Търся си японски меч - катана

Хладното оръжие през вековете.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
ivan ivanov

Re: Търся си японски меч - катана

#16 Мнение от ivan ivanov » 03 Ное 2013, 19:38

Е и аз това казах де, хич няма да се вместя в парите.... Сигурно и 10 000 лв са малко ако майсторството е голямо, но нямам толкова! Ако БГ пазара е наситен с бароввжи лчбители на остриетата, сигурно никой нямаше да може да се включи на под 10 бона примерно.... Ама няма.....
Колко време се кове една катана ако се занимаваш само с нея? Седмица? Е че който и да е ковач в БГ ако вземаше всяка седмица по 10 бона за работата си, щеше да спре след втората година! След като си 'говорел' със стоманата дай сега да забрави, как да си говори с хората...
Както казах вече, не ми харесват работите на дядо Благо.... Как да го кажа по-ясно-за мен поне творенията му са грозни и недовършени! Не знам, колко добри са качествата на остриетата му, но не всичко е качества, има естетика, внимание към детаила и т.н. То затова и има разлика между творенията на дядото и Силвърмен примерно...
Така де, с две думи не искам катана от дядо Благо с цялото ми уважение...

BorisPetrov

#17 Мнение от BorisPetrov » 03 Ное 2013, 20:56

:D Е ти ебаси уважението показа. Но Вкусове всякакви... В Етъра ги излизват нещата... :) Иди и си поръчай там една катана... пардон - Меча на самурая.
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Hof

#18 Мнение от Hof » 03 Ное 2013, 21:40

В България не съм чул да има майстор на катани, то в Япония такива майстори доколокото знам са малко .
Гъдела при китайските катани доколкото разбирам е че са китайски :D тоест колкото и добре да изглеждат като те пита приятел или гадже "Каква е тази катана?" ще трябва да отговориш че е китайска и нещата се развалят поради лошия идиж, защото отговора ще бъда "а-а китайска, ясно " Българска катана сигурно звучи по раритетно НО замисли се , и в това има малко смисъл. Катаната е оръжие също така легенда и философия това не е мачете .
Потърси на http://www.ebay.com , там и японски се намират на нормални пари , по време на войната доколкото знам са направили много катани за армията , да се мислят войниците за самураи.
http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid= ... &_from=R40
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Аватар
noty

#19 Мнение от noty » 03 Ное 2013, 21:46

Ванка, моята катана е от втория тип - 600 лева. Ако минаваш към Благоевград, ще ти я покажа наживо. Имам две между другото, но от тези китайските е едната, другата е от едно момче от Пловдив и може да ги сравниш. По цена са еднакви а китайката е доста по добре направена.
Успех
Сашо
само колекционер

ivan ivanov

#20 Мнение от ivan ivanov » 03 Ное 2013, 21:56

Благодаря за инфото Сашо, хвърли някоя снимка на твоята на лични, ще се радвам да я разгледам па било и виртуално *DRINK*

Хофе, като цяло си прав, друго си е японска катана, ама пусти пари-ще се правят китайски или български от Своге....

Борка, сигурно реагирах рязко, ама всички ме побутват към дядо Благо, пък аз не ща...

Аватар
dido

#21 Мнение от dido » 03 Ное 2013, 22:42

ivan ivanov написа:Борка, сигурно реагирах рязко, ама всички ме побутват към дядо Благо, пък аз не ща...
Ми от са опъваш бре друже...? :D Извинявай, ама не се сдържах. :D
Пък сега сериозно, ако искаш катана стъргана на гриндер, майстори бол.Доста хора вече си имат стъргалки и сигорно ще се навият.А ако искаш да е кована е друго нещо.До колкото знам ковачите във фоума не са чак толкова много.Тръгваш по темата "Ковани ножове" там ще видиш кой какво е ковал, и на лични договаряте алъш-вериша, просто е.Дано съм помогнал. *DRINK*

ivan ivanov

#22 Мнение от ivan ivanov » 03 Ное 2013, 22:54

Сега като рече, Дидо ти не ковеше ли и ти, или се лъжа? *DRINK*

Аватар
dido

#23 Мнение от dido » 03 Ное 2013, 23:02

По принцип кова, ма още не съм майстор. *DRINK*

BorisPetrov

#24 Мнение от BorisPetrov » 03 Ное 2013, 23:53

:D Ама майсторски прави брадви... Та една катана няма да му е проблем. Гато нещеш с Благо... работи ся с Дидо :Р
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
primkarq

#25 Мнение от primkarq » 04 Ное 2013, 11:04

Като заговорим за Булгар катаните ми се струва, че забравихте да споменете първопроходеца в този ''жанр''

Изображение
Shot with HP psc1310 at 2007-06-25
Чукча - не читатель, Чукча - писатель :)

ivan ivanov

#26 Мнение от ivan ivanov » 04 Ное 2013, 11:09

При този, ще се поръчва сабя дамаскиня, дето се дипли около кръста *JOKINGLY*

Аватар
Djigit

#27 Мнение от Djigit » 05 Ное 2013, 02:22

lubitel, никой не говореше за пари в предните постове. Бих искал да уточня, уважавам това, че Генов е от малкото и сред първите (ако не и първият) през новата история, в България занимаващ се с дамаск, има доста познания, не мога да му давам оценка, тъй като далеч не съм запознат с химични и физични процеси при коване, също така е и споделял информация и опит с хора, които са му поискали. Друг е въпроса, че лично аз не съм доволен от него, като качество на изработка и като отношение. Въпреки това има и доста негови неща, които ми допадат, но не бих поръчал повече от него.
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

lubitel

#28 Мнение от lubitel » 05 Ное 2013, 19:16

noty написа:Здравей,
За мен Дядо Благо е добър майстор, но стана доста комерсиален, отделно при него сроковете не важат никога. Качеството му също куца напоследък (поради комерсиализацията).
Може и аз да не съм разбрал правилно, но посочения от мен цитат ме провокира да пиша по темата! Смятам го за изключително неправилен и некоректен. По въпроса за нещата, които правя Дядката, то всеки си има мнение и има различни приоритети и критерии.

Аватар
noty

#29 Мнение от noty » 05 Ное 2013, 19:46

Djigit написа: Друг е въпроса, че лично аз не съм доволен от него, като качество на изработка и като отношение. Въпреки това има и доста негови неща, които ми допадат, но не бих поръчал повече от него.
Леле това все едно аз го написах. А относно личното мнение, аз си стоя зад моето. Що някой не каже нещо такова за Силверман? Става много интересно, като отнесеш работа от един майстор на друг и той ти покаже неща, които като мен поради незнание не виждаш. В моя случай не бях казал предварително кой е работил, а втория позна от раз. . . .
Поздрави
само колекционер

Аватар
ifoo

#30 Мнение от ifoo » 05 Ное 2013, 23:05

Какви работи говорите, направо ви се чудя...??? %)
Изделия от кожа. Камшици, бижута, калъфи, аксесоари...

Какво виждаш се определя от това колко знаеш.

Публикувай отговор