Вентилация и абсорбация

Какво е нужно в работилницата за да правим ножове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Машини и инструменти" се обсъждат всички машини, инструменти и приспособления, необходими за ножарството.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
kalinux
Обратна връзка:

Вентилация и абсорбация

#1 Мнение от kalinux » 04 Фев 2009, 16:13

Някой има ли опит с тия работи. Естествено ако може за без пари. *DONT_KNOW* Ще ми се наложи да вържа към системата към няколко шлайфа и един банциг.

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

Re: Вентилация и абсорбация

#2 Мнение от RAZORBLADE » 04 Фев 2009, 18:09

Абе за без пари много трудно. Тия абсорбатори тип тайфун са най-вече за дърводелство и не стават за метал, че може да пламнат торбите. Но за твоите кльонкове е тамън.

http://www.intralinkbg.com/index.php?la ... &menuid=71

Вид, цени, окомплектовка:
25002301 ОР – 750 Прахоуловител 580.00 лв.
25003002 ОР – 1500 Прахоуловетел 1000.00 лв.
25003003 ОР – 2200 Прахоуловител 1330.00 лв.

Офертата е от 01.07.2008.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

gogotattoo

#3 Мнение от gogotattoo » 04 Фев 2009, 18:38

Трябва да взема отношение, като инж. отопление и вентилация - Ясен те е пратил на професионално ниво, но ти там ли си? На всички шлайфове и мотори слагам отдолу подходящ съд с вода, по възможния начин, та точно там да бие струята на искрите или триците, към 2/3 отиват там. За почистване на работното място ползвам обикновена прахосмукачка, но преди машината има един циклон да го наречем, някои прахосмукачки го имат като аксесоар, ще го снимам, то е просто външно съоръжение за обиране не тежките боклуци, каквито са нашите и те инерционно падат на дъното и то се почиства лесно, останалото отива на торбата, но то е по-скоро прах. А иначе имаше една "скорост на увличане", която за кухненски чадър май беше 0.5 м/сек на сечението на чадъра, за да засмуква ефективно над печката, но това е огромен дебит и подходящ събирач, както казва Ясен, може да се запали. Значи дебит въздух 1000 куб.м/час минава със скорост 0.5 м/сек през сечение 60 на 80 см!
1000 кубм/час : 3600 : /0.6 х 0.8/ м = 0.578 м/сек
Но тази курсова задача е малко по-сложна, защото скоростта е различна по цялото сечение, но за примера става и това е оправдано за непрекъснат процес или за много вредности, както каза Woody при работа с каноконлит, само че там незнам кое от тия е запалимо, а моторите на прахосмукачките обикновено са четкови, за да се регулират и там има искри, т.н. и т.н.
Иначе има взривобезопасни мотори, с изнесен двигател извън потока на въздуха, обикновено центробежни и струват като една стара кола.
Дай уточняващи въпроси и ще продължим!
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

Аватар
woody

#4 Мнение от woody » 04 Фев 2009, 21:21

Имам си един чешит, който продава втора ръка охлюви (аспирации с изнесен двигател) на цени между 10 и 80 лв. Не са така мощни, като това, което търсех за огнището, но за аспирации са екстра. Имам поне 5 и до момента нито една не е сдала багажа. Разбирай от 10 години. В момента човека е в провинцията, но ъм средата на месеца ще се върне. Ако някой се нтересува, да пита на личния, ще му дам телефон.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

kalinux
Обратна връзка:

#5 Мнение от kalinux » 04 Фев 2009, 22:03

Последния път, когато обработвах онова червеното стабилизирано дръвце, стана страшно мазало в цялата работилницата. Прахта (за разлика от обикновено дръвце) е много ситна и много суха и лети навсякъде. Пък и не знам какви отрови има в тая пластмаса. Трябва да измисля някаква примитивна аспирация, която да отвежда прахта от 3-4 шлайфа и един банциг. На лентовия шлайф и банцига има предвидено място за закрепване на вентилационни тръби. На другите (кръглите) ще поставя ръкави отдолу, в които да се събира прахта и оттам по тръби да отива в общата тръба, която е изнесена някъде навън. Там прахта може да хвърчи или във възуха или ако има някакъв лесен вариант през чувал да се филтрира доколкото може. Та това ми е идеята. Само не знам как да я реализирам на практика. Какви тръби ще са ми подходящи, какъв мотор ще ми трябва, дали няма да се наложи да отварям/затварям неизползваните тръби, за да увелича засмукващия ефект?

Аватар
woody

#6 Мнение от woody » 04 Фев 2009, 23:25

Ако искаш да хванеш праха от няколко машини, тогава ще ти трябва много по-сериозна аспирация. Може би това, което си взех за огнището ще стане. Към двеста кинта беше и има сериозен капацитет. Само че ще ти трябват и клапи, за да се ползва цялата мощност на машината с която работиш в момента, а другите да се изолират. Говорим за цяла система. Иначе тръбите са най-евтиния компонент. Ползвай гъвкавите алуминиеви, гофрирани. В железариите има всякакви размери. На парчета по 1м. са и се разтягат до 2.5, 3м. под десет кинта бяха, когато пазарувах за последно. Започват от ф 5 и стигат до ф 12см. По-дебели има също, но се намират по-рядко. Предимно там, където продават камини. Освен това, мисля, че при такъв обем на вентилатора, ще трябва да изкараш въздуха директно навън, през стената. Имаш ли си канго? Мога да ти кажа и къде продават шлемове. Като те почне жена ти де...
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

