Предложение за поръчка на кован форумен нож кулаклия.

Организация, мероприятия, конкурси.

Модератори: Hof, Djigit, Rigor Mortis

Публикувай отговор

От каква стомана да е ножа

9ХС
8
9%
ШХ15
45
48%
У8
0
Няма гласували
У10
4
4%
У12
3
3%
65Г
20
21%
K510 / 1.2210
14
15%

Общо гласове: 94

Съобщение
Автор
borcata bs

Re: Предложение за Конкурс "Кован форумен кулак"

#31 Мнение от borcata bs » 28 Яну 2015, 22:34

мисля ,че наличието на необявена цена на изделието,е фактора който спира за сега, поръчките *THUMBS UP*
Щото ся и аз се услушвам,нека да се обявят едни цени от майсториите, и ще тръгне работата *KISSED*

Милен

#32 Мнение от Милен » 28 Яну 2015, 22:56

Ами как да обявят цена като ние не знаем кво искаме? Кулака има ли фиксиран размер примерно. Каракулак, аккулак с ядка или ергенски нож. Дръжката рог или дръвце...
Доколко разбрах от поста на Борето (дълги постове по принцип не чета :D ) той предлага сите майстори да избачкат по един и кибиците да се съберем и да кажем те тоз ...След което да суберем пари и купим по един или два три, кой колкото сака, ако междувременно масторето не са ни пратили на ..... Смесването на конкурс и форумна поръчка е проблем засега. Аз примерно не бих се включил в поръчка за нещо, чието острие надхвърля 20 санта примерно. *DRINK* Борето де да го знам може да е решил да фата Балканят с некой ятаган.

Hadean

#33 Мнение от Hadean » 29 Яну 2015, 00:17

За някой неща ще се повторя ама ...... . Необходимо е да се определят ясни критерй за изработка ,материали ,техники , конструкция , габаритни размери . Как може да бъде определена цена за едно изделие , ако тези неща не се знаят ? И как да се включиш в подобно начинание без яснота ......? Нито тези които биха го пожелали този нож , нито тези които биха го реализирали ,биха казали нещо наистина конкретно без повече яснота .

BorisPetrov

#34 Мнение от BorisPetrov » 29 Яну 2015, 01:33

Напълно сте прави в критиката. Аз и в първия пост съм писал, че трябва да избистрим критериите за ножа. Както за това какъв искаме да бъде, така и критериите за провеждането на тестовете и крайните оценки при конкурса.

Станахме десетина желаещи мисля, нека всеки сподели приблизителни размери и критерии за това как си представям един Кован форумен кулак.
Давам пример:
- Нож който бих ползвал всеки ден
- Нож който бих ползвал навсякъде
- Нож който мога да нося както в града, така и в гората
- Острието да има ядката на каракулак.

Размери
Дължина на острието - (Също като Милен) до 20 см.
Дължина на дръжката - около 12-13 см. с ядката
Или обща дължина под 35 см.
Дебелина на острието - не повече от 5 мм. при гърба

Материали
Нека Майсторите решат какви материали, ще ползват! Но да се има предвид, че поне острието трябва да бъде от достъпен материал от който, ще трябва да изработят повече от 5-6 ножа за желаещите. Може би, за да съм по-ясен...
Материалът за острието на прототипите трябва да бъде същият от който после ще се изработят и същинските ножове на съфорумците. За да може да има гарантиране на качеството. Един вид, ако един нож се представи добре на тестовете, това е реклама за майстора. Но ако след това майстора спечели, трябва да може да гарантира същото качество на изработката за останалите ножове. Останалите материали за дръжки, пинове и аксесоари към ножа като Кании, Кутии, поставки... Имат пълна свобода на творчество.

Изработка
За мен Кован Кулак казва достатъчно, но да поясня. Целта е ножовете да бъдат основно изработени чрез коване, а не чрез отнемане на материал.
Ножовете трябва да са функционални, а не метални пластики. Прототипите които ще бъдат предоставени - ще бъдат тествани.
Прототипите могат да бъдат окрасени чрез гравиране, инкрустрация и други художествени елементи, но без това да пречи на функционалността им.
Трябва да решим, дали ще искаме абсолютно копие на спечелилия нож или нож но без художествената орнаментика.
:) Предлагам един от тестовете да бъде с превръзка на очите... Когато се правят тестове на срезове на Манила примерно... Движенията са еднообразни и риска от порязване е по-малък, но пък за сметка на това обективно ще може да се прецени усещането от ползването на ножовете.

Идеята не е толкова да се създаде "пълнометражен" каракулак, а ушато ножче което да отговаря на духа на форума ни. :) Да пасва на логото, да пасва на идентичността... Това за мен означава, колегите от форума да изберат дали искат само острие или искат изцяло готов нож. Защото все пак форума е както за майсторите, така и за любителите.

