В търсенето на "Българския нож"

Организация, мероприятия, конкурси.

Модератори: Hof, Djigit, Rigor Mortis

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Hof

В търсенето на "Българския нож"

#1 Мнение от Hof » 04 Фев 2013, 17:52

Тази тема е допълнение към конкурсната тема "Българския нож"
Идеята тук не само да се дискутира върху въпроса -"що за животно е Български нож" но и търсенето на бъде съпроводено със следи от снимки на историческо оръжие , съвремени традиционни български ножове . Може да се дават интерестни линкове . Да се показват тук скици на измислени от вас модели ножове предендиращи за Български .
Вижте съвремени те скандинавски, японски, и други етнически майстори успяват да предизвикват интерес към ножовете си без да ги лищават от корени
Тук за удобство ще редя снимките на Български ножове които намеря , тук и там, и онези които вие ще показвате или посочвате в линкове.
Да започнем с:
Каракулаци Кулаци или както някой ги наричат "Овчарски нож"

Изображение

Изображение

Тези са от тази тема , тук на форума http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php?f=14&t=352
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ергенски ножове
Изображение

Изображение

Изображение

В тази тема повече снимки и инфо:
http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php ... w=previous

Згъвайки:

Изображение

Изображение
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Аватар
Agarvaen

Re: В търсенето на "Българския нож"

#2 Мнение от Agarvaen » 04 Фев 2013, 18:07

Аз това си блъскам главата - дали да не ги разделим по исторически принцип.. Примерно ножове от епохата на Стара Велика България(ирански тип), ножове от Аспарухова и Средновековна България, ножове от периода на турското робство, ножове от свободна България и съвременни ножове..... Ма много цветно ще стане...
"-Да помниш, че езикът на мъжа е като ножа – трябва да излиза от канията само да върши работа, а не за играчка. Щото е остър и може да се порежеш."

Hof

#3 Мнение от Hof » 04 Фев 2013, 18:20

Според мен основната идея е да бъдат открити общите неща между историческото ни оръжие и това от по близки времена та до днес и на тях да се опрем и да продължим . Традиционно не значи закопано на едно място без движение, в традцията има инерция но има и движение развитие . Примерно виж тракийската махайра има примственост с каракулака например .
Изображение

Аватар
Agarvaen

#4 Мнение от Agarvaen » 04 Фев 2013, 18:26

Че има дръжка и реже? :D Трябва ни нещо по-конкретно като критерий, че много народ е минал от тук....
"-Да помниш, че езикът на мъжа е като ножа – трябва да излиза от канията само да върши работа, а не за играчка. Щото е остър и може да се порежеш."

Hof

#5 Мнение от Hof » 04 Фев 2013, 18:41

Аз не искам да заформям спор, нито имам достатъчно подготовка за това нито желание. Желанието си аз го описах по отгоре. Идеята е да търсим следи и да продължим.
Ето една конкретна тема за каракулака http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php?f=14&t=352
гаден пухчо пише следното "Острието има характерната махайровидна(ятагановидна)форма,а... " Той е човек който доколкото разбирам поназнайва , човек който се интересува , и той вижда определена приемственост . Подобна приемственост е отбелязвана многократно и от други , в момента не мога да дам линк но ако се разровя ще намеря, срещал съм . А и очите не лъжат
Изображение

Аватар
Agarvaen

#6 Мнение от Agarvaen » 04 Фев 2013, 18:49

Аз също НЕ искам да споря(макар, че в спора се ражда истината). Бай Иван(пухчо) определено е човек, който много знае по темата, а и аз също споделям мнението, че има приемственост в оръжията. Но наистина ни трябват конкретни критерии. Например известната гравюра с прабългарите и византийците - ясно се вижда канията тип "чорап" у прабългарина най-вляво. Това дава и подсказки, че ножът може да от типа финка или нему подобен...

Изображение
Последно промяна от Agarvaen на 04 Фев 2013, 19:02, променено общо 1 път.

