Ятаган

Хладното оръжие през вековете.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
dan4o
Обратна връзка:

Re: Ятаган

#31 Мнение от dan4o » 12 Юли 2008, 19:41

дядоБлаго написа:точно за основния си въпрос нямаш снимки :D иначе дръжката си я снимал от всякъде :D биволски рог,от време на време я прибърсвай с влажен парцал,че е почнала да се пука.дали да лъскаш и остриш острието ти си решавай.

Деде сигурен ли си , че е биволски рог , щото аз не съм?

дядоБлаго

#32 Мнение от дядоБлаго » 13 Юли 2008, 00:36

абсолютно сигурен :D дай боже да доживееш 150-200годинки и твоя каракулак ще изглежда по същия начин.рога исветлява и заприличва на дърво.достатъчно е обаче една стружка да се вземе от чирена да се сложи на пламъка на запалка и да се помирише - миризмата на рог е незабравима :D
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

Аватар
ferdok9

#33 Мнение от ferdok9 » 13 Юли 2008, 12:52

дядо кажи нещо, ако можеш за острието
1. Не мисли че си.
2. Знай че можеш.
3. Знай че си.

Аватар
TVV

#34 Мнение от TVV » 14 Юли 2008, 00:17

ferdok9 написа:Та като цяло хубав ли е или не е нещо особено?? И заслужава ли си да го давам се остри?
1
2
3
За хубав, хубав е ятаганът, с уговорката че на мен всички ми харесват. За остренето ти си решаваш, но аз бих го острил само ако ще сека нещо с него. Ако го подостриш, за повечето колекционери това ще смъкне стойността му значително, но важно е на теб как ти харесва.

дядоБлаго

#35 Мнение от дядоБлаго » 14 Юли 2008, 16:33

ferdok9 написа:дядо кажи нещо, ако можеш за острието
нищо не мога да ти кажа за острието от тия снимки.трябва да направиш като разора,да го ецнеш за да се види структурата му и как е направено.колкото да резките склонен съм да мисля,че са по-скоро декоративен елемент,понеже съм срещал подобни по най-различни ножове от времето.
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

Аватар
gunman
Обратна връзка:

#36 Мнение от gunman » 29 Юли 2008, 12:13

остави го както си е. Най-много го консервирай. Вървят по 80-120 лв и се намират често. За ежедневна употреба не е най-доброто, а ако "лъснеш" ще загуби част от антикварната си стойност. Оставайго да почева зад печката.

Аватар
Guderian

#37 Мнение от Guderian » 29 Окт 2008, 21:27

Пускам снимки на моя ятаган, който намерих и му направих дръжка от рог.Бях го забравил и ся като го видях имаше нова избила ръжда.Мн бързо бе :shock: Този ятаган е изваден директно от бойното поле :!:

http://mail.dir.bg/~jackal/IMG_1634.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

http://mail.dir.bg/~jackal/IMG_1635.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Аватар
Baian
Обратна връзка:

#38 Мнение от Baian » 30 Окт 2008, 01:36

аз не разбирам много от този период(18-20век ) но си мисля че както си направил дръжката бая си "потъпкал канона"
Но да кажат по добре разбирачите !
поздрави Баян
Bloðvítnir-Die das Blut bezeugen können

Аватар
Guderian

#39 Мнение от Guderian » 30 Окт 2008, 01:48

Ами гледах да е максимално автентично, дръжките на ятаганите долу горе така изглеждат.Е не мога да го докарам 1 към 1 ама приблизително...Още повече, че от рог се прави много трудно дръжка :!: Много хубаво става на края ама докато стане ...
suc108.jpg
suc108.jpg (36.26 KiB) Преглеждано 11843 пъти