Това се сещам сега като добавка... Това са все още само идеи и не се чувствам достатъчно авторитет за да ги отстоявам, ама се чувствам достатъчно мъж да приема други предложения. Всичко което решим, ще си е за нас :)
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
marincheshki

#35 Мнение от marincheshki » 29 Яну 2015, 09:55

Много се радвам, че темата се раздвижи. Хубаво е да има дискусия и да се оформят рамките на проекта.
Моето мнение е, че предложението на Борис в първия пост е много добро, но е по-удачно да се раздели на два отделни проекта. В този му вид е прекалено амбициозен, което разбира се не значи, че е неосъществим и трудно ще се реализира. Спокойно можем да го разделим на две (имената на проектите могат да бъдат корегирани, важна е идеята):

Проект номер 1. Форумен каракулак.
В този проект да се коментират технология на изработка на острието (кован или шлайфан), размери на острието, стомана, форма на дръжката, материали за дръжката, кания (ако се реши да има таква - материали). След като определим тези технически параметри можем да изготвим списък, който разбира се ще бъде предварителен, за да определим колко ножа ще се поръчват (тази информация ще е необходима на всеки майстор). След това да запитаме всеки един от майсторите, които смятаме, че биха се справили със задачата, да си кажат мнението (не че не може да участват и в първия етап), възможността да изпълнят поръчката, цена и срок за изработка. След това вече може да се изготви ревизиран и окончателен списък. Хубаво е избрания майстор да изработи пилотно копие на ножа, за да се види, разгледа, тества и коментира. След това да се изпълни цялата поръчка.

Проект номер 2. Изработка на каракулак с цел популяризиране на българските майстори и запазване на занаята.
В този проект да се реализира онази част от идеята на Борис, в която майстори (ковачи и шлайфисти) да заявят участие. Да се определят някакъв вид задание за изработка на каракулака. Тук всеки един майстор да разгърне изцяло своето творчество и да покаже на какво е способен. След изработката на каракулаците първо да се направи изложба тук във форума, а след това, ако има възможност да се съберат и да речем половин или една година да участват в различни изложби из страната. След този период да се организира търг с наддаване за всеки един каракулак, като всеки майстор сам определи началната цена, която при продажба на ножа да остане за него, а всичко, което е над тази стойност да се събере в една каса и да се реши (тук във форума) къде да се вложи.

Това е моето мнение, ще се радвам, ако е споделено с повече съфорумници. *DRINK*
Ако искаш да победиш целия свят, победи самият себе си.

BorisPetrov

#36 Мнение от BorisPetrov » 29 Яну 2015, 10:11

Там е работата, че конкурса за форумен кулак, така или иначе има състезателен характер. Тоест - ще има няколко майстора които ще се борят за форумната поръчка с майсторлъка си... Какво пречи да ударим с един куршум двата заека. Ако майстора не го е срам да си предложи ножа във форума, няма да има нищо против да покаже и на "останалия свят". Респективно вместо да правим два конкурса, можем да ползваме този за форумният нож като средство за популяризиране.

Естествено, това означава, че ако има интерес за този нож, ще има интерес и за следващи проекти... Тогава може вместо кулак, да се изработват сойки... Или нещо друго свързано с традициите.

Но, ако и колегите във форума и майсторите решите, че е прекалено ангажиращо. За мен ще е достатъчно, ако мога да си купя форумно кулаче и толкоз.
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
marincheshki

#37 Мнение от marincheshki » 29 Яну 2015, 10:58

Двете идеи заедно са малко в разнобой, т.е. идеята за форумен нож от една страна и майсторски каракулак с вложено цялото творчество и дух на съответния майстор от друга. Какво имам в предвид - по принцип форумния нож трябва да отговаря на два основни критерия: да е практичен и да е достъпен като цена. Във втория проект едва ли ще се постигне критерия цена, а и по принцип не е това идеята. А и как си представяш например дядо ти Сачмо или някой друг да прави сложни орнаментики и инкрустации на 30-40 ножа.

Аватар
Angel

#38 Мнение от Angel » 29 Яну 2015, 11:51

Да си кажа и аз мнението за бъдещия форумен каракулак.
Кован или шлайфан- естествено кован!
Материал- добре ще е да е двукомпонентен, но това ще оскъпи и утежни изработката, така че ще трябва да се избере наистина масова стомана. Според мен има достатъчно лагерни черупки... :D
Дължина на острието- не повече от 20см, за да бъде функционален, с чирените отива към 35см иначе за големи ръце ще е къса дръжката...
Дебелина- не повече от 5мм. гръб.
Широчина- не повече от 35мм в най- широката част.
Форма- има и прави кулаци, но да се придържаме към класическата извита форма :)
Ядка- задължително
Чирени- естествено биволски рог, ако може да бъде осигурен в достатъчни количества.
Занитване- 3железни нита
Кания... по избор на майстора (дървени кании трудно се правят)
Украса- е нема нужда
Гръбчето е достатъчно дебело за гравиране на име

