angle_cleaver....или омазвам ги както аз си зная

Или галерия за ръчно направени от Вас ножове, кании, дръжки и всичко свързано.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Въф форума "Вижте какво и как направих!" се показват галерии със снимки на ръчно направени ножове, дръжки, кании и всякакви аксесоари за ножове от членове на форума. Покажете какво сте направили тук! :)

Не използвайте прекалено голям брой изображения, както и не публикувайте прекалено големи изображения, отнемащи много време за да се заредят.
Такива са изображенията по-големи от 200kb и размер по-голям от 600x600. Ако все пак се налага да въведете такова изображение, публикувайте го като линк!!!
Съобщение
Автор
Аватар
angle_cleaver

angle_cleaver....или омазвам ги както аз си зная

#1 Мнение от angle_cleaver » 02 Май 2017, 10:00

Направих си едно ножче първомайско ...нищо специално.
Фул танг конструкция
Обща дължина 235мм
Дебелина на клина 4мм
Ширина на клина 35мм
Стомана 1.2379 ТО пещ + Крио (не е стояло много в азота, че 1-ви наближаваше:)-4 часа) 61-62 HRC
Финиш -адски има белези от всички едрини шкурка :D без да се оправдавам 1-ви наближаваше :D
Дръжката е от абанос с с неръждаеми нитове и нещо червено там за спейсър...фибър май
Тегло..забравих да го изтегля :D
Сведен е ниско режещият ръб като за пържоли да речем 0.1-0.1 преди заточка.
Ей го (в)на:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

Re: angle_cleaver....или омазвам ги както аз си зная

#2 Мнение от RAZORBLADE » 02 Май 2017, 17:45

А такааа. Още един за крак от маса се заформя май....... Добро е ножчето, ама дръжката с това рикасо стоят, все едно не ти е стигнал абаноса. Стои странно малко как вдлъбването за показалеца преминава в острието.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
angle_cleaver

#3 Мнение от angle_cleaver » 02 Май 2017, 18:23

Съгласих се сега като каза...Седи удобно в ръката иначе. Краднах модела от интернет...

Франко

#4 Мнение от Франко » 02 Май 2017, 20:24

според мен можеше да направиш една засечка на края на заточената част и малко да поразчупиш предната част на дръжката. една друга чуденка имам - има ли смисъл на тази стомана да се прави крио %)

Аватар
angle_cleaver

#5 Мнение от angle_cleaver » 02 Май 2017, 21:26

*DRINK* за градивната критика... Относно студеното... смисъл винаги има-доста е изписано в нета. Мислех си наскоро да отворя тема Крио, тъй като май няма такава, обаче пусто няма време. Иначе би била интересна тема-кой какво ползва азот,сух лед, престой на студено и т.н. Абе може да се отвори една темичка.

Франко

#6 Мнение от Франко » 03 Май 2017, 20:37

такава тема ще е хубаво да има - информацията за студеното е много пръсната из форума.
според руските ножоправци, криото има смисъл когато стоманата има нужната "химия и физика" .... мисля, че въпросната стомана няма да стане с по-добри качества с криообработка

Аватар
angle_cleaver

#7 Мнение от angle_cleaver » 04 Май 2017, 10:17

Франко написа:такава тема ще е хубаво да има - информацията за студеното е много пръсната из форума.
според руските ножоправци, криото има смисъл когато стоманата има нужната "химия и физика" .... мисля, че въпросната стомана няма да стане с по-добри качества с криообработка
И защо мислиш така колега?

