Ножарски пленеръ Сопот 2019

Организация, мероприятия, конкурси.

Модератори: Hof, Djigit, Rigor Mortis

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
rosenmina

Re: Ножарски пленеръ Сопот 2019

#91 Мнение от rosenmina » 19 Май 2019, 21:15

tinko написа:
19 Май 2019, 20:46
Мисля, че няма нужда от сарказъм а от помощ.
Ама грам сарказъм няма в това което съм написал-ако хвърленото е заради мойте думи :) Просто питам дали някой дава платени акъли и практика. Съжалявам, ако не съм се изказал как си требе. В тая връзка да доизкажа каквото има- в сайта на еснафа има курсове по туй и онуй, но по ковачество няма. Питах Евгени, насочи към Николай/питал съм и други майстори-да се познаят :) /. Да обобщя - питат ме разни познати: Къде мога да карам курс за това. И понеже поразрових и попитах, мога да кажа - никъде :D Та в тази връзка го написах-може па да изкочи нейде някой дето прави курсове.

vesko

#92 Мнение от vesko » 19 Май 2019, 21:31

rosenmina написа:
19 Май 2019, 20:26
woody написа:
19 Май 2019, 19:58
Или пък по-можещите ще си отделят по някой час дневно за консултации и отговори на въпроси.
Струва ми се, че и още хора ще могат да споделят идеи, за да не бъде само Гената на топа на устата и да направим нещата както трябва следващия път. Струва ми се също, че тази среща е една от най-ценните ни придобиввки и не трябва да я засираме.
Ти отделяш ли някой час дневно за консултации ? И Шоп ли си/че нещо такова ми се върти, поради редкото посещение на форума/? ИЗвинявам се, че туй е без връзка с Пленеръ :)
Колега до колкото разбрах ти си обидил Александър Бельй (кой е той всички знаем ,но това няма значение важното че е гост) с репликата руска реч алабала и не върви да правиш каквито и да е укори точно в тази тема ,още по малко към Мишо ( woody).
Колега ако знаеше кой е той и колко е дал той на този форум нямаше да говориш глупости виж колко мнения има и ще ти стане ясно ,не съм сигурен но мисля че той има най много мнения. А тези мнения не са празни приказки.

Идеята му да има консултации в другия двор на пленера с график на всички майстори които изявят желание е много добра т.е. да отговарят на зададените им въпроси без конкретна тема .Аз лично при всеки един разговор Мишо научавам по нещо ново.

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#93 Мнение от tinko » 19 Май 2019, 21:34

Изместваме темата. Ако излезе такъв то той най вероятно ще е комерсиално насочен. С хора се работи много, много по трудно от колкото с желязо. Във форума е писано за почти всичко /подобни въпроси има поне 50/. Ако много го интересува човек да почне да чете от начало а ако някой иска да му го поднесе сдъвкано то значи, че не го вълнува достатъчно. На конкретни въпроси се отговаря редовно и то за н-ти път, отделно на такива мероприятия а и не само по тях. Мисля, че не познавам колега който да не е отворил вратата на работилницата си за посетител.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Стефан Чаков

#94 Мнение от Стефан Чаков » 19 Май 2019, 21:40

rosenmina написа:
19 Май 2019, 21:15
tinko написа:
19 Май 2019, 20:46
Мисля, че няма нужда от сарказъм а от помощ.
Ама грам сарказъм няма в това което съм написал-ако хвърленото е заради мойте думи :) Просто питам дали някой дава платени акъли и практика. Съжалявам, ако не съм се изказал как си требе. В тая връзка да доизкажа каквото има- в сайта на еснафа има курсове по туй и онуй, но по ковачество няма. Питах Евгени, насочи към Николай/питал съм и други майстори-да се познаят :) /. Да обобщя - питат ме разни познати: Къде мога да карам курс за това. И понеже поразрових и попитах, мога да кажа - никъде :D Та в тази връзка го написах-може па да изкочи нейде някой дето прави курсове.
У дома редовно идват хора и вратата е винаги отворена за всички най-паче за колеги и мераклии да се учат.Пари за питане и показване никога на никого не съм взел тъй като и старите майстори не са ми взели и един лев за да ме учат,материали и въглища има доволно и може да се работи кой колкото иска.Всеки който има интерес е добре дошъл.

