Къс български меч/сабя?

Хладното оръжие през вековете.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Becko

Re: Къс български меч/сабя?

#31 Мнение от Becko » 09 Фев 2013, 13:09

За първи път и само тук ще покажа резултата от моето търсене и перфектната работа на дедо ни Благо ;)

Реплика на старобългарски дълъг боен, работен и какво ли още не нож - сакс, палаш... Формата е правена по намерен такъв по нашите земи нож датиран по времето на ПБЦ. 40 см. острие, зонова закалка, кожена кания и всичко това израяботено по стара, автентична технология. Гордостта на моята колекция *YAHOO* :

Изображение

Изображение
"Няма власт над оная глава, която е готова да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото на цялото човечество."
Хр. Ботев

Аватар
primkarq

#32 Мнение от primkarq » 09 Фев 2013, 14:54

Да ти е честит,голям хубавец! *DRINK*
Чукча - не читатель, Чукча - писатель :)

Becko

#33 Мнение от Becko » 10 Фев 2013, 15:43

Благодаря колега *DRINK*

Имам го от 5 месеца и все още не мога да му се нарадвам :-[
"Няма власт над оная глава, която е готова да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото на цялото човечество."
Хр. Ботев

Genadiii

#34 Мнение от Genadiii » 03 Яну 2014, 23:41

момчета имам същия но моя е оригинален но е в много лошо състояние можете ли да ми кажете колко може да струва защото имам нужда от пари

Аватар
Djigit

#35 Мнение от Djigit » 04 Яну 2014, 03:28

Не можем.
Няма как без снимки.
http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php?f=13&t=1090
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

magnus

#37 Мнение от magnus » 08 Яну 2014, 12:03

Умрела работа.

Аватар
Djigit

#38 Мнение от Djigit » 08 Яну 2014, 15:42

Магнуса лаконичен... :D
Това според мен си е овчарски нож ползван в бита на българина, нямащ нищо общо с горното оръжие - сакс/скрамасакс (който пък не смятам, че е кой знае колко характерен за българските во̀ини). И за каракулак не минава точно, защото няма ядка и е по- прав, няма характерното извиване. Това е скромното ми мнение, надявам се не си се разочаровал много.
И моля те, да пишеш на кирилица.
*DRINK*
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

Hof

#39 Мнение от Hof » 08 Яну 2014, 15:48

Направи ми впечатление че дупките за чирените са много равни , сякаш напарвени със бургия , било то с ток или механика . Според мен на съвсем стари остриета дупките са правени от ковача при нагряване , по лесно е дори при наличие на пра бургии и механични дупчилки . При това обаче те не ставт толкова прецизни
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Аватар
Wolven path forge
Обратна връзка:

#40 Мнение от Wolven path forge » 08 Яну 2014, 16:04

Hof написа:Направи ми впечатление че дупките за чирените са много равни , сякаш напарвени със бургия , било то с ток или механика . Според мен на съвсем стари остриета дупките са правени от ковача при нагряване , по лесно е дори при наличие на пра бургии и механични дупчилки . При това обаче те не ставт толкова прецизни
При старите остриета първо в дръжката е изкопаван "канал" и след това е пробивано с пробой. Каналът е бил с цел да се изтъни самият танг (ако може да използвам този термин), за да не се пробива дебелата дръжка. Но не е задължително (явно е било според това кой колко го мързи).
Ако не бях такава овца и бях снимал преди да сложа дръжки, можеше да покажа няколко такива остриета.
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!
За контакт: 0877 687 955 (Viber и WhatsApp)

Hof

#41 Мнение от Hof » 08 Яну 2014, 16:40

Mongol написа:
Hof написа:Направи ми впечатление че дупките за чирените са много равни , сякаш напарвени със бургия , било то с ток или механика . Според мен на съвсем стари остриета дупките са правени от ковача при нагряване , по лесно е дори при наличие на пра бургии и механични дупчилки . При това обаче те не ставт толкова прецизни
При старите остриета първо в дръжката е изкопаван "канал" и след това е пробивано с пробой. Каналът е бил с цел да се изтъни самият танг (ако може да използвам този термин), за да не се пробива дебелата дръжка. Но не е задължително (явно е било според това кой колко го мързи).
Ако не бях такава овца и бях снимал преди да сложа дръжки, можеше да покажа няколко такива остриета.
Да наясно съм, виждал съм това на по дълги остриета, на ками, по спомен. Но при битови или по елементарни, безпритенциозни сечива, особено с не голяма дебелина няма проблем просто да се дупче по ковашки и без канали . При това без прицизно позициониране.
Изображение

Аватар
Kai Ren

#42 Мнение от Kai Ren » 08 Яну 2014, 16:56

Ето една снимка .. малко лоша но все пак се вижда канала .
Изображение
Don't smell the flowers.
They're an evil drug to make you lose your mind.

Аватар
Wolven path forge
Обратна връзка:

#43 Мнение от Wolven path forge » 08 Яну 2014, 18:46

Hof написа:
Mongol написа:
Да наясно съм, виждал съм това на по дълги остриета, на ками, по спомен. Но при битови или по елементарни, безпритенциозни сечива, особено с не голяма дебелина няма проблем просто да се дупче по ковашки и без канали . При това без прицизно позициониране.
Ето ти снимка на *кулак (кара- или ак-), на когото дръжката е дебела около 8мм и няма канал:
Изображение
Изображение
дръжката отсам:
Изображение
и оттатък:
Изображение

а на камите ми пък има канал, нищо че дръжката е 2-3мм. *hmmm* Ба ли го що е така...... *hmmm*
Изображение

Hof

#44 Мнение от Hof » 08 Яну 2014, 18:59

Ами не виждам с какво това противоречи на казаното от мен, обратното илюстрираш това което казвам . Аз не споря , споделям наблюдения :)
Изображение

Аватар
Wolven path forge
Обратна връзка:

#45 Мнение от Wolven path forge » 08 Яну 2014, 19:33

Е това не му харесвам на интернет общуването. Изобщо не се опитвам да оспоря казаното от теб. Напротив - показвам, че не е задължително упражнението с канала и че има дебели остриета без издълбан канали, както и че има тънки с такъв. Общо взето казвам, че може така и така.... Моля не ме разбирай погрешно.

Публикувай отговор