Ятаган/каракулак?

Хладното оръжие през вековете.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Antagonist

Re: Ятаган?

#16 Мнение от Antagonist » 05 Яну 2011, 22:26

За мене си е нож(идеална дължина на острието 50 см)...За кастрене на разни трънаци и малки клони няма проблем...
.....The end is near....
..Start at the beginning..
Изображение
Изображение

ovcharq

#17 Мнение от ovcharq » 05 Яну 2011, 23:06

Според мене си е ятаган,поради дължината си не удобен за ежедневно носене и употреба,Просто не виждам ка ще тичаш цял ден след овцете с това на кръста :) това си е оръжие.
Если человек идиот -это надолго

Antagonist

#18 Мнение от Antagonist » 05 Яну 2011, 23:09

Аз бих тичал лесно(едно мачете с острие 45 см не ми е проблем да си го нося на разходни из гората).
.....The end is near....
..Start at the beginning..
Изображение
Изображение

ovcharq

#19 Мнение от ovcharq » 05 Яну 2011, 23:27

Antagonist написа:Аз бих тичал лесно(едно мачете с острие 45 см не ми е проблем да си го нося на разходни из гората).
Да просто тогава са се носили или в пояса или в силяха върху пояса или в навоя на прасеца и при трите варианта тази дължина не е удобна.Друго че и по това време на раята не е било позволено да носят толкова дълги остриета,с малки изключения.
Если человек идиот -это надолго

Аватар
kapkan

#21 Мнение от kapkan » 22 Яну 2011, 22:16

сега остава да го ецнеш и става пуканка :)
браво хубав ятаган *THUMBS UP*

niki76

#22 Мнение от niki76 » 23 Яну 2011, 15:49

Я кажи,как го докара такъв лъскач-по подробно.Има турски щик-сабя дето ще се лъска.

mopd

#23 Мнение от mopd » 23 Яну 2011, 16:13

niki76 написа:Я кажи,как го докара такъв лъскач-по подробно.Има турски щик-сабя дето ще се лъска.
Ами... данох го на един познат на които дядо му работи в търново в ножарския... и той го направи доста по добре и по бързо отколкото аз щях да го направя...

Аватар
kapkan

#24 Мнение от kapkan » 23 Яну 2011, 18:35

Ами... данох го на един познат на които дядо му работи в търново в ножарския... и той го направи доста по добре и по бързо отколкото аз щях да го направя...

Похвално *BRAVO* що трябва да рискуваш да го прецакаш кат си има хора за тая работа *THUMBS UP*

ецни го и покажи ;)

Аватар
Любо

Re: Ятаган/каракулак?

#25 Мнение от Любо » 25 Юли 2012, 23:36

Колеги, простете невежеството ми ......
Каква е разликата м/у ятагана и кулака ???

Мерси предварително !

Аватар
morbili

#26 Мнение от morbili » 25 Юли 2012, 23:45

В най общи линии,ятагана е турска чикия,пък кулака български овчарски нож.
И не само.
"На скеитборд не можеш да внимаваш,мой човек."Едно хлапе

Аватар
Любо

#27 Мнение от Любо » 26 Юли 2012, 00:10

morbili написа:В най общи линии,ятагана е турска чикия,пък кулака български овчарски нож.
И не само.
Да, за тази разлика ми е ясно , но визуално, как се различават *DONT_KNOW* , тъй като формата на острието ми се струва еднаква, на дръжката също !?! При кулака ги има тея уши (та.аци) на дръжката, при ятагана, също !?! Та питам за тая разлика, визуалната, как да различа кулак от ятаган ???

Благодаря ви !

Аватар
KraliMarko

#28 Мнение от KraliMarko » 26 Юли 2012, 00:40

Любо написа:
morbili написа:В най общи линии,ятагана е турска чикия,пък кулака български овчарски нож.
И не само.
Да, за тази разлика ми е ясно , но визуално, как се различават *DONT_KNOW* , тъй като формата на острието ми се струва еднаква, на дръжката също !?! При кулака ги има тея уши (та.аци) на дръжката, при ятагана, също !?! Та питам за тая разлика, визуалната, как да различа кулак от ятаган ???

Благодаря ви !
Ятагана е бил достояние на мюсолманското население ,главно турското и е бил богато украсен ,от дръжката през качественото острие често дамсково до също мащабно украсени кани. Ятагана е бойно оръжие разликите в размерите с колаклиите са очевадни.
Размера е другата разлика тъй като има и аккулаци ,които са украсени богато като ятаган ала са значително по-къси от ятагана.
Докато сливите дават плод ние ще сме си велик народ!

Аватар
sa4mo

#29 Мнение от sa4mo » 26 Юли 2012, 07:11

За мен основната разлика е друга: кулаклията вместо паразван(който е границата между острието и дръжката при ятагана), има т.нар."ядка" - цилиндрично удебеление, обикновено с диаметъра на изходния прът, от който е бил кован.Освен това забелязвам, че при ятагана стремежа е бил мах олекотяване(изтъняване на острието,и уякчаването му чрез придаване на Т-образен напречен профил), докато при кулаклиите към срещал остриета с над 10 мм дебелина при основата - т.е. там се е търсел ефекта на брадвата - колкото е по-тежък, толкова по яко сече. Другото - украси,кулаци,инкрустации - е "хавА-газЪ" :D работа, то е вторично, та така..със здраве!
Когато човек е глупав,то това е задълго...и когато не знае колко много неща са невъзможни - почва...и ги прави...
Всеки се ражда като другите, обаче умира като себе си
Изображение
http://sa4moknives.wordpress.com/

Аватар
arangelis

#30 Мнение от arangelis » 26 Юли 2012, 10:06

Съгласен съм със Са4мо, кулакът си е бил "универсален" работен нож за онова време-сечене, дялкане, рязане, цепене, мушкане, когато се наложи, комбинирали са го с по-малките "овчарски" ноЖета-без ядка.
Дължината не е точно определена/виждал съм кулаци по 63 см/, но все пак са се съобразявали със забраната "раята" да носи орУжие.
Докато ятяганът си е бАш оръжие-по-фина изработка,богата украса-не е да мааш с чука по него.
„Слънчевата светлината мисли, че е по-бърза от всичко, но греши. Без значение колко бързо пътува тя, тъмнината винаги е там първа и я чака.“

Публикувай отговор