Моите първи ножове Николай Иванов

Или галерия за ръчно направени от Вас ножове, кании, дръжки и всичко свързано.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Въф форума "Вижте какво и как направих!" се показват галерии със снимки на ръчно направени ножове, дръжки, кании и всякакви аксесоари за ножове от членове на форума. Покажете какво сте направили тук! :)

Не използвайте прекалено голям брой изображения, както и не публикувайте прекалено големи изображения, отнемащи много време за да се заредят.
Такива са изображенията по-големи от 200kb и размер по-голям от 600x600. Ако все пак се налага да въведете такова изображение, публикувайте го като линк!!!
Съобщение
Автор
nikodraiv

Re: Моите първи ножове Николай Иванов

#46 Мнение от nikodraiv » 20 Окт 2019, 07:23

Всъщност този и три други ножа чакаха за дръжки от шест месеца.През това време приятел на сина ми хареса модела,но искаше с 20 мм по-дълго острие.Стана така,че втория нож изпревари прототипа.Собственика казва,че си го ползва с удоволствие в кухнята и за туризъм,макар че може да се ползва и за ловен.

nikodraiv

#47 Мнение от nikodraiv » 28 Окт 2019, 23:20

Два ножа по проект на Венцислав Иванов,ТО-Тинко и изработка от мен.
Първия със зелената дръжка-стомана 1.2379 с размери на острието 160х33х4.2мм с лек конвекс тънко сведено и дръжка Emerald green Dymondwood с два неръждаеми нита ф6мм.
Вторият със съставната дръжка-стомана О2 с размери на острието 115х30х4.2мм с плосък скос тънко сведен и дръжка чимшир/орех с червен разделител с четири бронзови нита ф4 и бронзова тръбичка ф6мм.Първия бронзов пин не се получи симетричен на втория по отношение на краищата на чимшира,защото имаше пукнатина в края и се наложи да го скъся малко.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

nikodraiv

#48 Мнение от nikodraiv » 31 Дек 2019, 17:19

Един нож подарък за Коледа - стомана 1.2379, по проект на Венцислав Иванов, ТО-Тинко, кания- Георги Петков и от мен само изработката. Острие 125/26/3.8. Материал за дръжка-стабилизирано дърво от Тинко и подложка зелено G10. Острието е оформено на лек конвекс с минимален вторичен скос.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Аватар
vlastelin

#49 Мнение от vlastelin » 31 Дек 2019, 18:28

Не са лоши. Опитай да разчупиш малко дръжката с подобряване на ергономията.
Faber est quisque suae fortunae

nikodraiv

#50 Мнение от nikodraiv » 31 Мар 2020, 10:15

Нож от АЕB-L подарък за брат ми послучай кръгла годишнина. ТО-Тинко. Острието е с лек конвекс сведено до 0.2-0.3мм и минимален вторичен скос.
Данни за ножа:
Острие 180 х 35 х 3.2мм, Обща дължина 300мм, дръжка черни чирени с червени подложки от G10 с два неръждаеми щифта ф6 и пин изработен от медна тръбичка с инициала на собственика.
При изработване на пина не се съобразих,че буквата „К“ не е симетрична по вертикалата (като други букви А,Д,Ф,Л,М,Н и др) и при изгледа на ножа от ляво се чете „К“, но при изгледа от дясно е обърнато „К“.Може би при инициали с такива букви ще трябва пина да е с две огледални букви от двата му края, за да се чете еднакво от двете страни на ножа,макар че това ще усложни направата.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Франко

#51 Мнение от Франко » 31 Мар 2020, 19:56

Хубав нож ... ползвателен! Браво! Почти съм сигурен, че с Тинко сте се разбрали да го закали с крио. Предполагам, че брат ти мноооого години ще си го ползва и ще му се радва.
*OK* *BRAVO*

nikodraiv

#52 Мнение от nikodraiv » 01 Апр 2020, 05:44

Благодаря за пожеланията, както се казва “от твоята уста в божийте уши“- дано го ползва дълги години и му се радва.

Аватар
gospodarski

#53 Мнение от gospodarski » 02 Апр 2020, 02:29

И на мен много ми харесва! Само не знам не е ли малко дебел за кухненски нож... И идеята с пина с буква много ме грабна. С какво го напълни вътре, че да изглежда така? И аз не бих се сетил за обърнатата визия от другата страна. *beach* Поздравления за цялостното изпълнение!!!
Когато погледнеш към Витоша ти иде да цитираш Вазов. Когато се обърнеш към София ти иде да цитираш Стоичков... (цитат от Аламинут)

nikodraiv

#54 Мнение от nikodraiv » 02 Апр 2020, 03:37

Благодаря за оценката. Да,малко е дебел в сравнение с Японските ножове,които съм ползвал за прототип на острието (при тях дебелината варира от 2-2.5мм) ,но така е по-осигурен срещу изкривяване при закаляване и е по-масивен. Буквата в пина изработих от тефлон на лист с дебелина 1-1.5 мм,като крачетата на буквата К са от обща лентичка,която процепих, без да прорязвам до края и я разтворих като лястовичка. След това с няколко проби вкарах плътно буквата в тръбичката и залях с оцветена смола.

nikodraiv

#55 Мнение от nikodraiv » 11 Юни 2020, 06:54

Тъй като ножа все още не е подарен, реших да го ъпдейтвам като му направя кания. Идеята е, да може да се държи на рафтове, в шкафове и дори в чекмеджета, без да има пряк контакт с други метални предмети. Канията е от меко дърво и се опитах да и придам състарен вид с оцветяването, освен това има апликация - акула от акулска кожа и застопоряващ острието пин.
Изображение

Изображение

Изображение

Публикувай отговор