rosenmina

#95 Мнение от rosenmina » 19 Май 2019, 22:46

vesko написа:
19 Май 2019, 21:31
rosenmina написа:
19 Май 2019, 20:26
woody написа:
19 Май 2019, 19:58
Или пък по-можещите ще си отделят по някой час дневно за консултации и отговори на въпроси.
Струва ми се, че и още хора ще могат да споделят идеи, за да не бъде само Гената на топа на устата и да направим нещата както трябва следващия път. Струва ми се също, че тази среща е една от най-ценните ни придобиввки и не трябва да я засираме.
Ти отделяш ли някой час дневно за консултации ? И Шоп ли си/че нещо такова ми се върти, поради редкото посещение на форума/? ИЗвинявам се, че туй е без връзка с Пленеръ :)
Колега до колкото разбрах ти си обидил Александър Бельй (кой е той всички знаем ,но това няма значение важното че е гост) с репликата руска реч алабала и не върви да правиш каквито и да е укори точно в тази тема ,още по малко към Мишо ( woody).
Колега ако знаеше кой е той и колко е дал той на този форум нямаше да говориш глупости виж колко мнения има и ще ти стане ясно ,не съм сигурен но мисля че той има най много мнения. А тези мнения не са празни приказки.

Идеята му да има консултации в другия двор на пленера с график на всички майстори които изявят желание е много добра т.е. да отговарят на зададените им въпроси без конкретна тема .Аз лично при всеки един разговор Мишо научавам по нещо ново.
Не съм сигурен, че сме се разбрахме, не съм сигурен, че те разбрах, , не съм сигурен, че ме разбра, не съм сигурен, че съм обидил Бельий. Тъй, че млъквам да не стане още по голям МИСЪНДЪРСТЕНДИНГ ! :D Със здраве :)

vesko

#96 Мнение от vesko » 19 Май 2019, 23:36

Цитирам Евгени ,кое от това което е написал Не Разбра...?
"Когато човек е пристигнал от чужбина за да ни покаже нещо, трябва да имаме малко от малко уважение. Недопустимо е да дадеш гръб, да продължиш да си пиеш и мезиш и да си дробиш лаф докато човекът обяснява, при положение че урокът му е включен като час и място и е с приоритет пред всичко. Александър малко огорчен от това. Недопустимо е да пускаш коментари от рода "руска реч алабала", и ей богу, не знам защо изобщо идваш, когато знаеш предварително кои хора идват и от кои държави."

Сега Цитирам и теб "Ти отделяш ли някой час дневно за консултации ? И Шоп ли си/" Кое от това не е обида към Мишо?.

Сега разбра ли ме ?

Най важно е да разбереш това което написа Тинко.

" С хора се работи много, много по трудно от колкото с желязо. Във форума е писано за почти всичко /подобни въпроси има поне 50/. Ако много го интересува човек да почне да чете от начало а ако някой иска да му го поднесе сдъвкано то значи, че не го вълнува достатъчно. На конкретни въпроси се отговаря редовно и то за н-ти път, отделно на такива мероприятия а и не само по тях. Мисля, че не познавам колега който да не е отворил вратата на работилницата си за посетител."

Georgad

#97 Мнение от Georgad » 20 Май 2019, 00:09

*STOP* не се палете ,човека пита дали може да получи консолтации.И ако може дали ще трябва да ходи до София (шоп,софиянец,кестен има и други..предполагам).В началото и на Мин ми замириса на провокация...Не мисля,че е това.

rosenmina

#98 Мнение от rosenmina » 20 Май 2019, 00:23

Georgad написа:
20 Май 2019, 00:09
*STOP* не се палете ,човека пита дали може да получи консолтации.И ако може дали ще трябва да ходи до София (шоп,софиянец,кестен има и други..предполагам).В началото и на Мин ми замириса на провокация...Не мисля,че е това.
Добре. Благодаря, че някой все пак ме разбра. Това имам в предвид.
Веско, с уважение, предполагам, че си много добър в областта си, ама............................................................................................................................................................................!
Точните ми думи бяха "Руски -блабла", и ако не бях написал, че съм ги казал, нямаше да има кого да плюеш. Както казах-съжалявам, ако ме е чул! Баси глупостта! Надявам, се админите да вземат в предвид многоточието и да ме баннат, щото са доста нецензурни думи. Не намерих от де да си затрия профила.
Както казах-със здраве!