Аватар
TVV

#40 Мнение от TVV » 30 Окт 2008, 02:42

Гудериан, започвам с това че целта на участието ми в този форум не е да те дразня или да се заяждам с теб. Нарочно го пиша, за да не разбереш погрешно коментара ми.
Разликата между ятаган и кулаклия не е ясна, но ми се струва че това, което си намерил е по-скоро кулаклия (или поясен нож, ако предпочиташ термин с българско звучене), което означава просто нож с дръжка с уши, а не ятаган. Условно, ятаганите имат по-дълги остриета от кулаклиите. Има и кулаклии с дълги остриета, които могат да бъдат възприети и като къс ятаган, но това, което ти си снимал, определено не попада в тази категория.
Тези ножове, често наричани "овчарски" заради това че овчарите навремето са ги ползвали, са били с многофункционално предназначение и по-скоро инструмент за ежедневно ползване, отколкото оръжие. Ятаганите, от друга страна, имат само една функция - бойната. Ето защо твоето оръжие за мен не е ятаган, а кулаклия.
Това не го прави по-малко интересно, но за възстановяването на чирените трябва да се водиш по други кулаклии, а не по някой ятаган. Виж темата "каракулакът" в най-долния раздел, там има доста снимки. Като цяло чирените са били от рог, но не от елен, какъвто ми се струва че си ползвал, а биволски. Начинът по който си възстановил твоя нож обаче не е чак толкова фатален и аз лично не бих се притеснявал да слагам дръжка от биволски рог на твое място. Паричната стойност на ножа не оправдава влагането на турд и материали, в този случай и историческата стойност не е кой знае каква, така че е важно на теб да ти харесва.
Дано да си ме разбрал.

дядоБлаго

#41 Мнение от дядоБлаго » 30 Окт 2008, 03:42

това определено е кулаклия...наистина има ятагани с преход м/у острие и дръжка изован от самия материал на острието,но там си има и някои отличителни белези за това,че въпросното нещо не става за нищо друго,освен за оръжие...
кулалията,или т.н. каракулак,освен за нож за бита,става и за оръжие,но не е замислен като оръжие :wink: инак,квито и чирени да сложиш на показаното острие се тая...то е в такова състояние,че няма мисъл да му се гонн вече автентична визия :D

Аватар
Guderian

#42 Мнение от Guderian » 30 Окт 2008, 17:08

Ами каквото и да е, на мен си ми харесва.Може и кулаклия да е.Само знам, че е голям нож от много твърда стомана :!: Не ме мързеше да му правя дръжка и затова се заех.Не съм тръгнал да го продавам или нещо друго.На снимката изглежда по зле от колкото е.Изглежда по ръждив :roll: .Тогава какво прави това в купчините снаряди и гилзи които намерих, явно някой го е ползвал за оръжие.

Не приемам мненията ви като заяждане или нещо друго :wink:

Аватар
гаден пухчо
Обратна връзка:

#43 Мнение от гаден пухчо » 30 Окт 2008, 20:00

Guderian написа:Пускам снимки на моя ятаган, който намерих и му направих дръжка от рог.Бях го забравил и ся като го видях имаше нова избила ръжда.Мн бързо бе :shock: Този ятаган е изваден директно от бойното поле :!:

http://mail.dir.bg/~jackal/IMG_1634.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

http://mail.dir.bg/~jackal/IMG_1635.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Чист каракулак си е!Голяма грешка си направил с тоя еленив рог и медните нитове.Много рядко са били бронзови,най-вече са железни и причината за това е,че при занитването не се раздуват много в дълбочина и няма опастност от спукване на чирените.Както и да е....станалото-станало!Радвай се,че си спасил частица от историята ни от онищожение!
Пази ме,Боже,от приятели,от врагове сам ще се пазя!
http://ivan-rendakov.blogspot.com/

дядоБлаго

#44 Мнение от дядоБлаго » 31 Авг 2009, 22:01

преди време ми дадоха за реставрация едно джелезо,дто трябваше да е ятаган :D ятаган си беше,но в толкова окаян вид и покрит с ръжда,че не си и направих труда да го снимам.беше с "Т" образен профил на острието,характерен за по-новите,които обикновенно са или само стомана,или нисковъглеродна по гърба и високовъглеродна по режещия ръб.задачата ми беше да ми сложа чирени и да го чукна малко белкем се разшири.те тва е резултата:
Изображение
накрая решх да го ецна да стане по сивичък.след тая процедура,добрата новина е ,че ятаганчето се оказа баяз стамбули:
Изображение
Изображение
лошата е,че има много язви и не може да се изшлайфа цялостно и докрай острието, и че на времето някой го е скъсявал без да знае кво прави и стоманата на режещия ръб свършва преди върха,а там продължава само дамаск:
Изображение
така или иначе,това старо джелезо се оказа нещо изключително уникално,а най-голямото удоволствие от работата по него дойде накрая :D

gogotattoo

#45 Мнение от gogotattoo » 01 Сеп 2009, 10:32

Евалла, Дедо,
Много е красива шарката, а тва "баяз стамбули" кво е - технологичен термин или пловдивски диалект с остатъчен турски?
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

Публикувай отговор