дядоБлаго

#7 Мнение от дядоБлаго » 04 Фев 2009, 23:29

бе най-голямо мазало става като търкаш еленов рог.не стига,че прахта е във въздуха един ден,но и няколко екарисажа са ти дошли на гости *CRAZY*
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

Аватар
woody

#8 Мнение от woody » 05 Фев 2009, 00:14

Ох пък кокъла как сладко мирише! Особено като го позагрееш малко...
От седефа прахоляците пък под микроскоп са като снежинки. Нагълташ се, кашляш, кашляш, не излиза. На депо си го държиш в дробчетата. Затова на всяка машинка си имам аспирация, че и маска слагам от време на време. За 30 години с колкото гадост съм се нагълтал... *HELP*

kalinux
Обратна връзка:

#9 Мнение от kalinux » 05 Фев 2009, 09:30

Верно, че за кокалите съвсем бях забравил. %)

Значи за тръбите ми стана ясно. Ще ми трябват около Ф50-60 мм и мисля че ще намеря. Също не е проблем да ги изкарам където си поискам - цялата барака е дървена. За клапите има ли нещо готово или ще трябва сам да се справям. Остава да ме ориентирате за самите апиратори преди да се пусна по магазините, че да знам какво да питам. Преполагам че за някакъв охлюв става въпрос.

Аватар
woody

#10 Мнение от woody » 06 Фев 2009, 00:01

Там от където си напазарувах има клапи и не са скъпи, малко над 10 кинта бяха но са с доста по-сериозен размер. Може би около 10 - 12 см. Между другото имат и гофрирани тръби на тоя размер и преходници. Имай предвид, че за добра работа една сериозна аспирация иска по-голям диаметър. Така и охлюва не се товари.
То всъщност и духалото е на този диаметър.

DeepFish

#11 Мнение от DeepFish » 19 Мар 2010, 08:54

Цитат: ; най-вече за дърводелство и не стават за метал, че може да пламнат торбите;

В последните години се занимавам с производство на консуматива (филтърното тяло) и мога да заявя, че за случая може да се използва искрогасящ иглонабит филц (специално покритие), а може да се монтира и предфилтър (утайник) за по-едрите и горещи частици, преди да са стигнали до същинския филтър.

Аватар
t_gugulanov
Обратна връзка:

#12 Мнение от t_gugulanov » 19 Мар 2010, 23:13

Толкова ли много ще ви се накриви ако говорите и наричате нещата с истинските им имена ?!
Охлюв, значи, а !!?
Айде много моля без тъповати обяснения от сорта 'аз като не разбирам мога да си говоря както си искам'.
Да, всеки е в правото си днес да говори каквото и както си иска, обаче рискува да му бъде отвърнато със същото, от тук обаче не следва, че и аз ще го правя :D
Неприятно ми стана четейки тази тема, и мое право е да заявя това по същата тази изкривена логика, която коментирам. Не е нужно да водим разговорите и дискусиите на строго технически и академичен език, както не са нужни и диалектизми и този 'чалгасленг' ... охлюв ... охлюФ ... още малко и о'люф. f*ck off !

П.П. А, да, почти пропуснах :) - абсорбация и вентилация .. ъъхх ... Красавицата и Звяра ... приказна фантастика ... нищо общо нямат. Сменете го на 'аспирация'; форума е уважаван, нека нивото не пада.
слока.keito.isara

DeepFish

#13 Мнение от DeepFish » 22 Мар 2010, 16:25

Апропо споменатата от мен филтърна материя носи търговската марка Fireguard и е на основата на иглонабит полиестерен филц напр. 550гр./м2.
А да допълня - българската дума за аспирация е прахоулавяне.

Аватар
t_gugulanov
Обратна връзка:

#14 Мнение от t_gugulanov » 23 Мар 2010, 23:35

DeepFish написа:...А да допълня - българската дума за аспирация е прахоулавяне.
Не е точно така. Аспирация може да имаме не само за прах, а и за вредни газове, пари и топлина, поотделно или в комбинация, което разбира се усложнява (оскъпява по-скоро) системата. От определена едрина на частиците нагоре прахоулавянето вече има повече допирни точки с пневмотранспорта.
слока.keito.isara

Аватар
Silverman

#15 Мнение от Silverman » 12 Авг 2010, 14:06

Сдобих се с центробежен прахов вентилатор.
http://www.heriks.com/newcatalog/3/23.jpg
http://www.heriks.com/home-bg.html
750W трифазно, вентилатора е за твърди частици, вкючително стружки. Цената е около 360лв. с доставката до София. Изработва се по заявка и се превежда капаро 50%, моят беше готов. Няма преходници към маркучите аз ги правих. Всичко по него е метално включително турбината. Шумът без маркучите е над 90 децибела-не може да се чуе какво си говорим ако сме до него, а с тях под 70 децибела(нормалния човешки говор е около 65-70 децибела) в момента е с маркучи 80мм и е по-тихо от кухненски абсорбатор, а е в пъти по-силно от прахосмукачка.
Маркучите са от тук http://markuchi.net/Client/client.php.

Изображение

Изображение

Изображение

Публикувай отговор