Аватар
Wolven path forge
Обратна връзка:

#99 Мнение от Wolven path forge » 20 Май 2019, 06:42

В интерес на истината имаше доста неразбории, но това е нормално като се съберат толкова много хора. Аз мога да говоря основно за ковачницата, защото повечето време бях там.
Лошото на ковачницата е, че няма как да се изредят много хора, защото самичт процес отнема доста време, а и може да работи само един човек. Затова не е приятно някой да дойде и да си изклопа няколко остриета, когато хора чакат. А и не е приятно да чакаш такъв човек и след това да гледаш обява "Продавам острие, изковано на пленера в Сопот". За мен е традиция да си изклопам едно острие и от там насетне нямам нищо против да помагам, показвам, обяснявам или да направя острие на някого. И на този пленер си направих острие (две, понеже едното го загубих) и после съм помагал. Тъй като мераклиите са много, а мястото е ограничено, няма да е зле в ковачницата да се въведе ограничение от едно острие на човек. Пък ако няма желаещи - блъскай горещото желязо колкото искаш, но като се появи мераклия - дай му ред.
А колкото до звездичките - не съм знаел, че хората със звезди имат такива правомощия. Знаех, че се дават на хора с опит, за да помагат. Няма да е зле да се упомене следващия път и да се сложат отговорници (поне по двама на зона), които да следят за реда и да показват. Предполагам никой от нас няма да има нищо против да участва, даже си предлагам услугите да съм единия, който отговаря за ковачницата. Другия е по подразбиране, защото е неделима част от интериора на ковачницата. :)
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!
За контакт: 0877 687 955 (Viber и WhatsApp)

Аватар
evgeni
Обратна връзка:

#100 Мнение от evgeni » 20 Май 2019, 14:19

Момчета, моля не се карайте, нищо няма да спечелим от това.
Нарочно не споменах имена защото не това е важно. Важното е да не се премълчи самото явление, и да го повтаряме следващи пъти.
Аз съм сигурен че тези леки инциденти са неволни и нямам лошо отношение към хората.
Чета внимателно и благодаря за взетите отношения. Те са доказателство че форумът съвсем не е замрял.
Изображение

Изображение . . . . . . . . . . . . . ас по социалните мрежи : Изображение Изображение Изображение Изображение

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#101 Мнение от RAZORBLADE » 30 Май 2019, 13:22

Много мислих какво да напиша за коментар и ще кажа само, че такова събитие става не само с хора. Става с хора, които имат желание да научат и показват умения и знания. Клиширано или не, това е положението. Ако някой е дошъл за сеир и пиене на бира, то това не е неговото място и смисъла да се пише участник се губи тотално. Превръщането на една къща музей във кръчма, не беше похвално за никой от пленера. Бирата и скарата за участниците е едно, но наливането с твърди алкохоли и кълцането на мезета горе на чардака излезе от контрол и беше в повече лично за мен. Взехме да се чувстваме като у дома си, а сме на гости, при това в паметник на културата. Трябва уважение и дори благоговение за това място. И не, не се превъзнасям. Едва ли ще откриете французи да си дробят сиренце на някоя барокова маса във Версай, или италианци да въртят чевермета насред колизеума. Може би тази къща не се различава от много селски къщи, които сме виждали в родината си, но е със специален статут и съхранява част от историята на Сопот. Така, че нека другата година, когато ни се отвори банкетната клапа, нека да си изберем някоя кръчма и да не оставяме след нас кочина, защото Евгени и всички останали служители на къщата музей не са сервитьори, имащи за цел да ви обслужат.

Така, сега за другия пленер,(дано има друг, че ще е срамно да изпуснем такова събитие да не се превърне в традиция) приветсвам списъците за това кой какво ще прави и кога. Пишеш, че искаш да ковеш острие - имаш половин час отхх-до хх часа. Искаш да пробваш да гравираш - Имаш двадесет минути - от хх-до хх часа. Който изпуснал часа - пие една вода и отива да гледа другите.

Достатъчно хокане от мен.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
evgeni
Обратна връзка:

#102 Мнение от evgeni » 01 Юни 2019, 21:55

Филм на БНТ2 за тазгодишния сопотски ножарски пленер
Излъчен днес в предаването "Часът на зрителите"

Благодарности на целия екип на "Часът на зрителите" и БНТ2 , за интереса към нашия занаят и чудесния материал
https://www.bnt.bg/bg/a/chast-na-zritelite-01062019
Изображение

Изображение . . . . . . . . . . . . . ас по социалните мрежи : Изображение Изображение Изображение Изображение

kalinux
Обратна връзка:

#103 Мнение от kalinux » 02 Юни 2019, 10:08

Изгледах го още снощи с кеф. *THUMBS UP*

Франко

#104 Мнение от Франко » 02 Юни 2019, 19:48

С Митака станахме холивудски звезди покрай филма :D
Хубаво е, че има и изява в медиите, благодарение на Евгени! *THUMBS UP*

Аватар
Bradley

#105 Мнение от Bradley » 05 Юли 2019, 20:27

За догодина живи и здрави ако ми намерите едно кьоше с масичка и стол мога да домъкна камъни за точене от по света и у нас и да предлагам пленерно освежаване на ножки...
... единствено условие е който се възползва от услугата ще трябва да пие по една бира на нож за мое здраве...

Публикувай отговор