"Нож подарък за любимата" - Финал

Организация, мероприятия, конкурси.

Модератори: Hof, Djigit, Rigor Mortis

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
Djigit

"Нож подарък за любимата" - Финал

#1 Мнение от Djigit » 19 Сеп 2011, 00:30

Ей не можете да изтърпите малко, все едно сте с въгърец ... :D
Да благодаря първо на D.D. и на Евгени че помогнаха малко с подредбата.

-----------------------------------------------
№1

Автор: Nikolai4ou

Изображение
http://djigit.snimka.bg/arts/niki.621776.25057528
скица

№2

Автор: Lionsio

Изображение
http://djigit.snimka.bg/arts/lionsio.621779.25057559
скица

№3

Автор: Poison

Изображение
http://djigit.snimka.bg/arts/poison.621810.25059571
скица

Стомана на острието 75cr1
Изработка чрез шлайфане на кръгъл плосък шлайф.
Релефна оксидация чрез разтвор на син камък и сол
Твърдост 52/53 единици.
Дръжка от американски орех и някакъв коколяк,оцветена с воден байц и запечатана с пулеританов лак 45% гланц.
Монтажа посредством нит и епоксидна смола.
Кания за съжаление липсва , за което си заслужавам дискфалификацията.

№4

Автор: Gogotattoo

Изображение
http://djigit.snimka.bg/arts/gogotattoo.621811.25059582
скица

Постановка: така поставената задача предпостави за ме няколко неща – ножът да е красив, да се носи в женска чанта,да върши „женски” услуги и да е безопасен.

Ножът е дълъг 116 мм/с канията 120мм/. Острие 72 мм, дръжка 44 мм – спазил съм „златното сечение”, 1.618….. Острието е от 4х13, дебелината на шината е 3мм, но е свалена до 2-2.5 мм, канията е от черешово дърво, облечена в кожа от розов скат, както и дръжката. Гард, пета, капачки от месинг. Закачките да две – първо: магнит задържа острието да не излиза от канията, докато е в чантата – магнитът е монтиран така, че да не няма допир с острието и да не го драска; второ: острието е с два последователни скоса, първо до 0.8 мм, после до 0 мм. Такова малко острие с къса дръжка е опасно за работа, затова първият скос не е остър/0.8 мм/, и се ползва за част от дръжката – заострената част е 30 мм на върха на острието. В затворено състояние прилича на калъф с очила, червило, спирала и пр, а в отворено/да ме прости Господ/ - на фалос гледан отдолу!!! Това беше шега – прилича на остър хуй :( , ама пак отдолу.

http://www.youtube.com/watch?v=qENPD0cYjvs

№5

Автор: Hof

Изображение
http://djigit.snimka.bg/arts/hof.621813.25059595
скица

№6

Автор: Тошко

Изображение
http://djigit.snimka.bg/arts/toshko.621815.25059619
скица

№7

Автор: Evgeni

Изображение
http://djigit.snimka.bg/arts/evgeni.621816.25059645
скица
http://i448.photobucket.com/albums/qq20 ... nevere.gif

№8

Автор: Danaeca

Изображение
http://djigit.snimka.bg/arts/danaeca.621817.25059732
скица

№9

Автор: Woody

Изображение
http://djigit.snimka.bg/arts/woody.621818.25059752
скица

Тегло на гюлето - 100 гр. Жена ми щеше да падне като й го обесих на врата.
Материали - стерлингова сплав, сребро и малахит. Сиджимка - сребро.
Острие - 65 х 30 х 3.5 мм. Дължина с дръжката - 110 мм. Дамаск - 582 слоя (щото се обърках та го сгънах един път повече, отколкото смятах). Ламинат с ХВГ.
Видях на Гената ножето и очите ми останаха в него. Много е добро, че и сгъването с оригинално решение. Само 65 гр! По всяка вероятност ще гласувам за него. Взел е присърце задачката, а не като мен.
Забравих да спомена за заключването. Под касата с овалният малахит е запоено топче, което влиза в дупчицата на дръжката. По-сигурно се получи, отколкото очаквах. Трите камъка за дръжка пък са в каса, която е хваната с два нита за метала на острието. Има и подлепване, но то е повече за козметика.

№10

Автор: Lubitel

Изображение
http://djigit.snimka.bg/arts/lubitel.621819.25059765
скица

Здравейте,
Кокичето е с дръжка (острие) от див дамаск, ковано от Дедото. Основата е от биволски рог, с вграден седеф (бял и боядисан подозирам зелен), излят оцветен епоксид след което стабилизиран с каноколит. Цветовете не станаха точно както ги очаквах, но като за първи път технологията се получи прилично. Измислих си много прост начин за "заключване" на острието - с "ключе на сърцето". Проста изработка от мед и припоено, синджирче - някаква неръждавейка. Абе целта беше да е просто и битово, да се доближава до природата и елементарните, естествени неща, не до нови технологии и скъпотии. Затова съм използвал само естествени материали. И така ... едно кокиче за любимата!

