Проект за пещ за термообработка

Какво е нужно в работилницата за да правим ножове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Машини и инструменти" се обсъждат всички машини, инструменти и приспособления, необходими за ножарството.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
RFischer

Re: Проект за пещ за термообработка

#166 Мнение от RFischer » 08 Яну 2015, 15:09

Колеги имам следния въпрос: какво налага използването на SSR пред обикновен кантактор?

Аватар
QuePasa

#167 Мнение от QuePasa » 09 Яну 2015, 14:57

RFischer написа:Колеги имам следния въпрос: какво налага използването на SSR пред обикновен кантактор?
Контактора, включва и изключва напрежението по команда. По-евтин е и ще ти свърши работа перфектно.

SSR-a освен горното, при достигане на необходимата температура, може да намали напрежението и така с намалена мощност на нагревателите да поддържа зададена температура. Освен, че е по-скъп и управлението му е много по-скъпо. Ползите са:
-Системата е по-прецизна в температурните интервали (това в нашия случай не е необходимо?)
-Увеличава живота на нагревателите (нагревателите не са особено скъпи?)
-Като цяло системата ще използва малко по-малко ел. енергия (твърде малка икономия, която няма да оправдае първоначалната инвестиция дълго време?)

asenvr

#168 Мнение от asenvr » 09 Яну 2015, 22:21

QuePasa написа:
RFischer написа:Колеги имам следния въпрос: какво налага използването на SSR пред обикновен кантактор?
Контактора, включва и изключва напрежението по команда. По-евтин е и ще ти свърши работа перфектно.

SSR-a освен горното, при достигане на необходимата температура, може да намали напрежението и така с намалена мощност на нагревателите да поддържа зададена температура. Освен, че е по-скъп и управлението му е много по-скъпо. Ползите са:
-Системата е по-прецизна в температурните интервали (това в нашия случай не е необходимо?)
-Като цяло системата ще използва малко по-малко ел. енергия (твърде малка икономия, която няма да оправдае първоначалната инвестиция дълго време?)
Не съм съгласен с по-горе написаното , защото цената на 25А ССР в ИБЕЙ е около 7 лв,
а не съм срещал 25А контактор с близка до тази цена , обикновено вървят лев- ампер , и то не в магазина.Освен това управлението на контактора е доста по-сложно , най-малкото защото контролера на темературата трябва да управлява отново реле , което да подава команда на контактора.Пиша това от собствен опит ,понеже имам 2 пещи-едната е стара германска с контактор-управлението е колкото транзистор ВЕФ-по-старите ги знаят
Втората я правих преди около 2 години-управлението ,заедно с ССР 25а и термодвойка за 1300
градуса ми излезе около 80 лв от ИБЕЙ. С цената на нагревателите също не съм съгласен-за кантал А с дебелина 1,6мм ми вземаха 2лв и 30 ст на метър.

Аватар
QuePasa

#169 Мнение от QuePasa » 10 Яну 2015, 12:03

asenvr написа:
QuePasa написа:

Не съм съгласен с по-горе написаното , защото цената на 25А ССР в ИБЕЙ е около 7 лв,
а не съм срещал 25А контактор с близка до тази цена , обикновено вървят лев- ампер , и то не в магазина.Освен това управлението на контактора е доста по-сложно , най-малкото защото контролера на темературата трябва да управлява отново реле , което да подава команда на контактора.Пиша това от собствен опит ,понеже имам 2 пещи-едната е стара германска с контактор-управлението е колкото транзистор ВЕФ-по-старите ги знаят
Втората я правих преди около 2 години-управлението ,заедно с ССР 25а и термодвойка за 1300
градуса ми излезе около 80 лв от ИБЕЙ. С цената на нагревателите също не съм съгласен-за кантал А с дебелина 1,6мм ми вземаха 2лв и 30 ст на метър.

Съгласявам се.

