Изчисляване на реотани за пещ.

Какво е нужно в работилницата за да правим ножове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Машини и инструменти" се обсъждат всички машини, инструменти и приспособления, необходими за ножарството.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
plamen0314

Re: Изчисляване на реотани за пещ.

#76 Мнение от plamen0314 » 10 Фев 2014, 12:31

Купих този муфел http://www.balkanserviz.com/pdf/E6_-_21-27-32_Mufel.pdf с обем 10лт.Струваше ми 80лв.Повече няма да ги произвеждат,а пък този бил последен.

volf48
Обратна връзка:

#77 Мнение от volf48 » 10 Фев 2014, 16:01

Колеги като се навие спирално реотана, не трябва ли да се разтегли "спиралата"? Четох в руските форуми, че разстоянието от витка до витка трябва да е 2 до 2.5 пъти Ф-то на кантала. Т.е. трябва при Ф 2 мм, между две витки да има от 4 до 5 мм аралък. В противен случай много се вдигала температурата и изгарял кантала. Ако някой има информация може да сподели.

metero
Обратна връзка:

#78 Мнение от metero » 11 Фев 2014, 09:30

Вярно е. Спиралата вдига значително температурата, не мога да кажа колко, но при пирозапалките един и същ проводник, навит на спирала, пали, а прав -не, защото се охлажда проводника в пирозамазката. А какво остава на въздух. Обаче колегата така или иначе трябва да навие на спирала и после да разтегли докато получи изчислените 10 метра. Плюс малко повече за свързване, плюс резерва за второ свързване като изгори реотана на връзката ( не е въпрос дали ще изгори, а кога ). Хубавото е ,че муфела му има отвори в стената, тъй че няма да има нужда да замазва реотана и това ще му удължи много живота- шамотната и мертелната замазка при високите температури стават агресивни и изяждат материала, а ако е плътно замазан от температурното разширение го късат.
Сега, като се замисля, дали няма да са му малко тоя 2.5 киловата...нашата пещ е с обем 3 литри е 2 киловата...вярно, за 30 минути вдига 1050*, но е с кварцова тръба, а тоя муфел може би трябва да се загрява по-бавно. Бих сложил тиристорен регулатор, който първоначално да е на малка мощност и след като се вдигнат няколко стотин градуса и трябва повече, тогава да е на пълна мощност, която да е 3 киловата.
placet experiri

volf48
Обратна връзка:

#79 Мнение от volf48 » 11 Фев 2014, 11:04

Аз като изчислявах моята я сметнах на база 500-550 Вата на литър. При размери 12 см-10 см- 25 см се получи 3.6 литра и оттам 2 кВ мощност. Тези два киловата ги разделих на два кръга по един киловат в лява и дясна стена на пещта. Мисля , че мощността трябва да е по-голяма при теб.

gogotattoo

#80 Мнение от gogotattoo » 11 Фев 2014, 11:37

Изображение
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

plamen0314

#81 Мнение от plamen0314 » 21 Фев 2014, 11:55

С този 10 лт муфел

Изображение
Изображение

направих това

Изображение
Изображение
Изображение

Снощи я запалих,но на 1020 с я изгасих,защото установих пробив в изолацията.Днес ще я пренаредя и пак ще я пробвам.
Като грешка отчитам малката мощност -2,5 кв заради бавното загряване,но пък за къде да бързам.
Изолацията е от керамични влакна под формата на одеало и на листове с дебелина 5 см.
Останаха ми материали за още една малка фурна,но се чудя

metero
Обратна връзка:

#83 Мнение от metero » 21 Фев 2014, 18:20

Колко е дебела изолацията от вата? Това е важен фактор за бързо загряване.
Някъде в Горубляне имаше една фирма, от която може да се купи фин кварцов пясък. Ако запълниш с него дупките с реотаните ще има по-добра топлопроводност и ще загрява малко по-бързо. Само че забравих коя беше фирмата. Трябва пак да ровя в гугъл "кварцов пясък". Чувалите са по 20-25 кг и към 18-20 лв. Може да се кооперираме, и на мен ще ми трябва.
placet experiri

Аватар
kiro.b

#84 Мнение от kiro.b » 21 Фев 2014, 18:53

metero написа:Колко е дебела изолацията от вата? Това е важен фактор за бързо загряване.
Някъде в Горубляне имаше една фирма, от която може да се купи фин кварцов пясък. Ако запълниш с него дупките с реотаните ще има по-добра топлопроводност и ще загрява малко по-бързо. Само че забравих коя беше фирмата. Трябва пак да ровя в гугъл "кварцов пясък". Чувалите са по 20-25 кг и към 18-20 лв. Може да се кооперираме, и на мен ще ми трябва.
Казва се Кварцови пясъци имаше склад в двора на Бирената фабрика в Горубляне/преди съм ходил,дали е още там не знам/,също има склад и офис в село Кривина.

