Парно на твърдо гориво.

Мястото за лаф-мохабет, и други теми.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
webe

Re: Парно на твърдо гориво.

#16 Мнение от webe » 08 Фев 2017, 22:09

tinko написа:Сега като се замислих определено ще е котле поради възможноста за монтаж на пелетна горелка. А има ли вариант на комбиниран котел който примерно да горя дърва докато съм в работилницата и после като свърша да пусна пелетната горелка

И защо ти е тая хамалогия, да си върви цял ден на пелети е 100 пъти по-добре.
По малко с любов !

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#17 Мнение от tinko » 08 Фев 2017, 22:17

webe написа:
tinko написа:Сега като се замислих определено ще е котле поради възможноста за монтаж на пелетна горелка. А има ли вариант на комбиниран котел който примерно да горя дърва докато съм в работилницата и после като свърша да пусна пелетната горелка

Не знам, може би мисля инерционно защото сега слагам дърва на печката а и сякаш е добре човек да има избор.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Аватар
webe

#18 Мнение от webe » 08 Фев 2017, 22:45

tinko написа:
webe написа:

Не знам, може би мисля инерционно защото сега слагам дърва на печката а и сякаш е добре човек да има избор.

За да смениш горивото трябва да смениш вратичката, не че е трудно, ама е занимавка.Пелетната горелка си подава колкот и трябва и си регулира температурата.Тука в село един човек даже си направи, ако не се лъжа от телефона, ама вече не знам какви цифри е.
По малко с любов !

baiivan3

#19 Мнение от baiivan3 » 08 Фев 2017, 23:04

Колеги, преди да говорите, помислете дали няма да навредите, малко или много на питащия. Смяна на вратички, горелки и т.н. Ами те хората са го измислили, има автоматични котли. Както има автоматични перални и автомобили. Няма да качвам линкове или снимки, за да не сметне някой че е реклама, но не е трудно човек да разрови из нета и да види. Разнообразието е голямо, както на марки, така и на най разнообразни модели. Сега ако вземем нещата да ги усложняваме, веднага предлагам термопомпа вода-вода, с инверторно управление, централизиран контрол по IP и прочие. Тук въпроса е друг обаче.
Поздрави на всички, нека който може, да помага, който не е сигурен, да внимава какво пише.

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#20 Мнение от tinko » 08 Фев 2017, 23:36

webe написа:

Не знам, може би мисля инерционно защото сега слагам дърва на печката а и сякаш е добре човек да има избор.[/quote]

За да смениш горивото трябва да смениш вратичката, не че е трудно, ама е занимавка.Пелетната горелка си подава колкот и трябва и си регулира температурата.Тука в село един човек даже си направи, ако не се лъжа от телефона, ама вече не знам какви цифри е.[/quote]

Вече има по скоро от смартфон, лаптоп, таблет и пр. интернет свързани устройства и не са скъпи.
Общо взето съм запознат с принципите , изграждането, разликата от заложени и реални мощности и също така необходимите мощности за да е топло и комфортно. Правил съм парно с печка с водна риза в зората на това чудо у нас, дори трябва да имам водна помпа в модул с филтър, байпас, спирателни кранове и пр. /ако я намеря и не е клеясала, беше май с 10 м. воден стълб/. По скоро се интересувам за марки котли, видове радиатори, пр. и мнения за тях. Инсталацията ще е външна, т.е. няма да вкопавам тръбите в стената. Разпределението ще идва от долния етаж, който е работилницата, килера, натурии и естетиката не е от значение. Отделно най големия радиатор ще се демонтира през неутоплителния сезон и мисля да е с някакви фитинги на пода които са заврени зад канапето защото имам френски прозорец и няма да е много естетично. На Яската предложението най ми се вързва като концепция но отзивите не са добри за марката, това не значи, че няма да ги проверя, технически съм грамотен и мога да си извадя някакви изводи. Котлите на "Грейко" ми допадат ама пък горелките не нещо не ги удобряват.
Термо помпи и високотехнологични решения не ми вършат работа, имам две митсубишита и един панасоник инвертори, имам и течаща вода на 1,5м. от къщата с дебит около 15-20л/м. огин няма ли няма да стане работата.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Аватар
нешо

#21 Мнение от нешо » 09 Фев 2017, 08:29

Монтаж на пелетна горелка на някакъв си котел трябва да се изключи като вариант - проблема се казва КПД. Сигурно ще има котли, които ще дадат добър КПД, но проверката минава с монтаж на котела.
Такава ситуация разигравах преди 3 год. с нов ГДР -ейски котел. Е, тогава от ситуация стана обстановка - 1kW не е 0.06 лв, а може би 0.26 лв., не помня тогава дали смятах, но е страшно.
Горелка Грейко - ползвам я 3 год. (20 kW). Голямото и достойнсво - гори всичко. Недостатък - шнека се подкача с един аманет куплунг и от време на времеч, при мръдване на кабела губи връзка. Може би вече са по - добри.
Относно монтажа в работилницата - много пепеляк ще има, дори само от насипването на пелетите.
Котел Грейко - на дърва минава с поставяне на скара, не съм пробвал.
Друг важен момент - голямо и сухо помещение за пелетите. Най - изгоден вариант за доставка на пелети е на Биг Бег (около 700 кг) и вкарване с палетна количка. Всичко друго или затормозва или оскъпява драстично.

universum

#22 Мнение от universum » 09 Фев 2017, 10:18

Да споделя и аз впечатления.

Селска не изолирана къща. Котле Виадрус 23 квт, които ги дава с въглища. Топли четири големи стаи. Няма особено значение колко е навън. При минус 15 си е комфортно, както и при минус два. На 2-3 часа трябва да се стъква. Държи жар, може и по-рядко да се подклажда. После две цепеници и две лопати въглища, и тръгва.

Има си и пепел. Пелетите това им е предимство, горят с много по-малко отпадък.

Аватар
kr.bonev

#23 Мнение от kr.bonev » 10 Фев 2017, 10:33

Четвърта година съм на дърва, печката е Прити с водна риза, мисля че беше 15кв. Правих сметки по учебник и излизаше, че са ми нужни 10-12кв.Реших да се застраховам и не съжалявам особено в зими като тази. Живея в къща около 65 кв.м. Взех си стоманени радиатори 2 х 1800мм. и 1 х 1600мм. , в банята вместо лира сложих ал.радиатор 5 ребра. Мога да кажа, че съм доволен! Винаги съм живял в къща и цепенето и "подготовката" на дървата не ме затормозява, винаги съм го приемал като раздвижване на кокалите :D Печката не кади, пуши, не мирише, верно че има цапаница но все пак палиш огън в къщи. Връщането на дим е съпроводено от не достатъчна тяга на комина! Съседа е на същия принцип, и той е доволен, цепим си дръвца покрай оградата, червено винце, сняг се сипе на парцали - вино има, нека вали! :D НО!!! Ако бях в блок или кооперация бих заложил на газ *DRINK*

Може би трябва да добавя. Единствено съжалявам, че си взех бойлер със серпентина и го вързах за системата!
Не вземай живота твърде на сериозно, жив от него няма да се измъкнеш !

Публикувай отговор