№11

Автор: Kovachev

Изображение
http://djigit.snimka.bg/arts/kovachev.621822.25059816
скица

„Генезис”
Стомана: О1/ зоново закаляване
Твърдост: 58-59HRC
Обща дължина нож и кания: 145мм
Обща дължина на ножа: 135мм
Режещ ръб: 55мм
Максимална ширина: 30мм
Дебелина: 4,5мм,изтъняващи към върха.
Други използвани материали: елша,тюркоаз,сребро .925/40гр.,ленено масло.
Острието е шлайфано от шина 4,7мм.- флат гринд с конвексен ръб, декоративен хамон,ецване с железен трихлорид. Filework по гърба и края на режещия ръб(чойлът).Чирените са от тонирана елша-вакуумно импрегнирани с ленено масло,сребърни нитове със сферично вдлъбнат профил,инкрустации с тюркоаз.Канията е от същия материал,отново инкрустации с тюркоаз и сребърни апликации.

№12

Автор: Ivetsa

Изображение
http://djigit.snimka.bg/arts/ivetsa.621823.25059822
скица

Острието е кован неръждаем ламинат на Пол Странде.Дължина на клина 87 мм.,обща дължина 210 мм.Дебелина на клина 4 мм.Материалите за дръжката са палисандър,чемшир и стабилизиран оцветен клен.Канията е от палисандър и кожа.Поздрави Ивеца!

№13

Автор: Dido

Изображение
http://djigit.snimka.bg/arts/dido.621824.25059835
скица
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

Аватар
Djigit

Re: "Нож подарък за любимата" - Финал

#2 Мнение от Djigit » 19 Сеп 2011, 01:11

Те го моето мнение, макар и не много меродавно тъй като незнам какво биха искали жените :D
1. Ники, ако си шлайфал сам ножчето големи адмирации. На твоята възраст, такава изработка, със страшна на външен вид ергономия и внимание към детайла... *THUMBS UP* Виждали сме във форума страшни издънки на хора смятащи че правят ножове ... Но като за женски нож може би е трябвало нещо по- малко и по- шаренко.
2. Фактът, че е камичка и че няма кания някак си прави лошо впечатление, но като цяло си има излъчване на женско бижу, пък и арт снимката е много тематична.
3. Фактът, че го сбъркаха с изпълнение на дедото говори много *THUMBS UP*
4. Бай Гого, доживехмеееееее :D *DRINK* А за ножчето наистина прилича на х... такова, червило :D А сега без да се бъзикам, смятам, че задачата е повече от изпълнена, малко удобно бижу с шаренийка като за жена *BRAVO*
5. Хоф, както винаги влага душа в изпълнението и ножа изглежда перфектно, но е леко първичен, като за женски.
6. Канията и сиджимката много добре са станали, но дръжката, някак прекалено много различни материали
7. Майсторе ... какво да те коментирам ... няма смисъл *worthy*
8. Като цяло доста добро попадение, само да не беше камичка.
9. Следващия голям майстор ... голямо бижу си сътворил *worthy*
10. Доста интересна идея, но като че ли в крайния резултат се губи малко кокичето.
11. Незнам кой го е кръстил с онова гадното име, но ножчето освен, че е от малкото отговарящи на всички критерии е с перфектно изпълнение.
12. Ивеца, още в началото каза, че няма много време, та е направил много хубаво ножче в негов стил, но ми се губи женското в него.
13. Опасна камица, аз и на Дидо му казах, че това ножче не бих го дал на любимата си :D Но и тук като че ли липсва малко женственост.

Евала, на всички положили усилия за конкурса!
Сега чакаме и няколко включвания от хора като бай Сачмо и Калин извън класирането, но пак в конкурса.
Дедото имал възпаление на лакътя и му е простено, че не участва :( Да му пожелаем бързо оздравяване *DRINK*
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

Аватар
evgeni
Обратна връзка:

№ 7

#3 Мнение от evgeni » 19 Сеп 2011, 10:02

№ 7

Да си презентирам ножчето.

