Проект за пещ за термообработка

Какво е нужно в работилницата за да правим ножове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Машини и инструменти" се обсъждат всички машини, инструменти и приспособления, необходими за ножарството.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

Проект за пещ за термообработка

#1 Мнение от RAZORBLADE » 05 Яну 2009, 15:06

http://picasaweb.google.bg/knifemaniac0 ... enProject#
Засега съм стигнал дотук. Идеята е пещ за термообработка с размери ~ 300х300х600мм вътрешно. Изолацията е 6см стена от лековесна тухла и след това 5см пресована термоизолацонна плоскост - пресована вата. Кантала, извит на зиг-заг ще се закрепи за ватата със скобички от кантал. Мощността ще е около 3500 Вата и ще се монтира термодвойка с електронен програмируем контролер. Във времето ще добавям снимки за прогреса на проекта. Имайки предвид, че хората по света ползват пещи само с керамика и огнеупорни тухли - тази с ватата ще има далеч по-голямо КПД.

http://www.freewebs.com/knifemaking/HEA ... ackup2.pdf
ето тва ме вдъхнови. Тоя ползва само тухли и пак става, но има големи загуби. Моятя се надявам да бъде по-икономична.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
Baian
Обратна връзка:

Re: Проект за пещ за термообработка

#2 Мнение от Baian » 05 Яну 2009, 15:23

Евала че си се навил да почнеш, голяма помощ ще е ако пишеш какви материали ползваш и от къде си ги набавяш.
Дали ще стане по икономична не мога да преценя имаш огромен обем 300х300х600 ! Това е 0,064 вата на кубичен сантиметър което не е много!
Поздрави
Bloðvítnir-Die das Blut bezeugen können

gogotattoo

#3 Мнение от gogotattoo » 05 Яну 2009, 18:45

Някой да има JSM н Ясен, че втора страница ми се изтрива!?!?
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

gogotattoo

#4 Мнение от gogotattoo » 05 Яну 2009, 20:03

Ясене, за трети път ми се изтрива страницата - дава ми, че се е експайрвала. Няма ли начин за автоматичен драфт, щото като мръдна от текса и го затрива. Сега ще пиша на части и ще пращам.
Честито за инициативата за пещта и бързам със заръкит:
1. Много е голяма вратата - остави в нея малък отвор за вкарване и изкарване на едно острие - виж моите снимки. При достигната температура ще ти трябва по 5 мин на остирие, няма нужда да вкарваш много наведнъж. Моята кемера е 10х10х50 см и острието стои подължина накамерата, с острието нагоре, поставено в жлеб на пирамидки от същия материална изолацията. Отворът във вратата е 7х7 см и се затваря с едно парче тухла отрязана трапецовидно и се вдига и спуска вертикално - много е просто.
2. Моят пещар не е измазвал нищо - само са подредени и разминати тухлите.

gogotattoo

#5 Мнение от gogotattoo » 05 Яну 2009, 20:09

3. Реотаните ги изкарай на дъното на пещта и ги подвързвай отвън, завоите вътре са рискови, щото при 1100 С витките се разширяват и увисват и може да окъсят. Отпред ги направи под прав ъгъл и изправи кантала, както ти пращам снимка. Ако слагаш реотани отгоре, то ги направи по разтегнати, с по-широка витка, щото там е най-натоварено топлинно - това видях в първата ми пещ, беше чехска професионарна, но реотаните бяха вътрешни и шибаният шамот се стопяваше във вид на стъкловидна стопилка, която е проводима и всичко отваше на кино. Като смяташ реотаните като последователносвързани, горните може да са по-къси, но мощността ще е същатата. Ще я ползвам за нискотемпературни цели - изправяне на рога, сушене и тн.

gogotattoo

#6 Мнение от gogotattoo » 05 Яну 2009, 20:13

4. термодвойката сложи така че да нети пречи на остриетата, но и да не те лъже - моята е близо до вратата, за да съм сигурен, че вътре и истинската температура. Освен това намери наху.ник, калъф от температуроустойчива керамика, защото иначе двойката прегаря бързо.
5. Моята пещ достига 1100 С за около 4 часа с ПИД регулатор - тръгва стъмно да качва, после намалява и го докарва до +/- 1 С като накъсва напрежението, мощността ми е 3и нещо кВт, монофазно. Имам и електорнно реле за да нещрака непрекъснато цялата мощност през контащтор - питай кипаджия.

