ЧЕСТОТНИ РЕГУЛАТОРИ ЗА МОНОФАЗНИ МОТОРИ И ГРИНДЕРИ

Какво е нужно в работилницата за да правим ножове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Машини и инструменти" се обсъждат всички машини, инструменти и приспособления, необходими за ножарството.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Съобщение
Автор
gogotattoo

ЧЕСТОТНИ РЕГУЛАТОРИ ЗА МОНОФАЗНИ МОТОРИ И ГРИНДЕРИ

#1 Мнение от gogotattoo » 03 Юни 2013, 19:37

ЧЕСТОТНИ РЕГУЛАТОРИ

Здравейте колеги. Започвам тоя разговор в колаборация с Петър-Метеро. Нарочно съм включил думата гриндери в заглавието, за да излиза винаги при търсачката

Става дума за следното - Петър е направил няколко стъпки към направата на честотен регулатор за монофазни асинхронни двигатели. За трифазните мотори има достатъчно достъпни регулатори в мрежата. С две думи, един мотор от пералня вече се командва, качва и сваля обороти. За конкретни тихнически параметри ще питате и той ще отговаря - аз ще извършвам логистиката. Въпросът е - Ако има достатъчно желаещи, да се направи списък, да се даде някакъв аванс и да започне изработката им. Разбира се броят на хората ще реши, дали мероприятието ще се отпочне. Предложението е следното:

Вариант 1 - погнозна цена около 100 лв.

Мотор с мощност до 1 кВт - тука влиза групата на шмиргелите, мотори с монтирани патронници, мотори от перални /пробният е 300 Вт/, самоделни дискови шлайфове!!! и общо взето моторите, които сте виждали на моя балкон. Същият регулатор може да се ползва за оборотите на банциг, циркуляр и пр, стига да не са четкови.

Вариант 2 - прогнозна цена около 200 лв.

Мотор с мощност до 2.2 кВт - тука са гриндерите. За сравнение - старият ми гриндер е с 1.2 кВт мотор, а по-новият с 1.5 кВт, като с тези мощности и двата работят отлично.

Това е офертата - в задачата влизат закупуването на елементи, изработване на платки, писане на програми и сглобяване на изделието в някаква кутия - разбира се, преди това трябва да се измисли!

Забележка: тъй като у всеки от нас има мотори от кол и въже, при монтажа ще има някаква доработка на място от собственика, за което ще получи инструкции, тъй като едни мотори са с един кондензатор, други с два, трети с центробежен регулатор и пр. При самото връзване има два варианта, но това ще реши Петър, когато изясним пребладаващия тип мотори; става дума дали да се махне съществуващия кондензатор или системата да се пригоди към съответния мотор - КАКТО Е В МОМЕНТА.

За да улесним движението на темата предлагам - проявяващите интерес, освен че ще заявят участие, да огледат внимателно и да опишат и снимат максимално ясно табелките на моторите или отворената клемна кутия, за да прецени Петър къде се намираме.

Последно давам личното си мнение - аз ще взема два регулатора - голям и малък, и ще им сложа по един контакт - така, в малкия регулатор на балкона, ще включвам който искам от моторите си; както и с големия в мазето ще пускам и двата гриндера, както и полировачката - която единствено ще работи в режим повишаване на обортите.

Последно - аз ще движа темата и ще стиковам мненията, а Петър ще отговаря на техническите въпроси.
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

dipetrov

Re: ЧЕСТОТНИ РЕГУЛАТОРИ ЗА МОНОФАЗНИ МОТОРИ И ГРИНДЕРИ

#2 Мнение от dipetrov » 03 Юни 2013, 22:26

Ей доживях и такава тема. Отивам да снимам мотора :D

Аватар
woody

#3 Мнение от woody » 03 Юни 2013, 22:40

Моментално се появява въпрос. Ако един двигател е примерно с 1200 оборото в минута, до колко могат да се вдигнат максимално тези обороти и това не води и до някакви негативни последствия за двигателя? На времето ми правиха такава джаджа, но я използвах само за сваляне на оборотите. Бях много доволен. Поради тази причина обаче не съм се интересявал как стоят нещата с вдигането им.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

gogotattoo

#4 Мнение от gogotattoo » 03 Юни 2013, 23:27

Петър ще ти отговори, но тестовия мотор от пералня са го пробвали на 100 херца и е щял да литне :)
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

asenvr

#5 Мнение от asenvr » 04 Юни 2013, 07:16

Бих се включил с удоволствие за по-големия , той може да управлява и по-мощни и по маломощни двигатели.
Имам регулатор за трифазен мотор -много съм доволен,Върши ми работа за няколко мотора-регулира от 5 до 400 херца-сами си направете сметка какво става с оборотите.Вярно , мощността пада , според мен но много малко.

metero
Обратна връзка:

#6 Мнение от metero » 04 Юни 2013, 08:26

woody написа:Моментално се появява въпрос. Ако един двигател е примерно с 1200 оборото в минута, до колко могат да се вдигнат максимално тези обороти и това не води и до някакви негативни последствия за двигателя? .....
Честотата мисля да се регулира от 10 до 80 херца. Може и повече, но неразчетен за максимални обороти х2 или х3 мотор няма да изкара дълго, докато с 50-60% няма да има проблем, особено ако се ползват от време на време, както изглежда да е нашия случай.
P.S. Оборотите на асинхронния двигател се определят от честотата и броя чифтове полюси.
Формулата е следната: n=60*F/p.
При честота 50 херца и 1500 оборота твоя мотор има 2 чифта полюси.
При 10 херца ще се получат 300 об/мин.
При 80 херца ще се получи 60*80/2=2400 об/мин.
На устройството мисля да сложа дисплей, който да показва честотата, а вече всеки да си сметне оборотите по указания начин в зависимост от наличния мотор.
Последно промяна от metero на 05 Юни 2013, 14:22, променено общо 1 път.
placet experiri

Аватар
morbili

#7 Мнение от morbili » 04 Юни 2013, 14:57

Хич ме няма по тоците и ектрониката, но да споделя.
Имам два мотора от пералня с такива регулатори,правени
са ми от роднина който с това се занимава.Казва че без проблем вдигат максималните си обороти от
0 до 17000.Не посмях да пробвам на максимални щот ме хвана страх :-[
"На скеитборд не можеш да внимаваш,мой човек."Едно хлапе

metero
Обратна връзка:

#8 Мнение от metero » 04 Юни 2013, 15:53

Границите се определят от механичните елементи- лагери и ротор, на който може да фръкнат намотките или магнита от центробежната сила. Иначе за тока границата е далече....300000км/сек :)
placet experiri

kova4ev

#9 Мнение от kova4ev » 04 Юни 2013, 17:06

Аз също бих се включил за големия.

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#10 Мнение от tinko » 04 Юни 2013, 18:58

Най вероятно и аз за един, то хептен без инструменти не може.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Аватар
SashoA

#11 Мнение от SashoA » 04 Юни 2013, 18:58

Първо,моите уважения за начинанието! *THUMBS UP*
Второ:и аз ще се включа,минимум с големия,ама като си знам слабите ангели сигурно ще гушна и един"непълнолетен".
Трето:да попитам има ли чалъм,изработвайки регулатор за трифазен мАтор да бъде на по-човешка цена от предлаганите?
И той ли е на принципа-на един регулатор да могат да се включват различни,но близки по мощност трифазни двигатели?
Бъдете здрави! *DRINK*
huntersiaИзображение

Аватар
anmarinov
Обратна връзка:

#12 Мнение от anmarinov » 04 Юни 2013, 20:08

И аз искам да се включа! Мотора ми е 2.2 монофазен. *THUMBS UP*

Аватар
woody

#13 Мнение от woody » 04 Юни 2013, 21:03

Ами в такъв случай и двете, дядо попе, и двете..... :D
Голям и малък. *DRINK*
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
danaec

#14 Мнение от danaec » 04 Юни 2013, 21:52

Абе и аз искам да включа един 4kW 3 фазен, ма няма къде :D
Е измислихте ги тия преубразователи накрая, когато нямам нито един асинхронен мотор

metero
Обратна връзка:

#15 Мнение от metero » 05 Юни 2013, 08:58

SashoA написа:...да попитам има ли чалъм,изработвайки регулатор за трифазен мАтор да бъде на по-човешка цена от предлаганите?
И той ли е на принципа-на един регулатор да могат да се включват различни,но близки по мощност трифазни двигатели? ..
1.Ми не знам, аз мога да ти намеря за 1.5 киловата за около 300 лв...нашия няма да падне много под това. И въобще цените са все още ориентировъчни , като се пусне първото устройство и се видят детските болести ще съм по-наясно. За съжаление не може да стане просто и евтино, даже китайците не могат да го направят за 100 лв. А при единични бройки цената на елементите си е цифра.
Първоначално мисля да направим монофазни регулатори, доколкото всички имаме такива двигатели,а монофазни регулатори не виждам да продават. А впоследствие може да мислим за трифазните.Всъщност тогава платката за управление остава същата, но се сменят силовите елементи.
2. Не разбирам- на един регулатор два мотора едновременно ли? По-скоро не, ще има негативни последици и за двете изделия.
Иначе ако имаш за 2 киловата, спокойно работи с 200 вата, даже му е кеф.

Идеята на това занимание е да се направи максимално прост и евтин регулатор, само с едно копче за регулиране, опция-дисплей за честотата. Без разни програмирания за това и онова, без интерфейси SB, RS 232&485 или блутуут...просто и сърдито, за художници.
placet experiri

Публикувай отговор