Кръстих го "сгъваем нож-накит Гуинивър"

(кликайте на снимките за увеличение)

Изображение

Данни:
ОБЩИ ДАННИ:
-тежест 46 gr
-размери в сгънато положение: 65mm / 37mm / 8mm
-размери на ножчето в разгънато положение 115mm / 37mm
- цялостно гравиране с келтски мотиви

ОСТРИЕ:
-стомана T5MO, 55 HRC
-дължина 50mm
- ширина 23mm
- дебелина 1.5mm
- металогравюра

РЪКОХВАТКА:
- бронз, "мускулно" заключване (действа при леко стискане на дръжката с ръката)
- металогравюра на фиксатора(бронзът за фиксатора бе любезно предоставен от woody по време на събора край Душанци)

НОЖНИЦА:
- орех
- инкрустирана вложка от чимшир с ажурна дърворезба
- финиш восък и french polich

Работна скица

ПРИНЦИП НА РАБОТА:

Изображение

Лице-Гръб:
Изображение

Още няколко снимки:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Някои положения по време на работа:
Основната ми мисъл бе да направя по-скоро някакво бижу, което:
-да си е накит само па себеси
-да е с "прилични" размери и маса
-от което да може да се извади много бързо острие.
-при изваждането на ножа , "излишното" да остава на врата, все пак жената трябва да е красива дори с нож в ръка :D
-Освен това острието да е с максимално дълго за общите размери
-и не на последно място, исках механизма да е нещо "изчанчено", да е лесен за обслужване

Така се почна с драскането, и се стигна до скицата.
Ножчето фактически ползва скобата- ръкохватка като фиксираща пружина. Осите са къси, в глухи отвори. Закрепването на острието е спойка + скрити нитове (според мен- прекалено)
Първоначалната идея бе острието да е по-масивно, ромб. Скобата на ръкохватката да е по-масивна.Канията да е от абанос , фигурата върху нея да е от мамутски бивник.
Претегляйки чарковете обаче, везната ми отчете 88 грама.
И се почна една борба със всеки грам- 3 отделни опита
Гравюрата по острието е по-скоро "олекотяване", ориентирах се към по-леки материали където може, и масата я сведох до 46грама, което според мен е в абсолютно прилични норми и е оптимума.
Имах опасение че "заключването" няма да е много надеждно, но се оказа че стискайки ръкохватката, и то не силно, няма никаква опасност от згъване.

От какво съм доволен:
Доволен съм че механизмът проработи, и то доста добре. Щтрака с отчетлив "клик"
Гравюрата технически погледнато не е кой знае какво, знаете, за мен е постна, но е такава в името на средновековният дух на работата

Къде се издъних:
Появи ми се лек луфт на ножницата, понеже всичко е много, много изтънено. Обрах го, но пак отхлаби леко. По принцип това не пречи, защото при носене, окачването си е на ножницата. Разтваряйки обаче скобата има леко хълтавене и това ме дразни.
Ще помисля и ще го реша този проблем.

ето и видео с някои работни моменти:

This Was
Последно промяна от evgeni на 19 Сеп 2011, 12:35, променено общо 2 пъти.
Изображение

Изображение . . . . . . . . . . . . . ас по социалните мрежи : Изображение Изображение Изображение Изображение

Аватар
VesKoz

#4 Мнение от VesKoz » 19 Сеп 2011, 11:26

MASTERPIECE!
Нямам думи! Дори през главата ми минават мечти за раздяла с неприлично голяма сума за подобно произведение на изкуството. Това е моят личен фаворит!
Браво Евгени! *BRAVO*
"Всеки го влече чуждата материа и материално деба."

Hof

#5 Мнение от Hof » 19 Сеп 2011, 14:30

Така мисля да кача на моя сървар и останалите снимки , мисля че за превю арт снимките би трябвало да да по добре . Ще ги дам като линокве като ги кача на сървара и ако може Джигит да ги сложи отдолу под тези снимки сега . Това ще даде на хората възможност да разгледат ножчетата по добре при желание а и като дойде журито на тях сыщо е по удобно така да разберат за какво става въпрос
ПС Това горе дето написах не важи аз незнам как съм изпуснал това че линка отдолу води до галереи със снимките . Така е добре . Благодарности на Джигита *DRINK*
Последно промяна от Hof на 19 Сеп 2011, 18:37, променено общо 2 пъти.
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

magnus

#6 Мнение от magnus » 19 Сеп 2011, 14:35

К'во стана с туй жури верно?

Julian

#7 Мнение от Julian » 19 Сеп 2011, 14:55

Браво на майсторите! Страхотни попадения! Мисля че ножа на Евгени трябва да се извади от конкурса! Той просто лети в друга орбита! Моите фаворити са: червилото, т.е. ножа на Гого и произведението на Poison!