gogotattoo

#7 Мнение от gogotattoo » 05 Яну 2009, 20:22

6. Моят майстор е сложил ламаринени екрани от всички страни на 1 см от вътрешната ламарина, която държи тухлите - тези екрани спират лъчистата съставка на топлината, това го казвам като дипломиран топлотехник; та при 1100 С отвън е гореща но не изгаря пръстите, което е къде 60 С, а и ти пести ток. Правих замервания с външен електормер, за 4 часа отиде към 2.4 лв на едно загряване - смешна цифра.
6. Откъде намери лековесни тухли и пресована вата, искам за да си направя резервни пирамидки за поддържане на "лезвитата". Има един магазин в центъра на Враждебна, но там има други пинизи - азбестови въженца, други изолации ит.н.
DSC00354.JPG
DSC00354.JPG (95.48 KiB) Преглеждано 17978 пъти
DSC00352.JPG
DSC00352.JPG (104.47 KiB) Преглеждано 17971 пъти

Аватар
woody

#8 Мнение от woody » 05 Яну 2009, 22:12

Тръгваш по трудния метод. Ще се учиш от собствените си грешки очевидно. Нищо и аз го правя твърде често. Пещта, която ти показах загрява на 1100 за по-малко от час и е с мощност 2.2 kw. Отвътре е с размер 70 х 500 мм. Корундова тръба. По метода на лежащи на гръб остриета, хваща четири. Помисли си кога ще ти се наложи да каляваш повече на веднъж. Това, което правиш е повече като за керамик. Разточително. Да не говорим за проблема с неравномерното нагряване.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#9 Мнение от RAZORBLADE » 06 Яну 2009, 01:00

Мдам.
Значи тая пещ ми я предложи като конструкция един мой приятел, който има пещ за керамика колкото гардероб и я загрява до 850 градуса за половин час със 15 киловата мисля. Тия плоскости ми ги поръча той от една фирма във Видин, а тухлите са от Елин Пелин, но ще го питам и ще отговоря после за фирмите. Колко ще бъде неравномерно нагряването зависи от това какво е топлоотнемането на стените, а то ще бъде сведено до минимум. Колкото по-малко загуби, толкова по-равномерно ще е в пещта, нали. А и разлика от 5-6 градуса в началото и края май няма да е от значение.

http://www.paragonweb.com/Knife_Making_Furnaces.cfm
http://www.evenheat-kiln.com/knifeovens/knifeovens.htm
Както повечето фирми предлагат - пещите им са само от тухли лековес, а те гълтат много топлина в сравнение с пресованите вати и това вреди както на икономичност, така и на равномерното загряване. С ватите ще е по-различно мисля, но ще видим. Ако не работи добре може просто да се нареди отвътре още вата и да се смали обема на пещта, но не мисля, че ще е нужно.
Мишо, твоята пещ е един добре изолиран чушкопек доколкото видях. Принципа е напълно различен от моята. :)
Термодвойката ще е вкарана отзад в горния край на пещта, така, че няма да пречи на работната среда. Реотаните няма да са навити на спирала, а ще са на зиг-заг, като ще са закрепени със скобички от същия кантал за пресованата плоскост. на всяка гънка ще има скоба, така, че няма да играе. Вратата също ще е от винкелова рамка с наредени тухли и вата 5см от вътрешния край, така, че ще контактува вата със вата и ще уплътнява добре. Така ще има и по-малко кислород, респективно по-малко окисление на стоманата.
Ако стане много топла отвън пещта - тогава ще сложа допълнителни екрани.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

Изображение

Аватар
Baian
Обратна връзка:

#10 Мнение от Baian » 06 Яну 2009, 04:15

Я кажете какъв диаметър кантал ползвате?
По принцип колкото е по тънък толкова му е по голямо съпротивлението и по малка дължина е нужна но пък и по голяма е вероятноста да пегори с времето!
Къде, при какъв диаметър се срещат тия два параметъра?

Иначе аз казах още в първия ми пост че пеща е огромна! хората ги правят 10х10х50см или нещо подобно.

