Парамерион

Хладното оръжие през вековете.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
БЛЪГАР

Re: Парамерион

#31 Мнение от БЛЪГАР » 08 Ное 2011, 13:22

BorisPetrov написа:Ами всичко хубаво, просто не ти разбирам тезата. Според теб историчАрски подходящ термин е Парамерион и той обхваща всички остриета носени на бедрото... Така ли трябва да те разбирам?

Ти каза, че имаш своя за произхода на думата сабя. Каква е твоята теза.
На английски BROADSWORD.
Баските - zabala ezpata.
Испански - sable
Каталонски - sabre
Латвийски - zobenu, plašas zobens
Малтийски - wiesa 'xabla
Полски - pałasz, szeroki miecz
Румънски - paloş, largă sabie
Словашки - šable, široký meč
Турски, Азъйбърджански - pala
Унгарски - pallos, széles kard

Независимо че тезата ми за парамериона е ясна още от първия ми пост, а хипотезата за произхода на сабята от последния, ще се конкретизирам и съответно ще се повторя.

Според мен исторически коректното наименование за право едноостро кавалерийско оръжие , използвано по нашите географски ширини в периода 8-10век, особенно когато носи стилистичните белези на двуострите ромейски мечове е парамерион. Добавям, че ромеите вероятно така са наричали всяко едноостро оръжие, поради липса на друга дума.

Думата сабя пък си е наша и е донесена още с оръжието сабя, независимо че корена и е тунгусо-манджурски(за това си има някой основания). Отново вероятно така пък са наричали всяко едноостро оръжие народите от Изтока(или поне повечето от тях), пак поради липса на друга дума..

И оръжието сабя и думата се появяват в Централна Европа и съответно на Балканите с българите през 7век. Аварите вече са си в Панония и съответно нама как да ги донесат от Азия, а всички знаят какво е ,,втора аварска вълна" и ,,култура на средноаварския период", които се появяват в края на 7век.

В този ред на мисли имаме вече две стари думи за едноостро оръжие - едната наша, а другата съседска. От там думата сабя не трябва да се заменя, нито някъде съм казал такова нещо, а думата парамерион е по-подходяща от думата палаш в контекста на разглеждания исторически период.

И накрая, съвременните значения на думите меч, сабя, палаш и техните значения, които са твърдо установени са друга бира и аз не ги отричам, нито искам замяната им, защото те служат да поясняват и да вкарват ред в нещата.

Аватар
KraliMarko

#32 Мнение от KraliMarko » 08 Ное 2011, 18:41

Аз не се сърдя и няма да ти се напрягам тука и да търся корена на квото и да било в текст претендиращ за достоверен от някъв поляк(?). :-[
Може и да е прав ,може да е капаците в тези езици,може сабята да е дошла и от Чукотка в нашият език или от Камерун ала словото сабя се е наложило с години и векове ,няма как да го заменим със парамерион! Гледам ,че културно и лекичко бягаш от най-първото си предложение да "наричаме по най-правилният начин" едноострия меч парамерион. Откъде на къде маляките не земат да си нарекат парамериона -сабя? Що се ще се намери някой у нас да ни обясни ,че техните нзавания тежат повече от нашите?Отделно споменаваш в последният си коментар ,че парамерион е ПРАВА едноостра сабя така ли е или не е така ,че на мене ми се видя извита по иконите/рисунките и репликите?
После те помолих да ни покажеш снимки на гръцките знаци на кубратовата сабя за да ги видим и ние,ти май нещеш?

Парамериона си е парамерион и аз немисля да наричам нашите оръжия с това име щото нашите наименования обхващали твърде широк спектър от оръжията познати ни днес ,а видиш ли парамериона ,който от километри се вижда ,че не е гръцко традиционо оръжие ,а е заимсван от околните народи да определя цяла една епоха до 10в.Нека си е тяхна гордост ,да му се радват и да му палят свещи на Агиа Парамерион ,а аз атиестично ще отхвърля предложението да навра нашата така изстрадала сабя под неговата шапка :D Амин!
Докато сливите дават плод ние ще сме си велик народ!

Аватар
StillOpossum
Обратна връзка:

#33 Мнение от StillOpossum » 08 Ное 2011, 19:09

Кой говори да не използваме думата сабя, БЛЪГАР има предвид за средновековните палаши да използваме термина парамелион за което и аз имам резерви просто защото не виждам с какво повече ще конкретизира това съответните оръжия. А дали палаша е права сабя, а сабята крив меч ли е ;)?

BorisPetrov

#34 Мнение от BorisPetrov » 08 Ное 2011, 19:11

:D Бе в крайна сметка всички се борим да научим повече. Може и с по-човешки тон да върви разговора :)
Не съм пил от много време и патоса ми идва в повече :)
Вижте за Катуница съм насъбрал, ама то там темата е локална, не толкова глобална :)
Все тая с какво ще удряш през ръците виновните! Дали ще е сабя, палаш, меч, парамелион или с вкоченен парамедик за парлама... Важното е виновния да бъде наказан :)
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
KraliMarko

#35 Мнение от KraliMarko » 08 Ное 2011, 19:37

StillOpossum написа:Кой говори да не използваме думата сабя, БЛЪГАР има предвид за средновековните палаши да използваме термина парамелион за което и аз имам резерви просто защото не виждам с какво повече ще конкретизира това съответните оръжия. А дали палаша е права сабя, а сабята крив меч ли е ;)?
Ами тука кво говори :D
Според мен исторически коректното наименование за право едноостро кавалерийско оръжие , използвано по нашите географски ширини в периода 8-10век, особенно когато носи стилистичните белези на двуострите ромейски мечове е парамерион.