Аватар
danaec

#170 Мнение от danaec » 10 Яну 2015, 15:40

Незнам какъв термо регулатор ползваш, но повечето имат вградени релета за управляване на контактори.От друга страна на контактора не му трябва охлаждане, чуваш го при всяко включване и изключване, нагарят контакти има и още.
Електронния ключ върши същата работа като контактора, не го чуваш кога е включил и кога изключа, трябва му радятор за охлаждане, няма контакти за оперативна верига /поне този дето съм виждал/.
По принцип нищо не налага смяната на контактор с електронен ключ, въпрос на избор.
Мое си мнение.

Аватар
QuePasa

#171 Мнение от QuePasa » 24 Фев 2015, 12:07

https://drive.google.com/file/d/0B84UT7 ... sp=sharing
Ел. пещи, които са скъпи за нашия стандарт. :)
На някой, ако му се занимава, може да се цани за за дистрибутор. *DRINK*

biolander
Обратна връзка:

#172 Мнение от biolander » 10 Мар 2015, 12:32

Попадна ми една страничка, с доста полезна информация - скоро и аз разглеждах тоз контролер. Ето линк http://nscustomknives.wix.com/nsck#!hto/ctzx
Ти си длъжен да правиш добро от злото,защото то няма от какво друго да се прави - Робърт Пен Уорън
http://tzilkovi.wordpress.com

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#173 Мнение от tinko » 10 Мар 2015, 13:00

Ползвам същия или подобен, както и тая джаджа за силивата верига, трябва едина термодвойка за по високантемпература около 30 лв. и кантал.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Аватар
danaec

#174 Мнение от danaec » 10 Мар 2015, 13:23

Немога да се удържа *ROFL* , Тинко, сливата е едно а силовата верига е съвсем друго :D .Надявам се че няма да се сърдиш.

Милен

#175 Мнение от Милен » 10 Мар 2015, 17:15

danaec написа:Немога да се удържа *ROFL* , Тинко, сливата е едно а силовата верига е съвсем друго :D .Надявам се че няма да се сърдиш.

При определени обстоятелства може да няма голяма разлика между двете. :P

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#176 Мнение от tinko » 10 Мар 2015, 20:04

Ами кебапчетата са големи за таблет, все излизат съседните букви, и по зле ще става. :D
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Аватар
dido

#177 Мнение от dido » 10 Мар 2015, 20:29

И аз го имам същия проблем със таблета на синковеца... :D

Аватар
гаден пухчо
Обратна връзка:

#178 Мнение от гаден пухчо » 25 Мар 2015, 09:17

Понеже имам нужда от втора пещ за моите нужди,започнах такава,но срещам трудност с клемореда на ЕСПА-та.
1 и 2 са термодвойка
9 и 10 са 220в
5 и 6 за контактора ли са и трябва ли да се свързват някъде 7 и 8 ?Моля обяснете с прости думи,че съм много зле с жици и тоци.Благодаря предварително.
Изображение
Пази ме,Боже,от приятели,от врагове сам ще се пазя!
http://ivan-rendakov.blogspot.com/

boykobg

#179 Мнение от boykobg » 25 Мар 2015, 16:29

http://forum.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=241
+
http://vikiwat.com/product/18291/termok ... zhoda.html

"Структура на пиновете: 9 и 10 - захранване 220 VAC; 5 и 6 - NO; 7 и 8 - NC; 2 и 3 - свързване на термосондата"

Като NO (Normal open)нормално отворен, предполагам към него трябва да свържеш нагревателя, имай в предвид че на "модела 70" максималният ток е 10 ампера

:)

gogotattoo

#180 Мнение от gogotattoo » 25 Мар 2015, 17:04

Май нагревателите трябва да са вързани на 7 -8, NC - Normal Close - обикновено затворен, за да са включени нагревателите; щото логиката на контролера е - когато достигне зададената температура, да изключи нагревателите. Моля Бойко да разясни, защото аз само разсъждавам.

П.П. Мисля че NO - нормално отворен, е котакт за сигнализация, лампа, свирка - когато достигне желаната температура включва и сигнализира.
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

Публикувай отговор