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#11 Мнение от RAZORBLADE » 06 Яну 2009, 09:08

Кантала е 2.2мм за да има по-голяма дълговечност. Ще е навит на зиг-заг, защото така има по-добро охлаждане отколкото при навиване на спирала. На мен ми звучеше странно понятието охлаждане на кантала, ама имало пещи, които са изчислени така, че кантала не свети толкова много по време на работа именно защото е правилно разнесен.
Пещта е голяма именно за да събере нагревателите по този начин. Както казах ако не стане добре по тази технология ще купя още една плоскост от 5см, ще смаля обема и ще навия нагревателите на спирала, защото така се събира повече кантал, както е дал снимки Гого. Кантал ще има по двете страни и пода. Детайла ще стои на огнеупорен керамичен плот в средата на камерата. Като се върна на Кюстендил ще видя колко дълъг беше кантала и ще дам данни за нагревателите, че нищо не си спомням така. :oops:
Ей ги на плоскостите на кутията от телевизор:
http://lh3.ggpht.com/_fNTQZJhU31I/SWHzt ... CF3183.jpg

Изображение

Аватар
Baian
Обратна връзка:

#12 Мнение от Baian » 06 Яну 2009, 14:14

В немския месерфорум имаше един пич дето беше правил една пещ за термообработка- вертикална!
Отвора беше 70х70 или 90х90 ако се не лъжа . Конструкцията беше от лековесни изолиращи тухли и вътре съвсем тънко тяло от шамотени тухли и около това тяло беше навит канталовия тел.Кантала е реално между шамота и лековесните тухли.
За съжаление не мога да намеря темата мисля че е вече в архива и там не се виждат снимки.
Лековесните тухли ги беше омотал с вата и цялото в някакво ламаринено бидонче.
Предимството на тоя дизаин е много равномерното нагряване на тялото , реално нямаш спирали, той си беше и нарязал каналчета в шамота. Другото е че с детаил не можеш да нараниш канталовия тел . Ако трябва да се сменя кантала трябва да се извади шамотеното тяло което е просто мужнато без някакво закрепяне в пеща . Вертикалните пещи имат недостатък поради различната температура горе и долу но при добра изолация няма да е фрапираща, даже са по добри за каляване на дълги остриета(мечове 8) ). При тоя дизаин само шамота трябва да е тънък защото гълта топлина - което е разход на ток.
Помисли си Ясене подобна конструкция може да направиш и хоризонтална, ако искаш да не качваш толково температурата на кантала!

gogotattoo

#13 Мнение от gogotattoo » 06 Яну 2009, 15:03

А бе имам една книжка, от ибей, дето има пълна документация за пищ на пропан-бутан, утепала се е за ковачи, за 25 секунди стопява бирено шише!
Пращам снимки, имам ксеросно копие, което мога да пратя по пощата на някой мераклия да го прави - единктвено не разбрах какъв е изолационният материал, но в книгата има индикации къде да се пита. Аре, ако има мераклия да даде адрес.
DSC00361.JPG
DSC00361.JPG (111.88 KiB) Преглеждано 17853 пъти
DSC00362.JPG
DSC00362.JPG (100.46 KiB) Преглеждано 17831 пъти
DSC00363.JPG
DSC00363.JPG (92.2 KiB) Преглеждано 17805 пъти

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#14 Мнение от RAZORBLADE » 06 Яну 2009, 18:50

Абе и аз се чудех за вертикална, Баяне, и за такава като ракла, ама Гадния каза, че така има много загуби, защото като отвориш цялата температура литва нагоре. Типа с вратичка отпред си е класика.

Има една фирма Набертерм, които правят пещи за всякакви дейности.
http://nabertherm.com/produkte/details/ ... ertesystem
Те това кърти мифки - пещ за закалка, пещ за отпуск, и отляво и отдясно отделения за вани за масло и вода. даже имат станок за въздух за въздушно закаляване. Глезотии!...... :D

http://www.viddler.com/explore/rashid11/videos/3/ Много интерено филмче. Погледнете човека каква проста пещичка си е направил.
http://www.indiangeorgesknives.com/buil ... forge.html пещичка на газ.
http://home.flash.net/~dwwilson/forge/plan1.pdf и още една.

Изображение

Аватар
Baian
Обратна връзка:

#15 Мнение от Baian » 06 Яну 2009, 19:42

Добре бе Ясене, много готино видео си пуснал в последния ти пост и човека го обяснява супер подробно като за идиоти, защо просто не го копираш? И цените които споменава за Управлението и за термо двойката са горе долу така но в евро според мен .
Във всеки случай пеща му е 10х10х45см , и ползва 1мм кантал А1. Ти по тия два параметъра си прекалил може би?!
За вертикалната ти и казах че има смисъл само за дълги остриета там друг начин няма, гадния е прав че топлината ще бяга но меч на гърба се държи доста трудно без да се огъне, трябва да е само един, а във вертикална може да ги окачиш няколко един до друг.
За ножове дизаина от видеото е най лесен за правене, дори и да е с вратичка от пред , но не забравяй че на вратичките нагреватели не може да сложиш а и че не можеш 100% да я уплатниш.

Публикувай отговор