БЛЪГАР

#36 Мнение от БЛЪГАР » 08 Ное 2011, 20:31

KraliMarko написа:Аз не се сърдя и няма да ти се напрягам тука и да търся корена на квото и да било в текст претендиращ за достоверен от някъв поляк(?). :-[
Може и да е прав ,може да е капаците в тези езици,може сабята да е дошла и от Чукотка в нашият език или от Камерун ала словото сабя се е наложило с години и векове ,няма как да го заменим със парамерион! Гледам ,че културно и лекичко бягаш от най-първото си предложение да "наричаме по най-правилният начин" едноострия меч парамерион. Откъде на къде маляките не земат да си нарекат парамериона -сабя? Що се ще се намери някой у нас да ни обясни ,че техните нзавания тежат повече от нашите?Отделно споменаваш в последният си коментар ,че парамерион е ПРАВА едноостра сабя така ли е или не е така ,че на мене ми се видя извита по иконите/рисунките и репликите?
После те помолих да ни покажеш снимки на гръцките знаци на кубратовата сабя за да ги видим и ние,ти май нещеш?

Парамериона си е парамерион и аз немисля да наричам нашите оръжия с това име щото нашите наименования обхващали твърде широк спектър от оръжията познати ни днес ,а видиш ли парамериона ,който от километри се вижда ,че не е гръцко традиционо оръжие ,а е заимсван от околните народи да определя цяла една епоха до 10в.Нека си е тяхна гордост ,да му се радват и да му палят свещи на Агиа Парамерион ,а аз атиестично ще отхвърля предложението да навра нашата така изстрадала сабя под неговата шапка :D Амин!
Ебати, сякаш пиша на чужд език.
Толкова ли е трудно да се проумее това което казвам. Палашите от нашите земи носят стилистичните белези(повтарям го трети път, обаче не ви пука) на ромейските мечове (случайно да знаете какво значи това), демек мязат на тях по оформлението си. Именно тези палаши от ранното средновековие и от тези нашите земи смятам, че трябва да бъдат наричани парамениони, защото са такива, а пък вие ако щете. Наричайте ги български палаши произведени във Византия или палаши византийска мода, или както ви харесва.
И от нищо не бягам културно и лекичко , а се повтарих за пореден и последен път.

Оново с извития клин по виз. миниатюри е САБЯ и ебали му майката как са му викали ромеите. Може и парамерион да са му викали щото това им е старата дума за едноостро оръжие, а може и да са научили думата сабя както всички други в Европа.

И понеже незнам защо си бях въобразил, че в темата ,,Парамерион " искате да си говорим за парамерион, да разберете какво е това и да видите такъв, ама истински от 9-10век, мислех да ви го покажа. Явно обаче не искате.
Мислех да покажа и ромейски мечове от този период и каква е връзката между тях, обаче явно и от това не се интересувате. :)

П.П Снимки със гръцките знаци на Кубратовия меч не е нужно да показвам. Мечът е подробно, ама до болка подробно описан в ,,Златото на Хан КУбрат " -книгата издадена от Държавния Ермитаж в С.Петербург. Прочети, а ако се поразровиш тук там ще намериш и снимки, нищо че меча го снимат все от лицевата част.

БЛЪГАР

#37 Мнение от БЛЪГАР » 08 Ное 2011, 20:36

KraliMarko написа:
StillOpossum написа:Кой говори да не използваме думата сабя, БЛЪГАР има предвид за средновековните палаши да използваме термина парамелион за което и аз имам резерви просто защото не виждам с какво повече ще конкретизира това съответните оръжия. А дали палаша е права сабя, а сабята крив меч ли е ;)?
Ами тука кво говори :D
Според мен исторически коректното наименование за право едноостро кавалерийско оръжие , използвано по нашите географски ширини в периода 8-10век, особенно когато носи стилистичните белези на двуострите ромейски мечове е парамерион.
Абе Марко, казвам точно това което и в последния си пост.Ти право едноостро оръжие знаеш ли какво означава. Ами палаш да те светна, според съвременните терминологии. Айде дай друг пример където замествам сабя с парамерион , че този не е подходящ. Пък най -добре направо да се поспреш малко.
Луда работа! :D

Аватар
KraliMarko

#38 Мнение от KraliMarko » 08 Ное 2011, 20:39

БЛЪГАР написа:
KraliMarko написа:Аз не се сърдя и няма да ти се напрягам тука и да търся корена на квото и да било в текст претендиращ за достоверен от някъв поляк(?). :-[

Ебати, сякаш пиша на чужд език.
Толкова ли е трудно да се проумее това което казвам. Палашите от нашите земи носят стилистичните белези(повтарям го трети път, обаче не ви пука) на ромейските мечове (случайно да знаете какво значи това), демек мязат на тях по оформлението си. Именно тези палаши от ранното средновековие и от тези нашите земи смятам, че трябва да бъдат наричани парамениони, защото са такива, а пък вие ако щете. Наричайте ги български палаши произведени във Византия или палаши византийска мода, или както ви харесва.
И от нищо не бягам културно и лекичко , а се повтарих за пореден и последен път.

