Нов раздел - Ножът като инструмент

Форум за форума. Съвети към организация, идеи за нови форуми и други.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
BorisPetrov

Нов раздел - Ножът като инструмент

#1 Мнение от BorisPetrov » 27 Фев 2016, 18:15

Здрасти,

пускам тук предложение към разделът Използване на ножовете, да добавим нов под-раздел за ножовете инструменти.
Вчера рових в ОЛХ за запалки... Пък покрай тях и разни ножове видях.
Попаднах на интересно име за лозарско-овощарско сечиво - http://olx.bg/ad/nozh-zvana-ID5FV5M.html

:) Нож-Звъна.

Та мисля, че подобни остриета които имат строго специфично предназначение могат да се разгледат по-подробно в такъв раздел. От сега виждам доста темички от този сорт.

Пуснете по един ред под това ми мнение, ако смятате, че ще е полезен такъв раздел. :)
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Balkan Knives Bazaar - Балканска група за търговия на ножове!

Стефан Чаков

Re: Нов раздел - Ножът като инструмент

#2 Мнение от Стефан Чаков » 27 Фев 2016, 20:04

Начи първо това не е нож а сгъваем косер(щото има и несгъваем :) Тоя дето е писал обявата е изял една буква,"ножчето" се нарича ЗАВАНА а не ЗВЪНА.Освен това острието трябва да бъде назъбено като зъбците са насочени назад в посока дръжката.Въпросния инструмен е служел за рязане на зелени царевични стъбла за животните, питите на слънчогледа,черничеви клонки за хранене на бубите(каквото всъщност е основното му предназначение)и също за събиране на върбови пръчки за кошници.

BorisPetrov

#4 Мнение от BorisPetrov » 27 Фев 2016, 20:44

"ivan_filipov
би трябвало да знаете , виждам че продавате ножове ,
ето и още информация ,
завана, завани; завана, завани - Малко, назъбено извито трионче (нож) с къса дървена дръжка. Металическата част може да бъде неподвижно скачена или да се сгъва към дръжката в процеп. Дължината на завана е 25-30см. Използва се като сечиво за рязане на лозовите пръчки около периода 1900-1910г., когато става замяната на косера със съвременната лозарска ножица. Работата със завана, както и с косера става от долу нагоре, като отрезът се прави полегато. Двете сечива се използват и при гроздобера за отрязване на гроздовете."
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Balkan Knives Bazaar - Балканска група за търговия на ножове!

gergowski

#5 Мнение от gergowski » 02 Мар 2016, 20:42

по селата ЗАВАНИ са се правели най-често от счупен сърп

seiko

#6 Мнение от seiko » 02 Мар 2016, 21:20

По-скоро от износени ленти за банциг. В детските ми години, а и значително по-късно този своеобразен инструмент се използваше доста широко от хората и имам поглед върху него. Тънкото, гъвкаво и леко извито острие с трионобразно заточване беше незаменим помощник по време на резитба и гроздобер. Приложението му беше доста разнообразно и във всеки дом се намираха по няколко з'вани.
Спомням си за един мой близък, който винаги носеше в себе си едно много опростено, сгъваемо подобие на "швейцарско ножче", комбинация от острие на з'вана и острие за ашладисване (обагородяване) с дървена дръжка и двете изработени от лента за банциг.
Ако успея да намеря сники, ще ги постна, за да придобиете представа как изглежда.

п.п. Подобно е на този инструмент, но значително по-добре изработен и украсен с пирограф, а дръжката е съвсем права, с правоъгълна фора, като липсва характерната чупка на края.

Изображение
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание. Стивън Хокинг

Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!

gergowski

#7 Мнение от gergowski » 02 Мар 2016, 22:19

и аз имам някакви спомени от тея завани,дядо ми ги правеше от сърпове,с това разполагаше,а въпросните ножчета като се извадеха от чекмеджето на пролет се прибираха чак зимата и се използваха за всичко,от рязане на клончета с шума за агнета,зайци след това буби,коприва за прасета,ластуне и каквото още не се сети човек

Публикувай отговор