Парно на твърдо гориво.

Мястото за лаф-мохабет, и други теми.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
tinko
Обратна връзка:

Парно на твърдо гориво.

#1 Мнение от tinko » 07 Фев 2017, 23:44

Най накрая се реших - ще правя парно. Ще се радвам на всеки споделен съвет, опит и мнение както за подходящи котел, радиатор, схема и всичко останало. До сега се топлех с климатици в къща с топлоизолация и до тази година не беше студено.Ама тази година ми писна жените все навлечени, аз и сина не толкова. Работилницата ми е на приземния етаж и там ползвам печка на дърва. Та една част от въпросите са печка на дърва с водна риза в работилницата или котле в работилницата - така и така съм целодневно там. За работилницата ми трябва реално около 3 кв. мощност а за обитаемата част /60 м2/на жилището около 10 кв. Какво да предвидя като мощност на печката-котел и на радиаторите. При котлите ме притеснява, че ми е нужна малка мощност но при тях горивната камера е малка и най вероятно ще се наложи да слагам и радиатор в работилницата. Печка с водна риза - все се съмнявам да отдаде реални 10 кв. на водната риза.. Другото е вечерта след 18 часа като трябва да е най топло в къщи в работилницата няма никой т.е. топли гриндера ама гриндера не фърля дърва в печката. Като гориво - главно дърва и по една торбичка въглища преди лягане при котлето а не ми и пречи климатиците да си ги пусна на 18 градуса цяла вечер та като се събудим да не се разхождат бели мечки из къщи.
За сега толкова.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Аватар
nikolai4ou

Re: Парно на твърдо гориво.

#2 Мнение от nikolai4ou » 08 Фев 2017, 00:36

Здрасти, точно в момента съм на тази вълна и в университета, и вкъщи. Мога да осигуря немалко образователен материал по темата за всички видове тръби, котли, печки, конвектори, а също така и таблици с формули за пресмятане на всички елементи.
Но от личен опит...от няколко години ние и няколко наши комший минахме на котлета VIADRUS. Чугунени и масивни, но може да се каже умни. Като предимство...могат да работят на дърва и въглища, или да им се добави горелка за екопелети. От тази зима сме точно така. Супер мързеливо е, само се пълни с пелети и се задават градуси, даже може и да се настрои почасово как да работи горелката (да се гаси и пуска, или да намаля градуса) Не се занимаваш с въглища, дърва, палене, постоянно пълнене, чистене и др. хамалогии. Чисти се веднъж седмично по една лопатка пепел. Излиза същия разход за гориво, но началната инвестиция е малко повече.
Мога да помагам със схеми на тръби и др.
Ако мога да съм полезен, ЛС
Поздрави!

Аватар
рундьо

#3 Мнение от рундьо » 08 Фев 2017, 00:42

Най -лесно и най-скъпо е котел с пелети! Мисли с какво ще правиш компромис!Ей сега ще завалят мнения-в това сме ненадминати!
Стария вълк става за ташак на кучетата!

Аватар
nikolai4ou

#4 Мнение от nikolai4ou » 08 Фев 2017, 00:49

рундьо написа:Най -лесно и най-скъпо е котел с пелети! Мисли с какво ще правиш компромис!Ей сега ще завалят мнения-в това сме ненадминати!
Човека не иска ли мнения?

Аватар
Митев

#5 Мнение от Митев » 08 Фев 2017, 07:44

Котел с пелети *THUMBS UP*
Если человек идиот -это надолго

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#6 Мнение от RAZORBLADE » 08 Фев 2017, 07:46

Има смесени котли - хем с пелети, хем с твърдо гориво - само сменяш капака с такъв със система за пелети. Пелетите не са по-скъпи, защото като обем дават повече калории.
Изображение
Тези са български, но има и по-качествени австрийски и немски.
https://goldenfire.alle.bg/%D0%BF%D1%80 ... %BB%D0%B8/
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#7 Мнение от tinko » 08 Фев 2017, 10:12

Това за пелетите го имам впредвид, но на повечето котли може да се монтира пелетна горелка.

rossko

#8 Мнение от rossko » 08 Фев 2017, 11:51

Аз имам камина с водна риза и не съм доволен. Трябва да се слага постоянно, камината е във всекидневната - мръсотия и пушек.
Камината е от най-големите на прити и .. май има нещо сбъркано в нея. Така е направен пътя на газовете, че при отваряне на вратата излизат директно през нея, а и се налага да се чисти от сажди през две три седмици /не толкова кюнците, а димоотвода при самата камина/
Според мен ако мястото в работилницата те устройва - дървата /въглищата/ са на близо... залагай на котле. По добре да имаш мощност в излишък отколкото да не достига, а и винаги може да се включи и бойлера в системата.

