствам като глупак в собствените си очи, който иска да прилича на Стефан Караджа.
2. кован, от някаква достъпна карбонка, която осигурява добри механични свойства на ножа и резливост. У7, 10, шх15? :-X Нямам опит с тях, но на Борето едно ножче от Дядо Благо ряза една пъстърма като змей горянин.
3. Ядка, извита форма.
4. Размери - дължина САМО на режещия ръб 160 мм, дор по-малко, ширина на клина след ядката 27-8 мм., дебелина на клина - 3,5 -3,8 мм,
5. дръжка - 110 мм без ушите. ушите да са широки колкото е клина в най-широката му част. Материали - всеки да се спасява поединично. Който иска - с чирени или без. Аз бих предпочел бял кокаляк.
6. Кания - по желание. Може някой да иска класика с агнешка кожа и обков. Аз бих искал без кания.

Не зная обаче при подобни размери дали няма да прилича на некъв Франкенщаин, добре би било Борето да рисува нещо.

Аватар
dido

#51 Мнение от dido » 29 Яну 2015, 22:34

Момчета какъв е срока? Щото ако е нещо бързо не мога.И последно композитен ли ще е или моно стомана?

BorisPetrov

#52 Мнение от BorisPetrov » 29 Яну 2015, 22:41

Дидо, радвам се, че се включваш!
Не е спешно. Предполагам, че ще ни трябват още 2-3 седмици да оформим идеята. Така повече хора ще се включат в обсъждането.

Мисля, че повечето колеги ще се радват на композит, стига цената да не е като за композит :) хахахаха Ама пък качеството да е като на монолит... И тн...
Но аз предложих и мисля, колегите ще се съгласят, че е по-добре да е цяло парче стомана. Все пак едно време дедите са имали дефицит, ние ся имаме от къде да намерим качествено желязо. Няма да се свеним!

Другия вариант е да увеличим и асортимента от предлагани ножове и който иска композит да си плати допълнително. Ама се губи идеята всички да имаме еднакви остриета. Затова пак ще повторя... Остриетата еднакви, от цяло парче кована стомана. А вече уникалността може всеки да си я добави, ако реши да дръжкари и тн.

Аватар
ifoo

#53 Мнение от ifoo » 29 Яну 2015, 22:53

Дидо, прочети поста на Ангел (виж и снимките) и кажи какво не е достатъчно като информация.
Също така, чувствай се спокоен да предложиш и стомани.
Изделия от кожа. Камшици, бижута, калъфи, аксесоари...

Какво виждаш се определя от това колко знаеш.

Аватар
LIONSIO

#54 Мнение от LIONSIO » 29 Яну 2015, 23:28

Идеята е добра! Скачате високо с тези стомани... *heat* По скоро някакви ресьорни или качествени конструкционни (45-55).

Аватар
Rigor Mortis

#55 Мнение от Rigor Mortis » 30 Яну 2015, 00:23

LIONSIO написа:Идеята е добра! Скачате високо с тези стомани... *heat* По скоро някакви ресьорни или качествени конструкционни (45-55).
А, най после *THUMBS UP*
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

Милен

#56 Мнение от Милен » 30 Яну 2015, 00:32

ст45? WTF? това да се спъна в него няма да се наведа да го вдигна. :D

Милен

#57 Мнение от Милен » 01 Фев 2015, 19:20

Meжду другото в темата за благотворителният конкурс има снимки на много хубави неща от различни майстори, които могат да бъдат обсъждани. Борето обаче гръмна топчето и изчезна от хоризонта като хвърковатата чета. *become senile*

BorisPetrov

#58 Мнение от BorisPetrov » 01 Фев 2015, 19:26

Борето няма извинение - само ако ми спре тока!

BorisPetrov

#59 Мнение от BorisPetrov » 02 Фев 2015, 11:44

Който не се вижда - да се пише в списъка!
Който не е писал какви са изискванията му - да ги пишев списъка!

Списък на желаещите да направим форумна поръчка за Кулак
1. koce1
2. BorisPetrov
3. ifoo
4. wanders
5. SID - За прототипа
6. noty - За прототипа
7. Djigit
8. Милен
9. Angel
10. marincheshki
11. Becko
12. Rigor Mortis

Изисквания към майстора при изработката на кулаците.

Нож за ежедневно ползване в различни среди.

Материали
За острието - Твърда стомана (Ресорна, Конструкционна СТ45, У7,10, шх15), желязо - избор на майстора е дали ще предпочете да кове двукомпонентно острие или еднокомпонентно.
За дръжката - Рог или Кост (естествени материали)
За нитовете - Желязо
За канията - Дърво, Кожа, Медна тел, Месингов обков

Техники - Коване с или без ковашка заварка - избор на майстора

Конструкция - Каракулак с ядка

Форма на острието - За този размер може право и криво - нека това изберат майсторите.

Размери (По-голям, не означава по-добър)
Дължина на острието: 16 до 20 см.
Дължина на дръжката: 11 до 13 см.
Обща дължина: до 35 см.
Дебелина на острието: до 5 мм.
Ширина на острието: 2,7 до 4 см.
Диаметър на ядката: до 1,5 см.

ЖИЖ

#60 Мнение от ЖИЖ » 02 Фев 2015, 12:38

и аз се записвам
желателно е да е кован и двукомпонентен с ковашка заварка
дължина мак 30см и да си е леко извит според канона
ушите да са малки за да е функционален
дръжка рог
кания само дърво с обков без кожа

и щом ще е форумна поръчка всички ножове трябва да са еднакви

Публикувай отговор