Старобългарски саби и палаши

Хладното оръжие през вековете.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Becko

Re: Старобългарски саби и палаши

#91 Мнение от Becko » 13 Дек 2013, 16:48

Спокойно може да се нарече и палаш. Интересно ми е защо в статията автора казва, че този тип остриета донеси от Евроазийските конни войни заместват използваните преди това палаши от официалните военни лица в Китайската империя. Да не би те под палаш да разбират права сабя?
"Няма власт над оная глава, която е готова да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото на цялото човечество."
Хр. Ботев

BorisPetrov

#92 Мнение от BorisPetrov » 13 Дек 2013, 17:34

:D Палаш не е сабя не е и меч - палаша е дълъг нож. Нещо като мачетето на конните народи.
Лично аз не съм наясно със западната типология, но според тях сабята произлиза от меча, не от ножа.
Докато източните специалисти пък твърдят, че шашката е различна от сабята точно поради това, че произлиза от ножа. Та ако омешем фактите - излиза, че Палаша и Шашката са роднини колкото Меча и Сабята. :)

Мойта лична типология е....
Едноостър нож, Дълъг едноостър нож, Дълъг едноостър меч, Дълъг едноостър извит меч (палаш, дао, протокатана, шамшир, шашка) и Сабя. Вече който иска да си ги нарежда хронологично.
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
razkazwacha

#93 Мнение от razkazwacha » 14 Яну 2014, 10:44

БЛЪГАР написа:Ето я сабята, извинявам се за забавянето.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Имам Щастието да притежавам тази сабя, благодарение на Милен. За мен е изключително ценна, а причината е, че бях в екипа на покойния професор Рашев по време на откриването и през 2005 г. по време на проучванията в местноста Чаир дере. Част е от инвентара на погребение на български благородник от 8ми век. В момента е изложена заедно с останалия инвентар в РИМ Шумен, където работи и моя милост :-[ . И да - археолог съм, специалност антична археология, но се занимавам и със средновековна реконструкция покрай всичко останало :D

Becko

#94 Мнение от Becko » 19 Фев 2014, 16:15

Честито!

Сабята има много приятна лееека извивка на острието по дължина *BRAVO*
"Няма власт над оная глава, която е готова да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото на цялото човечество."
Хр. Ботев

Аватар
Djigit

#95 Мнение от Djigit » 19 Фев 2014, 20:40

Благородно завиждам *DRINK*
Наистина много добра реконструкция!
Често минавам покрай Шумен, но някой ден задължително ще се отбия да погледна оригинала! (дано да не го приберете до тогава :D )
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

Аватар
razkazwacha

#96 Мнение от razkazwacha » 20 Фев 2014, 09:13

Djigit написа:Благородно завиждам *DRINK*
Наистина много добра реконструкция!
Често минавам покрай Шумен, но някой ден задължително ще се отбия да погледна оригинала! (дано да не го приберете до тогава :D )
Когато пожелаеш. В момента - и до 17 март е в експозицията на музея, заедно с куп други реплики на средновековно оръжие и доспехи - част от изложба. Иначе си е мое притежание и си стои в къщи на стената - или на колана по възстановки *DRINK*

Публикувай отговор