nemezis

#9 Мнение от nemezis » 08 Фев 2017, 12:56

Аз съм с вградена камина с водна риза най голямата на Прити 28 +нещо си киловата в кухнята е.В кухнята им а и радиатор 20 глидера (но става много топло )и съм го намалил сиреч става и без него.Кухнята е около 35кв.м.По горе колегата е написал че пуши.При мен при вграждането ми бяха зазидали ревизионния отвор на камината майсторите :D и след 3,4години експлотация при отваряне на вратата пушеше страшно (добре че си купих същата за вилата та да видя преди монтажа че има ревизионен отвор :( )За 9-10 години съм я чистил 2 пъти работа за 15минути.Пуши в още един случай когато жената пусне аспиратора в кухнята на по-силна степен.(това в случай че имащ аспиратор в работилницата да се има впредвид.)Иначе грея бойлер,сто и десетина кв.м.къща (един етаж)и две тавански около 40кв.м.Почти никога не я оставям отворена на макс.даже повечето време е затворена камината(инак става много топло)Имам термометър 23-24гр е така.Къщата е санирана с прилична дограма и нискоемисионно стъкло радиаторите са ал.глидери.На сезон различно между 10-12 кубика дъбови дърва (тая година сигурно 15куб.)Но топлината е повече от прилична (жената и децата много зиморничави)иначе ако съм само аз ще бутна с половината *THUMBS UP* Много е важно майстора как ще изчисли и нагоди нещата.Имам същата камина на друго место но (се поциганих с радиаторите не са глидери а някакви панелки)събират доста повече вода (съответно грее и върти повече вода)и ефекта няколко години хич не ми харесва дотолкова че май ще ги сменям тая година.Мисля че камина с водна риза (не вградена излъцва повече топлина)ще е по-добрия вариант за теб.Можеш да минеш и без радиатор в работилницата или само с един малък.Внимавай с майсторите .Еми от мен толкова дано донякъде съм бил полезен.

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#10 Мнение от tinko » 08 Фев 2017, 13:50

Сега като се замислих определено ще е котле поради възможноста за монтаж на пелетна горелка. А има ли вариант на комбиниран котел който примерно да горя дърва докато съм в работилницата и после като свърша да пусна пелетната горелка и така да ме изкара до сутринта та да не прекъсвам м-у ракията и виното за да зареждам котела с дърва и сутринта като стана да не се разхождат бели мечки из къщата. Този дето показа Ясен е вариант, мога да поизчакам да позагасне на дърва и да сменя вратичката, но ако може да се избегне това ще е по добре /примерно вратичка с леви панти и горелка с десни панти, отваряш едната и затваряш другата. Малко пушек в работилницата изобщо не ме плаши. Имам две малки помещения за складиране на гориво отстоящи на 2-3 м. от мястото на котлето, то и в момета ползвам едното за складирането на дърва.

Аватар
Митев

#11 Мнение от Митев » 08 Фев 2017, 15:06

Да ама чистенето и мръсотията си остават :D бодни си една тръба за шифтов газ на пристанището и си свиркаш ;)
Если человек идиот -это надолго

Аватар
hektor

#12 Мнение от hektor » 08 Фев 2017, 15:22

Комбинираните котли са точно така направени с две врати на едната е горелката за пилети. Този вариант обаче има един голям минус относно КПД. На комбинираните котли е доста по-ниско. Варианта е или твърдо гориво или пилети, който тази зима сериозно поскъпнаха. Аз ползвам камина с водна риза на Прити, като отоплявам около 85-90 квадрата и бойлер 80л.и съм доволен. Системата е по-евтина не е сложна за направа и разхода тази година до сега ми е около 5-6куб. дърва.
силата не е в победата на силния, а във волята на слабия да приеме битката....

AVITOHOL

#13 Мнение от AVITOHOL » 08 Фев 2017, 18:49

Аз съм с котел на твърдо гориво VIADRUS вече трета година и съм много доволен за една зима горя около 2 тона донбаски въглища и 8 кубика дърва,отоплявам 3 стаи приблизително 4х4 метра една 5х4 куння 2,5х3м.баня,бойлер,и още една баня но без боййлера.От бойлера сметката за тока падна с 20 лв.месечно,комина ми е доста широк 250мм,горя всичко талашити чамови дъски,комина от 3 години не е чистен и пак си тегли.на пелети е много по чисто след някоя година може би и аз ще мина на пелети но засега ще карам така ,абе най добре е човек да си има едно атомно реакторче в мазето :D .С такъв котел като моя ако тръбата на димоотвода е като моята 2м. дълга мисля че в помещението в което ще е котела радиатор няма да ти трябва,излъчва достатъчно топлина ,аз макар и да преградих мазето заради котела стана доста топло и първата година ми се вкисна виното *SORRY* сега вече не го държа там и е направо за изложба.Изображение Изображение

Аватар
нешо

#14 Мнение от нешо » 08 Фев 2017, 19:39

Тинко,
току- що, специално отидох да засека топломера - 6000 kW от началото на отоплителния сезон (апартамент 120 кв. м). Миналия сезон правих изчисления - 1 kW= 0.06лв. Горивото е ПЕЛЕТИ (слънчогледови, цената е миналогодишната).
Четейки мненията, виждам малко странни такива.
Така или иначе, парното ще го правиш за следващия сезон, разрови се във форумите" Направи сам", SetCom.
Пелетна горелка е хубаво нещо, но се слага САМО на котел, конструиран да работи с пелети. Не че не може да се ръгне във всякакъв котел. Важно е горелката какви пелети може да гори, т.е. колко е капризна към пепелно съдържание, влажност и т.н.
А иначе, котел за пелети може да гори дърва много по - ефективно, отколкото котел за дърва и въглища да гори пелети!

Франко

#15 Мнение от Франко » 08 Фев 2017, 21:04

само да спомена, че след няколко години, отоплението на дърва ще е забранено и ще остане само на пелети

Публикувай отговор