Оново с извития клин по виз. миниатюри е САБЯ и ебали му майката как са му викали ромеите. Може и парамерион да са му викали щото това им е старата дума за едноостро оръжие, а може и да са научили думата сабя както всички други в Европа.

И понеже незнам защо си бях въобразил, че в темата ,,Парамерион " искате да си говорим за парамерион, да разберете какво е това и да видите такъв, ама истински от 9-10век, мислех да ви го покажа. Явно обаче не искате.
Мислех да покажа и ромейски мечове от този период и каква е връзката между тях, обаче явно и от това не се интересувате. :)

П.П Снимки със гръцките знаци на Кубратовия меч не е нужно да показвам. Мечът е подробно, ама до болка подробно описан в ,,Златото на Хан КУбрат " -книгата издадена от Държавния Ермитаж в С.Петербург. Прочети, а ако се поразровиш тук там ще намериш и снимки, нищо че меча го снимат все от лицевата част.
Давай ги тези снимки да ги видим ,кво е тва щях да ви покажа ама се ядосах? :D Аз обещавам да не зациклям повече .Парамерион -Парамерион !
п.п. ми не намерих снимки на кубартовия меч ,точно както казваш това на кето аз попадам е така наречената от тебе "лицева част"

Аватар
KraliMarko

#39 Мнение от KraliMarko » 08 Ное 2011, 21:23

Човеко със сгрешено име,разговорът се беше завъртял около сабята ,затова съм дал този цитат. Отделно всичките снимки и тнт показват извито острие на парамериона ,заради което също съм дал твоя текст ,в който ни описваш друго .Каза ,че имаш снимки ,линкове ,инфота ,давай ги товариш! И от както написа 5 коментара спомена около 10 пъти снимки и незнам си кво ,а сега се разсърди и не показваш нищо.Или имаш или нямаш?

Казах ти в по-горното мнение МИР ,давай си линковете и снимките и ние да ги видим ,че иначе ставаш локумджия ,разтягаш ни локуми и се правиш на важен ,а добре знаеш кво искаше да кажеш още от момента в който закопа за това от къде идва думата сабя!

Хайде сега успокой се и давай по темата с снимките дето ще ни показваш!

BorisPetrov

#40 Мнение от BorisPetrov » 09 Ное 2011, 00:50

БЛЪГАР написа: И понеже незнам защо си бях въобразил, че в темата ,,Парамерион " искате да си говорим за парамерион, да разберете какво е това и да видите такъв, ама истински от 9-10век, мислех да ви го покажа. Явно обаче не искате.
Миленееее, стига си ни държал в напрежение :) Давай ги тея снимки че изпарамерионясах...
Те хората са го казали - една снимка чине 1000 думи!
А в моя случай 2000 думи не чинат 1 снимка даже...
:)
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
Baian
Обратна връзка:

#41 Мнение от Baian » 09 Ное 2011, 02:02

Привет Благаре!

..........Научи ли сега как се казва Меч на аржентински?
Bloðvítnir-Die das Blut bezeugen können

БЛЪГАР

#42 Мнение от БЛЪГАР » 11 Ное 2011, 18:31

Baian написа:Привет Благаре!

..........Научи ли сега как се казва Меч на аржентински?
Баяне брат, какво дочаках - неспокоен важен лукумджия със сгрешено име и борец за византийската кауза, който на всичкото отгоре си е вкарал двете ръце в задника, а заедно с тях и снимките дето ги няма :D

Поздрави!

BorisPetrov

#43 Мнение от BorisPetrov » 12 Ное 2011, 04:09

Аз и в Скайпа ти писах - н`дей ни съ сърди :)
Пускай снимките да се радваме :)

Аватар
гаден пухчо
Обратна връзка:

#44 Мнение от гаден пухчо » 29 Ное 2011, 21:19

БЛЪГАР написа:Пух, тази тема дето си я отворил нали се казва ,,Парамерион "или аз се бъркам нещо :( ???
М'дам,така се казва.Отдавна не съм надничал тъдява,но като гледам нищо съществено не е писано.В нашите музеи има находки,които може да се тълкуват като парамериони,но Васил Найденов не е компетентен по темата.И понеже смятам,че ми липсваха познания,пуснах дискусията,но ядец.....То я ясно,че докато не се намери острие с надпис"Парамериона на Никофор Фока" всичко ще е в сферата на догадките.....ама и да е намерено,гние в някое дълбоко и влажно музейно хранилище.... *sad sorry*
Пази ме,Боже,от приятели,от врагове сам ще се пазя!
http://ivan-rendakov.blogspot.com/

Публикувай отговор