Ето класика- http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php ... 405#p58737

BorisPetrov

#39 Мнение от BorisPetrov » 29 Яну 2015, 12:25

marincheshki написа:Двете идеи заедно са малко в разнобой, т.е. идеята за форумен нож от една страна и майсторски каракулак с вложено цялото творчество и дух на съответния майстор от друга. Какво имам в предвид - по принцип форумния нож трябва да отговаря на два основни критерия: да е практичен и да е достъпен като цена. Във втория проект едва ли ще се постигне критерия цена, а и по принцип не е това идеята. А и как си представяш например дядо ти Сачмо или някой друг да прави сложни орнаментики и инкрустации на 30-40 ножа.
Идеите не са в разнобой. :)
1. Майстора представя продукта си в най-добрата светлина. Както визуално, така и утилитарно. Тоест - Целта е всеки майстор да може да "пипне" поокраси и вдъхне живот на ПРОТОТИПА, който ще предложи. Този ПРОТОТИП, ще бъде оценен с тестове, не само визуално. :) Респективно той, ще бъде напълно функционален нож, а не пластика.
2. Прототипите, ще бъдат търгувани на принципа на аукцион с наддаване. Респективно тези "първи екземпляри" може да бъдат не само с чисто практичната стойност на ножа, но и с художествена стойност, за да може да се привлече общественото внимание, към този красив занаят. За да могат повече хора да се насладят на красотата.
3. Ние понеже сме финансово ограничени - ще искаме геометрията на ножа да се спази, но не държим форумният нож да има финтифлюшки които да го оскъпяват. Респективно - Форумният кулак ще бъде точно като прототипа като размери и функционалност, но ще липсват художествените елементи по него.

Така мисля, всякакви противоречия се стопяват. Просто се дава шанс на майсторите да работят в колаборация примерно с гравьори... И повече от един майстор, ще може да покаже майсторлъка си.

Ако единственото нещо което ви плаши е мащабността... то тогава от страх може нищо да не направим :)
Рискът е хубаво нещо! Грешките и провалите също - щото без грешки нищо не се научаваме.
Та дори да не се получи от първия конкурс, ще направим нов и ще стане още по-добре.

Аватар
marincheshki

#40 Мнение от marincheshki » 29 Яну 2015, 13:32

Ето, ти сам ги раздели на два проекта, просто постави изкуството пред форумната поръчка. Това, което казвам е, че не трябва да се поставят такива рамки на майсторите, например, майстора спечелил конкурса за най-красив кулак може да не иска да изпълнява форумни поръчки, както и обратното. А защо да се чака да се изработват красивите каракулаци, че чак тогава да се избере кой от тях да бъде форумен като и сега всеки от нас има по много примерни снимки, които са подходящи и добре изработени като визия и материали.
Както ида е де.. бих подкрепил всяко едно начинание просто така мисля и аз и не задължавам никого с това. *DRINK*

Милен

#41 Мнение от Милен » 29 Яну 2015, 14:02

marincheshki написа:Ето, ти сам ги раздели на два проекта, просто постави изкуството пред форумната поръчка. Това, което казвам е, че не трябва да се поставят такива рамки на майсторите, например, майстора спечелил конкурса за най-красив кулак може да не иска да изпълнява форумни поръчки, както и обратното. А защо да се чака да се изработват красивите каракулаци, че чак тогава да се избере кой от тях да бъде форумен като и сега всеки от нас има по много примерни снимки, които са подходящи и добре изработени като визия и материали.
Както ида е де.. бих подкрепил всяко едно начинание просто така мисля и аз и не задължавам никого с това. *DRINK*

+1. *THUMBS UP*

1. За конкурс требе да се проведе допитване до майсторите дали искат да участват.
2. За форумен нож трябва да се допитат потребителите дали искат да поръчат и тогава да се кандърдисва някой от майсторите да ги прави.

Аватар
Rigor Mortis

#42 Мнение от Rigor Mortis » 29 Яну 2015, 16:24

Кован форумен кулак - и аз, бите :)
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

BorisPetrov

#43 Мнение от BorisPetrov » 29 Яну 2015, 18:14

Милен написа:
marincheshki написа:Ето, ти сам ги раздели на два проекта, просто постави изкуството пред форумната поръчка. Това, което казвам е, че не трябва да се поставят такива рамки на майсторите, например, майстора спечелил конкурса за най-красив кулак може да не иска да изпълнява форумни поръчки, както и обратното. А защо да се чака да се изработват красивите каракулаци, че чак тогава да се избере кой от тях да бъде форумен като и сега всеки от нас има по много примерни снимки, които са подходящи и добре изработени като визия и материали.

