Парамерион

Хладното оръжие през вековете.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
гаден пухчо
Обратна връзка:

Парамерион

#1 Мнение от гаден пухчо » 26 Фев 2008, 19:16

Мамка му!Обърнах нета,но освен че е съществувал няма почти нищо по темата.Направо си е едно мистериозно оръжие-ни сабя,ни меч,ни риба,ни рак...Някой има ли някакво достоверно инфо?
Пази ме,Боже,от приятели,от врагове сам ще се пазя!
http://ivan-rendakov.blogspot.com/

Аватар
Djigit

Re: Парамерион

#2 Мнение от Djigit » 26 Фев 2008, 21:02

И аз почти нищо не намерих... ето 3 книжки където има вметнато по малко 1, 2, 3
един сайт с малко инфо
от руски сайтове прочетох горе доло същото - извит меч заточен от едната страна носен на кръста от конницата
Изображение
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

Аватар
TVV

#3 Мнение от TVV » 27 Фев 2008, 06:49

Прочетох двете изречения от статията на Антъни Норт - руснаците са копирали едното - че мечът е извит и заточен само от едната страна (това го разбирам като задната нережеща страна е права). Второто е, че е проста форма и че се предполага че е въведено в Европа от аварите. Според мен става дума просто за палаш.

Аватар
гаден пухчо
Обратна връзка:

#4 Мнение от гаден пухчо » 28 Фев 2008, 19:37

TVV,снощи умувайки с дядо Благо стигнахме до същия извод,но у нас има намерени доста палаши от 7-10в,а никъде по музеите не се споменава парамериона,въпреки че с Византия имаме всякакви отношения.

Аватар
TVV

#5 Мнение от TVV » 28 Фев 2008, 20:56

гаден пухчо написа:TVV,снощи умувайки с дядо Благо стигнахме до същия извод,но у нас има намерени доста палаши от 7-10в,а никъде по музеите не се споменава парамериона,въпреки че с Византия имаме всякакви отношения.
Аз не знам доколко при изследването на оръжия, за които се знае много малко, трябва да се осланяме на познанията на музейните директори и работници. Аз съм убеден че повечето от тях, ако не и всичките, досега не са и чували думата "парамерион" изобщо. Йотов също не пише нищо по въпроса, но неговата книга е само каталог на находки, които е групирал най-общо, а не някакво задълбочено изследване.

Аватар
гаден пухчо
Обратна връзка:

#6 Мнение от гаден пухчо » 18 Апр 2008, 20:18

Аватар
TVV

#7 Мнение от TVV » 18 Апр 2008, 20:43

гаден пухчо написа:Дали пък не е това?
http://i29.photobucket.com/albums/c259/ ... 9_l9-1.jpg
Никой не знае, но аз именно нещо такова си представям.

Аватар
Baian
Обратна връзка:

#8 Мнение от Baian » 19 Апр 2008, 02:12

Има една картинка давид и голиат от 11 век дето викат че имал Голиат такова чудо изглежда си като палаш, мисля че вече бях отварял дума за него?!
Местя днес нашата уебстраницата и следващите дни ще мога да пусна картинка ...
Иначе това си е византийска дума за палаш според мен!
Bloðvítnir-Die das Blut bezeugen können

Аватар
гаден пухчо
Обратна връзка:

#9 Мнение от гаден пухчо » 19 Апр 2008, 09:18

Тази ли?
Изображение

Аватар
Baian
Обратна връзка:

#10 Мнение от Baian » 08 Май 2008, 21:34

Айде че отдавна бях обещал и така и не пуснах гадната картинка....
Bloðvítnir-Die das Blut bezeugen können

единак

#11 Мнение от единак » 09 Май 2008, 00:37

Ако някой даде по-точно времето и географското положение мога да прескоча до Бритиш Мюзея да видим дали пък го нямат там. Щото имат мноооого неща.

Аватар
StillOpossum
Обратна връзка:

#12 Мнение от StillOpossum » 09 Май 2008, 23:56

Византия Х-ХIв., някой казват че се използвали от кавалерията, други пък че пехотата ги употребявали :roll:...

ORKA_71

#13 Мнение от ORKA_71 » 10 Юли 2010, 10:27

TVV написа:Прочетох двете изречения от статията на Антъни Норт - руснаците са копирали едното - че мечът е извит и заточен само от едната страна (това го разбирам като задната нережеща страна е права). Второто е, че е проста форма и че се предполага че е въведено в Европа от аварите. Според мен става дума просто за палаш.
Колеги здравейте! Аз съм нов в този форум, който открих наскоро, но искам да споделя, че палаша е с право острие като меч и е с едно лезвие или едностранно заточен Има характерен ефес, който се характеризира с извивка или наклон надолу. До колкото съм запознат той е типично оръжие за унгарците и с него са били въоръжени тежката конница или кирасирите.
П.П. Навремето когато завърших 8 ми или 9 - ти клас баща ми ми подари една книга - руска , със снимки и описания на част от хладните оръжия изработени в Златоустския оръжеен завод. там много добре даваха определение, кое е сабя, шпага, рапира, палаш, шашка и т.н. Отделно описваха подробно произхода на всяко едно оръжие, а така също от къде идва наименованието му. В тази книга имаше и кратка история за булатната стомана

БЛЪГАР

#14 Мнение от БЛЪГАР » 06 Ное 2011, 14:33

Здравейте!
Според мен ,,парамерион" е думата с която в тази част на света са наричали едноострото кавалерийско клиново оръжие през ранното средновековие. Мисля не е задължително да се е имало в предвид само правото такова, но може и така да е.

