Ятаган

Хладното оръжие през вековете.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
гаден пухчо
Обратна връзка:

Re: Ятаган

#61 Мнение от гаден пухчо » 14 Авг 2010, 10:56

Black Wolf написа:
pirga написа:питам щото ако се окаже че са по-твърди от съвременните ножарски стомани ще стане доста интересно. а ако се вземе предвид че има теория за произхода на дамаската стомана, демек че си е старобългарска технология
Точно така - това е старобългарско изобретение. Също като философския камък, космическия кораб и цукалото.
Брех!Много си прав,но пропусна пенкелера и топлата вода!!!
Пази ме,Боже,от приятели,от врагове сам ще се пазя!
http://ivan-rendakov.blogspot.com/

Аватар
Djigit

#62 Мнение от Djigit » 14 Авг 2010, 19:04

На този пробит мозък от линка преди време направих грешката, да си изгубя времето четейки една- две от неговите глупости :D
Поне се посмях малко :D
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

Аватар
LIONSIO

#63 Мнение от LIONSIO » 17 Авг 2010, 16:29

Цитат :[питам щото ако се окаже че са по-твърди от съвременните ножарски стомани...]
Стоманите имат едно свойство - когато са закалени не са стабилни за дълъг период от време. Има един термин "мартензитен полуразпад". Ако си спомням точно той беше ~110години. Т.Е. мартензитните кристали намаляват на половина на всеки 110години.
По тази причина някой стари остриета са толкова меки.

pirga

#64 Мнение от pirga » 17 Авг 2010, 20:29

LIONSIO написа:Цитат :[питам щото ако се окаже че са по-твърди от съвременните ножарски стомани...]
Стоманите имат едно свойство - когато са закалени не са стабилни за дълъг период от време. Има един термин "мартензитен полуразпад". Ако си спомням точно той беше ~110години. Т.Е. мартензитните кристали намаляват на половина на всеки 110години.
По тази причина някой стари остриета са толкова меки.
благодаря за отговора, понеже съм любопитен като квартална клюкарка, ще питам за да се избегне "мартензитен полуразпад" може ли през определено време да се прави повторна закалка

Аватар
LIONSIO

#65 Мнение от LIONSIO » 17 Авг 2010, 20:39

Няма проблем старите остриета могат да се закалят на ново.

gogotattoo

#66 Мнение от gogotattoo » 17 Авг 2010, 20:41

Душа, И аз от известно време се чудя какво става със закалката на стоманата в гащите ми, а то съм достигнал годините на мартензитния полуразпад - нема спасение. Повторното закаляване става в следващия живот :-[
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

Аватар
LIONSIO

#67 Мнение от LIONSIO » 17 Авг 2010, 20:44

Така е я изкара 110г. - я не. *CRAZY*

дядоБлаго

#68 Мнение от дядоБлаго » 18 Авг 2010, 23:13

така или иначе закалката(добрата) е до мартензит.след това следва отпуск и при дългите остриета мартензит вече няма.от това следва,че не 110, ами и 1010години да мината мартензитния полуразпад при дългите остриета няма никъв ефект понеже няма мартензит който да се полуразпада :D
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

Хр.Паинков

#69 Мнение от Хр.Паинков » 24 Фев 2013, 18:49

гаден пухчо написа:Някъде спорихме за моржовия зъб,та те ви един ятаган с такава дръжка.При съпоставка със слонова кост разликата е очевадна.
От една седмица съм регистриран във форума,а от две седмици гледам тази снимка и категорично се познах,аз съм този който държи ятагана,но на кой е този ятаган и къде сме били не мога да си спомня.Нека Гадния Пух ако влиза тука да припомни.

Аватар
primkarq

#70 Мнение от primkarq » 21 Май 2013, 16:29

Критски ятаган (снимките са изплагиятствани от един гръцки форум :D )Дължина на острието 76 см,след ''основен ремонт''.

ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Чукча - не читатель, Чукча - писатель :)

Публикувай отговор