+1. *THUMBS UP*

1. За конкурс требе да се проведе допитване до майсторите дали искат да участват.
2. За форумен нож трябва да се допитат потребителите дали искат да поръчат и тогава да се кандърдисва някой от майсторите да ги прави.
Точка 2 стои преди точка 1. Потребителите трябва да заявим нуждата от форумна ножка. АКо не заявим такъв интерес - Майсторите няма да имат мотивацията да правят каквото и да било.

Освен всичко останало. Когато повече хора се съгласят, че искаме кован форумен нож... т.е. ИЗБИРАМЕ майстор който ще го изработи.
Аз не виждам как ние с цялата си любов към ножовете, ще се ориентираме само по цената като характеристика..., ще искаме да видим и пробваме ножа, да го тестваме. И от всички предложени ножове да изберем най-добрия.
Това автоматично ни вкарва от икономическата страна на нещата в състезателния дух на конкурса.

За мен Поръчката и Конкурса вървят ръка за ръка. Респективно - майсторите, ще изработят така или иначе прототипи. Тези прототипи, ще бъдат оценявани, за да изберем най-добрия. След като направим това - наградата за майстора ще бъде не само морална, но и финансова. Някакъв гарантиран доход от определен брой ножове.
(Хареса ми идеята при наддаването майстора да определи минимална цена за прототипа, която да остава за майстора, като сумата над тази цена да бъде събирана в каса).

Лично аз не бързам да купувам кулака днес и веднага. Период на изчакване за предлагане на остриетата, ще има.
А цената на прототипите така или иначе, ще разчита на наддаването. Затова не е лошо, да се почака малко за първоначалното предложение, да се даде шанс на майсторите да продадат не просто нож с архаичен дизайн, но и един вид художествена интерпретация, която не пречи на механичните свойства на произведението (няколко пъти го написах)... Не мисля, че ще се забавим повече от месец в изчакването, ако майсторите решат, че искат да се съгласуват за гравиране, инкрустиране или друг тип "напудряне" на изделието си.

Лично аз бих се радвал много повече да видя съвместна работа между майстори. Майсторлъка на коването, майсторлъка на гравирането и тн... Така много повече майстори ще бъдат въвлечени във форумното събитие. И ще стимулираме създаването на красоти.

Но пак ще повторя - ПРОТОТИПИТЕ ще се различават от функционалните форумни ножки само по допълнителните окраси. Те ще служат едновременно за популяризиране на майсторите, за представяне на продукцията в приятен външен вид и ще даде възможност на майсторите да спечелят от участието си в конкурса и то не само финансово.

Но не искам да налагам мнение, затова ще се съобразя с това какво иска "форума". :)

Ако искаме само ножка без конкурс. Тогава просто избираме по цената и това е :)

Аватар
ifoo

#44 Мнение от ifoo » 29 Яну 2015, 18:28

Angel написа:Да си кажа и аз мнението за бъдещия форумен каракулак.
Кован или шлайфан- естествено кован!
Материал- добре ще е да е двукомпонентен, но това ще оскъпи и утежни изработката, така че ще трябва да се избере наистина масова стомана. Според мен има достатъчно лагерни черупки... :D
Дължина на острието- не повече от 20см, за да бъде функционален, с чирените отива към 35см иначе за големи ръце ще е къса дръжката...
Дебелина- не повече от 5мм. гръб.
Широчина- не повече от 35мм в най- широката част.
Форма- има и прави кулаци, но да се придържаме към класическата извита форма :)
Ядка- задължително
Чирени- естествено биволски рог, ако може да бъде осигурен в достатъчни количества.
Занитване- 3железни нита
Кания... по избор на майстора (дървени кании трудно се правят)
Украса- е нема нужда
Гръбчето е достатъчно дебело за гравиране на име

Ето класика- http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php ... 405#p58737
А! Е ся вече имам надежда да тръгне работата, че вече почнах да се притеснявам че втория кръг на конкурса ще е по бански. Не че нещо, ама моя е цял, а те са демоде.

Позволявам си да добавя - чирените да са по желание.

Дайте да питаме Дидо?
Ако откаже, отиваме да тропаме на друг... докато някой кандиса? :D
Изделия от кожа. Камшици, бижута, калъфи, аксесоари...

Какво виждаш се определя от това колко знаеш.

BorisPetrov

#45 Мнение от BorisPetrov » 29 Яну 2015, 18:44

ifoo написа:Дайте да питаме Дидо?
Ако откаже, отиваме да тропаме на друг... докато някой кандиса?
Аз се притеснявам, че ако той не кандиса ще ми се наложи аз да кандисам :) хахахах само и само да направи кулаклия...

Публикувай отговор