*DRINK* Не мисля, че темата с дяволското ми ножче ( ]:-> ) е мястото да обсъждаме криото на 1.2379, но ще кажа две думички само за общи сведения. Отварям само една скоба (и тука още една(не се заяждам с теб Франко) имам азот и дет се вика ако искам и 65Г ще ръгам вътре, но си прав:защо ако е пълна загуба на време). Казах, че има доста изписано в интернет и на който му е необходимо ще намери информация, и въпреки това ще paste-на нещичко само за 1.2379. Целта на криото не е само по висока твърдост. Има и общо с износоустойчивоста, податливоста към ръждясване за някой стомани който са на ръба от към хрома- в случая с 1.2379 знаем процентното съдържание на Cr и трудно ще я наречем неръждаема. Та директно на общото сведение..няма да превеждам:

Percentage Increase in Wear Resistance after Cold Treatment and Cryotreatmen:

Material..................Materials that showed improvement.............Cold Treatment in %(сух лед).................Cryotreatment in %(течен азот)

1.2379........................High carbon/chromium steel.............................316...................................817

Това е само за wear resistance-ът. Иначе дава и по висока твърдост но аз лично не съм я гонил. Сега горното може да се отнася за по големи детайли, но не мисля, че няма да подобри и качествата на един нож да речем. Виж при 440 стомана вече процентите са съвсем нищожни ама аз лично пак ще я ръгна сигурно в дюара :D . Поздрави *DRINK*

Франко

#8 Мнение от Франко » 04 Май 2017, 20:20

аз също нямам никаква идея за заяждане :) *DRINK*
основното при криото е, че превръща остатъчния аустенит в мартензит, намалява големината на карбидите (позволява по-фино заточване), получава се по-еднородна структура, повишава се твърдоста, НО ефекта е по-добър при високолегирани стомани (затова не мисля, че 1,2379 няма да има голяма полза от тази обработка). много се надявам да направиш темата за крио-то и там да се включат повечко разбиращи - аз съм само лаик и познанията ми са повърхностни :-[ ... но ми е интересно ;)
няма да ти цапам повече темата за дяволчето :)

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#9 Мнение от RAZORBLADE » 04 Май 2017, 20:43

1.2379 се води легриана инструменнтална стомана. Криото е удачно за нея. 12-13% хром и почти по поцент молибден и ванадий. Кое не й е легирано??? :)
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

Изображение

Аватар
Agarvaen

#10 Мнение от Agarvaen » 05 Май 2017, 11:59

Колега, ще пуснеш ли тема за криото? Интересно ми е. Благодаря!
"-Да помниш, че езикът на мъжа е като ножа – трябва да излиза от канията само да върши работа, а не за играчка. Щото е остър и може да се порежеш."

Аватар
angle_cleaver

#11 Мнение от angle_cleaver » 07 Юли 2017, 10:27

Бях си купувал едно ножле от tinko ..та един познат много му допадна (обаче понеже и на мен си ми допада) и реших да се опитам да го копна :D
Дръжка G10 чернен цвят, червен фибър, неръждаеми нитове
Стомана Becut 58-59 HRC (алуминиеви плочи, крио, фурна, фурна)
Дебелина на клина 4мм (малко като че ли дебеличко ми идва на мен ама как да е..не е фатално)
Обща дължина: 280 мм от които 160 мм острие.
Скос прав около 0.2 мм преди заточка
Финиш корк 600 ...а тоя път го теглих 180 g
Та те това (има някаква прилика с оригинала :D )

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

DIKISANA

#12 Мнение от DIKISANA » 07 Юли 2017, 11:38

Добре е станал *THUMBS UP*

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#13 Мнение от RAZORBLADE » 07 Юли 2017, 13:57

Приятен нож. Малко ми ръбее дръжката. Предпочитам по-нежни форми.

Изображение

Аватар
angle_cleaver

#14 Мнение от angle_cleaver » 06 Мар 2018, 18:57

1.4112 56 HRC
Corian, Червен фибър и мозаечни пинове
Обща дължина 285 mm
Острие 160 mm
Тегло 180 g

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Аватар
Митев

#15 Мнение от Митев » 06 Мар 2018, 19:22

Много добре !Една идея ти трябвало още да направиш дръжката успоредна на рикасото *DRINK*
Если человек идиот -это надолго

Публикувай отговор