Старобългарски саби и палаши

Хладното оръжие през вековете.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
BorisPetrov

Re: Старобългарски саби и палаши

#46 Мнение от BorisPetrov » 06 Мар 2011, 14:20

Абе то работата е с като ножовете. Всичко дето прилича на нож може да бъде наречено нож, но от нож до нож хиляди разлики.
Археолозите още викат на палашите с криви дръжки саби (въпреки, че острието си е право и няма как да е сабя).
Понеже тез дни това ми е в главата.
Има много видове палаши, но от наблюденията ми изводите са следните...
Палаша за разлика от сабята няма извивка в острието. Дължината варира от 50 до 120 см. Ширината на острието (тука сверих с дядоБлаго) в най-широката си част може да е между 2,5 и 5 см. Острието е предимно едностранно заточено, като по-късно се появява и елман. Помела (като този от таз унгарска сабя) се появява по-късно, в началото нямат.
Дръжката при различните народи или има извивка или няма. Варира според това дали говорим за Български племена, алани, авари, унгарци... Интересно нещо е, че опашката на дръжката може да почва от средата на клина или от към острието.
По-късно се появяват и леко кривнати остриета нещо средно между същинска сабя и палаш. И естествено накрая същинската сабя.

Българските саби имат метална (желязна или бронзова) пластина в първите няколко сантиметра на острието. Като предположенията са, че или служи там да се сложи показалеца, за по-удобен захват и\или за вклиняване в канията.

Според унгарците - държавността им възниква със седемте унгарски племена. Като едно от тях е еврейско. Предводителя им е Арпад. Предполага се, че и българи са увлекли със себе си. За държавата, там съм съгласен, че най-вероятно си говорим за Ищван. Даже си имат рок опера в негова чест :) Голяма епика!!!
Но не може да се мери с Величието на Хана :)
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
KraliMarko

#47 Мнение от KraliMarko » 06 Мар 2011, 23:27

Примкаря, тва страно скосяване отгоре на сабята на Карел Велики оригинално ли е? Всмисъл и на оригинала дали е оригинално,щото верятно и там ще го има след като е абсолютно копие? Изобщо типично ли е за такъв род оръжие да има такова скосяване или не?
Докато сливите дават плод ние ще сме си велик народ!

Аватар
StillOpossum
Обратна връзка:

#48 Мнение от StillOpossum » 06 Мар 2011, 23:53

Какво имаш предвид по-точно, ако е за елмана (широкото в началото на острието) нормално е за този вид саби. Сабята има и канал може и той да заблуждава нещо.

Аватар
KraliMarko

#49 Мнение от KraliMarko » 07 Мар 2011, 16:57

StillOpossum написа:Какво имаш предвид по-точно, ако е за елмана (широкото в началото на острието) нормално е за този вид саби. Сабята има и канал може и той да заблуждава нещо.
Ами точни над канала е ,започва някъде по средата на самото острие и върви към дръжката или обратното избери си :)
Интересно ми е дали е нормално за това оръжие защото там където има тва "изтъняване" канала идва точно накря.
Или това е този елман?
Сездава впечатление ,че цялото острие трябва да е толкова широко и канала да е по средата ....

BorisPetrov

#50 Мнение от BorisPetrov » 07 Мар 2011, 18:08

Доколкото знам, заострената част на гърба на клина обикновенно е максимално 1\3-та от острието. Явно китайците са интерпретирали кораво...
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
VenKo

Re:

#51 Мнение от VenKo » 07 Мар 2011, 18:19

дядоБлаго написа:....
не знаех,че имаш пръстен за стрелба :shock: трябва следващия път да го покажеш,а ако го дадеш да направим форма за да го отлеем още по-добре :D
.... и понеже ми стана интересно що е то пръстен за стрелба и как може да си го направя от медна тел - Дядо, ето ти тук едно линкче http://www.primitiveways.com/archer%27s_thumb_ring.html , а ти в замяна като отливаш, изковаваш, шмиргеловаш и хонинговаш таквиз пръстени да ми направиш един и на мен :-[
... не зная, за това питам
Изображение

Аватар
primkarq

#52 Мнение от primkarq » 09 Мар 2011, 23:01

KraliMarko написа:Примкаря, тва страно скосяване отгоре на сабята на Карел Велики оригинално ли е? Всмисъл и на оригинала дали е оригинално,щото верятно и там ще го има след като е абсолютно копие? Изобщо типично ли е за такъв род оръжие да има такова скосяване или не?
Не съм виждал на живо нито оригиналът, нито копието на Ханвей,ето снимка на оригиналната "калъчка"!На нея ,обаче острието не се вижда!

