Японски мечове/саби

Хладното оръжие през вековете.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
дядоБлаго

Re: Японски мечове

#16 Мнение от дядоБлаго » 17 Дек 2009, 21:41

катана се налага след тайко.когато е установен шогуната войните спират.самурайте не ходят в доспехи.когато си с доспехи носиш тачи.тачи може и да не е по-дълъг от катана,но се носи като сабя - виси закачен с острието надоло.катана се носи в пояса с острието нагоре.когато си в доспехи катана ще пречи.когато си цивилен катана е подходящо оръжие.ъгълът на заточка е по-малък при нея щот не и се налага да разсича доспех.
колкото до температурата на отпуск,с нарастване на температурата,твърдоста пада,съответно разсичането на доспех изисква по-голяма твърдост,съответно по-ниска температура на отпуск.
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

BorisPetrov

#17 Мнение от BorisPetrov » 18 Дек 2009, 00:22

дядо, сори че се обаждам неподготвен, но се зачетох, а ми стана любопитно - ако катаната се отвръща с около 175 градуса, а тачи с около 250, Това не значи ли, че Тачито е по-меко от катаната?
освен това тачи има по-голям ъгъл на заточване.за по-високите температури на отпуск после
с нарастване на температурата,твърдоста пада,съответно разсичането на доспех изисква по-голяма твърдост,съответно по-ниска температура на отпуск
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

дядоБлаго

#18 Мнение от дядоБлаго » 18 Дек 2009, 01:19

BorisPetrov написа:дядо, сори че се обаждам неподготвен, но се зачетох, а ми стана любопитно - ако катаната се отвръща с около 175 градуса, а тачи с около 250, Това не значи ли, че Тачито е по-меко от катаната?
освен това тачи има по-голям ъгъл на заточване.за по-високите температури на отпуск после
с нарастване на температурата,твърдоста пада,съответно разсичането на доспех изисква по-голяма твърдост,съответно по-ниска температура на отпуск
тая глупост пък,че тачи се отпуска на 250 гр къде я прочете :D писал съм,че катана се отпуска на 175гр заради традицията,т.е по модел на тачи.не четеш :D
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

BorisPetrov

#19 Мнение от BorisPetrov » 18 Дек 2009, 04:52

Малко ПРАсамурайски мечове :)
http://chineseswords2.freewebspace.com/photo6.html
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

carbon

Re: Японска Катана-1650-1700 г.

#21 Мнение от carbon » 26 Юни 2010, 18:46

Ще е интересно малко история как японска катана от 17в. се е появила в България.

pirga

#22 Мнение от pirga » 26 Юни 2010, 19:41

carbon написа:Ще е интересно малко история как японска катана от 17в. се е появила в България.
знам че през средата на 19век японците са купували българско розово масло и са плащали със самурайски мечове, един от търговците който е снабдявал императорския дворец е от с. Розовец пловдивско, не ми е роднина не ми завиждай те.

Аватар
StillOpossum
Обратна връзка:

#23 Мнение от StillOpossum » 27 Юни 2010, 15:37

Тук трябва да си зададем въпроса — за къв *** им е било на наще търговци катана през 19в като тогава са си имали пушки, а за катаните никой не е бил чувал, че да се съгласяват да ги взимат, Холивуд по онова време все още не е бил изобретен.

BorisPetrov

#24 Мнение от BorisPetrov » 27 Юни 2010, 16:31

Все още са носили Саби и тук таме ятагани и почти всеки нож :) Та що да не - пък и чорбаджиите обичат лъскави неща и греди за къщите от на майка си лелина...

Hof

#25 Мнение от Hof » 27 Юни 2010, 17:22

:) Пътища за поява на катана тук са много. От съвсем реални до полу -фантастични (вспомних си филма за Жана Дарк този на Люк Бесон където сатаната расказва за множество възможностите един меч да се окаже насред полето :D просто Жана мислеше че Господ и го спуснал от небето)
За въпросната катана то се пишеше че е от ebay.com там може човек да купи какво ли не.
Тези хладни оръжия имат две съставляващи 1. легенда 2 .несъмнени "работни" качества и естетика . Истински ценните неща могат да оценят по достоинство много малко хора , съмнявам се че в БГ има такива хора . Трябва да си запознат с най доброто и то много то близо за да почустваш разликата , плюс това трябват знания в областа надминаващи това да си прочел няколко книжки или просто да си провил из нета . Това се опитвах да кажа във един пост който вече не съществува . Просто съм запознат (макар и повърхностно) с това как се прави оценка на едно старинно произведение на искуствата.
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