Hof

#8 Мнение от Hof » 19 Сеп 2011, 15:05

Моя нож е номер 5 .
Острието-малослоен дамаск домашно производство около 16 слоя май беше , вътре пили и банцигови отстрани две шини лъскаво джелязо *CRAZY* произведен е без исползване на електричество , на ръка от коването до шлайфането .
Ръкохватката е орех плюс циан акрил , идеята беше рисунката да съвпада с рисунката на острието , сякаш е накакво продължение .
Трябваше още да е такова че акто го хвърлиш сред шумата в гората да не дразни с инородноста си а да е родствено по дух и визия.
Трябвяше естественно да хереса и на жена ми и да има женски линии , най общо казано .
Канията си я виждате от какво как. общо взето разбирам че ножчето ми е далеч от нивото на майсторите но това не е най важното .
Това е *CRAZY*
Давам и масштабна снимка да е ясно колко е голямо . Ръката е на жена ми .
Изображение
П.С
magnus написа:К'во стана с туй жури верно?
Ами аз ще доведа двама майстори ножари англоговорящи Евгени каза че ще говори с майстори руснаци. Просто няма смисъл да се прави това преди конкурса , обикновенно хората реагират по положително когато виждат нещо свършено вече и вместо да им досаждами пращаме показвами молим да се искажата.
Последно промяна от Hof на 19 Сеп 2011, 17:14, променено общо 2 пъти.
Изображение

Аватар
LIONSIO

#9 Мнение от LIONSIO » 19 Сеп 2011, 16:13

Да представя и моята идея за дамски нож. Според мен той трябва да е нож с изглед който дамите биха харесали и здравина позволяваща използването му по предназначение. *scull*
От самото начало си мислех за нож от бял мозаичен дамаск и огнено червена дръжка изработена от емайла на Черноморски рапан. Започнах белия дамаск - получих чрез наваряване по много сложен начин прът с диаметър ~22-25мм. След това го нарязах на шайби:
Изображение
Тук макар че са само рязани се вижда шарката. След това чрез заварка съединих шайбите. Следва изковаване и плосък шлайф. И тук ударих на камък- появиха се шупли в шината. http://tosheto8205.snimka.bg/hobby/nojo ... 0.25068955
По другото направление- дръжката също греда- цяло лято се гмуркам и не можах да намеря достатъчен брой подходящи рапани за изрязване на плочките. Бяха или малки, или тънки, или цвят нямаха хубав... Опърничав женски нож. Бях на косъм от отказване.
Случайно на една сергия край морето видях да продават гривни от розов седеф. И ми светна че, това е материала. Нямах време за нови опити с белия дамаск за това взех от любимите ми шублери. *CRAZY* Седефа се оказа от морски охлюви живеещи в Индийския океан- значи почти рапани. Като материал се оказаха много добри: здрави, не се пукат, сравнително лесно се режат с диамантеното дискче, пробиват се лесно. Лошото е че, при рязане много прашат и се работи с противопрахова маска. Камъчетата са циркон свалени от чифт специално закупени обици (да бяхте видели жена ми като и казах че, не са за нея *isterika* ) Еми общо взето е това- щом жената си го хареса значи е добре:
Изображение
Данни:
Стомана- 65х15
Дължина- 195мм.
Острие -100х15х3
PS. Ще си има кания- пак от същия седеф. *become senile*
Последно промяна от LIONSIO на 19 Сеп 2011, 21:09, променено общо 3 пъти.

kova4ev

#10 Мнение от kova4ev » 19 Сеп 2011, 16:54

Тъй като идните дни май няма да имам достъп до форума, бързам да си кажа всичко, а ако евентуално по-нататък има някакви въпроси ще се опитам да отговоря.

Изображение

Изображение

Няколко бяха задължителните критерии, които обрисуват представата ми за нож, който ще бъде притежаван от жена:
1.предполага се ежедневното му носене, което за мен означава малки размери.
2.колкото и да е малък не си представям как жена ми ще си запаше нож на колана,т.е трябва да пригоден за носене в чанта или в краен случай джоб.
3.След размера и начина на носене идва визията, а тя в моя случай трябваше да бъде по скоро на красив аксесоар отколкото на нож.