В този смисъл когато се говори за историческо оръжие и се визира такова с прав едноостър клин, много по-добре е то да се нарича именно парамерион, а не палаш. Разбира се пояснението, че става въпрос за оръжие което според последните съвременни класификации се нарича палаш е необходимо поне на първо време.

Защо казвам последните?
Защото, под ,,палаш" не винаги се е разбирало точно това което се разбира днес. Имам в предвид че първоначално ,,палаш" е наричано право дълго и тежко оръжие с двуостър клин и развит гард на ръкохватката, навлязло като отделно оръжие (тип кавалерийски меч)в кавалериите на З.Европа в нач. на 17век. Едва в началото на 19век клиновете стават едноостри, като остават достатъчно дълги и широки. Долу горе от тогава води началото си и днешната класификация и терминология.
Това е за Европа, като умишлено не намесвам унгарските и турски оръжия с наименования имащи подобен корен, които може да имат и друго значение и да са доста стари като понятие, но така или иначе не става дума за тях.

Да се върна на думата ,,парамерион". Мисля че тя е по-подходяща, защото е доказано по-стара и е достатъчно ясно какво оръжие се има в предвид и в кой исторически период. Освен това все още няма друга домашна дума за това оръжие, която да го разграничава от сабята, освен описателните ,,права сабя" или ,,едноостър меч". Между другото парамерион също е описателно наименование и значи,,носен на бедрото" ,т.е. визира именно начина за носене на определен тип ново кавалерийско оръжие , навлязло тогава от изток в ромейската войска.

В този смисъл пък, според византийската военна терминология, парамерион може да е и всяко едно оръжие с едноостър клин от ранното българско средновековие, независимо дали е право или извито.

Аватар
KraliMarko

#15 Мнение от KraliMarko » 06 Ное 2011, 21:49

БЛЪГАР написа:Здравейте!
Според мен ,,парамерион" е думата с която в тази част на света са наричали едноострото кавалерийско клиново оръжие през ранното средновековие. Мисля не е задължително да се е имало в предвид само правото такова, но може и така да е.

В този смисъл когато се говори за историческо оръжие и се визира такова с прав едноостър клин, много по-добре е то да се нарича именно парамерион, а не палаш. Разбира се пояснението, че става въпрос за оръжие което според последните съвременни класификации се нарича палаш е необходимо поне на първо време.

Защо казвам последните?
Защото, под ,,палаш" не винаги се е разбирало точно това което се разбира днес. Имам в предвид че първоначално ,,палаш" е наричано право дълго и тежко оръжие с двуостър клин и развит гард на ръкохватката, навлязло като отделно оръжие (тип кавалерийски меч)в кавалериите на З.Европа в нач. на 17век. Едва в началото на 19век клиновете стават едноостри, като остават достатъчно дълги и широки. Долу горе от тогава води началото си и днешната класификация и терминология.
Това е за Европа, като умишлено не намесвам унгарските и турски оръжия с наименования имащи подобен корен, които може да имат и друго значение и да са доста стари като понятие, но така или иначе не става дума за тях.

Да се върна на думата ,,парамерион". Мисля че тя е по-подходяща, защото е доказано по-стара и е достатъчно ясно какво оръжие се има в предвид и в кой исторически период. Освен това все още няма друга домашна дума за това оръжие, която да го разграничава от сабята, освен описателните ,,права сабя" или ,,едноостър меч". Между другото парамерион също е описателно наименование и значи,,носен на бедрото" ,т.е. визира именно начина за носене на определен тип ново кавалерийско оръжие , навлязло тогава от изток в ромейската войска.

В този смисъл пък, според византийската военна терминология, парамерион може да е и всяко едно оръжие с едноостър клин от ранното българско средновековие, независимо дали е право или извито.
Ами на нас защо ни е тази дума тогава след като си имаме две словосъчетания отговарящи на нея ,а отделно тя може да означава всяко оръжие носено на бедро,а и навсичко отгоре значи и палаш? Да имаме разнообразие от синоними ли? Къде във фолклора ни е възпят парамериона? Саби ,мечове и боздугани дал Бог ала парамериона нека си го възпяват отатъка в сиртакитата!
Докато сливите дават плод ние ще сме си велик народ!

Публикувай отговор