Съвет- помощ?

Какво е нужно в работилницата за да правим ножове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Машини и инструменти" се обсъждат всички машини, инструменти и приспособления, необходими за ножарството.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Съобщение
Автор
DIKISANA

Съвет- помощ?

#1 Мнение от DIKISANA » 15 Дек 2016, 13:23

Днес както си правех едно ножче , спрях шлайфчето за малко и после така и не тръгна нормално .
Като натисна копчето за старт тръгва за малко , но не развърта на пълна мощност .Шлайфа е на Scheppach от типа 1х30 със диск отстрани , купуван е преди два месеца , но понеже правих промени по него ( основно по конструкцията , за да сложа по-хубава масичка и да могат по-лесно да се сменят лентите) гаранцията ми едва ли ще важи .
Отворих капака отдолу и на пръв поглед всички кабели от ключа и кондензатора към двигателя са ОК.
Моля ако някой може да помогне със съвет или да подскаже сервиз където да го занеса за поправка !

Аватар
VesKoz

Re: Съвет- помощ?

#2 Мнение от VesKoz » 15 Дек 2016, 14:05

Има ли как да измериш капацитета на кондензатора?
Като махнеш лентата пак ли бЕгат оборотите? В смисъл, да не е много тегава лентата. Оригиналната ли е?
Дай снимка на модела че нещо ми излизат всякакви глупости като напиша 1х30. Като моя ли е? BD7500?
Ако имаш време пиши ми и мини през мен, че и без това сме се зарекли от много време. :) Ще го погледна.

По принцип сервиза е Ташев Галвинг.
"Всеки го влече чуждата материа и материално деба."

DIKISANA

#3 Мнение от DIKISANA » 15 Дек 2016, 14:21

Сега го пуснах пак и всичко е ОК , предполагам че т.н. центробежен изключвател е бил залепнал - неговата работа , доколкото успях да се науча от нета е да изключи превключи от стартовата към работната намотка при определени обороти .Мерси за отговора Веско - шлайфа е подобен на твоя , но модела BTS 700 , който май е малко по-стар и не съм го купувал от Ташев .Както и да е - в момента изглежда наред но за днес приключих с шлайфането , утре като излеза пак на терасата да бачкам се надявам да си работи пак и да довърша започнатите дела :D .А за минаването - ще трябва някой ден да стане , може и при Уди да се самопоканим :D

Аватар
VesKoz

#4 Мнение от VesKoz » 15 Дек 2016, 14:27

DIKISANA написа:Сега го пуснах пак и всичко е ОК , предполагам че т.н. центробежен изключвател е бил залепнал - неговата работа , доколкото успях да се науча от нета е да изключи превключи от стартовата към работната намотка при определени обороти ....
Да де ама тая техника не се ползва от доооста време. Има няма 20-30 години.
Наблюдавай го. Сигурен съм, че ще го направи пак. ;)

DIKISANA

#5 Мнение от DIKISANA » 15 Дек 2016, 17:47

Пак се получи същото - този път да е работил има няма 10мин..Не знам какво да правя - ако няма такъв центробежен превключвател , остава да има някаква защита която да се активира . Странното е , че тръгва за съвсем кратко време и после не успява да се развърти на номинални обороти ?!

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#6 Мнение от RAZORBLADE » 15 Дек 2016, 18:56

Махни предпазителя на ремъка и виж да не приплъзва. Аз моя го лекувах с малко хелметекс по ремъка едно врeмe. Ако е такъв
Изображение

Ако е такъв обаче, не знам.

Изображение
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
danaec

#7 Мнение от danaec » 15 Дек 2016, 19:08

Ако имаш защита, тя се включва при загряване или термо защита.Двигателя ти спира и като изстине се пуска.
При прецакан центробежен регулатор - мотора тръгва и не моге да си направи оборотите, в смисъл пусковата деиства като спирачка.Другия варянт е прекъснал центробежен - няма да ти тръгне мотора, само бръмчи.
Не разбрах, като поработи малко и спира или при самия пуск не може да си достигне оборотите.
Има варянт кондензатора да се е скапал до някъде и да не може да се развърти до необходимите обороти за да продължи /да изключи центробежния, ако има тъкъв/

Аватар
VesKoz

#8 Мнение от VesKoz » 15 Дек 2016, 19:54

Кондензатор.

DIKISANA

#9 Мнение от DIKISANA » 15 Дек 2016, 21:06

Шлайфа е като втория показан от Рейзара bt700 , понеже първият път като се спря , т.е. тръгва , но само завърта и спира сам го оставих няколко часа преди пак да го пробвам и аз си помислих за някаква термо-защита .Вторият път обаче е работил само 5-1-мин , т.е. не може да е загрял толкова много и се насочвам към варианта за центробежният превключвател (ако има такъв) или кондензатора . Нямам уреди за мерене за да видя дали е кондензатора , но понеже предполагам е по-евтиният вариант ще търся да купя друг такъв и да го сменя , мисля беше 10микрофарада на 450 волта .Утре ще го пробвам пак и ще го сваля евентуално .

DIKISANA

#10 Мнение от DIKISANA » 16 Дек 2016, 13:32

Днес му смених кондензатора и пак същото , докато пръста ми е на копчето за старт върви ,но махна ли го спира .
Дайте акъл какво може да е и къде да го поправям ?

Аватар
danaec

#11 Мнение от danaec » 16 Дек 2016, 13:46

В смисъл, като държиш копчето работи нормално, а кото го пуснеш спира или му падат оборотите.
Ако спира напълно си за ново копче или го отваряш и ако можеш ремонтираш.Помни си жиците, коя от къде е, по добре сиги запиши и си направи снимка с телефона.

DIKISANA

#12 Мнение от DIKISANA » 16 Дек 2016, 14:04

Направо си спира , не знам обаче къде да търся такива копчета с червено и зелено ?
Много ме е яд че днес обиколих сума ти магазини и накрая пак същото !

bbs_volk

#13 Мнение от bbs_volk » 16 Дек 2016, 20:15

Аватар
VesKoz

#14 Мнение от VesKoz » 16 Дек 2016, 20:58

Елимекс на Ботев отдясно преди Пиротска посока Т.Александров, под колоните на Пиротска или Ехнатон на Опълченска преди М.Луйза отдясно.
Не е задължително да са два бутона. За да ти нагаря бутон значи са хлабави обувките, лош ти е тока, зориш го или са
кекави перата в бутона.
От Vikiwat като го гледам е същия -долнопробен, а и се чака доста щото не са в БГ.

DIKISANA

#15 Мнение от DIKISANA » 16 Дек 2016, 21:13

Успях с триста зора да го разглобя , прегледам и сглобя наново , при което само едни пружинки ми се сториха малко не на място .Как да е - тръгна , бачках към 30-35мин без прекъсване и за сега няма проблем . Дано се закисне , ако не ще търся нов ключ .
Искрени благодарности на всички отзовали се !!!

Публикувай отговор