Изображение
Чукча - не читатель, Чукча - писатель :)

дядоБлаго

#53 Мнение от дядоБлаго » 09 Мар 2011, 23:44

елмана си е точно от там от дет си почва на копието - не от една трета,а почтi от срeдата,както си е на маджарските саби.
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

BorisPetrov

#54 Мнение от BorisPetrov » 11 Мар 2011, 01:43

При наще до колкото знам беше първите 15-20 санта...
Но другото по което можеш да познаеш, че е унгарска е, че пред гарда я няма металната пластина (яка ли не знам как се нарича).

Аватар
StillOpossum
Обратна връзка:

#55 Мнение от StillOpossum » 11 Мар 2011, 03:07

Тази сабя е била преправяна през вековете, няма да се учудя ако каналът е по-късно добавен, а пластината премахната, всъщност аз поне не съм попадал на други такива саби с канал. Ако се пови Баян предполагам ще има повече информация.

Аватар
Black Wolf
Обратна връзка:

#56 Мнение от Black Wolf » 15 Мар 2011, 19:06

Той впрочем къде изчезна?

Аватар
Baian
Обратна връзка:

#57 Мнение от Baian » 17 Мар 2011, 20:16

Няма бе тука съм!
Ама си трая щото малко неща правя в последно време- нямам кога.
Иначе тая сабя е най добре запазената от ранното средновековие и е нещо като еталон. Повечето други дето не са толкова добре запазени ги реставрират по нея.
От нашенските има поне две с жлеб, те са и по прави, но нито една която да може да се установи че има широк канал.
Сечението на сабята на големия Карл е от физична гледна точка перфектно и се доближава до съвременните саби от новото време.

Дали канала е добавян в последствие не мога да кажа, до колкото знам само пръстените на дръжката са от по късно и дребни поправки, които липсват при репликата на Хан-вай. На страницата на Новата Варяжка гвардия имаше подробна статия за тая сабя също с размери но те махнаха архива преди известно време, възможно е аз да съм я копирал ама не е лесно да я намеря.
Bloðvítnir-Die das Blut bezeugen können

BorisPetrov

#58 Мнение от BorisPetrov » 17 Мар 2011, 22:39

Може ли да пишеш има ли саби и палаши определени твърдо като български и какви са им характерните черти?
(пиши, по-често, че пишеш интересни работи :))

Аватар
KraliMarko

#59 Мнение от KraliMarko » 18 Мар 2011, 22:47

Гледам на снимката на оригинала е написано "Остойропа (унгария?)" и млако се раздразвам майна ,за ква Унгария говорят немците като по това време Карл и наш Крум са фърляли зарове за Аварския хаганат?
Къде 814 г. при това ,че 814 е годината на смъртта на Карл къде 895 г.когато цар Симено I Велики води война с унгарците и пак в края на краищата унгарците успяват да си лигитимират държавата след доста продължителен период и борби от края на 7-ми до 10 век.Естествено има и едно мимолетно появяване на унгарци през 670г. в днешната им територия.
Ала тва е същото като нашите по-ранни появявания на Балканите.
Как маа му да е.... немците успяха да турят там една Унгария с питанка накрая?!
Аре ,нека не ни правят четки на нас и да казват български е ала 100% вероятността да е аварски е къде по-голяма от унгарски.

Аватар
Baian
Обратна връзка:

#60 Мнение от Baian » 19 Мар 2011, 00:32

Ами така е, ако се занимаваш с история и политика.

Аз се занимавам с археология, етнология и история на изкуството - и за мен няма съмнение че сабята е унгарска.
Bloðvítnir-Die das Blut bezeugen können

Публикувай отговор