BorisPetrov

#7 Мнение от BorisPetrov » 04 Фев 2013, 18:50

Ако си ПРО-трако-автохотонно настроен - ще спреш до тука с търсенето на Българския нож.
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Hof

#8 Мнение от Hof » 04 Фев 2013, 18:55

Agarvaen Дай няколко картинки подобни и ще мислим сите заедно. Такава ножка като на този пич на колана съм виждал като реконструкция на национални руски ножки например, те естестевно кореспондират със тези на северните народи и народите на северна Европа, Скандинавито . Обиконевна обла дръжка , острие , калъфа е дървен обшит с кожа
Давайте материал за гледане и мислене .
Не забравяйте че имаме и някой оформили се ножарски школи , трябва да бъдат разгледани.
Борисе ти по добре помогни с материал а не със мухабет.
Изображение

Аватар
Agarvaen

#9 Мнение от Agarvaen » 04 Фев 2013, 19:08

В момента ровя по просторите на нетя, като се прибера довечера ще си разровя архивите и енциклопедиите. Сега пускам една снимка, по информация стар габровски нож, но може да направи донякъде паралел с кавказките кинжали..Личи си, че има такова влияние, просто е преработено "по нашенски".

Изображение

Аватар
Bradley

#10 Мнение от Bradley » 04 Фев 2013, 19:16

Ни в клин, ни в ръкав, но:

В първия коментар по темата се дават за пример: японски и скандинавски традиционни/ етнически ножове/майстори на такива... ножове, които масово се ползват от населението за ловно/риболовни-туристически цели, изключвам художествени и колекционерски такива...

Да попитам следното - в темата ще се коментират типове ножове, характерни за определен отрязък от историята ни или ножове, които се ползват сега/в момента или близкото минало от болшинството български ловци, риболовци и туристи, защото силно се съмнявам днес някой да носи кулак или да си купи, поръча такъв, за да го ползва - по-скоро висят по стени и поставки с цел наслада на душата или от уважение към баща, дядо, чичо и прочее...

Съмнявам да има останали овчари, хайдути, четници, революционери, носещи кулаци, ками и прочее видове заточена стомана из балканите :D

В момента и близкото ни минало трябва да погледнем какво притежава масовият български ловец, риболовец, турист като изключим всякаквите руски и западни привнесени джелеза - т.е. ножове, правени в Костенец, Габров, Търново, Етъра, Златоград и прочее през последните 50/60 години - нагледал съм се на форми и размери при масовите ловни ножове по дружинките в моя край :D

Изображение
Подобни ножове са най-разпространени в моя край - разбирачите да кажат дали влизат в графата "Ергенски ножове"
Изображение
Изображение
Изображение

Аватар
Agarvaen

#11 Мнение от Agarvaen » 04 Фев 2013, 19:23

Аз ползвам каракулак. Трепя кокошки и троша по-едри кокали на домашния добитък. Но пък примерно може да ми е мерак да спретна един прабългарско-ирански пчак. Или пък кинжал от Волжка България. Както казах - трябва да определим критериите. Много е широка и дълбока темата... След малко ще пусна това дето го смятам за типичен български нож.....

Аватар
ifoo

#12 Мнение от ifoo » 04 Фев 2013, 19:50

Според мен, самото име на конкурса ви вкарва в дилема.
Ако името на мероприятието се промени на нещо от сорта - "Ножове от България" или пък "Българският нож - вчера днес и утре", проблема отпада от самосебе си.
Предложенията са само примери, които да онагледят това което искам да кажа, а не предложения за име на конкурса.
Изделия от кожа. Камшици, бижута, калъфи, аксесоари...

Какво виждаш се определя от това колко знаеш.

BorisPetrov

#13 Мнение от BorisPetrov » 04 Фев 2013, 19:54

МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
woody

#14 Мнение от woody » 04 Фев 2013, 20:46

Струва ми се, че темата трябва да се остави колкото е възможно по-отворена. От преди да дойдем по тези земи (5000 години примерно :D ), та до наши дни.
Не е задължително всички ножове да си приличат, нали? *DRINK*
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
Agarvaen

#15 Мнение от Agarvaen » 04 Фев 2013, 20:47

Ето това е близо до характерния(за мен) типично български нож. Дължина 20-23см, гард, леко извита дръжка, със малка дъга на острието. И преди всичко - характерните флорални(и не само) мотиви, които, да си призная, съм виждал само по нашенски ножове.

Изображение

Публикувай отговор