Рисунки на войни от азиатските степи

Хладното оръжие през вековете.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
Black Wolf
Обратна връзка:

Re: Рисунки на войни от азиатските степи

#16 Мнение от Black Wolf » 30 Ное 2009, 17:13

BorisPetrov написа:В България?
Български лъкове ли?
Разбира се, че не в България... :) В България има разни хора, които си мислят, че правят сложно-съставени лъкове (всъщност правят опити), но май никой не използва 100 % естествени материали по класическа технология. *hmm gmm*

Поръчай си един лък от осейдж ориндж и не ти трабват никакви рога и копита. :D

BorisPetrov

#17 Мнение от BorisPetrov » 30 Ное 2009, 19:31

Борка, http://daobg.com/forum/index.php?showtopic=44218 туй чел ли си го?
Благодаря, ами мисля, че съм го виждал, но не съм го преглеждал скоро... Разрастнала се е темата, ще препрочета :)
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

BorisPetrov

#18 Мнение от BorisPetrov » 02 Дек 2009, 02:10

Ако някой ме пита как във въображението си виждам българският лък...
Ето как...
Този лък е намерен в Хотан, пустинята Такламакан... Не чак толкова далеко от Памир. Предполага се, че мумията и лъка са от 350-та година някъде...
http://www.atarn.org/letters/ltr_dec04.htm
Ако се вгледате в рентгеновата снимка, ще видите как крайната част от рамената наречена уши или стръки са с костни вложки от двете страни. Формата на тези костни пластинки са точно като тези които са показани в книгите на Йотов и Рашев.
Понеже възстановката (както рентгеновата, така и изработената с естествени материали) е базирана на не цял лък, най-вероятно резултата от възстановката не е 100% достоверен :) Евентуално е към 60% :)
Технически параметри на функциониращата възстановка са - 32 инча, а при 28 инча опън има 50 паунда сила.
Което е около... 23 кг. сила на опън.
Според мен, предостатъчни да убият човек в тогавашна броня!
Поздрави!
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
Black Wolf
Обратна връзка:

#19 Мнение от Black Wolf » 02 Дек 2009, 02:15

Все пак това е форум за ножки, а не за лъкове.

BorisPetrov

#20 Мнение от BorisPetrov » 02 Дек 2009, 02:18

Ами ако имаше снимки на стрелите, те щяха да са с метален връх :) Но толкова има. ИНаче си прав напълно :) Диря си съмишленици :) ахаххах Никой ли няма да ме защити :) ахаххаха
The mummified remains from Cemetery #95 generally display non-Chinese racial characteristics, with light brown or blond hair and high, aquiline noses. Men were around 1.65 meters tall. They lived in a prosperous community which enjoyed the best luxury products from both East and West. Foods preserved in graves show that their diet was mainly mutton, grains and dried fruits (in fact, much the same as present-day inhabitants of the region.) Particularly striking (partly because their spectacular state of preservation) are the embroidered cloths in silk and wool that the mummies are buried in. The people were literate. In common with other cultures in the region at that time, they kept civil records in the Kharoşţh-ī-Prakrit script, that originated in Northern India.
Превода е следния
- Мумифицираните останки от Гробище №95 принципно притежават не-Китайски расови характеристики, с леко кафеникава до руса коса и високи, орлови носове. Мъжете били около 1,65 метра високи. Те живеели в проспериращо общество което се радвало на най-луксозни продукти и от изтока и запада. Храната съхранена в гробовете показва, че тяхната основна диета била овнешко месо, жито и сушени плодове (факт е, че това е много близко до храната, която потребяват заселниците на региона и в момента.) Изключително поразителни са бродираните с коприна и вълна дрехи в които мумиите са били погребани. Хората са били образовани. Подобно на други култури в региона към дадения момент, те са пазили граждански архиви на Kharoşţh-ī-Prakrit -ско писмо, което произхожда от Северна Индия.

Добре е, че има снимки на лъка поне... За да видя повече или трябва да съм китаец и да имам достъп до мумиите или мога да си гадая хиляди неща :) Пък какви ще са продуктите и колко на изток и колко на запад...
Друго интересно което ме мързи да превеждам е, че мумиите са погребани с дървени стрели, като металните върхове, по предположение на автора, не са поставени в гроба. Това значи, че метала е бил по-скъп от лъковете.