Изображение

Изображение

Изображение

Относно концепцията и алегоричния смисъл, който съм вложил: в много общества, още от древността, жената(богинята майка) е била символ на живота. Това, наред с любовта ми към научната фантастика доведе до „Генезис”. Зараждането на живота , без значение дали в планетарен или индивидуален мащаб е нищо повече от стечение на обстоятелства и натрупване на определени фактори. Останалото е теология и философия :) Но да не ви отегчавам с размисли, ето и по интересното:

Стомана: О1/ зоново закалена от Петър Генов
Твърдост: 58-59HRC(ако се вярва на таблицата с температурни параметри)
Обща дължина нож и кания: 145мм
Обща дължина на ножа: 135мм
Режещ ръб: 55мм
Максимална ширина: 30мм
Дебелина: 4,5мм,изтъняващи към върха.
Други използвани материали: елша,тюркоаз,сребро .925/40гр.,ленено масло.
Острието е шлайфано от шина 4,7мм.- флат гринд с конвексен ръб, декоративен хамон,ецване с железен трихлорид. Filework по гърба и края на режещия ръб. Чирените са от тонирана елша-вакуумно импрегнирани с ленено масло,сребърни нитове със сферично вдлъбнат профил,инкрустации с тюркоаз.Канията е от същия материал,отново инкрустации с тюркоаз и сребърни апликации.

Доволен съм, преди всичко, защото при този проект пробвах три нови дейности, а именно - работа с малките пилички, инкрустация и леене на метал по восъчен модел. И при трите откривах топлата вода. За леенето получих съвети от Сачмо, целия процес ми обясни най-подробно Карамел, а на Гого досаждах ежедневно с куп въпроси :) Трябва да отбележа, че отливките са много първобитни и изработени с необходимия минимум от средства и инструменти, но конкретно в този случай трябваше да са точно такива-неопределено разкапани, така че нямаше къде да сбъркам. Въпреки това ги правих 3-4 пъти *CRAZY*

Изображение

Изображение

Изображение

Работни снимки може да видите тук: http://kova4ev1.snimka.bg/hobby/genesis ... 2.25057885

Hof

#11 Мнение от Hof » 19 Сеп 2011, 17:25

kova4ev Жена ми определи твоя нож като фаворит, само да кажа .
LIONSIO Много жалко че не се получи с дамаска, но и така ножа е много елегантен и тематическите снимки са на место.
Изображение

gogotattoo

#12 Мнение от gogotattoo » 19 Сеп 2011, 17:29

Тъй като идните дни май няма да имам достъп до форума, Не се притеснявай Никола, приятел в нужда се познава! - Ако се яви парична награда, веднага ще я прибера ....... *YAHOO*
П.П. Изобщо нали съм услужлив човек, мога да те заменя/ама за малко :D / в младоженските ти ангажименти, докато ти си прибираш наградата @}->--
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

magnus

#13 Мнение от magnus » 19 Сеп 2011, 17:36

Всеки го влече чуждата материа и материално деба.

Аватар
iivetsa

#14 Мнение от iivetsa » 19 Сеп 2011, 19:05

Такааа,да кажа и аз няколко думи по темата!Радвам се,че я докарахме до край тази инициатива,въпреки че доста народ окапа!Както и да е,получи се интересен конкурс,от който се пръкнаха много нови и красиви неща!И аз като повечето изказали се преди мен,имам няколко фаворита,като най отличаваща се с оригиналност и мисъл,ще отбележа творбата на Евгени!За моето ножче ще кажа,това което бях казвал и в началото!Джигита ме е разбрал криво ,че нямам време за изпълнение,точно обратното,на мен не ми стигна времето да ми се избистри идеята в главата :D !Оказа се,че това на пръв поглед лесно предизвикателство,за мен е доста трудно :D !Затова взех едно готово острие,което ми се подмяташе от доста време из шкафа,драснах една бърза скица,и на другият ден бях готов с ножа!Дето се вика,записах се на олимпийски принцип,за идеята,а не за победа!Смятам,че при подобен следващ конкурс,трябва да се реши по друг начин въпроса със сроковете,и ще има повече и по добри резултати!Поздравления за всички,които успяха да докарат нещата докрай *DRINK*

Аватар
woody

#15 Мнение от woody » 19 Сеп 2011, 20:14

Няколко приказки и за това висило. (Оная бележка, която излезе беше писана по скоро за информация на Джигита, отколкото за общо ползване) Истината е, че не го мислих особено сериозно и резултатът изобщо не ме задоволява. Грешката си е изцяло моя. Прекалено тежко се получи, а и ако можех, когато го започнах в материал да си коригирам проекта по-решително, щеше да е съвсем различно.
Техническите данни ги има по-горе. Тук по-скоро ще го поразвъртя малко в няколко плана, колкото да се види как действа. Всъщност, както си виси на врата, достатъчно е да се хванат трите камъка и да се дръпне надолу. След това следват неприятности за евентуалният нападател.
Както обикновено не се сетих да снимам етапите на работа, ама някога може и да се науча. :D
Изображение
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Публикувай отговор