kamen

#26 Мнение от kamen » 27 Юни 2010, 17:45

pirga написа:
carbon написа:Ще е интересно малко история как японска катана от 17в. се е появила в България.
знам че през средата на 19век японците са купували българско розово масло и са плащали със самурайски мечове, един от търговците който е снабдявал императорския дворец е от с. Розовец пловдивско, не ми е роднина не ми завиждай те.
Всеки, който има представа от японска култура и традиции, знае, че Катана не е просто сабя и не може да служи, като разменна стока в търговията. По съм склонен да допусна, че в знак да уважение между търговци, някой е подарил на друг катана, но че се е разменяла за розово масло е абсурдно. Възможно е и нещо подобно по форма на катана да се е продавало, но то би било далеч от нашата представа за това оръжие.

И още, историческа справка показва, че през средата на 19-ти век, Япония все още е била "затворена" държава и това, че е имало търговци в България не го вярвам. До 1854г. Цялата външна търговия на Япония се осъществява през холандското търговско представителство в Нагасаки. Второ - на "раята" по това време в Османската Империя, не е било позволено да притежава и търгува с оръжие. Има и трето и четвърто, но тях ще си ги спестя. :)

gogotattoo

#27 Мнение от gogotattoo » 27 Юни 2010, 21:20

Хове, не се гневи напразно - тая катана беше тема преди половин година и много нещо се изписа за нея, има история, така да се каже - ето ти и темата.
http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php ... 0%BD%D0%B0
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

Аватар
nikolai4ou

#28 Мнение от nikolai4ou » 27 Юни 2010, 21:41

Че даже човека си е казал в този пост,че я е взел от Япония:
leatherbg написа:Още малко инфо за колегата който запита:

Потвърдена информация по снимков материал,която ми даде майстор от Япония:
Тамахагане,ръчна изработка,японска катана
Според:
-накаго,тип мунемачи и хамачи,хамон,шиноги и нагаса
-дебелина на острието при мунемачи-то 8,5мм,тегло на острието,захват на хабаки-то
Според по-горните данни я причислява като Едо катана.

По хабакито и ширасаята не съм пипал нищо-всичко си е както е било.
Ширасаята е изтърката от едната страна,явно доста е носена.
Хабакито си е с патината.Нека си седи естествено както си е било.

Острието съм го почистил(без накагото)за да не повредя инициалите на майстора (Ishida Jiro).Няма ръжда.
Острието е доста добре заострено,но ако някой може да се справи с професионално заточване на катана,нека се обади.
Заточването дали ще навреди?
Дедо-то?

Произход:
Взел съм я директно от Япония.Предишния и собственик я имаше по наследство.

Смятам че отговорих на въпросите на заинтересуваните.

поздрави

Hof

#29 Мнение от Hof » 27 Юни 2010, 22:08

gogotattoo написа:Хове, не се гневи напразно - тая катана беше тема преди половин година и много нещо се изписа за нея, има история, така да се каже - ето ти и темата.
http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php ... 0%BD%D0%B0
Чел съм темата от начало до край . Не виждам несъответстивя с това което написах. Аз срещу тази катана нямам нищо против не казвам че е хубава или лоша , чудестна или обикновенна или скъпа или евтина, просто дискутирам по темата, в достатъчно примерен доброжелателен тон :D
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Аватар
leatherbg
Обратна връзка:

#30 Мнение от leatherbg » 09 Авг 2011, 20:04

дядоБлаго написа:катана се налага след тайко.когато е установен шогуната войните спират.самурайте не ходят в доспехи.когато си с доспехи носиш тачи.тачи може и да не е по-дълъг от катана,но се носи като сабя - виси закачен с острието надоло.катана се носи в пояса с острието нагоре.когато си в доспехи катана ще пречи.когато си цивилен катана е подходящо оръжие.ъгълът на заточка е по-малък при нея щот не и се налага да разсича доспех.
колкото до температурата на отпуск,с нарастване на температурата,твърдоста пада,съответно разсичането на доспех изисква по-голяма твърдост,съответно по-ниска температура на отпуск.
Тази сече малко прасенце.Не ми се намира някой с доспехи да пробвам по него и да ви кажа дали върши работа. ]:->
Дядо Благо я знае.Май режи много а ;)

Изображение
САЙТ ЗА ЕСТЕСТВЕНА КОЖА
http://www.leather.bg/

Публикувай отговор