metero
Обратна връзка:

#85 Мнение от metero » 22 Фев 2014, 21:11

В старата бирена фабрика в Горубляне, днес бях там, работно време понеделник-петък от 8,30 до 17,00 , с/н не работят
placet experiri

M.G

#86 Мнение от M.G » 13 Апр 2014, 00:13

volf48 написа:Колеги като се навие спирално реотана, не трябва ли да се разтегли "спиралата"? Четох в руските форуми, че разстоянието от витка до витка трябва да е 2 до 2.5 пъти Ф-то на кантала. Т.е. трябва при Ф 2 мм, между две витки да има от 4 до 5 мм аралък. В противен случай много се вдигала температурата и изгарял кантала. Ако някой има информация може да сподели.
Коце трябва да сметнеш повърхностното натоварване.Мошността/околната повърхнина на проводника.Трябва да е 1.3/1.5.

brunata

#87 Мнение от brunata » 18 Авг 2016, 22:07

Калкулатора от страница 4 мога да го пратя на личен имеил който го поиска защото линковете вече не активни.
Нека ми пише на мейл: [email protected]
Бъдете здрави. :)

Shreek

#88 Мнение от Shreek » 13 Дек 2017, 21:00

metero написа:Не, аз смятах по обема. И го умножих по n :). Може и да е лошо много мощност, но не знам защо. Обаче за нагряване на дадена маса вещество, каквото и да е, е необходимо константно количество топлина- дали с 500 вата 4 часа или с 2 kW 1 час- пак толко ток ще се изхарчи. Но с малката мощност може и да не вдигне температурата. Предишната пещ беше 2.5 KW с подобни рамери и дълго вярно служеше, още в края на 80те я правих.

P.S. Сметнах. Излезе, че трябват 1700 вата. Ние сме с 2200 :).
Не зная дали някой е писал вече това, което ще напиша, но не се опитвам да се заям, а да допълня нещо, което понякога се пропуска.

Това наистина е така, но при тези сметки се пропуска един съществен момент. В идеалния случай, при една затворена термодинамична система това е вярнво. В реалната ситуация нямаме затворена термодинамична система, имаме някакво топлиннно съпротивление, което се изразява в xW/делта t което е някакви ватове, разсеяни в околното пространство, на единица температурна разлика към околната среда.

Например ако имаме 0,5 вата на градус целзий, и например стайна температура от 20 градуса целзий, при 100 градуса ще имаме делта t 80 градуса, по 0,5 вата - 40 вата излъчена в околността енергия.

При 500 градуса това вече са 480*0,5=240 вата.
При 1000 - 980*0.5=490 вата.
При 1200 ще имаме още 100 вата отгоре.

От една страна нагревателят трябва да отдаде мощност за нагряване на съдържанието на пещта, но от друга - трябва да даде и енергия за топлинните загуби. Сумата от двете енергии би ни дала пълната мощност на нагревателя.

Не съм изчислявал никога нагреватели за пещи. Това са сметките за топлоотдаване в друга област, но смятам, че принципът е същият. Ако се прецени, че мнението ми е грешно или с нещо нарушава - нека бъде изтрито.

Venko_g

#89 Мнение от Venko_g » 13 Окт 2018, 15:06

Малко тъп въпрос.

Още съм на етап сметки и чесане по главата какво и как да направя, като при това не съм 100% сигурен, че сметките ми са правилни. Та се зачудих - ако вместо да търся кантал и навивам реотан просто купя 3 реотана по 1000w (примерно) за печка, не биха ли ми свършили работа? за една малка пещ от порядъка на 15 х 15 х 40 см камерка.

Всъщност май въпроса опира до това дали биха издържали на температурата в камерата? Или бъркам?

biolander
Обратна връзка:

#90 Мнение от biolander » 14 Окт 2018, 09:06

http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php ... 80#p168158
Това е моята, за две години съм сменил 3 реотана. Понеже я ползвам и за отвръщаме, реотана се пука от бързото падане на температурата в камерата. Иначе мощността е напълно достатъчна. По принцип закалявам в пещта въглеродни стомани. Пробвал съм веднъж 1,2379 на 1020 гр, получи се. Все се каня да направя и една пещ с кварцови реотани, ама май докато тази е здрава, няма да го бъде.
Ти си длъжен да правиш добро от злото,защото то няма от какво друго да се прави - Робърт Пен Уорън
http://tzilkovi.wordpress.com

Публикувай отговор