Аватар
Leaves_Scar
Обратна връзка:

#21 Мнение от Leaves_Scar » 02 Дек 2009, 11:46

Тук поствам една доста интерсна статия, която има за цел да се опита да възстанови облика на Мадарския конник. Някои хора твърдят, че на релефа е изобразен кан Тервел. Аз не твърдя нищо и не подкрепям никого. Просто като българин ми се ще и 50% от разсъжденията в статията да са верни, в смисъла на релефа:
http://protobulgarians.com/Statii%20za% ... Madara.htm
*war dwarf*
"...Но то, аслъ, човек бидува човек, ама и човек, човек бидува и магаре..."
Дилбер Танас

http://www.leavesascar.com

Аватар
Black Wolf
Обратна връзка:

#22 Мнение от Black Wolf » 02 Дек 2009, 18:43

Сори, обаче тази статия е турлю гювеч от разни сведения, събрани от различни епохи и региони и събрани на един куп...

kamen

#23 Мнение от kamen » 02 Дек 2009, 19:22

Black Wolf написа:Сори, обаче тази статия е турлю гювеч от разни сведения, събрани от различни епохи и региони и събрани на един куп...
Извинявай, ама ти как си представяш качествена статия по темата? Може би разказана от очевидец? *DONT_KNOW* Това което си казал, важи в пълна степен за Историята, като наука.

Аватар
Baian
Обратна връзка:

#24 Мнение от Baian » 03 Дек 2009, 03:47

kamen написа: Извинявай, ама ти как си представяш качествена статия по темата? Може би разказана от очевидец? *DONT_KNOW* Това което си казал, важи в пълна степен за Историята, като наука.
много се надам Дядо Благо да отговори щото аз толкова грубо като него не мога да се изкажа, колкото и да се опитвам.
Bloðvítnir-Die das Blut bezeugen können

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#25 Мнение от RAZORBLADE » 03 Дек 2009, 08:25

Хора, вие го обърнахте на Историко-археологическо-теологично-химикофармацефтично, бойнохирургиеско сборище. И всеки си говори некви работи и от последните постове нищо не ми станА ясно. Идеята е доколко са остоверни картинките, нали? :) Ами взимаш изровените ризници и оръжия и ги рисуваш както биха изглеждали върху конник, войник.... Всички други опити са само фантазия на историците и художниците. Засега това разбрах аз като лаик.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
dido

#26 Мнение от dido » 03 Дек 2009, 09:24

Яска крайно време беше! ]:->

Аватар
Black Wolf
Обратна връзка:

#27 Мнение от Black Wolf » 03 Дек 2009, 11:50

Рейзъре, проблема е, че много често са изровени фрагменти на доспехи и оръжие и въобще не е ясно как са изглеждали всъщност. Често няма запазени изображения или и те са неясни. И почва едно гадаене... :D
Примерно за тая пуста ромфея още не могат да се спогодят като как е била баш. :D
Или за какво и как баш се е използвал пилума. Или за метателните ремъци в римската армия. И... въпросите са много.

За доспехите въпроса е още по-заплетен. Там гадателството е на високо ниво. :D
Често се правят обобщения за цели културно-исторически общности (прим. степите) на базата на материал, който се датира в продължение на наколко века... Ама през това врме колко промени са ставали, в кои страни? Все едно на базата на сведения за оръжието през ВСВ да реконструираве военното дело по времето на Наполеон. Ми тъй де, има-няма 130 г. е разликата - един миг от гледна точка на глобалната история.
А често изследователите (и академични, и "алтернативни") прават точно това с по-старите епохи.

Много хора хабер си нямат що е то анализ на изворите (писмени и веществени).

Аватар
sa4mo

#28 Мнение от sa4mo » 03 Дек 2009, 16:51

М-дамм...отивам в нЕкой истори4ески форум-да им казвам как се гринди но6...пардон...
П.С.Извинявам се за "шльокавицата", но горното го писах от чужд комп(но се извинявам само за това)
Когато човек е глупав,то това е задълго...и когато не знае колко много неща са невъзможни - почва...и ги прави...
Всеки се ражда като другите, обаче умира като себе си
Изображение
http://sa4moknives.wordpress.com/

Аватар
Black Wolf
Обратна връзка:

#29 Мнение от Black Wolf » 03 Дек 2009, 21:57

Сори, обаче раздела се казва "Историческо хладно оръжие" ако си забелязал. Което значи (поне според мен), че става въпрос за всички аспекти на този въпрос - вкл. за намирането на образци на такова оръжие, тяхната реконструкция и пр. А тъй като това историческо хладно оръжие е пряко свързано със защитните средства (те са направени име4нно заради него), става дума и за тях.

Аватар
sa4mo

#30 Мнение от sa4mo » 04 Дек 2009, 12:04

Black Wolf написа:Сори, обаче..
И аз сори, обаче името на форума е KNIVESBG.COM ...И ЛОГОТО МУ Е КАРАКУЛАК, а не археологическа шпатула
Когато човек е глупав,то това е задълго...и когато не знае колко много неща са невъзможни - почва...и ги прави...
Всеки се ражда като другите, обаче умира като себе си
Изображение
http://sa4moknives.wordpress.com/

Публикувай отговор