Японски мечове/саби

Хладното оръжие през вековете.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
Centurion

Re: Японски мечове

#31 Мнение от Centurion » 01 Сеп 2011, 19:15

Нещо интересно на което попаднах днес.
http://bnt.bg/bg/news/view/48162/
Самурайски меч от Освободителната война.

BorisPetrov

#32 Мнение от BorisPetrov » 02 Сеп 2011, 08:50

=-O
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Hof

#33 Мнение от Hof » 02 Сеп 2011, 09:38

Не виждам защо някой руски офицер да не го е притежавал, руснаците са имали връзки с японците по това време . А и незнам защо в репортажа исключват възможноста някой японец да се е бил срещу руснаците и българите , така даже нещата биха изглеждали по достоверно :D
Трябва информация , историята е интерестна.
ПС. Руснаците не са се разбирали много с японците никога , даже в началото на след век тоест съвсем скоро след освобождението водят война една с друга, а преди това руснаците почват да ги претискат , от което не виждам как японците да са били фенове на руснаците и политиката и :D :
"С Японией в 1855 году был заключён Симодский трактат, согласно которому Курильские острова к северу от острова Итуруп объявлялись владениями России, а Сахалин объявлялся совместным владением двух стран. В 1875 году Санкт-Петербургский договор зафиксировал передачу Сахалина России в обмен на передачу Японии всех 18 Курильских островов."
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Аватар
Centurion

#34 Мнение от Centurion » 02 Сеп 2011, 16:35

Hof написа:Не виждам защо някой руски офицер да не го е притежавал, руснаците са имали връзки с японците по това време . А и незнам защо в репортажа исключват възможноста някой японец да се е бил срещу руснаците и българите , така даже нещата биха изглеждали по достоверно :D
Трябва информация , историята е интерестна.
ПС. Руснаците не са се разбирали много с японците никога , даже в началото на след век тоест съвсем скоро след освобождението водят война една с друга, а преди това руснаците почват да ги претискат , от което не виждам как японците да са били фенове на руснаците и политиката и :D :
"С Японией в 1855 году был заключён Симодский трактат, согласно которому Курильские острова к северу от острова Итуруп объявлялись владениями России, а Сахалин объявлялся совместным владением двух стран. В 1875 году Санкт-Петербургский договор зафиксировал передачу Сахалина России в обмен на передачу Японии всех 18 Курильских островов."
Ето тук има малко информация.
http://forum.boinaslava.net/showthread. ... 77-78%E3./

Hof

#35 Мнение от Hof » 02 Сеп 2011, 17:33

Благодаря, интерестно . Но принципно гледам че се тъпчят покрай един единствен заподозрян майор Сейго Ямадзава , който е споменат и в репортажа . Аз се чудя ако се копне от турска страна , за съжаление не владея турски, може да излезе че цял полк Самураи се е бил срущу руснаците *CRAZY* . За османо японски отношения обаче нищо не знам.
Сега погуглих излиза напирмер нещо такова :
"В ноябре 1878 в Стамбул прибыла эскадра японского военно-морского флота «Сэйки» по пути на учения в Европу. Посол Японии, следовавший с эскадрой, был принят Абдул-Хамидом и награждён медалями"
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

dan4o
Обратна връзка:

#36 Мнение от dan4o » 02 Сеп 2011, 18:12

Hof написа:Благодаря, интерестно . Но принципно гледам че се тъпчят покрай един единствен заподозрян майор Сейго Ямадзава , който е споменат и в репортажа . Аз се чудя ако се копне от турска страна , за съжаление не владея турски, може да излезе че цял полк Самураи се е бил срущу руснаците *CRAZY* . За османо японски отношения обаче нищо не знам.
Сега погуглих излиза напирмер нещо такова :
"В ноябре 1878 в Стамбул прибыла эскадра японского военно-морского флота «Сэйки» по пути на учения в Европу. Посол Японии, следовавший с эскадрой, был принят Абдул-Хамидом и награждён медалями"
Според мен си прав, много японци е имало във Франция. А франсета са обучавали еничарите на бойни действия. Не казвам , че са участвали, но са ги обучавали . Нищо чудно японците да са се били за фесовете . А този майор да е бил единствения с Руснаците. *DRINK*

Аватар
Black Wolf
Обратна връзка:

#37 Мнение от Black Wolf » 09 Сеп 2011, 13:15

Японска сабя (катаната е сабя, въпреки че в България по глупъв начин е тръгнало определението й като меч!) може да се появи къде ли не у кого ли не.
Вакидзаши също (вакидзаши, защото звукът е м/у "в" и "у", ама повече към "в" - поне това ми е останало от двете години курс по японски ;) ).
Те ви японска сабя на неочаквано място:
http://www.flickr.com/photos/lac-bac/4666911594/

BorisPetrov

#38 Мнение от BorisPetrov » 09 Сеп 2011, 18:50

Пък аз понеже съм невеж... щеси позволя да кажа, че за японците Катана,бокен,шинай и още няколко неща са си меч.
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

magnus

#39 Мнение от magnus » 09 Сеп 2011, 19:04

Жив зян са Японците Боре, ако не бяха от Холивуд да им кажат кое какво е и как се казва, още щяха да се чудят как да шъткат на Годзила.

BorisPetrov

#40 Мнение от BorisPetrov » 09 Сеп 2011, 19:34

:D
И както си изгряваше слънцето само за нас... изведнъж ни светнаха от запад, че и там си грее...

Аватар
Black Wolf
Обратна връзка:

#41 Мнение от Black Wolf » 09 Сеп 2011, 20:36

BorisPetrov написа:Пък аз понеже съм невеж... щеси позволя да кажа, че за японците Катана,бокен,шинай и още няколко неща са си меч.
За японците кен може да е меч, ама след Х в. си е сабя отвсякъде. ;) В началото са имали предвид под кен (или цуруги) едно, което си е било меч, но после се е видоизменило. По никоя оръжейна класифискация катана не може да бъде меч. ;)

BorisPetrov

#42 Мнение от BorisPetrov » 09 Сеп 2011, 22:26

Чисто философски катана е меч и е символ.

Аватар
LIONSIO

#43 Мнение от LIONSIO » 10 Сеп 2011, 03:13

Опа...Тук става интересно. Чакай да си взема пуканките. *CRAZY*

magnus

#44 Мнение от magnus » 10 Сеп 2011, 09:20

Символ е, ама чий? От де му се взе тая слава по цял свят и защо му се приписват качества от тоя и оня? Тегаво се прави, скъпо излиза, добре, това ли го прави класи над някои Европейски да речем?
Аз също условно залагам че е сабя, но чак за оръжейни класификации и дефиниции да си говорим, аре няма нужда мисля.
По тая логика, повечето Африкански дълги би трябвало да са още по-мистични, 'щото са достатъчно непознати.

Antagonist

#45 Мнение от Antagonist » 12 Сеп 2011, 01:41

Малко ще позачепя темата, дано двамвата съфорумници не ми се сърдят...От моя гледна точка, катаната(същата, дето ни е рак, ни риба) е станала вече митична по простата причина, че култа към нея се съхранил до по късни времена(когато Япония се "отвяря" за западния свят). По туй време вече в европата меча е бил декорация за стената, камината или спалнята на заможните хора, спомен от миналото за бедните и в дървен вариант играчка за децата . *locomotive*
.....The end is near....
..Start at the beginning..
Изображение
Изображение

Публикувай отговор